⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký magazín, Strana 12

Craftovník vyroste i u nás

Legendární švédská značka Craft připravila pro všechny nadšence netradiční akci. Zapojit se může každý! Úkolem bude najít vzácný strom Craftovník, který se objeví na 40 místech Čech, Moravy i Slovenska. Nejedná se však o ledajaký strom.

Craftovník je zázračný strom, který plodí  pouze jednou za svůj život. Plody neplýtvá, plodí pouze 40 kouzelný plodů – funkční trika Craft. Pokud se chcete i vy zapojit do této akce, pak sledujte www.craftovnik.cz, kde najdete veškeré informace a nápovědy, jak Craftovník hledat. A když se vám podaří jeden z nich najít, budete moci z jeho plodů „ochutnat“. Teď už si ale poslechněte legendu, která se o stromu vypráví. Sezona Craftovníku, která potrvá až do konce října tohoto roku, právě začíná!

   

Daleko na severu, v drsných skandinávských podmínkách, v krajině hlubokých lesů, jezer a pustých plání, se mezi lidmi během dlouhých večerů vypráví legenda. Legenda o stromu. Říká se mu Craftovník. Zvěsti o něm se poprvé objevily zhruba před 40 lety. Nikdo vlastně neví, jak vypadá. Nikdo ani neví, kde roste. To všechno až do chvíle, než jednou jedinkrát za svůj život rozkvete, aby nakonec vydal ty nejpodivnější plody, které kdo kdy spatřil. Funkční trika. Jsou lidé, kteří tomu věří. Jsou lidé, kteří přísahají, že strom viděli. A jsou prý mezi námi i ti, kteří jako vzácný poklad uchovávají jeho semena.

   

Je to už dávno, kdy se pár sportovních nadšenců rozhodlo ukázat, že tento příběh není jen legendou. Na čtyřiceti místech Čech, Moravy i Slovenska zaseli semena Craftovníku. Starali se o ně, hlídali je a chránili. Podařilo se. Přišlo léto a plody Craftovníku postupně dozrávají. Kde přesně jsou, neprozradíme…

Pravidla Craftovníku

 

Každé pondělí od 21. srpna se na www.craftovnik.cz dozvíte, které stromy budou na konci daného týdne připraveny k očesání. Na webových stránkách se budou postupně objevovat informace, indicie a nápovědy, které vám napoví, kde konkrétní Craftovník ve správný čas najít. Každý strom je ale jiný. Některý bude pohodlně na dosah, nalezení jiného bude složitější. K některému dojdete procházkou, k jinému poběžíte nebo pojede na kole.

A pozor, Craftovník Best4Run teprve dozrává. Očesat ho budete moci v pátek 27. října 2017! 

Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Lámete si hlavu s prvním maratonem nebo půlmaratonem? Vybrat dobré běžecké boty je základ pro to, abyste ho hravě zvládli. Máme pro vás pár tipů na první boty na dlouhé závody.

Maraton a půlmaraton. Závody, ke kterým se dříve nebo později dostane každý běžec. Ať už začínáte na 5 kilometrech nebo na 10, tahle meta vás rozhodně čeká. A s ní i těžké rozhodování které boty obout. Abychom vám to trochu ulehčili, vybrali jsme pár bot, které to s vámi zvládnou určitě. Pro začátek se ale pojďme podívat, jak vybírat. 

Jak vybrat boty na maraton nebo jiný dlouhý závod? 

  • pátrejte po dobře tlumené botě - Ptejte se proto po dobře tlumené botě, která se postará o vaše klouby, šlachy i svaly. Pokud jste lehkonozí běžci a jde vám o rychlost, můžete obout i závodky, ale doporučujeme je opravdu trénovaným běžcům. 
  • příjemně široká - u boty asi nejdůležitější parametr. Schválně zkuste v obuté botě roztáhnout prsty. Jde to? Pak by měly být OK. 
  • dostatečně velká - centimetr je optimální rezerva, která by měla v botě zbývat mezi špičkou palce a obsázkou (špičkou boty), půl centimetru ještě taky ujde, ale čím větší botu zvládnete, tím větší komfort budete mít. 
  • netlačí a nedře - bota musí být pohodlná na první obutí. Nesmí nikde dřít ani tlačit. Nikde. 

Hledám velké tlumení

Mizuno Wave Sky - nejtlumenější Mizuno pro širší nárty

box4

Jestli hledáte u boty hlavně pohodlí, pak můžete vsadit na Mizuno Wave Sky. Jsou opravdu velkoryse tlumené a svou službu udělají i běžcům těžších vah nebo těm, kdo mají problémy s klouby. 

