⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký magazín, Strana 13

7 nových Inov-8 na zimu a do terénu

Trailovky od Inov-8 si pomalu ale jistě budují královskou pozici mezi běžeckými botami. Mezi jarními modely 2017 najdete novinku Roclite 290, ale také barevné inovace známých kousků Trail Talon 275, Trail Talon 250 nebo Terraclaw 250. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek. 

Jako první je dobré zmínit ROCLITE 305 a ROCLITE 290, které se zařadily ke svým starším sourozencům konceptu Roclite. Obě jsou určeny do měkkého terénu, ale zvládnou i přeběhy po asfaltu a pevnějším povrchu vůbec. 70% měkkého povrchu trati můžete doplnit 30% tvrdšího povrchu bez toho, abyste boty ničili. Podrážku totiž mají ze speciální směsi gumy, která by takovou zátěž měla vydržet. 

ROCLITE 290 je méně tlumená bota a doporučujeme ji na běh do nějakých 20 kilometrů. Testovali jsme ji na Zimním běhu přes Kosíř i na našem Ledňáčkovi s Best4Run a musíme říct, že každý, kdo ji obul, ji v zimním terénu ocenil. 

  

Oproti tomu ROCLITE 305 jsou o něco víc tlumené a hodí se na dlouhé běhy a maratony. Ocení je běžci, kteří potřebují větší oporu nohou při běhu.

 

Oba modely mají nový šněrovací systém Adapter Web, který pomáhá nohu v botě optimálně obejmout, a to hlavně v nártové části. Oproti předchozím botám od Inov-8 jsou postavené na středním kopytě Medium. Zatímco dříve si mohli běžci zvolit Precision pro širokou nohu a Standart pro úzkou, nová velikost je takovým optimálním středem. 

  

V novém kabátku se také představily modely Trail Talon 250 a Trail Talon 275, které Inov-8 představil ve svrškové úpravě Chill. Lehký, dobře prodyšný a bezešvý svršek je navržen tak, aby botu při běhu ochlazoval dobrou cirkulací vzduchu. Tenká boční výztuha také pomáhá botu dobře fixovat, ale zároveň jí při běhu poskytuje optimální prostor pro přirozenou práci. 

  

Oblíbený model Inov-8 Terraclaw 250, se kterým jsme se už párkrát stihli seznámit v pořádném bahýnku, se zatím nedočkal velké inovace. Do jarní kolekce Inov-8 zařadili jeho novou barevnou variaci, která se může také pyšnit Chill úpravou. 

Zatímco zimní a jarní novinky zůstavají relativně věrné Inov-8 tak, jak je známe, v polovině letošního roku by měla tahle anglická značka představit nové modely, které v jejich dosavadním botníku udělají menší zemětřesení. Prvních informací o nových kouscích bychom se mohli dočkat už na přelomu prázdnin 2017. 

Test: Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu

Mrzne až praští, teploměr padá až na -19°C. To už asi bude chtít pořádné boty, co? Testovali jsme Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu. Jak dopadly?

Ledové ráno nás přivítalo teplotou -19°C na teploměru a škytajícím autem, kterému se v tom mrazu nechtělo startovat. Inov-8 Roclite 290 naštěstí startér nemají a tak se předvedly na výbornou. 

Co jsme testovali? Novou trailovku Inov-8 Roclite 290

Inov-8 letos nadělil pod stromeček trailovku, která zvládne nejen bahno, sníh a led, ale také (podržte se) i silnice. Díky tomu, že její výrazné drapáky na podrážce, jsou vyrobeny z pryže vysoké hustoty, nenecháte je na prvním chodníku, po kterém přeběhnete. A to je na nich skvělé. Ve zkratce tedy: 

  • univerzální objemová bota do terénu a částečně i na silnici
  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální

Závodní testování na Kosíři

Roclite 290 se ani nestačila ohřát v prodejně a hned jsme ji vytáhli na testování na Zimní běh přes Kosíř nedaleko Olomouce. Nádherný den, kdy mráz zalézal za nehty, botu prověřil naprosto komplexně. Závodníky na trati čekala silnice, led, zmrzlé kořeny a kopcovitý terén, který je vedl nahoru a dolů k rozhledně na Kosíři. 

 Jak to celé dopadlo? 

Bota se výborně osvědčila na zmrzlém terénu, na seběhu přes zmrzlé kořeny, ve sněhu i na silnici. Ti, kteří testovací boty neměli a nepřivezli si ani svoje vlastní hřebové boty, závod dost protrpěli a seběh z Kosíře jim dělal opravdu problém. Bota na noze výborně sedí a díky "měkké" patě navíc podporuje přirozený pohyb nohy. 

