⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký magazín, Strana 11

Mizuno Wave Sky - konečně bota pro těžší běžce

Vysocí a těžší běžci to nemají jednoduché. Většinou potřebují pořádné boty s dobrým tlumením, zároveň ale chtějí běhat lehce a bez zbytečné zátěže na nohou. A konečně je tu bota přesně pro ně. Mizuno Wave Sky je novinka, ve které se bude dobře běhat i těm, kdo mají pár kilo navíc.

Běžecká bota Mizuno Wave Sky je tu proto, aby nastoupila na místo modelu Mizuno Wave Enigma. Zajímavá je v tom, že využívá vlnovou desku Wave Plate i pěnovou technologii. Je proto dostatečně pružná, lehká a zároveň skvěle tlumí. Co všechno se skrývá v novém modelu? 

To, co nás zaujalo na první pohled (a dotek) je kontrast mezi zdánlivou robustností boty a její relativně nízkou vahou. Podrážka je rozčísnutá typickými křivkami vlnové desky, ale doplňuje ji pěnová technologie, která botě dovolila nabídnout vysoké tlumení při zachování nízké hmostnosti. Navíc si u Mizuno dali záležet na tom, aby byla bota pohodlná, ale neztrácela nic z pevnosti a dynamiky, kterou je značka proslulá. 

  • Drop: 10 mm
  • Došlap: Neutrální
  • Povrch: Silnice
  • Tlumení: Wave Plate + U4icX
  • Váha: 326 gramů

Určením je Mizuno Wave Sky neutrální bota na dlouhé objemové běhy po asfaltu nebo jiném pevném povrchu. Díky technologii Cloudwave a u4icX pěnou patří mezi nejlépe tlumené modely, které jsou určeny i na nohy těžších běžců. Nečekejte však pomalu a línou tenisku. Wave Sky je totiž dostatečně dynamická a responzivní, takže při běhu budete cítit kontakt s povrchem. 

Podrážka nového modelu je poskládaná z měkkce přilnavé pryže a z vyztužené středové části, která pomáhá nést zátěž plantární fascie a přirozeně rozkládat energii z došlapu. Navíc se Mizuno postaralo o to, aby skvěle přilnula k povrchu, což platí nejen o asfaltu, ale také třeba o trávě nebo kamení. 

Bezešvý svršek modelu Sky je vybaven řadou vychytávek, které mají nohu udržet na místě. Součástí tak je i o něco užší přední část, která by mohla některým běžcům na dlouhých vzdálenostech vadit, především pak tehdy, pokud jsou zvyklí mít špičku nohu v botě velmi volnou. Pokud však nejste zas až tak moc zběhlí v technice, rozhodně to u tohoto modelu oceníte. A potěší vás nejspíš i dobře prdyšný mesh, ze kterého je bota vyrobena. 

Co na ni říkáme? 

 

Co chápeme jako mínus je méně prostoru ve špičce boty, které může některým běžcům zavazet, a také cena, která se šplhá přes 4 000 korun. Řadí se tak k luxusním modelům od Asics nebo Saucony.

Tahle novinka vypadá na docela nadějného koně v Mizuno stáji. Na první pohled je Mizuno Wave Sky švihácká bota, která má navíc parametry, které očekáváme od výkonné boty. Oceňujeme skvělé tlumení, které nejde na úkor váze boty. Je navíc dostatečně pohodlná na to, abyste mohli přeskočit fázi "oťukávání" a rozcházení boty. Jestli hledáte pohodlíčko na silniční běhy, tak směle do nich. 

Běžecký odpočinek - Nevyždímejte se

Taky někdy makáte až na dřeň? Říkáte si, že jestli nezrychlíte, budete muset víc trénovat? Někdy to asi není nejlepší nápad. Triatlonistka Any Brychtová poznala, že je občas potřeba zvolnit.

Anna Brychtová je triatlonistka, která v loňském roce vyhrála Mistrovství Evropy Xterra, letos MČR  v zimním triatlonu. Při náročném tréninku se ani jí nevyhnula zranění a zdravotní komplikace. Přišla ale na to, že možná bude stačit trénovat trochu méně a přemýšlet nad svým tělem a výkony v dlouhodobém horizontu. 

Zdravotní komplikace a úrazy se mi teď naštěstí vyhýbají. Nebylo tomu tak ale vždycky. Prošla jsem si různými zdravotními problémy, které více či méně souvisely s mou sportovní přípravou na triatlon. Nejlepší způsob jak se zraněními bojovat je se jim jednoduše vyhnout. 

Sportovala jsem v každé volné chvíli. Opravdu každé

 jesenickyzimnitriatlon201923201932

Před 6 lety, když jsem s triatlonem začínala, jsem byla opravdu namotivovaná (ne že bych už teď nebyla). V každé volné chvíli jsem se hýbala, vždyť přece čím víc a intenzivněji se hýbeš, tím budeš lepší, mi tenkrát probíhalo hlavou. Strečink ano, ale radši stihnu více tréninku. Jsem unavená po škole, musím jít spát, ovšem za chvíli mě vzbudí budík. Už musím jít běhat ať všechno stihnu.

Zanedlouho mě začala bolet achilovka. Doktor mi diagnostikoval zánět achilovky, naordinoval Aulin a hlavně sportovní volno. VOLNO??? To přece nejde!!! Co můžu dělat?? Tak určitě neběhejte, plavat můžete regeneračně a kolo byste taky neměla. Jelikož si pořádný oddych dát neumím, zabralo mi kurýrování opravdu hodně času. 

