Online NightShopping! 3. 11. od půlnoci do půlnoci 🎃 Sleva 20 % na všechno (i zlevněné) s kódem BEZIM20

Jak se dělá orientační běh?

Vendula Horčičková je orinetační běžkyně. Co to vůbec znamená? Jestli jste si představili rekreační běh ve šponovkách po lese, jste tak trochu na omylu. Moderní orientační běh je totiž outdoorový sport, který vyžaduje špičkovou orientaci a kvalitní výkony v terénu. Mistrovství Evropy se letos koná v Čechách, tak se s Vendulou pojďme podívat, co všechno orienťák obnáší. 

"Orienťák“ je moderní outdoorový sport, založený na schopnosti rychlé orientace v neznámém terénu pomocí mapy a buzoly. Co je na něm nejkrásnější? Každý závod se koná v jiném prostoru a běží se nová předem neznámá trať. Až po startu obdrží závodník mapu prostoru, na které jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), spojená v určitém pořadí do tratě. Úkolem závodníka je zvolit si pro sebe nejrychlejší cestu mezi kontrolami a oběhnout tak celou trať v co nejkratším čase. Každý závodník proto běží trošku jinudy, přesto stejnou trať. 

Krátká trať, klasika i sprint

Orientační běh je primárně individuální sport, který se běhá v lese. Mezi tradiční lesní disciplíny patří krátká trať (cca 40 minut běhu) a klasická trať(75 minut), ve městech se pak běhají závody ve sprintu (12 minut). Konají se ale také štafetové závody – lesní běží 3 ženy nebo muži podle kategorie, a nově smíšené sprintové štafety, kdy běží v jedné štafetě 2 ženy a 2 muži. Na úrovni národních soutěží se rozlišují kategorie podle věku a pohlaví, takže si každý přijde na své.

Tip: Podrobné informace o orientačním běhu, ale i dalších orientačních disciplínách, najdete na webu Svazu orientačních sportů. Seznam všech orienťáckých závodů potom v informačním systému ČSOS. 

Hlavní mezinárodní soutěží dospělých je každoroční Mistrovství světa. Dále se jednou za dva roky uskutečňuje Mistrovství Evropy a Akademické mistrovství světa. Orientační běh je také zařazen do programu World Games, které jsou pořádány jednou za 4 roky. V těchto mezinárodních závodech dospělých se vždy běhá ve dvou kategoriích – muži a ženy.

Jak je to se závody?

  

2017 je lichý rok, což znamená na orienťácké události ten chudší – z hlavních mezinárodních soutěží nás čeká Mistrovství světa v Estonsku. Po čtyřech letech ho ale letos obohatí ještě World Games v polské Varšavě.

Poslední Mistrovství světa, kterého jsem se zúčastnila, se konalo ve Skotsku v okolí Inverness a jezera Loch Ness v roce 2015.  Já jsem měla to štěstí se ho zúčastnit. Běžela jsem krátkou trať, kde jsem obsadila 27. místo a klasickou trať, kde jsem doběhla 26. Každého závodu se v jedné kategorii mohou zúčastnit maximálně 3 závodníci z jednoho státu. Celkově jsem tak měla asi 80 soupeřek.
Závody to byly opravdu nádherné, v krásné přírodě. Návštěvu Skotska mohu každému jen doporučit. Ale Lochnessku jsme žádnou nepotkaly ;)

Po loňské zraněními poznamenané sezóně bych se letos ráda opět vrátila na vrcholné akce, především estonské MS. A tak částečně i proto jsem na jarní semestr odjela na studijní pobyt do estonského Tartu. Odkud vás budu informovat, jak se tady trénuje, jak se tady běhá a co je tu nového!