Botu si závodníci dokážou představit i na delší běhy, tlumení PowerFlow, které Roclite 290 využívá (stejně jako většina trailovek od Inov-8) je sice relativně nízké, ale bota je příjemně pohodlná. 

Roclite 290 jako by svým vzhledem ani nepatřilo do rodiny Inov-8. Může za to svršek, na kterém jsou využity nové postupy. Zatímco dřívější modely byly buď příliš úzké nebo příliš široké, nový model má svršek "medium", který podrží střed chodidla, ale zaujme i dostatkem prostoru pro širší klenbu. 

 

Co na to běžci? 

"Závod se konal za podmínek, kdy byla teplota kolem -10 C a čerstvý prachový sníh na téměř celé trati. Na tomto povrchu boty držely a cítil jsem se jistě při běhu do kopce i v sebězích. Dobře sedly na nohu a umím si představit  běžet v nich i delší trasy, než závod na 10 km. Ani na asfaltu jsem se v nich necítil špatně i když tam boty nejsou určené.
Při výklusu po závodě mi bylo chladno na prsty - na pomalejší běhy v podobné zimě si to do nich chce vzít silnější ponožky."Pavel Dvořák

"V botách se mi běželo moc dobře a líbilo se mi, že v nich nebyla zima a na sněhu to tolik neklouzalo. Boty byly taky pohodlné." Honza Chmelář

"Při závodě Zimní běh přes Kosíř jsem měl možnost vyzkoušet běžeckou obuv Inov-8 Roclite 290. Vládlo mrazivé počasí a trasa byla pokryta sněhem. Díky profilované podrážce bota nepodkluzovala a odrazová noha držela vždy pevně na místě. Tyhle tenisky jsem ocenil zejména v druhé polovině závodu při běhu z kopce mezi kořeny stromů přikrytými sněhem, kdy boty zaručovaly jistotu při každém dopadu. Pro krosový běh v náročném terénu jsou naprosto ideální." Marek Kozel

3 X co dělat před běháním

Pokud s běháním teprve začínáte, je dobré mít na paměti tři zásadní věci, bez kterých se kvalitní trénink neobejde. Pokud si je zapamatujete, půjde vám trénink od začátku o poznání lépe.

Zásadní je se odhodlat a vytvořit si k běhání poctivý návyk. Pak už jdou věci o dost snadněji. Přesto je ale dobré nezapomenout na tři věci, které vám běžecký trénink dost usnadní. 

1. JÍDLO: Kvalitní, lehké a nejpozději 2 hodiny před tréninkem 

Běh je fyzická aktivita, při které se v těle vše rozjede na vyšší obrátky. Proto je dobré si uvědomit, že tělo k běhu nějakou energii přece jen potřebuje. Právě tady je na místě rozvážnost. Hladoví ani přejezení si totiž běh neužijete. 

 

Ideální recept na to, co jíst před tréninkem neexistuje, protože je rozdíl v tom, jestli si jdete trochu protáhnout tělo nebo se pouštíte do objemového tréninku. Obecně ale platí, že poslední jídlo by mělo být nejpozději 2 hodiny před výběhem. Mělo by být lehké a bohaté na sacharidy s nízkým glykemickým indexem, jako je ovoce, zelenina nebo luštěniny. 

Po tréninku je dobré přidat bílkoviny a opět trochu sacharidů. Určitě to ale nezabijte energetickými nápoji s vysokým obsahem cukru. Ideální je banán nebo jablko a později pak drůbeží maso, ryby nebo vejce. 

2. OBLEČENÍ: přidávejte vrstvy podle počasí

Vybrali jste si správně běžecké boty? Máte super oblečení, funkční prádlo a kompresky? Super. Teď už zbývá jen pořádně se podívat ven. 

 

Tím že běžíme, tak se naše tělo zahřívá, je tedy dobré si dát na sebe spíš něholik vrstev lehčího funkčního oblečení, které dobře odvádí pot od pokožky. Představte si to asi takto: na hodinovou procházku v 10 stupních se oblečete tak aby vám nebyla zima, pokud se ale takto oblečete ne běh který se odehrává ve stejných podmínkách, tak vám bude dobře jen před tím než vyběhnete. Při běhu samotném v takovém oblečení se pravděpodobně upečete a budete se zbytečně moc potit, protože na běh tělo spotřebuje mnohem více energie než při chůzi.

Je proto dobré rozvrhnout si vrstvy, které by se měly skládat z funkčního trika, které je základem pro každý trénink. Jako první vrstva odvádí pot a zároveň zajišťuje, aby vám nebyla zima, když se zastavíte nebo když vběhnete do stínu. S bavlněným tričkem byste totiž přesně v těchto situacích pěkně prochladli. 

