⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Canicross - Venčení i zábava v jednom

Kdo jiný, než mistr Evropy, by měl popsat krásy sportu, kterému se věnuje? Pavel Červenka nás uvede do toho, co je canicross a proč byste se o něj měli zajímat.

Jestli pravidelně vybíháte do přírody se svým čtyřnohým přítelem, možná je na čase posunout vaše procházky a výběhy na další level. Terénním sportem, který prověří kondičku psa i běžce, je canicross. Běžec a pes jsou při běhu propojeni lanem s amortizérem a běhá se v terénu tak, aby běh bavil vás i vašeho psa.

"Canicross je možnost, kde se dá spojit venčení, sport a radost ze společných zážitků. Běh baví, jak vás, tak i vašeho psa. Navíc se díky běhu dostanete do skvělé formy," popisuje svou zálibu mistr Evropy v canicrossu Pavel Červenka. "V canicrossu neplatí žádné omezení, s jakým psem závodit. Na závodech potkáte sportovce s různými rasami např. Jack Russell, Bígl, Pointer a mnoho dalších. Sportovci, kteří se však mushingu věnují naplno, upřednostňují ESP (Evropský saňový pes). Je to plemeno, které bylo přímo pro tento sport vyšlechtěno."

  

Pavel běhá v Inov-8 X-talon 200, které skvěle zvládnou téměř jakýkoliv terén. Využívají je terénní i orientační běžci, musheři i další běžci, kteří běhají bahnem, trávou nebo třeba po lesních pěšinách. 

Pro začátek vám budou stačit dobré boty a pes, který bude mít chuť s vámi naběhat pár kilometrů. Nejvýraznější prvek výbavy, tedy lano, zatím ale nechejte doma. "Až přijde čas, kdy budete zapřahat, začínejte pomalu - není kam spěchat. Ze začátku stačí klidně jen 100m zápřahu a postupně pomalu navyšovat," upozorňuje Pavel. 

Kdy a jak začít s canicrossem? 

 

Určitě se svým psem nezačínejte dřív, než mu bude alespoň 12 měsíců. Psa nemusíte nechávat samotného doma, berte ho sebou na volno, když jdete běhat vy, aspoň si naběhá fyzičku. "Důležité je na konci vždy hodně pochválit a odměnit pomocí míčku či peškem k potahání. Pro psa to musí být zábava a radost pro vás pracovat. Pro zpestření a zvýšení motivace je vhodné kombinovat trénink i s ostatními kamarády mushingu. Vašeho psa společný trénink neuvěřitelně nakopne," doplňuje Pavel. 

Trénink můžete také různě střídat např. zápřahem před kolo či koloběžku, což vaše nohy jistě ocení. Většina musherů své psy trénuje především na kole či koloběžce. V canicrossu je totiž neméně důležité zaměřit se i na svůj trénink. Pokud bude váš pes perfektně připraven, ale vy mu nebudete stačit, nebude běh příjemným zážitkem ani pro jednoho z vás. 

Canicross je v Čechách stále oblíbenějším sportem. Pokud chcete začít trénovat, určitě se zajeďte podívat na nejbližší závody. Každý musher vám rád poradí. A třeba to bude právě Pavel Červenka s jeho fenkou Abby.