Diagnostika došlapu

Diagnostiku došlapu děláme v naší běžecké speciálce k nákupu bot zdarma. Trvá zhruba 15 minut, není potřeba se objednávat předem. Co vás čeká a proč je dobré ji vyzkoušet?

Statická část diagnostiky

diagnostika_doslapu

Statickou diagnostiku došlapu děláme na speciální podsvitné desce, kde zvažujeme postavení chodidla, stav klenby a rozložení váhy na končetiny. Kromě toho, že podle statické diagnostiky dokážeme určit prvotní vychýlení došlapu a doporučit vložky, je zajímavé podívat se, na které části chodidla došlapujete.

 

Vložky, které můžeme díky statické diagnostice vybrat, pomáhají lépe rozložit energii při došlapu, tlumí nárazy při dopadu a díky třem typům, z nichž každý je určen pro jiný typ klenby, také podpořit chodidlo na místech, kde je to žádoucí.

Běžecké vložky Currexsole

Dynamická část diagnostiky

dynamicky_diagnostika

Dynamická diagnostika už je trochu větší věda. Poběžíte na pásu, kde vás budeme snímat pomocí mikrokamery. Díky videozáznamu se podíváme na to, jestli se při běhu nachylujete dopředu nebo do stran, jestli kladete nohy v přímce nebo v osmičkách, jestli máte rovně ramena a spoustu dalších věcí. Hlavně ale dokážeme vyhodnotit postavení kotníku a díky tomu určit, jestli máte došlap pronační, neutrální nebo supinační.

Pronační došlap

Vychyluje chodidlo od kotníku směrem ven, zatímco kotník se od kolene odklání dovnitř, došlapujete na vnitřní hranu chodidla a namáháte vnitřní část nohy. Při pronačním došlapu je dobré zvolit boty, které vám pomohou pronaci vyrovnat a ulevit tak namáhaným kloubům, šlachám a svalům.

Dámské pronační boty | Pánské pronační boty

Neutrální došlap

Nejklasičtější došlap, kdy je koleno v jedné ose s kotníkem a chodidlem. Došlapujete na střed nohy a díky tomu je běh vyvážený. V tomto případě doporučujeme boty s neutrální stélkou.

Supinační došlap

Pravý opak pronace. Došlapujete na vnější hranu chodidla. Doporučíme boty s neutrálním došlapem a případné nerovnosti dokážeme vyrovnat vhodnou vložkou.

Diagnostiku je vhodné provést i v případě, že jste ji již dříve absolvovali, protože postavení kotníku se může časem měnit (úraz, přetěžování, povolení vazů, svalů...). A rozhodně ji doporučujeme při výběru každé silniční obuvi.

x