Pokud je trochu chladněji, přidejte k první vrstvě lehkou mikinu nebo triko s dlouhým rukávem. Také u něj platí, že by mělo dobře větrat. A pokud je pořádná zima, hodí se také třetí vrstva, kterou je běžecká bunda nebo vesta vyvinutá tak, aby větrala, ale nepustila k vám chlad. Nezapomeňte, že velká část tepla odchází hlavou a rukama. Zvažte proto, jestli oblečete čelenku nebo čepici a rukavice. 

 3. BĚH: Začněte zlehka 

Pamatujte na to, že když začínáte, nedá se nic uspěchat. Příliš intenzivní tempo způsobí, že po pár minutách se tělo zahltí a následně budete muset razantně zpomalit. Pokud si chcete běh užít, pamatujte na to, že:  Méně je někdy více. Před během se lehce protáhněte, abyste připravili tělo na následující běh.

 

Pro někoho může být běh moc intenzivní i v nižším tempu, není tedy hanba chvilku běžet potom přejít do chůze a naopak. Co se týče délky běhu tak 15-20 minut je plně dostačující. Když se to přežene a běžíte hned v prvním běhu hodinu, může se stát, že celý následující týden bude tělo tak bolavé, že vám další běh nedovolí. Je tedy lepší ze začátku dát 3 x týdně 15 minut lehkého běhu. 

Testovali jsme Inov-8 v bahně

Závod 17. listopadu. Bahno, místy prší, je zima. Ideální počasí pro trailovky od INOV-8. Testovali jsme TERRACLAW 250 a model  X-CLAW 275.

Trasa Závodu 17. listopadu, který pořádá Atletika SK Přerov, vedla částečně po zpevněných cestách. Větší část pak po rozbahněných polních cestičkách. Právě bahno, které je v případě deštivého počasí pro tento závod typické, nechalo naprosto skvěle vyniknout testované modely od INOV-8. Boty testoval běžec nejpovolanější, Zdeněk Dohnal z Best4Run. 

Bahno nebahno, boty skvěle drží

 

Sám jsem testoval během závodu model TERRACLAW 250 a byl jsem nadšen jak bota od prvních metrů dokonale drží při každém odrazu na promáčeném a rozbahněném podkladu. Co mě však nejvíc potěšilo byl fakt, že se podešev boty vůbec neucpávala bahnem a byla vždy připravena pro další odraz nebo seběh bez rizika podklouznutí. Tahle jistota chyběla těm závodníkům, kteří testovací modely neobuli, a někteří to odnesli i drobnými šrámy.

Bota byla skvělá i při přebězích po zpevněných úsecích kde působila maximálně komfortně. Věřím že i díky ideálně zvolenému obutí jsem závod dokončil na celkovém 22. místě.  Kdo použil testovací boty, vracel je nadšený ze skvělého zážitku. Někteří závodníci si je půjčili i na závod, který se o pár dní později konal v Týně nad Bečvou. Ani netušili, že bude celý den pršet a že na takhle náročné trasy boty opět zazáří. 

Shrnutí? Jen tak dál, INOV-8

 

Na Závod 17. listopadu, který pořádá Atletika SK Přerov, jsme půjčili celkem 23 párů testovacích bot INOV-8, modely TERRACLAW 250 a model  X-CLAW 275. Hlavního závodu se zúčastnilo 120 běžců. Boty skvěle zvládly rozbahněný terén, na podrážky se nelepilo bahno a byly připraveny i na přeběhy po zpevněných cestách a silnicích. Kdo si je na závod půjčil, rozhodně neprohloupil. 

Dolomitenmanni obouvají S/Lab

Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Už 29. ročník extrémního závodu štafet hostil v polovině září rakouský Lienz. Na první pohled nesourodé disciplíny jako je alpský běh, paragliding, kolo a kajak, se tu už od roku 1988 spojují v jedinečný a divácky velmi atraktivní závod Red Bull Dolomitenmann. Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Beton, skály, louky a žebříky

 

Když se jako běžec, navíc první z celé štafety, postavíte na start takového závodu, jako je Dolomitenmann, rozhodně nečekáte, že to bude procházka růžovou zahradou. Čeká vás totiž převýšení závratných 1 750 metrů na pouhých 11 kilometrech, a na to u nás v Čechách prostě nemáte kde natrénovat. 

