⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

8 věcí, které vám dá běhání

Běh je nepřirozenější pohyb. Co se ale opravdu děje s vaším tělem, když pravidelně běháte? Kromě toho, že zhubnete, budete mít lepší fyzičku a budete se cítit lépe, prospějete také kostem, cévám a srdci. Pojďme se podívat na 8 věcí, které vám dá pravidelné běhání. 

Obecně běh uvolňuje napětí, odbourává stresy, pozitivně působí proti nervovým poruchám. Snižuje podrážděnost, nespavost, zažívací obtíže. Pro někoho je to spíše výzva pro dosažení určitých osobních cílů, překonání sebe sama. Co vám tedy běhání přinese? 

1. Zdravé srdce a cévy

Běh je nejen prevence. Je zároveň i léčbou především metabolického syndromu (kombinace hypertenze, obezity a vysokého cholesterolu). 

2. Hubnutí

Jeden z nejčastějších motivů začínajících běžců. Kromě vzhledu samotného jde i o prevence civilizačních chorob, které vznikají sedavým povoláním. Po celém dní u počítače nebo v kanceláři uděláte pro své tělo nejlépe, když si dáte pár koleček kolem parku. 

3. Krásná postava

Výhodou běhu je, že oproti jiným sportům rovnoměrně zatěžuje celý pohybový aparát v jeho nejpřirozenější pozici, tedy vzpřímeném stoji. Rozhodně to není tak, že při běhu makají hlavně nohy. Přínosem je zapojení horních končetin, trupového svalstva, a tím propojení horní a dolní poloviny celého těla.

I přesto je třeba uznat, že dolní polovina těla je zatížená více, a proto je nezbytné zatížení kompenzovat vyrovnávacím cvičením, jak strečinkovým, tak posilovacím.

4. Lepší kondička

Nejlépe u dětí můžeme jasně poznat rozdíl, mezi sportujícím a nesportujícím jak ve všeobecné obratnosti, tak i třeba ve správném držení těla. Pokud se běh provádí správně, je dodrženo vhodné postavení a kompenzační cvičení a trénuje se se zdravým rozumem, zcela jasně přispívá k vyrovnávání svalových dysbalancí a má formativní vliv na celé naše tělo.

5. Zdravé kosti

Nejúčinnější forma prevence proti osteoporóze, tedy řídnutí kostí, která není záležitostí pouze u starších jedinců, ale v dnešní době u stále mladší populace, díky nedostatku pohybu. Jedině zatížením pohybového aparátu dochází k aktivaci osteoblastů a funkční přestavbě kostěné trámčiny a tím tedy k zabránění úbytku kostní tkáně.

6. Posílená imunita

Spolu se správným dodržováním životosprávy a přiměřeným zatížením organismu je naše tělo schopno se lépe bránit vůči vnějším škodlivým vlivům. Důležitou roli zde hraje i otužování.

7. Kvalitní spánek

Dosáhneme ho pouze, pokud je v rovnováze přiměřené zatížení a zároveň kvalitní odpočinek a regenerace. Chybou bývá, pokud se soustředíme pouze na jeden aspekt a zapomeneme na to druhé.

8. Klidná mysl

Běh nám dopřává příznivý vliv na duševní schopnosti, neboť fyzická odolnost trénuje současně i tu duševní. Je známo, že sportovci se dokáží vyrovnávat s běžnými denními záležitostmi a stresy lépe, než ti netrénovaní. Je to dáno především tím, že běh jim umožní odpoutání se od starostí a kompenzaci negativních vlivů. Svůj velký význam má zvýšení sebedůvěry při dlouhodobějším provozování sportovní aktivity.

…tak na co ještě čekáte? :)