Později jsem se přihlásila do cyklistického klubu, abych s nimi absolvovat zimní přípravu. První trénink - je zima, cesty mírně namrzlé a my jdeme běhat. Po 10 minutách mě začíná z ničeho nic bolet koleno. Nechápu co se děje. A na prvnim tréninku nehodlám působit jako nějaké máslo. I přes bolest hodlám trénink absolvovat. Po 10 km už opravdu trpím, musím zastavit. AUU!! Ovšem domů je to dalších 10Km. Další den nemůžu chodit. A kdyby jen den, nakonec je z toho celý týden… absolvuji fyzioterapie, před závody si koleno tejpuji. Střídavě mě bolest kolena provází asi 2 roky.

Vytěžit z těla maximum, ale ne nárazově

 img-2068-0-880x660_1

Jaktože mě momentálně nic netrápí?? Snad to nezakřiknu. Může to znít divně, ale začala jsem přemýšlet nad tím, co a jak dělám (můj přítel Filip by mi teď vytkl, že ne vždy se mi to daří, ale snažím se). 

Snažím se vytáhnout z těla maximum, ale z dlouhodobého hlediska. Trénink pro tělo funguje jako stresor, dostane tělo z rovnováhy. K rozvoji fyzické kondice zjednodušeně dochází vychylováním a nastolováním rovnováhy. Aby se tělo dostalo zpět do rovnováhy, má své adaptační mechanismy. Pokud ovšem tělo dlouhodobě přetěžujeme a nedáváme adaptačním pochodům možnost aby nastolily rovnováhu tak jsme náchylnější k nemocem, zraněním.

Nezapomínejte na aktivní regeneraci

Adaptační pochody můžeme naopak i urychlit např. aktivní regenerací (strečink, saunování), kvalitní vyváženou stravou ( tělo dostává to co potřebuje a není naopak i zatěžováno odbouráváním škodlivin z potravy).

Další chybou bývá jednostranné přetěžování např. určitých svalových skupin. Jedny jsou přetěžovány, druhé svalové skupiny jsou slabé, vznikají dysbalance, které posléze vedou ke zraněním. K tomuhle pomáhá zařadit do sportovní připravy posilovnu hlavně body core trénink (posílení středu těla), stabilizační cvičení a další techniky, které posílí ty skupiny svalů, které při vašem běžném tréninku nezapojujete. 

Odtrénuji teď méně hodin než dříve. Na závodech se mi však více daří, jsem méně nemocná a zraněním se vyhýbám. Největší změnu v přístupu vidím v regeneraci, posilování  a stravě. Snažím se poslouchat své tělo. Když mi řekne, že dnes nemůže, tak klidně vynechám intervaly a dávám raději jógu.

Běhání na podzim a v zimě? Ano, ale...

Běhaní v zimě nebo na podzim je pro mnoho běžců velkou neznámou. Abyste si ho opravdu užili, stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Díky nim můžete běhat i v třeskutých mrazech.

Přestože jaro a léto většinou láká k běhu mnohem víc než zimní a podzimní plískanice, má běh v pozdních měsících roku své nepřekonatelné kouzlo. V první řadě není takové vedro, jako v létě, příroda nabízí nepřeberné množství netradičních scenérií a zážitek z běhu je mnohem intenzivnější. Běhat můžete i v opravdu velkých mrazech, ale je potřeba myslet na to, že tělo prochází docela prudkými změnami teploty, a je proto potřeba zařadit do tréninku pár zásad navíc. 

Do kolika stupňů pod nulou je vhodné běhat? 

 Běhání na podzim a v zimě? Ano, ale...

Do kolika chcete. Některé extrémní závody, jako třeba Ultramaraton Arrowhead v Minessotě se běhá za podmínek, kdy ručička teplotu padá téměř k padesáti stupňům pod nulou. U nás se takové teploty naštěstí nekonají a počasí se spokojí s průměrnou zimní teplotou -3°. Pokud tedy nebydlíte na Horské Kvildě. Můžeme proto říct, že v našich podmínkách není problém běhat celou zimu. 

I na krutý mráz vyzrajete pořádným oblečením a obutím (o tom dále), ale důležité je také správné dýchání. Plíce vám sice nezamrznou, ale při dýchání ústy je mnohem pravděpodobnější že si nachladíte horní dýchací cesty. Proto se zaměřte na trénink dýchání nosem. Často to znamená o něco pomalejší běh než na který jste zvyklí, ale nehrozí vám knedlík v krku hned ráno po tréninku. Prudké kopce, které vám normálně dají o něco víc zabrat bude lepší vyšlápnout mírným klusem nebo krokem. V zimě prostě nesázejte na rychlost. 

Co na sebe na zimní a podzimní běhy? 

 V čem běhat na podzim a v zimě?

Velká kapitola běžeckého vybavení, oblečení a obutí se věnuje právě běhání ve špatném počasí, v zimě, mrazu nebo dešti. Nikdy proto nezapomeňte na tyto tři základní věci: 

  • vrstvení,
  • dobré boty,
  • bezpečnost. 

Co se týče vrstvení, začněte první vrstvou, která bude příjemně sedět na těle, dokáže kvalitně odvádět pot a nepustí k tělu chlad ani ve chvílích, kdy bude vlhká. U nás v běžecké speciálce jsme si poslední dobou hodně oblíbili třeba oblečení s merinem, které tvoří víc než z polovina superjmená australská merino vlna, a které na rozdíl od některých ostatních merino kousků nekouše. Všeobecně však doporučujeme obléct první vrstvu prodyšnou, měkkou, přilnavou na tělo a přiměřeně teplou tomu, co chcete odběhnout. Ideální verze trička na zimu bude mít dlouhý rukáv a stojáček nebo rolák ke krku. 

