⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu

Mrzne až praští, teploměr padá až na -19°C. To už asi bude chtít pořádné boty, co? Testovali jsme Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu. Jak dopadly?

Ledové ráno nás přivítalo teplotou -19°C na teploměru a škytajícím autem, kterému se v tom mrazu nechtělo startovat. Inov-8 Roclite 290 naštěstí startér nemají a tak se předvedly na výbornou. 

Co jsme testovali? Novou trailovku Inov-8 Roclite 290

Inov-8 letos nadělil pod stromeček trailovku, která zvládne nejen bahno, sníh a led, ale také (podržte se) i silnice. Díky tomu, že její výrazné drapáky na podrážce, jsou vyrobeny z pryže vysoké hustoty, nenecháte je na prvním chodníku, po kterém přeběhnete. A to je na nich skvělé. Ve zkratce tedy: 

  • univerzální objemová bota do terénu a částečně i na silnici
  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální

Závodní testování na Kosíři

Roclite 290 se ani nestačila ohřát v prodejně a hned jsme ji vytáhli na testování na Zimní běh přes Kosíř nedaleko Olomouce. Nádherný den, kdy mráz zalézal za nehty, botu prověřil naprosto komplexně. Závodníky na trati čekala silnice, led, zmrzlé kořeny a kopcovitý terén, který je vedl nahoru a dolů k rozhledně na Kosíři. 

 Jak to celé dopadlo? 

Bota se výborně osvědčila na zmrzlém terénu, na seběhu přes zmrzlé kořeny, ve sněhu i na silnici. Ti, kteří testovací boty neměli a nepřivezli si ani svoje vlastní hřebové boty, závod dost protrpěli a seběh z Kosíře jim dělal opravdu problém. Bota na noze výborně sedí a díky "měkké" patě navíc podporuje přirozený pohyb nohy. 

Botu si závodníci dokážou představit i na delší běhy, tlumení PowerFlow, které Roclite 290 využívá (stejně jako většina trailovek od Inov-8) je sice relativně nízké, ale bota je příjemně pohodlná. 

Roclite 290 jako by svým vzhledem ani nepatřilo do rodiny Inov-8. Může za to svršek, na kterém jsou využity nové postupy. Zatímco dřívější modely byly buď příliš úzké nebo příliš široké, nový model má svršek "medium", který podrží střed chodidla, ale zaujme i dostatkem prostoru pro širší klenbu. 

 

Co na to běžci? 

"Závod se konal za podmínek, kdy byla teplota kolem -10 C a čerstvý prachový sníh na téměř celé trati. Na tomto povrchu boty držely a cítil jsem se jistě při běhu do kopce i v sebězích. Dobře sedly na nohu a umím si představit  běžet v nich i delší trasy, než závod na 10 km. Ani na asfaltu jsem se v nich necítil špatně i když tam boty nejsou určené.
Při výklusu po závodě mi bylo chladno na prsty - na pomalejší běhy v podobné zimě si to do nich chce vzít silnější ponožky."Pavel Dvořák

"V botách se mi běželo moc dobře a líbilo se mi, že v nich nebyla zima a na sněhu to tolik neklouzalo. Boty byly taky pohodlné." Honza Chmelář

"Při závodě Zimní běh přes Kosíř jsem měl možnost vyzkoušet běžeckou obuv Inov-8 Roclite 290. Vládlo mrazivé počasí a trasa byla pokryta sněhem. Díky profilované podrážce bota nepodkluzovala a odrazová noha držela vždy pevně na místě. Tyhle tenisky jsem ocenil zejména v druhé polovině závodu při běhu z kopce mezi kořeny stromů přikrytými sněhem, kdy boty zaručovaly jistotu při každém dopadu. Pro krosový běh v náročném terénu jsou naprosto ideální." Marek Kozel