O tom, co běžce na jejich trase čekalo, si můžete udělat docela pěkný obrázek ve videu z Dolomitenmann 2014. Extrémní závod? Hodně dobré boty

Rozhodně nejoblíbenějším obutím mezi Čechy na letošním ročníku Dolomitenmann, byly boty Salomon S-Lab. Na nohách je měl Milan Janata, kterého také do cíle své štafety vynesly ve 4. nejlepším čase mezi amatéry. Obul je také Robert Krupička z týmu Budweiser Budvar, Tomáš Lichý za ČEZ Team. Na nohou je ale měl i Andi Goldberger z mezinárodního týmu Wings for Life. 

Proč zrovna S-Lab? Je to závodní bota vyvíjjená ve spolupráci s Killianem Jornetem. Přes velký důraz na lehkost a prodyšnost této boty je přesto zachována zvýšená odolnost a stabilita v terénu a to především ve vytrvalostních závodech ve velmi suchých a horkých podmínkách. Nejlépe vyniká v ultratrailových závodech, mimo jiné také díky minimálnímu rozdílu mezi špičkou a patou, který pomáhá zdolat jakýkoliv terén. 

 Abychom ale nenadržovali jedné značce, musíme podotknout, že přestože bílo-červená kombinace Salomon zářila na nohou mnoha běžců, Pavel Brýdl z týmu Columbia běžel v Adidas, stejně jako Anton Palzer z Red Bullu, jehož tým se umístil na první příčce. Robin Christian z Glock Perfection to celé odběhl v silničním modelu Asics GEL 300-4 a Milana Janatu z Techniky Brno zase obouvá New Balance. 

 

Jak to dopadlo? 

Dolomitenmann začíná už tradičně běžeckou částí. Nejrychlejší český závodník Robert Krupička vyběhl do sedla Kühbodentörl jako 4. v čase 1:26:20, tedy pět minut po nejrychleším Mamu Petrovi z Eritreje (1:21:36). Štafetu svému kolegovi paraglidistovi předávali i ostatní Češi v pěkných časech 01:31:59 (12. Tomáš Lichý(ČEZ tým) a 01:33:30 (14. Ondřej Fejfar (ČPP) a mezi amatéry i čtvrtý nejlepší Michal Janata z týmů Techniky Brno v čase 01:36:03. 

Celkovým vítězem byl mezinárodní tým Red Bullu, na druhém pak ronvěž mezinárodní Pure Enacapsulastions a na třetím Kleine Zeitung s naším cyklistou Kristiánem Hynkem. Mezi amatéry první místo vybojoval mezinárodní tým wahaha-paradise.com, na druhou příčku ale vystoupal tým Technika Brno Extreme Abuelo: Milan Janata, Jakub Beno, Jan Jobánek, Pavel Srbecký. A také třetí místo patřilo Čechům, konkrétně týmu Columbia ve složení Pavel Brýdl, Tomáš Bílek, Pavel Skalický a Zdeněk Ornst. 

8 věcí, které vám dá běhání

Běh je nepřirozenější pohyb. Co se ale opravdu děje s vaším tělem, když pravidelně běháte? Kromě toho, že zhubnete, budete mít lepší fyzičku a budete se cítit lépe, prospějete také kostem, cévám a srdci. Pojďme se podívat na 8 věcí, které vám dá pravidelné běhání. 

Obecně běh uvolňuje napětí, odbourává stresy, pozitivně působí proti nervovým poruchám. Snižuje podrážděnost, nespavost, zažívací obtíže. Pro někoho je to spíše výzva pro dosažení určitých osobních cílů, překonání sebe sama. Co vám tedy běhání přinese? 

1. Zdravé srdce a cévy

Běh je nejen prevence. Je zároveň i léčbou především metabolického syndromu (kombinace hypertenze, obezity a vysokého cholesterolu). 

2. Hubnutí

Jeden z nejčastějších motivů začínajících běžců. Kromě vzhledu samotného jde i o prevence civilizačních chorob, které vznikají sedavým povoláním. Po celém dní u počítače nebo v kanceláři uděláte pro své tělo nejlépe, když si dáte pár koleček kolem parku. 

3. Krásná postava

Výhodou běhu je, že oproti jiným sportům rovnoměrně zatěžuje celý pohybový aparát v jeho nejpřirozenější pozici, tedy vzpřímeném stoji. Rozhodně to není tak, že při běhu makají hlavně nohy. Přínosem je zapojení horních končetin, trupového svalstva, a tím propojení horní a dolní poloviny celého těla.

I přesto je třeba uznat, že dolní polovina těla je zatížená více, a proto je nezbytné zatížení kompenzovat vyrovnávacím cvičením, jak strečinkovým, tak posilovacím.