Asics Gel Nimbus - ideální tlumení pro štíhlejší nárty

Prémiový model od Asics s vysokým tlumením a dokonalými technologiemi, to je Asics Gel Nimbus. Kromě energetické pěny tlumí také gelem a noha vám do něj vklouzne jako do peřinky. I tahle bota bude sedět těm, kdo hledají vysoké tlumení, zároveň je o kousek užší než třeba Mizuno nebo Saucony, takže bude dobře pasovat i běžcům s užšími nárty.

Brooks Glycerin

Brooks Glycerin vám zajistí maximální tlumení a pohodlí při delším výběhu a bude vám skvělým společníkem jak při tréninku, tak při samotném maratonu. Tlumení je navíc obohacené dusíkem což pomáhá v jeho životnosti, ale i při samotném výkonu. Vyšší drop 10 mm vás podpoří i po více kilometrech v nohách. Pokud maté problém se stabilitou tak varianta Brooks Glycerin GTS.

Hoka Bondi

 Hoka Bondi poslouží na maraton, ale i na extrémně dlouhých vzdálenostech. Dosud nejtlumenější bota od Hoky je teď tvořena lehčí pěnou a novou geometrií paty pro větší plynulost vašeho kroku. Širší mezipodešev vám zajistí větší stabilitu. 

Mizuno Wave Rider - střední tlumení na dlouhé běhání

 Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Mizuno Wave Rider je běžecká bota se středním tlumením. Už na první došlap je jasné, že je to bota na nabíhání kilometrů. Stejně jako jiné modely od Mizuna je i tahle bota vybavena vlnovou deskou, která zajišťuje pohodlné tlumení. Je však dostatečně lehká a díky mesh panelům také dost vzdušná na to, abyste se ji nemuseli bát obout ani na maraton nebo půlmaraton.
 
⭐ Existuje i ve verzi s membránou (GTX) a s trailovější podrážkou (TT). 
 
Asics Gel Cumulus - střední tlumení s gelem
 
 
Asics Gel Cumulus je bota se středním tlumením. Absorbování tvrdých nárazů je zde obstaráno nejen pěnou FF blast +, ale hlavně technologií PureGel. Tudíž pokud vaše technika po několika kilometrech již nebude ideální, tak Puregel utlumí tvrdé nárazy na patu. Drop 8 mm vás při běhu na silnice pěkně popožene dopředu, a i přes vysoké tlumení bude schopni zaběhnout vaše vysněné tempo.
 
Hoka Clifton 9
 
 
Tlumená bota jak pro začátečníky tak pro pokročilé běžce. Clifton 9 je velice lehká, ale zároveň tlumená bota, která vám při vašem prvním maratonu poskytne maximální pohodlí. U Hoky typické vykrojení Meta Rocker vám plynulejší přenos energie od paty ke špičce. Svršek boty je vysoce prodyšný, tudíž vaše noha boty skvěle dýchat ve všech podmínkách. Tato bota je dostupná i širší variantě Clifton 9 WIDE 
 
Canicross - Venčení i zábava v jednom

Kdo jiný, než mistr Evropy, by měl popsat krásy sportu, kterému se věnuje? Pavel Červenka nás uvede do toho, co je canicross a proč byste se o něj měli zajímat.

Jestli pravidelně vybíháte do přírody se svým čtyřnohým přítelem, možná je na čase posunout vaše procházky a výběhy na další level. Terénním sportem, který prověří kondičku psa i běžce, je canicross. Běžec a pes jsou při běhu propojeni lanem s amortizérem a běhá se v terénu tak, aby běh bavil vás i vašeho psa.

"Canicross je možnost, kde se dá spojit venčení, sport a radost ze společných zážitků. Běh baví, jak vás, tak i vašeho psa. Navíc se díky běhu dostanete do skvělé formy," popisuje svou zálibu mistr Evropy v canicrossu Pavel Červenka. "V canicrossu neplatí žádné omezení, s jakým psem závodit. Na závodech potkáte sportovce s různými rasami např. Jack Russell, Bígl, Pointer a mnoho dalších. Sportovci, kteří se však mushingu věnují naplno, upřednostňují ESP (Evropský saňový pes). Je to plemeno, které bylo přímo pro tento sport vyšlechtěno."

