⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Dolomitenmanni obouvají S/Lab

Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Už 29. ročník extrémního závodu štafet hostil v polovině září rakouský Lienz. Na první pohled nesourodé disciplíny jako je alpský běh, paragliding, kolo a kajak, se tu už od roku 1988 spojují v jedinečný a divácky velmi atraktivní závod Red Bull Dolomitenmann. Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Beton, skály, louky a žebříky

 

Když se jako běžec, navíc první z celé štafety, postavíte na start takového závodu, jako je Dolomitenmann, rozhodně nečekáte, že to bude procházka růžovou zahradou. Čeká vás totiž převýšení závratných 1 750 metrů na pouhých 11 kilometrech, a na to u nás v Čechách prostě nemáte kde natrénovat. 

O tom, co běžce na jejich trase čekalo, si můžete udělat docela pěkný obrázek ve videu z Dolomitenmann 2014. Extrémní závod? Hodně dobré boty

Rozhodně nejoblíbenějším obutím mezi Čechy na letošním ročníku Dolomitenmann, byly boty Salomon S-Lab. Na nohách je měl Milan Janata, kterého také do cíle své štafety vynesly ve 4. nejlepším čase mezi amatéry. Obul je také Robert Krupička z týmu Budweiser Budvar, Tomáš Lichý za ČEZ Team. Na nohou je ale měl i Andi Goldberger z mezinárodního týmu Wings for Life. 

Proč zrovna S-Lab? Je to závodní bota vyvíjjená ve spolupráci s Killianem Jornetem. Přes velký důraz na lehkost a prodyšnost této boty je přesto zachována zvýšená odolnost a stabilita v terénu a to především ve vytrvalostních závodech ve velmi suchých a horkých podmínkách. Nejlépe vyniká v ultratrailových závodech, mimo jiné také díky minimálnímu rozdílu mezi špičkou a patou, který pomáhá zdolat jakýkoliv terén. 

 Abychom ale nenadržovali jedné značce, musíme podotknout, že přestože bílo-červená kombinace Salomon zářila na nohou mnoha běžců, Pavel Brýdl z týmu Columbia běžel v Adidas, stejně jako Anton Palzer z Red Bullu, jehož tým se umístil na první příčce. Robin Christian z Glock Perfection to celé odběhl v silničním modelu Asics GEL 300-4 a Milana Janatu z Techniky Brno zase obouvá New Balance. 

 

Jak to dopadlo? 

Dolomitenmann začíná už tradičně běžeckou částí. Nejrychlejší český závodník Robert Krupička vyběhl do sedla Kühbodentörl jako 4. v čase 1:26:20, tedy pět minut po nejrychleším Mamu Petrovi z Eritreje (1:21:36). Štafetu svému kolegovi paraglidistovi předávali i ostatní Češi v pěkných časech 01:31:59 (12. Tomáš Lichý(ČEZ tým) a 01:33:30 (14. Ondřej Fejfar (ČPP) a mezi amatéry i čtvrtý nejlepší Michal Janata z týmů Techniky Brno v čase 01:36:03. 

Celkovým vítězem byl mezinárodní tým Red Bullu, na druhém pak ronvěž mezinárodní Pure Enacapsulastions a na třetím Kleine Zeitung s naším cyklistou Kristiánem Hynkem. Mezi amatéry první místo vybojoval mezinárodní tým wahaha-paradise.com, na druhou příčku ale vystoupal tým Technika Brno Extreme Abuelo: Milan Janata, Jakub Beno, Jan Jobánek, Pavel Srbecký. A také třetí místo patřilo Čechům, konkrétně týmu Columbia ve složení Pavel Brýdl, Tomáš Bílek, Pavel Skalický a Zdeněk Ornst.