4. Lepší kondička

Nejlépe u dětí můžeme jasně poznat rozdíl, mezi sportujícím a nesportujícím jak ve všeobecné obratnosti, tak i třeba ve správném držení těla. Pokud se běh provádí správně, je dodrženo vhodné postavení a kompenzační cvičení a trénuje se se zdravým rozumem, zcela jasně přispívá k vyrovnávání svalových dysbalancí a má formativní vliv na celé naše tělo.

5. Zdravé kosti

Nejúčinnější forma prevence proti osteoporóze, tedy řídnutí kostí, která není záležitostí pouze u starších jedinců, ale v dnešní době u stále mladší populace, díky nedostatku pohybu. Jedině zatížením pohybového aparátu dochází k aktivaci osteoblastů a funkční přestavbě kostěné trámčiny a tím tedy k zabránění úbytku kostní tkáně.

6. Posílená imunita

Spolu se správným dodržováním životosprávy a přiměřeným zatížením organismu je naše tělo schopno se lépe bránit vůči vnějším škodlivým vlivům. Důležitou roli zde hraje i otužování.

7. Kvalitní spánek

Dosáhneme ho pouze, pokud je v rovnováze přiměřené zatížení a zároveň kvalitní odpočinek a regenerace. Chybou bývá, pokud se soustředíme pouze na jeden aspekt a zapomeneme na to druhé.

8. Klidná mysl

Běh nám dopřává příznivý vliv na duševní schopnosti, neboť fyzická odolnost trénuje současně i tu duševní. Je známo, že sportovci se dokáží vyrovnávat s běžnými denními záležitostmi a stresy lépe, než ti netrénovaní. Je to dáno především tím, že běh jim umožní odpoutání se od starostí a kompenzaci negativních vlivů. Svůj velký význam má zvýšení sebedůvěry při dlouhodobějším provozování sportovní aktivity.

…tak na co ještě čekáte? :) 

Test: Inov-8 Arctic Talon 275

Vendula Horčičková testovala nové boty ARCTIC TALON 275 od Inov8. Jak se orientační běžkyni v Artictalonech běhalo? "Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená." 

Orientační běžkyně a reprezentantka Vendula Horčičková testovala nové boty ARCTIC TALON 275 od Inov8. Jak se orientační běžkyni v Artictalonech běhalo? "Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená." 

Boty INOV8 patří dlouhodobě k mým oblíbeným díky své minimalistické koncepci. Umožňují mít cit v noze a vědět, kam došlapuji. Dobře mi padnou na nohu, jsou pohodlné a výborně drží na povrchu, pro které jsou určeny. Pro orientační běh (OB) jsem měla v oblibě model OROC 280 – terénní botu s kovovými hřeby. Podrážka držela perfektně na všem, nedostatkem boty ale byla malá odolnost povrchu pro běh v terénu. Při OB se ani zdaleka nedržím jen na cestách, většinu času běžím přímo lesem, přes klacky, ostružiny, bažiny…Bota ve srovnání s jinými značkami specializujícími se na OB vydržela poměrně málo.

 

Když jsem si v únoru chtěla objednat další boty na orienťák, zaujal mě nový model INOV8 ARCTIC TALON 275. A tak jsem v Best4Run dostala k ozkoušení zcela nové boty. Pojďme se podívat, jak obstály.

Láska na první pohled

Modrou barvu miluju, takže na první pohled krása :) Povrch boty vypadal odolnější, než u OROC a podrážka působila už na první pohled tak, že bude dobře držet. ARCTIC TALON 275 je jednoznačně terénní bota. Jak název napovídá, měla by vás podržet na sněhu i ledu, což moje testování potvrdilo. Podrážka má výrazný hrubý vzor – špunty s kovovými hřeby, které zajišťují dokonalé přilnutí k podložce. Na asfalt a pevné cesty to ale není – cvakání při každém kroku není příjemné na poslech ani pro chodidla.

Tlumení boty je 6mm, drop 4mm. Pro běh v terénu mi připadá lepší mít tlumení takto nižší. Umožňuje to vnímat terén pod sebou a působí to stabilnějším dojmem.

Pevná bota pro štíhlou nohu

Dle INOV8 je tvar boty tzv. precision fit, tj . bota těsněji obemykající nohu, vhodnější pro lidi s užší nohou. Já mám nohu malou, ale nijak úzkou, a i tak mi bota sedí dobře. Bota má velmi plochou podrážku zevnitř, takže pokud má někdo problémy s klenbou, doporučuji použít vlastní vložky.