Druhá vrstva je v zimě otázkou volby. Pokud už opravdu mrzne, rozhodně byste bez ní neměli odcházet z domu. Pokud vás čeká proběhnutí v podzimním mrholení a při běhu vám všeobecně bývá dost teplo, můžete ji vynechat. V mrazu však určitě nezapomeňte na teplou funkční mikinu. Opět se stojáčkem a dlouhým rukávem. 

Třetí vrstva by měla odolat větru dešti. Ideální je proto zvolit nepromokavou bundu s neprofouknutelnou vrstvu. Minimálně na zádech a na trupu. Třetí vrstva nemusí být nijak teplá, protože o to už se postaraly vrstvy předchozí. Měla by spíš sloužit jako štít před rozmary počasí a udržet vás v suchu. Naše osobní doporučení je opět Inov-8 a jejich promakaná Stormshell bunda. Třetí vrstva by se taky měla postarat o to, abyste byli dobře vidět v mlze, v šeru, v dešti nebo ve tmě. Mrkněte se proto při výběru, jestli má reflexní prvky, případně je doplňte běžeckým pásem nebo pásky na ruku. 

Obecně prostě platí, že když vyjdete z domu, měli byste být oblečení tak, abyste cítili mírný chlad, který ale nebude nepříjemný. Pokud se třepete jak fáborek ve větru, máte toho na sobě málo

 

Které boty obout na běhání v zimě? 

 Boty na běhání na podzim a v zimě

 A jsme u bot. Dobře se obout je prostě základ. Jednak šetříte nohy, jednak máte jistotu, že si nerozbijete nos na ledovici, na sněhu v bahně nebo na mokrém listí. Jaké by tedy měly být boty na zimní a podzimní běh? Pokud se nechystáte na krátké kolečko po cestičce v parku, rozhodně by to měly být boty do terénu. Takové, které mají dostatečný vzorek a nekloužou. Takové, které dokáží z podrážky dobře odvádět nečistoty, bahno a sníh. Pokud se chystáte do opravdu složitého terénu, kde byste mohli očekávat zmrzlé kořeny, ledové plochy skryté pod sněhem, seběhy po mokrém listí a podobné lahůdky, možná bude stát za to zauvažovat o botech s hřeby. Takové jsou třeba Inov-8 Arctic Talon 275 nebo Inov-8 Oroc 280 V2. V běžném terénu si ale vystačí i s kvalitní trailovkou.  Přečtěte si článek: 10 nej bot na běhání ve sněhu

Co se týče goretexové úpravy, pečlivě zvažte, jestli je to volba pro vás. Pokud nepočítáte s tím, že byste boty při běhu intenzivně namáčeli, goretexovou membránu prostě nevyužijete a jen vám bude "dusit" nohu v botě. U silničních bot je proto téměř zbytečná, u krosových je otázkou volby. 

Hlavu, ruce a krk udržujte v teple

Ať už jste obutí a oblečení do čehokoliv, myslete vždycky na to, že nejvíc tepla odchází hlavou a rukama. Proto do své základní výbavy zahrňte běžecké rukavice, které nemusí být zrovna ultrateplé, ale udrží vám ruce v teple. Čepice nebo čelenka by měla být také samozřejmostí, a také u ní platí, že by měla být lehká, snadno sbaliletná do kapsy, prodyšná a teplá natolik, abyste si v ní neodvařili hlavu. Pro extrémnější podmínky doporučujeme rozhodně variantu s wind-stoper úpravou, která neprofoukne. Za pozornost stojí i reflexní výbava, kterou má třeba kolekce Brilliant od Craftu.

A když už se bavíme o pokrývce hlavy, v podzimních a zimních měsících k ní můžete přidat navíc ještě pořádnou čelovku. Stmívá se brzo, a kromě toho, že vás bude vidět i v nepříznivém počasí, uvidíte dobře kam šlapete. Jedna taková by prostě neměla ve výbavě chybět. 

Posledním kouskem oblečení, který by měla zahrnovat vaše zimní běžecká garderoba je kvalitní nákrčník, a to hned ze dvou důvodů. Jednak ochrání krk a dýchací cesty před prochladnutím, jednak ho můžete použít jako "roušku" ve chvílích, kdy se vám bude zdát, že vzduch je opravdu trochu moc chladný. 

 

Jak trénovat na podzim a v zimě? 

 Jak a v čem běhat na podzim a v zimě?

Chladné dny jsou ideální k natrénování dlouhých objemů. Díky vyrovnané zátěži si snáze zvyknete na počasí venku a tělo nebude muset bojovat s výkyvy teplot při vyšší náročnosti tréninku. Pokud chcete trénovat rychlost, zařaďte do tréninku fartlek. A pokud opravdu potřebujete trénovat tempové běhy, naplánujte si je tak, abyste nebyli daleko od domu nebo od šatny, kde se můžete v teple převléct do suchého. A to platí taky pro všechny ostatní druhy tréninků. Ať už běžíte jakkoliv daleko a jakkoliv intenzivně, měli byste být celou dobu v pohybu. Protahování nechejte na doma a raději koukejte, abyste po tréninku nebyli zbytečně dlouho vystaveni chladu a mrazu. Hlavně tehdy, pokud jste se při tréninku stihli zpotit. 

Doma si pak naordinujte horkou sprchu nebo teplý nápoj a protažení, na které je potřeba myslet i v zimě. Zimní měsíce jsou taky ideální pro doplňkové sporty, jako je plavání, jóga nebo běžky. A taky pro aktivní regeneraci v sauně. 