  

Pavel běhá v Inov-8 X-talon 200, které skvěle zvládnou téměř jakýkoliv terén. Využívají je terénní i orientační běžci, musheři i další běžci, kteří běhají bahnem, trávou nebo třeba po lesních pěšinách. 

Pro začátek vám budou stačit dobré boty a pes, který bude mít chuť s vámi naběhat pár kilometrů. Nejvýraznější prvek výbavy, tedy lano, zatím ale nechejte doma. "Až přijde čas, kdy budete zapřahat, začínejte pomalu - není kam spěchat. Ze začátku stačí klidně jen 100m zápřahu a postupně pomalu navyšovat," upozorňuje Pavel. 

Kdy a jak začít s canicrossem? 

 

Určitě se svým psem nezačínejte dřív, než mu bude alespoň 12 měsíců. Psa nemusíte nechávat samotného doma, berte ho sebou na volno, když jdete běhat vy, aspoň si naběhá fyzičku. "Důležité je na konci vždy hodně pochválit a odměnit pomocí míčku či peškem k potahání. Pro psa to musí být zábava a radost pro vás pracovat. Pro zpestření a zvýšení motivace je vhodné kombinovat trénink i s ostatními kamarády mushingu. Vašeho psa společný trénink neuvěřitelně nakopne," doplňuje Pavel. 

Trénink můžete také různě střídat např. zápřahem před kolo či koloběžku, což vaše nohy jistě ocení. Většina musherů své psy trénuje především na kole či koloběžce. V canicrossu je totiž neméně důležité zaměřit se i na svůj trénink. Pokud bude váš pes perfektně připraven, ale vy mu nebudete stačit, nebude běh příjemným zážitkem ani pro jednoho z vás. 

Canicross je v Čechách stále oblíbenějším sportem. Pokud chcete začít trénovat, určitě se zajeďte podívat na nejbližší závody. Každý musher vám rád poradí. A třeba to bude právě Pavel Červenka s jeho fenkou Abby. 

Test: Saucony Freedom Iso

Saucony Freedom ISO jsou boty, které nás už nějakou dobu nesmírně baví. Jaké to je, když je obuje triatlonista? Filip Lužný testoval 1. verzi Saucony Freedom ISO.

Posledních čtrnáct dnů jsem měl možnost testovat novinku od Saucony Freedom ISO. Jelikož už se naplno rozjela sezóna, bylo těžké, vzhledem ke skladbě tréninků, najít prostor pro kvalitní testování. Testoval jsem je třikrát. Poprvé v běžecké speciálce, po závodě a i na klasickém výběhu. 

 

První obutí v běžecké speciálce Best4Run a musím říct, že mi sedly jako by byly vyrobeny přesně na moji nohu. Pocitově jsou opravdu lehké a při obutí jsou krásně měkké a pohodlné. Připadal jsem si jako v perfektních běžeckých "papučkách". No nic, balím boty do krabice a jedu domů. Ještě jedna poznámka, velikost jsem musel volit o jedno číslo větší něž obvykle (vel.44). 

O Saucony Freedom Iso
Nový model Saucony, který je vhodný pro objemový trénink na pevném povrchu. Bota je vybavená mezipodešví EVERUN, která opravdu velmi dobře vrací energii při odrazu a nenechá vás v klidu. Ultralehký svršek z prodyšné síťoviny ISOFIT, podrážka CrystalRubber pro vysokou odolnost i na kluzkém povrchu. 
4 mm drop | neutrální došlap | mezipodešev EVERUN | svršek ISOFIT | podrážka CrystalRubber | hmotnost 255 gramů

Při druhém obutí jsem boty vzal na výklus po závodě, na kterém jsem si úplně odvařil lýtka a celkově byl dost mrtvý. Vybíhám a mám pocit jako by mi tlumení boty bralo všechnu energii a já vůbec neběžel vpřed, ale pořád se v botě cítím jako v bavlnce. Běh rychle ukončuji s pocitem, že jestli jsem měl jít dnes běhat, tak tyhle boty byly nejlepší volba. Tlumení je opravdu perfektní a na moje zničené nohy byly opravdu skvělé. Při druhém pokusu jsem s botami byl spokojený, ale věděl jsem, že je v nich více.

  

Takže třetí běh už se cítím dobře a vybíhám na tempový běh. Musím říct, že bota má skvělou odezvu na odraz a jsem opravdu spokojený i když jsem teď zvyklý spíše na méně tlumené boty a volil bych je spíše na delší objemové tréninky něž pro tempo.