Bota na první dojem působí mnohem tužším dojmem, než bývá pro INOV8 typické. Celá je hodně pevná, a když jsem si ji poprvé obula, nesedla úplně 100%, jak jsem u INOV8 zvyklá. Velice rychle se ale přizpůsobila. První trénink byl trochu oťukávací, ale díky příjemnému měkkému polstrování zevnitř byl bez jakýchkoli následků (žádné oděrky nebo puchýře). Druhý a každý další trénink už byl ale úplně v pohodě.

Hodnocení? Bota, která dokáže podržet

V botě běhám přes 4 měsíce. Začala jsem na sněhu a ledu, kde bota držela perfektně. Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená.Po testování na zmrzlých cestách jsem se přesunula i do lesa. I tady drží kvalitně a díky nízkému dropu působí příjemně stabilně. Povrch boty se zdá být kvalitní a dostatečně pevný, protože i teď po 4 měsících vypadá bota skoro jako nová.

V první fázi jsem se trochu obávala tuhosti boty, je ale pravda, že s každým dalším tréninkem se bota příjemně přizpůsobovala mé noze. Tuhost také způsobuje, že mám zatím z boty pomalý dojem. Na delší objemové tréninky je úplně ideální, na středně rychlé tempové úseky taky  dobrá, na rychlé intervaly na mě působí příliš robustně, přestože je velice lehká (275g).

Pokud hledáte nekompromisní botu, která vás podrží, je to ARCTIC TALON. Jako zimní bota se jeví úplně ideálně – drží perfektně ve sněhu, ledu, bahně, terénu. Doporučila bych ji ale i přes léto na pohyb v terénu a na lesních cestách. Výborná je určitě na dlouhé objemové tréninky, protože je velmi pohodlná a poskytuje dostatečný prostor pro nohu. Bota je pevná, tudíž odolná i v extrémním těžkém terénu a velmi stabilní i v absolutním terénu.

Co je diagnostika došlapu?

S výběrem správné boty vám pomůže odborník ve vaší běžecké speciálce. Vyberte si však takovou prodejnu, která má k dispozici diagnostiku došlapu. Ta pomůže odhalit i nepatrné drobnosti ovlivňující výběr běžeckého obutí.

Diagnostika může být statická i dynamická

Statická diagnostika na podoskopu dokáže díky polarizovanému světlu zhodnotit tvar chodidla. Vypadá jako skleněná podložka se zrcadlem, na kterou se prosvítí vaše chodidla. Díky tomu lze určit, jakou máte klenbu, jak zatěžujete levou a pravou nohu a doporučit třeba vhodnou vložku. 

 

 Běžecké vložky Currexsole...

 

Dynamická diagnostika pak v běhu naboso určuje úhel v kotníku a tím pádem i dopad nohy. Především ale pomůže odhalit, jestli máte došlap pronační, neutrální nebo supinační. Podívejme se na ně trochu podrobněji.

  • Pronační došlap: při pronačním došlapu se chodidlo při zatížení vychyluje směrem dovnitř. Zatímco mírné vychýlení je normální reakcí nohy na zvýšenou zátěž při běhu, nadměrné vychýlení způsobuje bolesti Achillovy šlachy a snižuje stabilitu.

Dámské pronační boty | Pánské pronační boty

  • Supinační došlap: opačným typem je supinační došlap. Chodidlo se při něm vychyluje ven, což je v běhu spíš rarita, protože takový došlap téměř vylučuje stabilitu běžce. Pokud však při diagnostice zjistíte, že se supinačnímu došlapu blížíte, vyberte si vhodné vložky do bot, které váš problém vyřeší.
  • Neutrální došlap: u tohoto došlapu nezatěžujete ani jednu ze stran chodidla nadměrně a přechod z paty na špičku vede středem chodidla.

Jak tedy vybírat boty?

Prvotní diagnostiku můžete zkusit u vás doma. Vezměte starší běžecké boty a podívejte se, jestli některé z hran není více sešlapaná. Při příštím nákupu bot pak požádejte specialistu, aby vám diagnostiku udělal a potvrdil, že si boty vybíráte správně.

Pro neutrální došlap jsou vhodné boty, které mají symetricky řešenou podešev bez výztuží. 

Pronační došlap vyžaduje speciální obuv, která vaši nohu podrží a podpoří. Většinou disponuje pevnější vnitřní hranou, a to jak u podešve, tak u svršku. Ta pomáhá udržet nohu při běhu a zabraňuje zbytečnému vychylování.

 

Diagnostika došlapu...

Chci běhat! Jak začít?

S Adélou Balůskovou se teď mrkneme na to, jak začít běhat. A jak vydržet. 