Běhu na podzim a v zimě se rozhodně není třeba bát. Díky krásným scenériím patří právě konec roku k nejkrásnějším obdobím pro běžecká dobrodružství. Pokud jste na ně dobře připraveni, rozhodně si tuhle sezónu užijete se vším, co k ní patří. 

Co jíst a nejíst před závodem?

Jídlo je to, co ovlivňuje vaši běžeckou výkonnost. Jak se připravit na závod, co jíst den před a co v den závodu?

Říká se, že téměř polovina běžců má při delších závodech drobné i větší problémy se zažíváním. Většině z nich se ale dá snadno předcházet díky správnému přísunu živin do těla. Před závodem, při závodě a po něm. Pojďme na ně. 

Co jíst den před závodem? 

Den před závodem si klidně dopřejte o něco víc sacharidů, než jste zvyklí, ideálně v malých porcích. Nebudete se tak cítit přecpaní, ale přichystáte si zásoby na další den. Zařaďte pečivo, těstoviny nebo rýži. 

Při závodě si nejspíš budete muset sáhnout také trochu do svých sodíkových zásob, především tehdy, pokud je teplo a budete se potit. Proto zařaďte o trochu víc soli a přidejte k nim třeba kyselé okurky nebo zelí, které jsou na sodík bohaté. 

Zcela zásadní je dodržovat pitný režim. Jestli denně vypijete dva litry vody, přidejte týden před závodem ještě o jeden navíc. Vaše tělo tak bude dostatečně hydratované na závod a nebudete při něm umírat žízní. Ideální je nainstalovat si appku, která vás pravidelně upozorní na to, že je potřeba se napít. Na trhu jich je hned několik. 

Co byste naopak měli vynechat je alkohol. Je sice pravda, že pivo obsahuje dost sacharidů, ale bohužel se nechovají tak, jako ty, co najdete v jídle a neposkytnou vám dostatek energie na dlouhé běhy. Vyvarujte se také příliš tučného a mastného jídla. V den závodu by se vám mohly nemile odvděčit. I velký hlad můžete porazit zdravějším jídlem, jako je třeba drůbež a rýže. 

Co jíst ráno před závodem? 

Ráno před závodem se odbýváte černým čajem a jogurtem, zatímco u vedlejšího stolu se Keňané cpou tousty s burákovým máslem a banány? Dobře vědí, proč to dělají. 3-4 hodiny před závodem je dobré dopřát si pořádné jídlo. Budete tak mít energii, ze které může tělo čerpat. U snídaně se proto nebojte vajíček, toastů a ovoce. Pozor jen na zeleninu, která by vás mohla prohnat trochu jinak než byste chtěli. 

Sacharidy, které ráno přijímáte ale pečlivě vybírejte. Ty s pomalým uvolňováním energie udrží vaši energetickou hladinu stabilní, zatímco rychlé cukry (sladkosti, pečivo z bílé mouky, bílá rýže) vás sice nastřelí energií, ale propad pak bude o dost hlubší. Dopřejte si tedy raději až po výkonu.

Jestli jste zvyklí na kávu, klidně si ji dejte i před závodem a doplňte ji pořádnou porcí čisté vody. Vědci totiž zjistili, že běžci, kteří před závodem přijímají kofein, si vedou lépe než ti, kteří ho nemají. Moc to ale nepřehánějte. 

A především si svoje ráno před závodem dobře naplánujte. Vstaňte včas a mezi snídaní a závodem se pokuste nechat si alespoň tři hodiny na pořádné vytrávení, protahování případně lehký rozklus. 


Hledáte správný výživový balíček na závod? Připravili jsme pro vás balíčky s výživou na trénink, na závod, ale i konkrétní výživové plány na konkrétní závod. Najdete je v sekci Výživové plány a balíčky. 


Co jíst a nejíst před závodem?

Co jíst při závodu? 

Jestli se chystáte na pětku nebo desítku a pravděpodobně na trati nebudete dvě hodiny, nemusíte jídlo až tak moc řešit. Vezměte si s sebou maximálně camel back s vodou nebo se spolehněte na občerstvovačky. 

Jestli se ale chystáte na delší závod, asi budete potřebovat doplnit energii. Zásadní je nezkoušet při závodě žádné novinky, které by vám mohly rozhodit zažívání. To, co se chystáte při závodě jíst si proto vyzkoušejte předem. Vhodné jsou energetické gely (teď už přichází čas i na rychlé cukry), banány, fíky, datle, rozinky nebo jiné sušené ovoce, energetické tyčinky nebo hroznový cukr. 

A ještě jedna dobrá rada. Pokud plánujete něco cestou zakousnout, naplánujte si jídlo dostatečně včas před občerstvovačkou, abyste ho mohli pohodlně zapít. 

Příklad výživové strategie pro dvouhodinový závod 

Zajímá vás víc? Mrkněte na výživové plány Enervit Běh, Enervit Efektivní trénink, Enervit Vítězný závod nebo třeba Edgar B7


Zajímá vás víc? Přečtěte si článek Nová řada Enervit C2:1 a jak využít glukózu a fruktózu pro maximální výkon?


Co jíst po závodě? 

Máte to za sebou? Už jste se vyklusali, případně rozchodili a je čas na něco pořádného? I tady je potřeba dodržet pár pravidel. 

Těsně po závodě zakousněte proteinovou tyčinku, která pomůže regeneraci svalů. Průběžně doplňujte vodu, ideálně hned v cíli třetinku až půllitr čisté vody, abyste předešli problémům s játry. Doporučujeme také dát si sklenici kefíru, jako zdroje bílkovin, probiotik, živin a hydratace, pečuje o zdravý mikrobiom a prokazatelně ve vědeckých studiích zvyšuje výkon sportovců.