Shrnutí: pohodlná bota pro hltače kilometrů

Saucony Freedom ISO bych rozhodně doporučil začátečníkům a hltačům kilometrů, kteří pro své běhy volí asfalt či zpevněné cesty. Botě bych vytknul dvě věci - ta první je vysoká cena a druhá je menší tuhost bot - pokud v botě často ostře měním směr, necítím 100 % oporu a musím být více opatrný při došlapu

Co je Mizuno Wave Technology?

Mizuno Wave Technology - pojem, se kterým se setkáváme u všech běžeckých bot Mizuno. Pojďme si vysvětlit, co se za ním skrývá a jak ho využít pro lepší běh.

Za posledních pár let se Mizuno rozloučilo s několika oblíbenými modely a nahradilo je novými, jako je třeba Paradox nebo Catalyst. Pojďme si trochu ujasnit, co můžete čekat od technologií, kterými jsou vybaveny. 

To, čím se Mizuno odlišuje od ostatních běžeckých bot je technologie Wave Plate. Jde o vlnovou desku, která prochází mezipodešví celé boty, a často je dobře viditelná při pohledu z boku. Vlnová deska v botě se stará o rozložení energie při dopadu na celou délku boty, čímž efektivně tlumí nárazy při běhu.

Boty si ale nevybíráte jenom kvůli tlumení, takže by vás mohla zajímat i další funkce vlnové desky v mizuňáckých botách. Jde o vnitřní stabilitu boty, která je velmi pružná ve směru od špičky po patu, aby chodidlo mohlo přirozeně pracovat, nedovolí ale chodidlu propadat se ze strany na stranu.Často tedy i v neutrálních botách najdete vnitřní stabilitu větší než u srovnatelných bot od jiných výrobců. 

Vlnová deska však není v každé botě stejná, protože by pak těžko vyhovovala nepřebernému množství nohou, které boty obouvají. 

Fan Wave -  podpora pronačních běžců

Najdete ji v pronačních botách. Svým tvarem připomíná rozbouřené vlny na moři a je výraznou podporu při pronaci. Prochází botou od paty po špičku a vyrovnává při běhu výkyvy chodidla a kotníku. Tuhle vlnovou desku používají třeba Wave Inspire nebo Wave Catalyst. 

 

Parallel Wave - přirozený pocit z běhu

Tvarově méně výrazná je deska Parallel. Je vhodná pro neutrální běžce, kteří nepotřebují výraznou podporu. Umožňuje velmi přirozený a pocit z běhu, noha může pracovat, ale vlnová deska ji drží pěkně uprostřed boty. Boty s paralelní deskou jsou nejčastěji určeny na nabíhání kilometrů po tvrdém povrchu. Tuhle výbavu mají Wave Enigma nebo Wave Rider. 

 

 

 Infinity Wave -  vysoké tlumení i komfort

Asi nejnápadnější vlnová deska nese název Infinity. Odvážně vykrojený tvar mezipodešve se stará o to, aby byl přenos energie z paty na špičku co nejeefktivnější. Maximálně tlumené boty unesou i běžce vyšších váhových kategorií a chrání pohybový aparát při běhu.  

 

Většinu nových modelů provází také patentovaná pěna U4ic (čti "euphoric"). Je lehčí, pružnější a nabízí přirozenější došlap než předchozí technologie AP+. Vlnová deska spolu s novou pěnou přináší v jarních kolekcích Mizuno několik opravdu zajímavých modelů. Od lehoučkých závodních Wave Ekiden (pouhých 145 gramů) až po dvacátou generaci Wave Rider. Vybrat si už je na vás. 

Jak se stát z hobíka maratoncem?

Katka Müllerová začala běhat závody teprve loni. Časem ale zjistila, že by zvládla i delší závod než pětku nebo desítku. Svůj první maraton zaběhla letos na podzim. Jak to vypadá, když jste takovou vzdálenost nikdy neběželi a na co se na maratonu připravit? Pojďme se podívat, co to znamená stát se z hobíka maratoncem.

V první řadě bych chtěla začít tím, jak jsem se k takovému „skvělému“ nápadu dostala. Minulý rok jsem začala běhat závodně, nejdřív jen krátké závody 5 -10km, to mi ovšem nestačilo a přihlásila jsem se i na olomoucký půlmaraton, na který jsem se připravovala od zimy, a který jsem chtěla zaběhnout pod dvě hodiny. To se mi bohužel šesti minuty nepovedlo a do cíle jsem doběhla zklamaná. Nicméně nejsem typ, co by se vzdal, ještě ten den jsem se přihlásila na ústecký půlmaraton a tam svůj čas zaběhla i s rezervou sedmi minut. 

