⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Co je diagnostika došlapu?

S výběrem správné boty vám pomůže odborník ve vaší běžecké speciálce. Vyberte si však takovou prodejnu, která má k dispozici diagnostiku došlapu. Ta pomůže odhalit i nepatrné drobnosti ovlivňující výběr běžeckého obutí.

Diagnostika může být statická i dynamická

Statická diagnostika na podoskopu dokáže díky polarizovanému světlu zhodnotit tvar chodidla. Vypadá jako skleněná podložka se zrcadlem, na kterou se prosvítí vaše chodidla. Díky tomu lze určit, jakou máte klenbu, jak zatěžujete levou a pravou nohu a doporučit třeba vhodnou vložku. 

 

 Běžecké vložky Currexsole...

 

Dynamická diagnostika pak v běhu naboso určuje úhel v kotníku a tím pádem i dopad nohy. Především ale pomůže odhalit, jestli máte došlap pronační, neutrální nebo supinační. Podívejme se na ně trochu podrobněji.

  • Pronační došlap: při pronačním došlapu se chodidlo při zatížení vychyluje směrem dovnitř. Zatímco mírné vychýlení je normální reakcí nohy na zvýšenou zátěž při běhu, nadměrné vychýlení způsobuje bolesti Achillovy šlachy a snižuje stabilitu.

Dámské pronační boty | Pánské pronační boty

  • Supinační došlap: opačným typem je supinační došlap. Chodidlo se při něm vychyluje ven, což je v běhu spíš rarita, protože takový došlap téměř vylučuje stabilitu běžce. Pokud však při diagnostice zjistíte, že se supinačnímu došlapu blížíte, vyberte si vhodné vložky do bot, které váš problém vyřeší.
  • Neutrální došlap: u tohoto došlapu nezatěžujete ani jednu ze stran chodidla nadměrně a přechod z paty na špičku vede středem chodidla.

Jak tedy vybírat boty?

Prvotní diagnostiku můžete zkusit u vás doma. Vezměte starší běžecké boty a podívejte se, jestli některé z hran není více sešlapaná. Při příštím nákupu bot pak požádejte specialistu, aby vám diagnostiku udělal a potvrdil, že si boty vybíráte správně.

Pro neutrální došlap jsou vhodné boty, které mají symetricky řešenou podešev bez výztuží. 

Pronační došlap vyžaduje speciální obuv, která vaši nohu podrží a podpoří. Většinou disponuje pevnější vnitřní hranou, a to jak u podešve, tak u svršku. Ta pomáhá udržet nohu při běhu a zabraňuje zbytečnému vychylování.

 

Diagnostika došlapu...