Čemu byste se měli po závodě vyhnout, je těžké mastné jídlo. Přestože máte dojem, že byste si zasloužili pořádný burgr s hranolky, se slaninou a dvojtou porcí sýra, vaše tělo vám za něj asi nepoděkuje. Jestli na něj máte opravdu chuť, počkejte pár hodin po závodě a mezitím se podívejte po nějakých proteinech. 

Runspiration 1: Novinky od Inov-8

První Runspiration je tady. Otevíráme jím sérii setkání nad běžeckými tématy. Podívat se na nové modely Inov-8 a poslechnout si o nich něco od guru této značky Martina Marka můžete ve středu 20. září od 18:00 v Best4Run v Přerově.

Podívat se na nové modely Inov-8 a poslechnout si o nich něco od guru této značky Martina Marka můžete ve středu 20. září od 18:00 v Best4Run v Přerově. 

Tohle si nesmíte nechat ujít. Poprvé si v Best4Run představíme novou kolekci INOV-8 pro podzim a zimu letošního roku. Naším hostem bude ambassador značky Inov-8 v Čechách Martin Marek z firmy Vavrys. Představí nám nové modely ParkClaw, povypráví nám o návratu legendy Trailroc a představí technologie a novinky, kterými značka prochází v nadcházející sezóně. 

  • Kdy: 20. září 2017 v 18:00
  • Kde: Prodejna Best4Run, Tovární 4, Přerov
  • Host: Martin Marek, Inov-8

A pozor, pro každého z vás máme připravený malý dárek - běžeckou čelenku a poukázku na slevu na boty.

Přihlaste se proto předem mailem na novinky@best4run.cz. 

Test: Mizuno Wave Ekiden 11

Co obout, když chcete vyhrát pětku nebo desítku? Co když záleží na každém gramu navíc? Seznamte se s nejlehčí závodní botou, jakou momentálně máme - Mizuno Wave Ekiden 11 se svou váhou 147 gramů.

Ultralehké závodačky Mizuno Wave Ekiden patří mezi ty nejlehčí běžecké slupky, se kterými se lámou rekordy. Nejinak tomu je i u letošního modelu s číslem 11. Váha? 147 gramů. Japonský výrobce Mizuno nám na trh letos opět poslal závodní botu Mizuno Wave Ekiden. Její váha leží pod 150 gramy, což je už číslo, nad kterým usedá srdce každého tempového běžce. Ačkoliv se tomu dost těžko věří, i tahle bota s nizoučkým dropem v sobě nese vlnovou desku, kterou Mizuno vybavuje své silniční modely. Výsledkem je bota, která skoro nic neváží, ale která je nad očekávání pohodlná. 

Co na botě zaujme na první pohled? Je to podrážka z ultralehké gumy G3. Vypadá jako jemná pavučina z tenkých plastových výztuh, které se táhnou po celé přední části podešve. G3 nahrazuje klasickou podrážku nejenom kvůli hmotnosti boty, ale také pro dobrý kontakt s povrchem a pro přirozený pocit z běhu. V patní části podrážku vyztužuje odolná karbonová guma X10. Podle vzhledu byste čekali, že ucítíte každý kamínek a že by snad bylo lepší běhat na boso než v těchle skořápkách. Když ale Ekiden 11 obujete, zjistíte, že i přes nízký drop bota nezapře mírné tlumení, že je ve výsledku velmi pohodlná, a že netradičně tvarovaná podrážka dobře drží. 

Technologie: Drop 0 mm | Váha 150 g (UK8) | ventilační systém AIR Mesh | vlnová deska v podrážce | mezipodešev U4iC | podrážka G3 | 

Co je u Mizuno Wave Ekiden 11 skvělé je střih, který v přední části nechává noze dostatek prostoru. Ocení ji proto i běžci se širším nártem, kteří by jinak závodní boty sháněli velmi těžko. Dostatek prostoru ocení hlavně ti, kteří zvládají přirozenou práci chodidla v botě. Pokud potřebujete podporu a tlumení, rozhodně se porozhlédněte jinde. 

Jak tuhle botu využít?

Vzhledem k tomu, že se u této boty řada věcí podřizuje váze, nemůžete čekat, že by se v ní daly běhat objemy. Subtilní podrážka je náchylná k oděru, a proto ji doporučujeme spíš na krátké a rychlé závody. Nemusíte se ale bát, že by vám z nich po prvním závodě zbyly cáry drahého materiálu. S klidným svědomím se dá říct, že s vámi zvládne tempové závody v celé sezóně. 

Obout si tuhle botu je podobný pocit, jako když jste se jako děti chystali do tělocviku. Lehoučká "cvička", která skoro nic neváží a noha o ní téměř neví. Téměř okamžitě ale zjistíte, že je to hodně pohodlná bota, která vás nebude nijak omezovat. Podrážka, která na první pohled rozhodně moc důvěry nevzbuzuje, je nakonec nejsilnější zbraní celé boty, protože neklouže, má skvělý kontakt s povrchem a je extrémně lehká. 

PRO

 + ultralight mezi botami
 + přes svou lehkost nabízí dostatek pohodlí
 + dost prostoru i pro širokou nohu
 + minimalistická bota, která ale má vlnovou desku
 + ideální na tempové závody
 + přijatelná cena pro závodní botu

PROTI

 - vhodná pouze na závody na pevném povrchu
 - podrážka, která se bude časem odírat
 - příliš dlouhé tkaničky, které botě zbytečně přidávají na váze
 - na výběr pouze z jediné barvy
Test: Inov-8 Trailroc 285

Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Jak se v nich běhá? Přečtěte si náš test.

Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Bota, která se má stát černým koněm inovejťácké stáje pro další sezony. Bota, která má být univerzální a odolná. Pojďme si na ni trochu posvítit. 

Na začátek je potřeba trochu se seznámit. První generace konceptu TRAILROC byla určena na těžké horské traily, na rozbahněné horské louky, na mokré listí, kořeny a větve. A novinka jí jde směle v patách. Neutrální bota s dropem 8 mm (model 285) a 4 mm (model 270) určena do skalnatých nebo jinak náročných terénů.

 trailroc G 280 W-1

Oproti předchozím generacím modelu je její DNA obohaceno o nový tvar špuntů na podrážkách, novou generaci rock plate pro lepší ochranu chodidel a špiček před ostrými kameny. Pata je v botě lépe usazená díky nové patní výztuze vyrobené 3D tiskem, která je měkká a dobře drží.  Tolik k prvnímu seznámení. Pokud se v tom někdo chce porochnit víc, najde technologické detaily modelu Trailroc 285 na tomhle obrázku. 

 

Technologii bychom tedy měli. Jaká je ale dlouho vychvalovaná bota v reálu samozřejmě poznáte teprve až ji obujete.  První dojem? Noha vám do boty vklouzne a udělá si v ní pohodlí. Ve špičce je spousta místa na prsty a díky středně širokému kopytu Medium výborně sedí i na štíhlejších chodidlech. Na fotkách najdete model 285, který má osmi milimetrový drop. A není to na něm vidět. Dokonce ani noha v botě necítí něco jako přetlumenost nebo ztrátu kontaktu s podložkou, a to je velká přednost Trailroc 285.

 Aby vám noha v botě "nelítala", vybavili ji v Inov-8 novou výztuhou s název EHC (external heel cage). Zatímco dřív byla jakákoliv podpora u bot této značky brána jako nestydatost, dnes se objevují první vlaštovky mírné opory v mezích stability boty. Znamená to, že měkká výztuha z 3D tisku pomáhá měkce uzamknout nohu v botě, a i přes dostatek prostoru ve špičce a kolem nártu nedovolí noze nežádoucí pohyby do stran nebo kupředu. 

 trailroc G 280 M-1

Svršek boty je odlehčený, ale nabízí také oporu Met-Cradle+, která jemně obepíná střed chodidla. Co nás na tom baví je to, že i přes zdánlivou křehkost svršku, je dostatečně pevný pro horské traily a nepustí dovnitř žádné jehličí ani kamínky. Co je v náročném terénu obzvlášť důležité, je rozložení podrážky a její funkční vlastnosti. Podrážka nové řady Trailroc má tři nejdůležitější vlastnosti: perfektní grip, tři různé směsi na podrážce a taky vrstvu rocplate, která chrání plantární fascii. 

Grip zajišťují drobnější špunty rozložené pravidelně po celé podrážce. Nejen, že se dobře zakousnou do terénu, což oceníte třeba teď na podzim, až poběžíte mokrým listím, mezi větvemi a kameny, ale také při prvních mrazících. Navíc jsou rozmístěny tak, aby se v nich nečistoty zbytečně dlouho nezdržovaly. 

 

Směs TRI-C už Inov-8 používá u většiny svých modelů a ani Trailroc není výjimkou. Tři rúzně tvrdé směši podrážky jsou strategicky rozmístěny pod patou, nártem a špičkou, aby zajišťovaly co nejlepší odraz a dopad. 

No a nakonec Dynamic Fascia Band (rock plate). Tento plát v mezipodešvi krásně kopíruje klenbu a stará se o to, abyste si ji neporanili při došlapu na nejostřejší šutr nebo klacek. Poznáte to hlavně ve chvílích, kdy poběžíte z kopce po lesní cestě plné suti a kamení. Bota udělá dost práce za vás, takže se nemusíte ohlížet na to, kde čouhá jaká nástraha. 

Určení? Opravdu živé traily

A jak tuhle botu nejlépe využít? Ideální stav jsou horské terény, písečné cesty, polňačky, na kterých strávíte od jedné do tří hodin aktivním během. Moc se nehodí pro ty, kdo mají rádi tradiční trailovky, které jsou těžší a robustnější. U téhle boty totiž vyšší tlumení ani neucítíte. A v případě, že zvolíte model 270 se 4 mm dropem, poznáte, že traily si můžete vychutnat tak nějak opravdověji a živěji. 

Shodli jsme se na tom, že tahle bota patří k tomu nejuniverzálnějšímu, co může Inov-8 v oblasti trailových bot nabídnout. Je dynamická, ale přitom dostatečně pohodlná. Rozhodně stojí za to si s ní vyrazit na rande do hor. Uvidíte, že z toho bude láska na hodně dlouhou dobu. 

Video: Cviky běžecké abecedy

A jdeme na to. Jednotlivé cviky běžecké abecedy v podání trenérky Adély Balůskové. Mrkněte na video a přečtěte si podrobný popis jednotlivých cviků.

Jak už jsme si řekli v minulém článku, nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak zdokonalit techniku běhu je běžecká abeceda. Při nácviku techniky se bez ní prakticky neobejdete. Jak se ale cvičí správně? 