Jenže co teď? Cíl pokořen, chtělo to další výzvu…

  

Pár dní po půlmaratonu jsem se dozvěděla, že se běží v Hradci Králové maraton. Ano, přesně v tu chvíli se mi v hlavě zrodila myšlenka – kolik lidí v mém okolí tohle zaběhlo? „Rozhodně musím být mezi prvními“ - přihláška podaná, zaplacená, ale co teď? Nějaký plán, jak na takovou vzdálenost natrénovat, jak s jídlem, kde brát energii? Na taktiku nebyl čas… Měsíc utekl jako voda a já se postavila na start hradeckého maratonu.

Na start jsem přiběhla trochu hekticky mezi posledními, neboť jsem nemohla najít vstup do koridoru – aspoň jsem ale nepřemýšlela nad tím, co mě čeká, ale na to abych vůbec stihla start.

Dav se rozbíhá… Vyrazila jsem v tempu, ve kterém běhám půlmaraton.Prvních 20 km byla „pohoda“, nic nebolelo, tempo jsem zvolnila a užívala si běh lesem, v hlavě mi probíhaly jen čísla, kolik je km do cíle, jaké tempo běžet, abych byla v cíli v „rozumném“ čase. Kilometry ubíhaly, síly ubývalo.

Po 35 kilometrech jen tak nezastavíš

  

První krize přišla na 30. km – začaly bolet nárty – měla jsem moc utáhlé boty, ale představa, že se zastavím a zohnu ke šňůrkám? Už bych se asi nenarovnala. Tempo už bylo dost slabé. Na občerstvení jsem se snažila doplnit síly – ionťáky, napečené buchty, banán – super, chytla jsem druhý dech a můžu pokračovat. Ano, po kilometru se mi slabost vrátila a já opět tahala nohy za sebou.

Na 35. km jsem už krizi nevnímala, i když mě od pasu dolů bolelo vše. Nevšímala jsem si času, tempa, ale jen běžela.Blížila se občerstvovačka –nápad, že chvíli zastavím, v klidu se napiji, najím, se rozplynula – po tolika kilometrech se jen tak zastavit prostě nejde. Tělo bylo zvyklé běžet a jakékoliv zastavení ihned vedlo k hrozným křečím do prstů a lýtek. Fajn, tak poběžím bez zastavení.

Na hodinkách mi pípl 40-tý kilometr a mě zaplavovaly endorfiny a pocit štěstí, už jen dva km! V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsem to dokázala, překonala bolest, ale hlavně sama sebe. Do očí se mi vlily slzy.

Pocit v cíli už popsat nedokážu, to se musí zažít

Rada pro běžce, co se spontánně rozhodnou běžet maraton? Povolit šňůrky, do batůžku plno sladkostí a do uší sluchátka. Nedokážu si představit běžet bez nich! Uběhnout maraton je krásná zkušenost, už teď se těším na letošní květnový pražský maraton, kde bych si chtěla čas maličko vylepšit!

Noosa a Dynaflyte - Jarní novinky Asics

Jarní běžecké boty od Asics jsou letos především extra lehké. V minulé sezóně totiž Asics přišel s revoluční pěnou FlyteFoam, která skvěle tlumí, ale neváží skoro nic. Které boty ji dostaly do vínku?

Na jaře přichází ASICS se zajímavými novinkami. Kromě nových designů už známých bot DynaFlyte tu najdete také triatlonovou botu Noosa, řada modelů přechází na super lehkou technologii FlyteFoam. Pojďme se podívat, co nám letos ASICS na jaře nadělil. 

Létající boty tentokrát v širším záběru

  

Tam, kde ASICS potřebuje boty odlehčit, nastupuje technologie FlyteFoam. Ta umožňuje dodržet míru tlumení, na jakou jsme u ASICS zvyklí, zároveň ale výrazně snižuje váhu boty. Najdeme ji tak nejen u bot DynaFlyte (kde ji také firma poprvé představila), ale nově také u modelu ASICS GEL KAYANO 23, GEL NIMBUS 19 i u triatlonové boty NOOSA. 