Už několikrát jste se vrhli do běhání a po pár výbězích s tím zase sekli? Chtěli byste se odhodlat k běhání? Máte pocit, že vám chybí pohyb a že běhání by mohlo být to pravé? Výborně, jste na dobré cestě začít. Základní podmínkou je totiž chtít. Potom už je to o dost jednodušší. S Adélou Balůskovou se teď mrkneme na to, jak začít běhat. A jak vydržet. 

Pro to, abychom dokázali u běhání vydržet, je dobré stanovit si cíle – bez těch potom brzy ztrácíme motivaci a vůli pokračovat. Cíle by měly být co nejvíce konkrétní, jako například

  • za dva měsíce chci shodit 4 kila,
  • za půl roku chci doběhnout půlmaraton,
  • dát si osobák na 10km,
  • uběhnout o kilometr více za stejný čas,
  • začít pravidelně třikrát týdně běhat a podobně. 

Jen tak si budete moct svůj trénink uspořádat a sledovat postup! Máte tedy cíl? Nezapomeňte si ho poznačit, abyste mohli průběžně vyhodnocovat a sledovat, jak se Vám daří.

  

Běh je pro lidské tělo naprosto přirozený pohyb, a to už od pradávna. Je dokonce nezbytný pro normální rozvoj tělesných funkcí, motorických schopností a dovedností, zlepšení tělesné zdatnosti a výkonnosti a především k udržení zdraví. Takže s chutí do toho a půl práce je hotovo!

Od chůze k výkonostnímu běhu 

Podle toho, jak na tom právě teď jste lze postupovat od té nejjednodušší formy až po tu nejnáročnější:

  • Kondiční chůze – tato forma je vhodná pro naprosté začátečníky, jedince s malou výkonností, u problémů s pohybovým aparátem, obézních, či u těhotných žen. Rozdíl oproti běhu je jasný - nedochází zde k fázi letu, tedy vždy je alespoň jedna končetina v kontaktu se zemí. Oproti běžné chůzi pracujeme s vyšší intenzitou, takže dochází k většímu energetickému výdeji. Chůze nám tedy poskytuje výborný odrazový můstek pro další postup. Doporučuje se kombinace chůze s holemi – nordic walking, které pomáhají odlehčovat klouby, celkově šetří pohybový aparát a jsme schopni ujít mnohem větší vzdálenosti. Lze začít volněji, třeba 20-30 minutami, ale nikde není stanoveno, že byste nemohli skončit u několika hodinového chození dle libosti a schopností.
  • Jogging – rekreační běh pro všechny. Ideální pro začátečníky, pro které není cílem honba za nejvyššími výkony, porážení soupeřů a rekordů. Ze začátku lze volně kombinovat s chůzí – odtud i název jogging, tedy střídání pomalého klusu s chůzí. Primárním účelem je tedy zdravá pohybová aktivita na čerstvém vzduchu, která nám přináší přiměřené zatížení pohybového aparátu, psychické uvolnění v dnešní uspěchané době, získání kondice a spalování kalorií. Joggingem ale nedosáhneme zvýšení kondice, kvůli nízkému zatížení. Intenzita je nízká, doba trvání delší (cca do 60 minut).
  • Výkonnostní běh – náročnější trénink, jehož cílem je udržování a zvyšování sportovní výkonnosti, rozvoj vytrvalosti, a většinou právě systematické připravování na závod. Logicky je také časově náročnější a vyžaduje jasně stanovené cíle a rozumný tréninkový plán, ideálně sestavený od kvalifikovaného trenéra. Doba tréninku se odvíjí od intenzity zátěže, většinou 60-120 minut.
  • Závodní běh – tvoří úplný vrchol běžecké přípravy s cílem uspět s co nejvyšším výkonem.

Do jaké skupiny byste se zařadili vy?

Pokud máte stanovený cíl, který očekáváte od svého tréninku – gratuluji! Zbývá se už jen pořádně namotivovat a prásknout do toho. Vezměte co je po ruce – psa, kamarádku nebo neváhejte a vyrazte na skupinový trénink. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte, že méně, a to platí zvlášť na začátku, je někdy více.

Rychlost tady nehraje roli

 

Pokud začínáte, nejspíš neuběhnete kilometr za 4 minuty. A vůbec to nevadí. Začátečnický běh by měl být takový, abyste při něm stíhali normálně dýchat, případně třeba i konverzovat s někým, kdo běží s vámi. Pokud takové tempo připomíná spíš chůzi, nelamte si s tím hlavu. 

Výsledky, které přichází s pravidelným opakováním, se dostaví už za několik málo dnů. Tělo si postupně zvykne na fyzickou zátěž, naučíte se lépe hospodařit s dechem a uběhnete i delší vzdálenosti než na začátku. 

