⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Co je Mizuno Wave Technology?

Mizuno Wave Technology - pojem, se kterým se setkáváme u všech běžeckých bot Mizuno. Pojďme si vysvětlit, co se za ním skrývá a jak ho využít pro lepší běh.

Za posledních pár let se Mizuno rozloučilo s několika oblíbenými modely a nahradilo je novými, jako je třeba Paradox nebo Catalyst. Pojďme si trochu ujasnit, co můžete čekat od technologií, kterými jsou vybaveny. 

To, čím se Mizuno odlišuje od ostatních běžeckých bot je technologie Wave Plate. Jde o vlnovou desku, která prochází mezipodešví celé boty, a často je dobře viditelná při pohledu z boku. Vlnová deska v botě se stará o rozložení energie při dopadu na celou délku boty, čímž efektivně tlumí nárazy při běhu.

Boty si ale nevybíráte jenom kvůli tlumení, takže by vás mohla zajímat i další funkce vlnové desky v mizuňáckých botách. Jde o vnitřní stabilitu boty, která je velmi pružná ve směru od špičky po patu, aby chodidlo mohlo přirozeně pracovat, nedovolí ale chodidlu propadat se ze strany na stranu.Často tedy i v neutrálních botách najdete vnitřní stabilitu větší než u srovnatelných bot od jiných výrobců. 

Vlnová deska však není v každé botě stejná, protože by pak těžko vyhovovala nepřebernému množství nohou, které boty obouvají. 

Fan Wave -  podpora pronačních běžců

Najdete ji v pronačních botách. Svým tvarem připomíná rozbouřené vlny na moři a je výraznou podporu při pronaci. Prochází botou od paty po špičku a vyrovnává při běhu výkyvy chodidla a kotníku. Tuhle vlnovou desku používají třeba Wave Inspire nebo Wave Catalyst. 

 

Parallel Wave - přirozený pocit z běhu

Tvarově méně výrazná je deska Parallel. Je vhodná pro neutrální běžce, kteří nepotřebují výraznou podporu. Umožňuje velmi přirozený a pocit z běhu, noha může pracovat, ale vlnová deska ji drží pěkně uprostřed boty. Boty s paralelní deskou jsou nejčastěji určeny na nabíhání kilometrů po tvrdém povrchu. Tuhle výbavu mají Wave Enigma nebo Wave Rider. 

 

 

 Infinity Wave -  vysoké tlumení i komfort

Asi nejnápadnější vlnová deska nese název Infinity. Odvážně vykrojený tvar mezipodešve se stará o to, aby byl přenos energie z paty na špičku co nejeefktivnější. Maximálně tlumené boty unesou i běžce vyšších váhových kategorií a chrání pohybový aparát při běhu.  

 

Většinu nových modelů provází také patentovaná pěna U4ic (čti "euphoric"). Je lehčí, pružnější a nabízí přirozenější došlap než předchozí technologie AP+. Vlnová deska spolu s novou pěnou přináší v jarních kolekcích Mizuno několik opravdu zajímavých modelů. Od lehoučkých závodních Wave Ekiden (pouhých 145 gramů) až po dvacátou generaci Wave Rider. Vybrat si už je na vás.