Co je vůbec FlyteFoam? 
Mezipodešev, kterou vyvinul ASICS Institut sportovních věd, je o 55% lehčí než je u silničních bot běžné. Díky organickým mikrovláknům se po každém odrazu i došlapu vrací podrážka zpět do původního tvaru a pomáhá udržet tlumení boty. Přestože je lehká, je stavěná na to, aby vydržela pěkných pár kilometrů. 

A u lehkých nohou ještě chvilku zůstaneme. FlyteFoam, jak už bylo řečeno, poprvé ASICS představil loni v botách DynaFlyte. Revoluční lehkost nového modelu firma prezentovala jako zcela nový přístup k technologiím a podporovala ho sloganem Neběhej, leť! Teď DynaFlyte přichází v nových designech, a přestože by se mělo jednat o stejnou botu, je pocit z nových modelů o něco málo komfortnější než u původní verze. Ale pozor, protože se jedná o prémiovou botu, nelze ji objednat na e-shopu, prodává se jen ve vybraných prodejnách (jako je ta naše). 

Co by mohlo opravdu nadchnout především dámy, je design korálově červených DynaFlyte Tokyo. Velmi ženská bota má nově vzorovanou podešev a svým jásavým designem připomíná japonskou metropoli. Mezi běžeckými botami od ASICS opět něco nového. 

Méně barev, více lehkosti pro triatlonovou botu Noosa FF

Triatlonky Asics Noosa Tri jsou na trhu už od roku 2001. Už od začátku šlo o divoce barevné modely, které měly běžce povzbudit na nejtěžších závodech a tak trochu je vyčlenit z davu. Letošní model nese název ASICS NOOSA FF a pod posledními dvěma písmenky se skrývá nám známá technologie FlyteFoam. Přestože designéři trochu ubrali na barvičkách, přesto jde o zářivou botu, která zaujme na první pohled. Na ten druhý si pak všimnete, že je vybavená pevnou patou s gumovým "jazýčkem", který usnadní obouvání i na vlhkou nohu. Prodyšná síťovina se navíc postará o to, aby nohu udržela v pohodě po celou dobu závodu.  

  

ASICS letos na jaře vsadil na hodně lehké tlumivé boty, se kterými vydržíte i dlouhé běhy po tvrdém povrchu. Nečekejte žádné designové úlety, ale spíš spolehlivé boty, ve kterých se bude dobře běhat silničním běžcům. 

 

Test: Salomon Sonic Pro 2

Salomon je sice průkopníkem trailového běhu, ale sem tam úspěšně zabrousí i do silniček. Jejich lehoučký a designově velmi povedený kousek Salomon Sonic Pro 2 testovala Katka Müllerová. Jak to dopadlo? 

Už delší dobu jsem přemýšlela o koupi bot značky Salomon, konkrétně boty Salomon Sonic Pro 2, ale měla jsem jisté pochyby, neboť každý asi ví, že značka Salomon je specializována spíše na trailové boty a tohle byly jejich oficiálně první silniční běžecké boty. Nicméně musím uznat, že i tento model silničních bot se povedl!

Boty Salomon Sonic pro 2 mi padly do oka hned při příchodu do obchodu Best4run. Zaujaly mě především tou barvou – krásná zářivá červená barva, která hned upoutala mou pozornost.

Lehkost boty

  

Za pozornost stojí lehkost boty - váží pouhých 190g, jsou lehoučké a v ruce je skoro necítíte. Rozhodně bych boty zařadila kategorie pro rychlé tempové běhy či delší závody.

Tlumení

Co se týče tlumení (drop 8mm), není nejhorší, přijde mi, že bota nutí pro došlap na špičky, což je pro mé rychlejší běhy vyhovující. Při delším běhu, kdy na špičkách nevydržím a přejdu na došlap celého chodidla, bota stále výborně tlumí. 

Svršek

Svršek je zkonstruován z pevného materiálu, který mě překvapil, neboť na to nejsem u silničních bot zvyklá. Díky tomu je bota tužší a nepůsobí při běhu tak ladně a svižně, jako u jiných silničních bot. Nicméně díky této technologii jsou boty vhodné i do terénu, takže se nemusím držet jen silnic, ale mohu vběhnout i na nějaké polní cesty či do lesa.

Nadchla mě i prodyšnost boty, zatím jsem tak vzdušné boty neměla a určitě se budou hodit na maraton, kdy bude prodyšnost opravdu potřeba.