 

Při provádění běžecké abecedy dodržujeme tyto zásady:

  • hlava je zpříma, oči hledí vpřed (ne dolů na nohy)
  • lokty ohneme do pravého úhlu, paže se a pohybují v rytmu kroků
  • ramena jsou naprosto uvolněná
  • při práci nohou se snažíme o maximální rozsahy pohybů
  • váha těla je na přední části chodidel
  • všechny cviky se učíme provádět nejprve na místě, poté jdeme dopředu a zvyšujeme frekvenci

Běžeckou abecedu můžete zahrnout do každé tréninkové jednotky. Na jednotlivé cviky je však dobré podívat se podrobněji.

Liftink

Cílem liftinku je nácvik dvojité práce v kotníku, která má zajistit pružný odraz při běhu. Naučí tělo nedopadat tvrdě na podložku, ale každý krok měkce odpružit.

Začneme ve stoji spojném. Pokud provádíme lifting na místě, přední část chodidel se neustále dotýká podložky, zatímco pata jedné nohy se dostává do maximální výše od země a koleno téže nohy jde co nejvíce vpřed. Druhá noha je patou opřená o zem a provádí úplné propnutí v koleni. Vrátíme se zpět do stoje spojného a opakujeme pro druhou nohu.

Skipink

Skipink zdůrazňuje ostré zvedání švihového kolene. Stehno švihové nohy (té, kterou přitahujeme nahoru) zvedneme do horizontální polohy, tedy do úrovně kyčlí. Trup je v mírném náklonu vpřed, ale držíme ho vzpřímeně a pevně. To znamená, že hlava, rameno, kyčel a kotník jsou v jedné přímce. Zásadně se odrážíme z přední části chodidel. Koleno oporové nohy (ta co je na zemi) tlačíme vzad, aby bylo koleno propnuté. Nohy dynamicky střídáme. V podstatě se jedná o běh s vysokým zvedáním kolen za technicky správného provedení.

Zakopávání

Při zakopávání dochází k dynamickému protažení svalů předního stehna a třísla a současně posílení zadní strany stehna a hýždí. Snažíme se o uvolněný pohyb švihové nohy po odrazu za tělem. Pata této složené nohy se dotkne hýždí. Nohy opět dynamicky střídáme a dáváme pozor na vytáčení špiček dovnitř. Tělo opět může být v lehkém náklonu vpřed.

Předkopávání

Při předkopávání se učíme aktivnímu a dynamickému zahrábnutí chodidla a pružné práce kotníku. Odraz je veden přes špičku a švihová noha jde dopředu s propnutým kolenem. Následuje rychlé zahrábnutí švihové nohy zpět, opět s nataženým kolenem, a vystřídání nohou. Trup zde můžeme oproti ostatním cvikům abecedy držet v lehkém záklonu, tělo by ale stále mělo být v ose.

Poskoky

Provádíme dynamické poskoky, při nichž se odrážíme oběma nohama současně vzhůru. Švihová noha se s ostrým úhlem v koleni dostane až do výše kyčlí (jako u skipinku) a druhá noha po odrazu zůstává propnutá. Tuto pozici se snažíme zachovat po celou letovou fázi. Střídáme švihovou nohu s každým poskokem. Cílem je nácvik explozivního odrazu a síly v kotníku.

Koleso

Koleso je velmi dynamický a rychle provádění cvik. V podstatě se jedná o spojení skipinku a předkopávání, ke kterému se přidá vykývnutí a aktivní zahrábnutí bérce před dokrokem.

Vycházíme z polohy skipinku. V nejvyšší poloze se bérec vykývne vpřed a aktivně přejde do fáze dokroku. Nejprve jde nahoru koleno, které vyšvihneme až do výše boků, a pak bérec. Dbáme na došlap na přední část chodidla.

Běžecké odpichy

Technicky nejnáročnější cvik, u kterého se střídají běžecké odrazy s ostrým kolenem vpřed. Učí především dokončení odrazového náponu.

Provedeme odraz směrem vzhůru a vpřed s důrazem na jeho aktivní dokončení. Pata odrazové nohy je nad špičkou chodidla a noha je napnutá. V letové fázi se snažíme udržet odrazovou nohu napnutou v koleni i kotníku a přední švihová noha má ostrý úhel v koleni. Po dopadu nohy střídáme a zdůrazňujeme délku a frekvenci kroků spolu s dynamickým pohybem paží.

Běžecká abeceda - Jak na to?

Běžecká abeceda patří k úplným základům běžecké techniky. Pomůže vám zlepšit běh, zvýšit hybnost kloubů, zahřát svaly a vychutnat si běh naplno. Abyste ji mohli cvičit, je potřeba znát především základy. S trenérkou Adélou Balůskovou se na ně teď mrkneme.

Přistihnete se občas při běhu, že běháte moc po patách? Že jste v příliš velkém záklonu? Málo zvedáte kolena nebo se cítíte křečovitě?

Nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak zdokonalit techniku běhu je běžecká abeceda. Svou důležitost má hlavně při nácviku techniky, čímž náš běh zefektivní a naučí lépe využívat tělo při každém odrazu.Správnou technikou běhu také ušetříme spoustu energie, protože se bude zapojovat mnohem méně svalových skupin. Dalším benefitem je důkladné protažení nejdůležitějších svalových partií a rozehřátí – abecedu je možné použít i jako rozcvičení. Neméně důležitá je prevence zranění a různých problémů z přetížení. Cvičením abecedy získáme techniku, rozsah pohyblivosti, sílu, koordinaci a také smysl pro rytmus.

Jak se konkrétně provádí?

  

Běžecká abeceda se skládá z jednotlivých cviků, přičemž každý se zaměřuje na jinou fázi běžeckého stylu a tu zdůrazňuje. Soustředí se na maximální rozsahy pohybů v kloubech, správnou práci paží a koordinaci. Pro začátek je vhodné naučit se každý cvik provádět na místě, postupně se přechází do opakování cviku po určitou vzdálenost.

