⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Zranění a kdy je čas na návrat k běhu?

Běh nám obvykle přináší radost, ale jsou i okamžiky, kdy tomu tak úplně není. Jednou z nejhorších nočních můr všech běžců je bezpochyby zranění. Člověk má pocit, že mu to zrovna začíná jít. Tréninky pěkně navazují, závody se blíží a v tom prásk! Něco se stane a zranění je tady. Někdy stačí jeden chybný krok. Co teď?

V prvé řadě bych doporučila zranění nepodcenit a raději si zajít k ortopedovi. Díky vyšetření zjistíte, v jakém stavu přesně jste a co všechno si můžete dovolit. Dodá vám jistotu, které pohyby jsou pro vaše tělo v dané situaci žádoucí a které by vám naopak mohly ublížit. Od mnoha běžců jsem slyšela věty typu: „Ten doktor mi říkal 3 týdny klid. Taková blbost! Za 10 dní jsem to v pohodě rozběhal!“ Bohužel už pak mnoho z nich nevykládá o vleklých problémech, které po takovém přístupu často přichází. Zdraví máme jen jedno a je třeba si ho hýčkat. Nechat tělo uzdravit a v klidu zregenerovat je určitě lepším řešením, než se přehnaně brzy vrhnout zpět do tréninku. I když má člověk pocit, že už je vše ok, často problému podvědomě uhýbá, zatěžuje tělo nerovnoměrně a bolesti se brzy objeví jinde.

Já tedy radím mít svého sportovního lékaře a důvěřovat mu; přeci jen nestudoval 6 let jen tak. 

Zařaď alternativní trénink

Ten chybný krok ke zranění už zpět nevrátíte, i když byste si to možná přáli. Dá se ale dělat spousta jiných věcí! Alternativní trénink je také trénink a mnohým dokonce prospěje! Jak je to možné? No jednoduše proto, že zranění poskytuje cenný prostor dohnat to, na co byste při běžném běžeckém tréninku neměli čas.

Vše je o přístupu. Já jsem každé své zranění vzala jako výzvu a zpětně musím říct, že mě rozhodně posunula dál. Důležité je nerezignovat a stále se v rámci možností hýbat. Každá věc, kterou pro sebe uděláte, se zúročí. Může se zdát, že běh je především o silných nohou. Ale aby ty mohly fungovat správně, je potřeba na ně mít navázáno zpevněné funkční svalstvo celého těla. Jednoduše řečeno, k rychlému běhu nestačí jen trénovat běh.

Zranění vám dá prostor se nad vašimi nedostatky zamyslet a snažit se je vykompenzovat. Máte možnost si vyzkoušet spoustu jiných věcí a zjistit, které vám sedí. Vytvoříte si návyky i na jiné aktivity, které pak snadněji zabudujete zpět do svého běžeckého tréninku.

A překvapivě, alternativní trénink může být dokonce zábava! Zapojte fantazii a udělte si svůj trénink, samozřejmě s ohledem na zranění, co nejpestřejší. Konečně máte čas se vyblbnout na TRX a zpevnit si tak celé tělo. Konečně se můžete pořádně naučit plavat kraula. Konečně můžete vyzkoušet jógu a pilates. Pro jednou můžete zas do dětského bazénku a tam zkoušet běhat popředu a pozadu a bokem. Najednou máte čas jít s kamarády na lezeckou stěnu, na lekci na bosu, na běžky, na skialpy, na kolo, na sjezdovky, na… V kreativitě se meze nekladou a s každým zraněním se dá dělat určitě nějaká aktivita.

Postupně zatěžuj

Inkriminovanou zraněnou část zkoušejte postupně zatěžovat a pozorujte, co se s ní děje. Nikdo vám nedává lepší signály než vaše tělo a nikdo je nemůže poslouchat lépe než vy. Jen se to musíte naučit.

Každý jsme jedinečný a stejně tak naše tělo a zranění. Jeden člověk se při určitém pohybu zraní, druhý ne; jeden léčí bolavou achilovku 3 týdny, jiný 3 měsíce; jeden má problémy s kotníky, druhý s koleny. Proto neexistuje žádná univerzální rada na to, co dělat v tom či onom případě. Snad kromě jediné – neuspěchat to!

Autor: Vendula Horčičková, elitní orientační běžkyně a reprezentantka v orientačním běhu