Tvar boty

  

Bota perfektně sedí, pata je krásně obepnutá, ale co mi udělalo velkou radost, je hodně místa v oblasti prstů. Ocení to zejména ti, co běhají v kompresních ponožkách, které mají v oblasti prstů více látky a díky širší přední části boty nemám odřené malíčky. Konstrukce jazyka obepíná celý nárt a díky tomu boty dobře padnou. 

Celkový dojem

Myslím si, že boty obstály na výbornou. V těchto kráskách mám naběháno necelých 100km a zatím na nich nejde vidět sebemenší opotřebení. Jsou pohodlné, lehoučké, krásně obepnou nohu, jsou prodyšné, ale hlavně - na noze vypadají skvěle. :)

Které boty obout na Spartan race?

Boty, které zvládnou bahno, vodu, tvrdý povrch, podrží vás na laně, na kluzkém kmeni stromu a kdo ví, kde ještě. Boty, které nejen nekloužou, ale dokáží se také snadno zbavit bahna a nečistot, které jim uvíznou za zuby. Boty,které s vámi zvádnou extrémní běžecké závody, jako je Spartan Race. Které to jsou? 

Vybrat odolnou botu na překážkový závod  není jenom tak. Měla by být dostatečné úzká, aby nohu podržela a nedala jí možnost sklouznost z podešve ani v bahně nebo prudkém srázu. Zároveň je potřeba najít takovou, která má velmi odolný svršek, který se neprodře, nenatáhne, neroztrhne. Podrážka, která neklouže, ale dá se s ní i skákat nebo šplhat. Co tedy obout? 

Novinka: Craft Spartan RD Pro 

   

Nová oficiální bota Craft Spartan RD Pro je tady. Vyrobili je švédští Craft, kteří jsou od loňska oficálním partnerem celosvětové série Spartan Race. Zaměrili se na dva základní parametry: odolnost na překážkách a rychlý odvod vody. 

Stavěná na výdrž

Boty, se kterými běháte Spartana, často trpí na oděrky a protržení. Craft se na svršku své nové boty postaral o to, aby bylo tohle riziko co nejmenší. Technologie ObstaTech je vlastně takovým žebrovím, které objímá celou nohu na povrchu boty a zvyšuje tak její odolnost při lezení, šplhání a přeskakování. Zároveň tahle výztuha dává noze v botě jistotu a stabilitu.

Pořádná drenáž

Největší bolístkou spartanských bot je vždycky voda. Běžet půl závodu ve čvachtajících botách prostě necheš. Craft proto přišel s technologií, Hydrain, která vodu z boty odvádí rychle a efektivně. Svršek je navíc z rychleschnoucí síťoviny. Díky tomu budete v pohodě i po několikáté vodní překážce. 

 

Grafénový grip Inov-8 Mudclaw G 260

 

Tohle je bota, která si poradí i s pořádným bahnem. Oproti ostatním trailovkám od Inov-8 má Inov-8 Mudclaw G 260 2 zásadní výhody. Agresivní svršek se skládá z relativně širokých špuntů, takže je stabilní i na pevnějších površích. Do podrážky je přimíchán grafén, který zajišťuje její dokonalou přilnavost, zvyšuje odolnost a dodává jí na flexibilitě. Tahle bota je nesmírně responzivní. Dodává se navíc s látkovými návleky, které se postarají o to, abyste doběhli bez větviček, bahna a kamínků v botách. 

 

Rozhodně Inov-8 X-Talon 225

  

Botu, bez které si už Spartan Race nedokážeme představit, je INOV-8 X-TALON 225 nebo nově X-Talon 230. Elegantní bota se šarmatním designem vás dostane na první pohled. A až ji vyzkoušíte, budete vědět, že je to ta pravá. Napnutá na úzkém kopytě Precision nepustí chodidlo na žádné překážce, balistický nylon svršku jí dovolí absolvovat s vámi pěknou řádku závodů. 

Svršek z balistického nylonu

Vcelku nenápadný svršek je tajnou zbraní těchto bot. Balistický nylon, ze kterého je svršek vyroben, doplňuje trojitě vyztužená špička, díky které si neskopnete palec ani za nic. Přestože je prodyšná díky konstrukci jazyku, zaručí vám suchou cestu bez nehod. 

3 druhy kopyt Inov-8
Jestli jste u bot INOV-8 narazili na písmena P, E nebo S, teď nastražte uši. P = Precision neboli úzké kopyto, S=standard - středně široké kopyto vhodné pro vytrvalostní běh, E = endurance, tedy nejširší kopyto.

