⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Inov-8 Arctic Talon 275

Vendula Horčičková testovala nové boty ARCTIC TALON 275 od Inov8. Jak se orientační běžkyni v Artictalonech běhalo? "Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená." 

Orientační běžkyně a reprezentantka Vendula Horčičková testovala nové boty ARCTIC TALON 275 od Inov8. Jak se orientační běžkyni v Artictalonech běhalo? "Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená." 

Boty INOV8 patří dlouhodobě k mým oblíbeným díky své minimalistické koncepci. Umožňují mít cit v noze a vědět, kam došlapuji. Dobře mi padnou na nohu, jsou pohodlné a výborně drží na povrchu, pro které jsou určeny. Pro orientační běh (OB) jsem měla v oblibě model OROC 280 – terénní botu s kovovými hřeby. Podrážka držela perfektně na všem, nedostatkem boty ale byla malá odolnost povrchu pro běh v terénu. Při OB se ani zdaleka nedržím jen na cestách, většinu času běžím přímo lesem, přes klacky, ostružiny, bažiny…Bota ve srovnání s jinými značkami specializujícími se na OB vydržela poměrně málo.

 

Když jsem si v únoru chtěla objednat další boty na orienťák, zaujal mě nový model INOV8 ARCTIC TALON 275. A tak jsem v Best4Run dostala k ozkoušení zcela nové boty. Pojďme se podívat, jak obstály.

Láska na první pohled

Modrou barvu miluju, takže na první pohled krása :) Povrch boty vypadal odolnější, než u OROC a podrážka působila už na první pohled tak, že bude dobře držet. ARCTIC TALON 275 je jednoznačně terénní bota. Jak název napovídá, měla by vás podržet na sněhu i ledu, což moje testování potvrdilo. Podrážka má výrazný hrubý vzor – špunty s kovovými hřeby, které zajišťují dokonalé přilnutí k podložce. Na asfalt a pevné cesty to ale není – cvakání při každém kroku není příjemné na poslech ani pro chodidla.

Tlumení boty je 6mm, drop 4mm. Pro běh v terénu mi připadá lepší mít tlumení takto nižší. Umožňuje to vnímat terén pod sebou a působí to stabilnějším dojmem.

Pevná bota pro štíhlou nohu

Dle INOV8 je tvar boty tzv. precision fit, tj . bota těsněji obemykající nohu, vhodnější pro lidi s užší nohou. Já mám nohu malou, ale nijak úzkou, a i tak mi bota sedí dobře. Bota má velmi plochou podrážku zevnitř, takže pokud má někdo problémy s klenbou, doporučuji použít vlastní vložky.

Bota na první dojem působí mnohem tužším dojmem, než bývá pro INOV8 typické. Celá je hodně pevná, a když jsem si ji poprvé obula, nesedla úplně 100%, jak jsem u INOV8 zvyklá. Velice rychle se ale přizpůsobila. První trénink byl trochu oťukávací, ale díky příjemnému měkkému polstrování zevnitř byl bez jakýchkoli následků (žádné oděrky nebo puchýře). Druhý a každý další trénink už byl ale úplně v pohodě.

Hodnocení? Bota, která dokáže podržet

V botě běhám přes 4 měsíce. Začala jsem na sněhu a ledu, kde bota držela perfektně. Od prvního tréninku mě opustily jakékoli obavy běžet po ledové cestě z kopce – bota to prostě ustojí, z čehož jsem byla hodně nadšená.Po testování na zmrzlých cestách jsem se přesunula i do lesa. I tady drží kvalitně a díky nízkému dropu působí příjemně stabilně. Povrch boty se zdá být kvalitní a dostatečně pevný, protože i teď po 4 měsících vypadá bota skoro jako nová.

V první fázi jsem se trochu obávala tuhosti boty, je ale pravda, že s každým dalším tréninkem se bota příjemně přizpůsobovala mé noze. Tuhost také způsobuje, že mám zatím z boty pomalý dojem. Na delší objemové tréninky je úplně ideální, na středně rychlé tempové úseky taky  dobrá, na rychlé intervaly na mě působí příliš robustně, přestože je velice lehká (275g).

Pokud hledáte nekompromisní botu, která vás podrží, je to ARCTIC TALON. Jako zimní bota se jeví úplně ideálně – drží perfektně ve sněhu, ledu, bahně, terénu. Doporučila bych ji ale i přes léto na pohyb v terénu a na lesních cestách. Výborná je určitě na dlouhé objemové tréninky, protože je velmi pohodlná a poskytuje dostatečný prostor pro nohu. Bota je pevná, tudíž odolná i v extrémním těžkém terénu a velmi stabilní i v absolutním terénu.