⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Lámete si hlavu s prvním maratonem nebo půlmaratonem? Vybrat dobré běžecké boty je základ pro to, abyste ho hravě zvládli. Máme pro vás pár tipů na první boty na dlouhé závody.

Maraton a půlmaraton. Závody, ke kterým se dříve nebo později dostane každý běžec. Ať už začínáte na 5 kilometrech nebo na 10, tahle meta vás rozhodně čeká. A s ní i těžké rozhodování které boty obout. Abychom vám to trochu ulehčili, vybrali jsme pár bot, které to s vámi zvládnou určitě. Pro začátek se ale pojďme podívat, jak vybírat. 

Jak vybrat boty na maraton nebo jiný dlouhý závod? 

  • pátrejte po dobře tlumené botě - Ptejte se proto po dobře tlumené botě, která se postará o vaše klouby, šlachy i svaly. Pokud jste lehkonozí běžci a jde vám o rychlost, můžete obout i závodky, ale doporučujeme je opravdu trénovaným běžcům. 
  • příjemně široká - u boty asi nejdůležitější parametr. Schválně zkuste v obuté botě roztáhnout prsty. Jde to? Pak by měly být OK. 
  • dostatečně velká - centimetr je optimální rezerva, která by měla v botě zbývat mezi špičkou palce a obsázkou (špičkou boty), půl centimetru ještě taky ujde, ale čím větší botu zvládnete, tím větší komfort budete mít. 
  • netlačí a nedře - bota musí být pohodlná na první obutí. Nesmí nikde dřít ani tlačit. Nikde. 

Hledám velké tlumení

Mizuno Wave Sky - nejtlumenější Mizuno pro širší nárty

box4

Jestli hledáte u boty hlavně pohodlí, pak můžete vsadit na Mizuno Wave Sky. Jsou opravdu velkoryse tlumené a svou službu udělají i běžcům těžších vah nebo těm, kdo mají problémy s klouby. 

Asics Gel Nimbus - ideální tlumení pro štíhlejší nárty

Prémiový model od Asics s vysokým tlumením a dokonalými technologiemi, to je Asics Gel Nimbus. Kromě energetické pěny tlumí také gelem a noha vám do něj vklouzne jako do peřinky. I tahle bota bude sedět těm, kdo hledají vysoké tlumení, zároveň je o kousek užší než třeba Mizuno nebo Saucony, takže bude dobře pasovat i běžcům s užšími nárty.

Brooks Glycerin

Brooks Glycerin vám zajistí maximální tlumení a pohodlí při delším výběhu a bude vám skvělým společníkem jak při tréninku, tak při samotném maratonu. Tlumení je navíc obohacené dusíkem což pomáhá v jeho životnosti, ale i při samotném výkonu. Vyšší drop 10 mm vás podpoří i po více kilometrech v nohách. Pokud maté problém se stabilitou tak varianta Brooks Glycerin GTS.

Hoka Bondi

 Hoka Bondi poslouží na maraton, ale i na extrémně dlouhých vzdálenostech. Dosud nejtlumenější bota od Hoky je teď tvořena lehčí pěnou a novou geometrií paty pro větší plynulost vašeho kroku. Širší mezipodešev vám zajistí větší stabilitu. 

Mizuno Wave Rider - střední tlumení na dlouhé běhání

 Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Mizuno Wave Rider je běžecká bota se středním tlumením. Už na první došlap je jasné, že je to bota na nabíhání kilometrů. Stejně jako jiné modely od Mizuna je i tahle bota vybavena vlnovou deskou, která zajišťuje pohodlné tlumení. Je však dostatečně lehká a díky mesh panelům také dost vzdušná na to, abyste se ji nemuseli bát obout ani na maraton nebo půlmaraton.
 
⭐ Existuje i ve verzi s membránou (GTX) a s trailovější podrážkou (TT). 
 
Asics Gel Cumulus - střední tlumení s gelem
 
 
Asics Gel Cumulus je bota se středním tlumením. Absorbování tvrdých nárazů je zde obstaráno nejen pěnou FF blast +, ale hlavně technologií PureGel. Tudíž pokud vaše technika po několika kilometrech již nebude ideální, tak Puregel utlumí tvrdé nárazy na patu. Drop 8 mm vás při běhu na silnice pěkně popožene dopředu, a i přes vysoké tlumení bude schopni zaběhnout vaše vysněné tempo.
 
Hoka Clifton 9
 
 
Tlumená bota jak pro začátečníky tak pro pokročilé běžce. Clifton 9 je velice lehká, ale zároveň tlumená bota, která vám při vašem prvním maratonu poskytne maximální pohodlí. U Hoky typické vykrojení Meta Rocker vám plynulejší přenos energie od paty ke špičce. Svršek boty je vysoce prodyšný, tudíž vaše noha boty skvěle dýchat ve všech podmínkách. Tato bota je dostupná i širší variantě Clifton 9 WIDE