 

Štíhlá noha? Vyzkoušejte Inov-8 X-Talon 230

  

Nová a pevnější bota, to je X-Talon 230. Svršek se vyznačuje ultra pevností, ale je to bota, která je stavěná na opravdu šíhlé nárty. Pokud je vlastníte, máte vyhráno. 

Ve své kategorii je to bota roku 2018. Na podrážce vás jistí Sticky Grip, svršek kombinuje několik materiálů, které vám pomohou zdolat i těžší překážky. 

Inov-8 X-Talon 260 Ultra S pro širší nárty

 

Bota, se kterou Inov-8 přišli teprve nedávno a která je určená běžcům se širšími nárty. Hodí se nejen na překážkové běhy, ale taky do bahna, do hněsu, do mokrého listí a všude tam, kde si chcete být jistí. Díky grafenu, který je příměsí podrážky, bota perfektně drží, svršek je vybavený kvalitními výztuhami, které nohu udrží na místě a vy se tak nemusíte bát ani ultra závodů. 

Jak se dělá orientační běh?

Vendula Horčičková je orinetační běžkyně. Co to vůbec znamená? Jestli jste si představili rekreační běh ve šponovkách po lese, jste tak trochu na omylu. Moderní orientační běh je totiž outdoorový sport, který vyžaduje špičkovou orientaci a kvalitní výkony v terénu. Mistrovství Evropy se letos koná v Čechách, tak se s Vendulou pojďme podívat, co všechno orienťák obnáší. 

"Orienťák“ je moderní outdoorový sport, založený na schopnosti rychlé orientace v neznámém terénu pomocí mapy a buzoly. Co je na něm nejkrásnější? Každý závod se koná v jiném prostoru a běží se nová předem neznámá trať. Až po startu obdrží závodník mapu prostoru, na které jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), spojená v určitém pořadí do tratě. Úkolem závodníka je zvolit si pro sebe nejrychlejší cestu mezi kontrolami a oběhnout tak celou trať v co nejkratším čase. Každý závodník proto běží trošku jinudy, přesto stejnou trať. 

Krátká trať, klasika i sprint

Orientační běh je primárně individuální sport, který se běhá v lese. Mezi tradiční lesní disciplíny patří krátká trať (cca 40 minut běhu) a klasická trať(75 minut), ve městech se pak běhají závody ve sprintu (12 minut). Konají se ale také štafetové závody – lesní běží 3 ženy nebo muži podle kategorie, a nově smíšené sprintové štafety, kdy běží v jedné štafetě 2 ženy a 2 muži. Na úrovni národních soutěží se rozlišují kategorie podle věku a pohlaví, takže si každý přijde na své.

Tip: Podrobné informace o orientačním běhu, ale i dalších orientačních disciplínách, najdete na webu Svazu orientačních sportů. Seznam všech orienťáckých závodů potom v informačním systému ČSOS. 

Hlavní mezinárodní soutěží dospělých je každoroční Mistrovství světa. Dále se jednou za dva roky uskutečňuje Mistrovství Evropy a Akademické mistrovství světa. Orientační běh je také zařazen do programu World Games, které jsou pořádány jednou za 4 roky. V těchto mezinárodních závodech dospělých se vždy běhá ve dvou kategoriích – muži a ženy.

Jak je to se závody?

  

2017 je lichý rok, což znamená na orienťácké události ten chudší – z hlavních mezinárodních soutěží nás čeká Mistrovství světa v Estonsku. Po čtyřech letech ho ale letos obohatí ještě World Games v polské Varšavě.

Poslední Mistrovství světa, kterého jsem se zúčastnila, se konalo ve Skotsku v okolí Inverness a jezera Loch Ness v roce 2015.  Já jsem měla to štěstí se ho zúčastnit. Běžela jsem krátkou trať, kde jsem obsadila 27. místo a klasickou trať, kde jsem doběhla 26. Každého závodu se v jedné kategorii mohou zúčastnit maximálně 3 závodníci z jednoho státu. Celkově jsem tak měla asi 80 soupeřek.
Závody to byly opravdu nádherné, v krásné přírodě. Návštěvu Skotska mohu každému jen doporučit. Ale Lochnessku jsme žádnou nepotkaly ;)

Po loňské zraněními poznamenané sezóně bych se letos ráda opět vrátila na vrcholné akce, především estonské MS. A tak částečně i proto jsem na jarní semestr odjela na studijní pobyt do estonského Tartu. Odkud vás budu informovat, jak se tady trénuje, jak se tady běhá a co je tu nového!