⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

V nových Puma Fast-R Nitro Elite 2 jsem zaběhl osobák, říká Zdeněk z Best4Run

estovali jsme superrychlou karbonovu závodní botu Puma Fastr-R Nitro Elite 2. Tedy testovali - testoval je Zdeněk Dohnal, triatlonista, běžec a zakladatel naší běžecké speciálky. Můžete si být jistí, že na nohou už měl prakticky všechny typy bot, o karbonových závodkách to platí obzvlášť. S novou Puma Fast-R Nitro Elite 2 si ale vylepšil vlastní osobáčky. A od toho tady tyhle boty jsou. 

Designově to jsou velmi zajímavé boty. Podrážku tvoří dva oddělené bloky dusíkově boostované pěny Nitro Elite, které jsou propojené karbonový plátem. Ten přesahuje i přes špičku, což je prvek, který jsme u závodních bot ještě neviděli. Mimo jiné je tam proto, aby se energie z došlapu dala lépe využít při odrazu a aby karbonový plát fungoval jako páka, která vás pohání dopředu. Na první pohled to může být trochu nepřirozené, ale odrazová část se vám díky němu prodlouží a získáte tak ze špičky lepší odraz. 

Boty jsou od začátku velmi pohodlné, což bych u závodek s tak agresivním vzhledem snad ani nečekal. Jsou pohodlné i po delším běhu, a dokážu si představit, že budou pohodlné i na triatlon, kdy je obouváte na holé chodidlo. Když jsem zkoušel jiné závodní karbonky, často mě dřely v místě paty. Tyhle mají všitý pružný jazyk, velice dobře se nazouvají, mají očka na patě i na jazyku a díky tomu se dají velmi rychle nasunout na chodidlo. Celkově je to velice dobře zpracovaná bota promyšlená do detailů. Rozdělení podrážky na dvě části není na noze prakticky vůbec poznat. Na chodidle to necítíte a bota nikde nezavazí ani netlačí. 

Myslím, že je to bota pro lidi, kteří chtějí běhat aspoň kolem 4 minut na kilometr. Efekt boty tady bude výborně poznat a běžec opravdu zrychlí. Člověk je často zvyklý na své tempo, pociťuje při běhu běžnou zátěž, ale teprve na hodinkách pozná, že v těchle botách zaběhl závod rychleji. Běžel jsem v nich už několik závodů. Na desítce i pětce jsem s nimi zaběhl osobák, chystám se s nimi na půlmaraton a myslím, že to je distance, na které se tahle bota bude moci skvěle projevit. 

Puma tahle slova potvrzuje oficiálním prohlášením, ve kterém uvádí, že s Puma Fast-R Nitro Elite 2 byli světoví maratonci rychlejší o 2 minuty 28 sekund pro závodníky v čase 3:30:00 a 1 minutu 23 sekund pro maratonce v čase 2:30:00.

Oproti předchozímu modelu Puma slibuje o 22 % lepší akulumaci energie a o 46 % větší návratnost surové energie z došlapu. Zní to sice trochu fantasticky, ale není to přehnané tvrzení. Puma Fat-R Nitro Elite 2 má dělenou podrážku právě kvůli úspoře váhy boty, má přepracovaný svršek, který je o 20 % lehčí než u svého předchůdce. 

Tohle je bota navržená na lámání osobních rekordů. V předchozí verzi Fast-R puma přišla s řešením pro závodníky, které na základě jejich zpětné vazby pilně předělávala a vylepšovala až do podoby současné závodní boty Puma Fast-R Nitro Elite 2. Jedinou nevýhodou tady asi zůstává cenovka, která je však vzhledem k limitovanému počtu kusů a inovativním technologiím vcelku pochopitelná.