Až se naučíte běhat dostatečně pomalu a pořádně u toho dýchat, samovolně zrychlíte, svaly budou dostatečně zásobené kyslíkem a vám se poběží dobře i v ostřejším tempu. U běhání je skvělé to, že výsledky vidíte už za pár týdnů. Na těle i na mysli. 

Zranění a kdy je čas na návrat k běhu?

Běh nám obvykle přináší radost, ale jsou i okamžiky, kdy tomu tak úplně není. Jednou z nejhorších nočních můr všech běžců je bezpochyby zranění. Člověk má pocit, že mu to zrovna začíná jít. Tréninky pěkně navazují, závody se blíží a v tom prásk! Něco se stane a zranění je tady. Někdy stačí jeden chybný krok. Co teď?

V prvé řadě bych doporučila zranění nepodcenit a raději si zajít k ortopedovi. Díky vyšetření zjistíte, v jakém stavu přesně jste a co všechno si můžete dovolit. Dodá vám jistotu, které pohyby jsou pro vaše tělo v dané situaci žádoucí a které by vám naopak mohly ublížit. Od mnoha běžců jsem slyšela věty typu: „Ten doktor mi říkal 3 týdny klid. Taková blbost! Za 10 dní jsem to v pohodě rozběhal!“ Bohužel už pak mnoho z nich nevykládá o vleklých problémech, které po takovém přístupu často přichází. Zdraví máme jen jedno a je třeba si ho hýčkat. Nechat tělo uzdravit a v klidu zregenerovat je určitě lepším řešením, než se přehnaně brzy vrhnout zpět do tréninku. I když má člověk pocit, že už je vše ok, často problému podvědomě uhýbá, zatěžuje tělo nerovnoměrně a bolesti se brzy objeví jinde.

Já tedy radím mít svého sportovního lékaře a důvěřovat mu; přeci jen nestudoval 6 let jen tak. 

Zařaď alternativní trénink

Ten chybný krok ke zranění už zpět nevrátíte, i když byste si to možná přáli. Dá se ale dělat spousta jiných věcí! Alternativní trénink je také trénink a mnohým dokonce prospěje! Jak je to možné? No jednoduše proto, že zranění poskytuje cenný prostor dohnat to, na co byste při běžném běžeckém tréninku neměli čas.

Vše je o přístupu. Já jsem každé své zranění vzala jako výzvu a zpětně musím říct, že mě rozhodně posunula dál. Důležité je nerezignovat a stále se v rámci možností hýbat. Každá věc, kterou pro sebe uděláte, se zúročí. Může se zdát, že běh je především o silných nohou. Ale aby ty mohly fungovat správně, je potřeba na ně mít navázáno zpevněné funkční svalstvo celého těla. Jednoduše řečeno, k rychlému běhu nestačí jen trénovat běh.

Zranění vám dá prostor se nad vašimi nedostatky zamyslet a snažit se je vykompenzovat. Máte možnost si vyzkoušet spoustu jiných věcí a zjistit, které vám sedí. Vytvoříte si návyky i na jiné aktivity, které pak snadněji zabudujete zpět do svého běžeckého tréninku.

A překvapivě, alternativní trénink může být dokonce zábava! Zapojte fantazii a udělte si svůj trénink, samozřejmě s ohledem na zranění, co nejpestřejší. Konečně máte čas se vyblbnout na TRX a zpevnit si tak celé tělo. Konečně se můžete pořádně naučit plavat kraula. Konečně můžete vyzkoušet jógu a pilates. Pro jednou můžete zas do dětského bazénku a tam zkoušet běhat popředu a pozadu a bokem. Najednou máte čas jít s kamarády na lezeckou stěnu, na lekci na bosu, na běžky, na skialpy, na kolo, na sjezdovky, na… V kreativitě se meze nekladou a s každým zraněním se dá dělat určitě nějaká aktivita.

Postupně zatěžuj

Inkriminovanou zraněnou část zkoušejte postupně zatěžovat a pozorujte, co se s ní děje. Nikdo vám nedává lepší signály než vaše tělo a nikdo je nemůže poslouchat lépe než vy. Jen se to musíte naučit.

Každý jsme jedinečný a stejně tak naše tělo a zranění. Jeden člověk se při určitém pohybu zraní, druhý ne; jeden léčí bolavou achilovku 3 týdny, jiný 3 měsíce; jeden má problémy s kotníky, druhý s koleny. Proto neexistuje žádná univerzální rada na to, co dělat v tom či onom případě. Snad kromě jediné – neuspěchat to!

Autor: Vendula Horčičková, elitní orientační běžkyně a reprezentantka v orientačním běhu