Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Lámete si hlavu s prvním maratonem nebo půlmaratonem? Vybrat dobré boty je základ pro to, abyste ho hravě zvládli. Máme pro vás pár tipů na první boty na dlouhé závody.

Maraton a půlmaraton. Závody, ke kterým se dříve nebo později dostane každý běžec. Ať už začínáte na 5 kilometrech nebo na 10, tahle meta vás rozhodně čeká. A s ní i těžké rozhodování které boty obout. Abychom vám to trochu ulehčili, vybrali jsme pár bot, které to s vámi zvládnou určitě. Pro začátek se ale pojďme podívat, jak vybírat. 

Jak vybrat boty na maraton nebo jiný dlouhý závod? 

  • pátrejte po dobře tlumené botě - drop 8 a více milimetrů většinou znamená i kvalitní tlumení. Ptejte se proto po dobře tlumené botě, která se postará o vaše klouby, šlachy i svaly. 
  • příjemně široká - u boty asi nejdůležitější parametr. Schválně zkuste v obuté botě roztáhnout prsty. Jde to? Pak by měly být OK. 
  • dostatečně velká - centimetr je optimální velikost, která by měla v botě zbývat mezi špičkou palce a obsázkou (špičkou boty), půl centimetru ještě taky ujde, ale čím větší botu zvládnete, tím větší komfort budete mít. 
  • netlačí a nedře - bota musí být pohodlná na první obutí. Nesmí nikde dřít ani tlačit. Nikde. 

Mizuno Wave Rider - dobře tlumená bota roku

 

Dvacátá generace Mizuno Wave Rider získala ocenění Bota roku. Už na první došlap je jasné, že je to bota na nabíhání kilometrů. Stejně jako jiné modely od Mizuna je i tahle bota vybavena vlnovou deskou, která zajišťuje pohodlné tlumení. Je však dostatečně lehká a díky mesh panelům také dost vzdušná na to, abyste se ji nemuseli bát obout ani na maraton nebo půlmaraton.

Asics Gel Nimbus - ideální tlumení pro štíhlejší nárty

Jeslti existuje klasická bota, pak je to Asics Gel Nimbus. Prémiový model od Asics už je na trhu 21. sezónu. Je to bota s vysokým tlumením, která sedí spíš na nohách s užším nártem. Její prodyšný, ale pevný svršek nohu podrží na místě a zajistím pohodlí i na 39. kilometru. Jestli vám Asicsy sedí, nemůže být lepší volba. 

 

Asics Gel-DS Trainer NC- závodník každým coulem

 

Pokud už něco naběháno máte a hledáte pohodlnou závodní botu, sáhněte po Asics Gel DS Trainer. Taky tahle bota letos získala placku Bota roku a díky technologii FlyteFoam je o něco lehčí než ostatní boty v této kategorii. Marek Beňa ze Zapro Team ji pro nás v dubnu testoval na bratislavském maratonu. Ve čtvrtek ji poprvé obul, v neděli s ní zaběhl maraton v čase 02:55. 

Asics DynaFlyte - tak trochu jiná bota

 

Jestli je pro vás zásadní tlumení a pohodlí, vyzkoušejte Asics DynaFlyte. Dlouho nám trvalo, než jsme pro sebe tuhle botu objevili, ale teď na ni nedáme dopustit. Díky FlyteFoam, o které tu už byla řeč, je lehká, neztrácí však nic na dobrém tlumení. Zároveň poskytuje dost místa pro prsty v přední části. Seženete ji ale pouze v běžeckých speciálkách, na e-shopech se neprodává. Zásoby rychle mizí, protože většina těch, kdo si ji vyzkoušeli, v ní také odešli. 

Saucony Triumph ISO - extra super pohodlíčko

Jestli hledáte něco opravdu skvěle tlumeného, ale přitom rychlého, sáhněte po Saucony Triumph ISO. Letošní vítěz britského Editor´s Choice Runners World Magazine (článek tady) patří k botám, který vyhovují dokonce i běžcům, kteří mají problémy s klouby a šlachami nebo jsou po operaci. Není to sice žádné torpédo, ale na objemové závody se hodí jako velká jistota pohodlí. 

 

Saucony Freedom ISO - třešnička na závěr

 

Na první pohled robustní boty Saucony Freedom ISO nakonec byly velkým překvapením i pro nás. Trochu jsme je podezřívali, že jsou to takové líbivé barevné tenisky pro frajery. Když je ale Zdeněk testoval, zjistil, že frajeřina je schovaná uvnitř boty. Nedovolí vám totiž zůstat v klidu. Jsou energické, vydržíte v nich dlouhé běhy, mají nízký drop a stejně jako Kinvary také umí vrátit energii z odrazu a využít ji při běhu. Ocení ji spíše zkušenější běžci, kterým ale otevře nové obzory ve výběru bot na maraton a půlmaraton. 

Jestli jste si ještě pořád nevybrali, zbývá jediné. Zastavit se u nás a vyzkoušet, která bota vám na nohu prostě sedne.  Přesvědčit se na vlastní nohy je ale stejně to nejlepší, co můžete udělat.