Jak často a kdy trénovat běžeckou abecedu?

  

Atletickou abecedu je vhodné zařadit do každé tréninkové jednotky. Lze ji použít jako rozcvičení před tréninkem, zpestření při běhu i jako hlavní tréninkovou náplň, kdy se pomocí abecedy zlepšuje vytrvalost a celková kondice. V takovém případě se jí můžeme věnovat třeba i 20-30 minut. Standardně ale stačí 5 - 10ti minutový prostor pro nácvik techniky.

Abecedu provádějte na rovném a stabilním povrchu, a to teprve po řádném rozcvičení a zahřátí svalů. Lepší je věnovat se jí v první polovině tréninku, či běhu, kdy je tělo ještě plné sil a zvládne nácvik nových prvků.

  

Pokud zkoušíte abecedu poprvé, nenechte se odradit únavou a svalovou bolestí na druhý den. Při nácviku jste zapojili svaly, které byly doteď jen málo nebo téměř vůbec využívané. Postupným opakováním si tělo zvykne a adaptuje na nové podněty. Pokud si nejste technikou běhu jistí, ráda Vás uvidím na našich běžeckých trénincích, kde abecedu v rámci každé lekce opakujeme.

 Při prvních nezdarech neztrácejte trpělivost, nejdůležitější je dobrý pocit z pohybu! Běhejte hravě a zdravě, příště si povíme něco o jednotlivých cvicích. 

Novinky Inov-8 Podzim 2017

Podzim je prostě trailové období, takže se vždycky s prvním listím těšíme na podzimní várku novinek od Inov-8. Letos nás potěší především Trailroc 285 a 270 nebo nové barvy už známých kousků.

Podzim se nezadržitelně blíží a za pár dní už budeme mít v prodejně podzimní modely britské značky Inov-8. Na některé z nich se už opravdu těšíme, tak se s námi pojďte podívat, co nás čeká. Přibudou třeba nové parkové boty ParkClaw 275 s goretexem i bez něj, Roclite 325, a hlavně dlouho očekávaný koncept TrailRoc. 

TrailRoc 275 a 285 má šanci stát se opravdovým hitem

 

V polovině léta k nám putují britské novinky Inov-8. Mezi nimi asi nejvíc vyniká návrat legendárního modelu TrailRoc, tentokrát ve verzi 275 a 285. Kdybychom nakoukli do historie, zjistili bychom, že TrailRoc 255 byl revolučním modelem, který ve své době nechal daleko za sebou ostatní trailovky. Lehká bezešvá bota na dlouhé běhy se teď vrací v gramáži 285 gramů s 8 mm dropem a 270 gramů se 4 mm dropem. 

Jaké je určení této boty? Tak především na dlouhé běhy ve skalnatém nebo jinak obtížném terénu, na dlouhých trailech, po lesních a polních cestách. Největší devizou boty je totiž opravdu kvalitní grip, o který se stará výživná TRI-C podrážka. Univerzálnost boty však tkví v tom, že ji můžete směle proběhnout i po asfaltu. Nejčastěji tedy v případech, kdy cesta vede přes město na trailové stezky. 

Další novinkou této boty je zpevnění paty, kterou zvenčí obepíná výztuha z 3D tisku. Ta podrží nohu v patní části a poskytne jí dostatek opory na dlouhých a technicky náročných bězích. TrailRoc 285 a TrailRoc 270 jsou univerzální modely, do kterých Inov-8 vlkládá velké naděje na nadcházející sezónu. Oblibou by se mohly zařadit vedle našich nejprodávanějších Trail Talon 250 a 275. 

Novinka do města i do parku ParkClaw 275

 

Inov-8 považujeme za bezkonkurenční boty do terénu. Jejich koncepty jsou stavěné na různé druhy chodidel, využívají relativně nízký drop a dopřávají běžci opravdu perfektní zážitek z běhu. O netradičním designu ani nemluvě. Teď se s těmito přednostmi pouští Inov-8 i více do města. 

Zatímco na trailové běhy má Inov-8 v nabídce řadu modelů, na zpevněné cesty a do města zatím nabízeli víceméně jen RoadClaw. Na pomezí běhu po asfaltu a v měkkém terénu pak stály Trail Talony a vedle nich se letos nově zařadí nové ParkClaw 275. 

Nové boty mají 8 mm drop, který nabízí pohodlí i na pevných tratích. Váží 275 gramů, což je ostatně evidentní i z názvu. Na trhu bude ve dvou provedeních - klasickém a s goretexem. U bot do parku a do města pro goretex zatím nevidíme příliš široké uplatnění, ale své fanoušky si nejspíš najde. 

Mezipodešev Powerflow+ nabídne lepší absorpci nárazu a větší energetickou návratnost, podrážka s nízkými širokými špunty bude dobře sedět na pevném povrchu i v jemném blátíčku nebo na štěrku. Máme v plánu si tuhle botu docela oblíbit. 

Nejoblíbenější modely v nových barvách

 

Kromě novinek tu máme také pár starých známých modelů, které přijdou v nových barvách. Zatímco jarní a letní sezóna nabídla chill úpravu vybraných modelů, které však svou barevností nezaujaly každého, podzim a zima budou u Inov-8 barevně mnohem zajímavější. Čeká nás nové barevné provedení Trail Talon 275 i 250, Roclite 305 nebo hřebových Arctic Talon. Dorazit by měly i modely Roclite 325 GTX, které se nemusíte bát vzít ani na túru do hor.