⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký magazín, Strana 10

Novinka: Lehoučká Asics Tartherzeal 6

Letos už za sebou máme pár silničních závodů a víme o botě, která jim jednoznačně dominuje. Nová lehoučká Asics Tartherzeal ubírá vteřinky tam, kde už technika víc nezmůže.

Letos už za sebou máme pár silničních závodů a víme o botě, která jim jednoznačně dominuje. Nová lehoučká Asics Tartherzeal ubírá vteřinky tam, kde už technika víc nezmůže. 

 Když jsme se na posledních závodech porozhlíželi po tom, v čem běhají vítězové, objevili jsme jednu botu, o které jsme toho do té doby moc nevěděli. Tenisky s krkolomným názvem Asics Tartherzeal 6 patří k nejlehčím modelům, jaké má tahle značka vůbec v nabídce a my jsme zatoužili, podívat se jí trochu víc na zoubek. V nové kolekci nám tak přišly i tyhle ultralehké žluté krasavice. 

Pro koho jsou určeny

Tahle bota je tak trochu "bad boy" mezi silničkami. Je nekompromisní a hodí se proto už zkušenějším běžcům, kteří hledají něco, s čím by zazážili na silničních závodech. Nabíhat objemy se v ní rozhodně nedá. Na závodech vám však může pomoct získat pár vteřinek k dobru. 

Co je na nich zajímavého

Začněme od začátku. Technické parametry této boty jsou následující: 

  • Drop: 10 mm
  • Výška paty: 20 mm
  • Výška špičky: 10 mm
  • Došlap: Neutrální
  • Váha: 170 gramů

A je to právě váha, která je velkou předností této boty. Díky 170 gramům je bota ve skvělé kondici na rychlostní tréninky nebo závody, ve kterých se chcete vidět na předních příčkách. V předchozím modelu s číslem 5 navíc Asics do boty přidal jejich unikátní technologii FlyteFoam, která z boty dělá relativně pohodlnou a kvalitně tlumenou raketu. 

Svršek

Aby byla bota pěkně vzdušná, tvoří převážnou část svršku mesh neboli síťovina, která se osvědčila už v předchozích pěti modelech. Šestá řada Asics Tartherzeal 6 se vyznačuje minimalistickými výztuhami. Díky tomu, že jsou měkké a neelastické, mohou při prvním seznámení s botou trochu tlačit, ale po pár bězích se noze skvěle přizpůsobí. Oproti jiným závodkám od Asics u tohoto modelu najdete také osmou dírku, která pomáhá zafixovat patu v botě. Můžete si tak vybrat z několika způsobů, jak nohu v botě šněrovat. A to se počítá hlavně u běžců s nižšími nárty, kteří mohou mít problém s jiným svršky. Stejně jako ostatní modely od téhle značky je i Asics Tartherzeal 6 šitý na užší nohy, takže pokud máte širší nárty, budete se v botě dost trápit. 

 Střed boty

Jak už jsme říkali, dostal Asics Tartherzeal 6 do vínku FlyteFoam, která patří k našim nejoblibenějším inovacím od Asics. Lehká pěna nahradila předchozí technologii SpEva a vyznačuje se především příjemnou mírou tlumení a opravdu výrazným váhovým úbytkem. Výsledkem tak jsou boty s nízkou gramáží, které se ale postarají o to, aby vaše klouby netrpěly ani při delších závodech. 

Podrážka

Určení na silniční závody odpovídá i podrážka. Minimalistický vzorek kombinovaný s plastovými výztuhami se postará o to, aby bota neklouzala, ale aby zároveň dokázal podepřít příčnou klenbu. Výhodou je, že uvnitř boty ani jedno z toho necítíte. Pro lepší přenos energie je ještě pod patou o něco víc tlumícícho prvku. A tady opět úřadovala FlyteFoam, která pomáhá energii nepolykat, ale naopak přenášet do odrazu. 

 Co se nám na nich líbí

No, tak to je jednoduché. Líbí se nám to, že se s nimi vyhrávají závody. Je to bota, která chce běhat rychle a agresivně. Na první dojem je bota trochu tvrdá, ale po rozběhání se noze skvěle přizpůsobí a dokáže vás na závodech skvěle podpořit. Vedle Asics GEL Trainer je to další model, který s radostí obujeme na pětky, desítky a půlmaratony. A to je taky maximální vzdálenost, na které je ještě rozumné vzít si tuhle botu. Díky minimalistické konstrukci je stavěná na rychlé, výbušné a krátké běhy. V nich dokáže dominovat, a pokud hledáte způsob, jak trochu zrychlit, rozhodně ji vyzkoušejte. Běhat v ní bude opravdu zábava. 

Runspiration 2: Ženy v poklusu

Tři běžkyně, tři různé přístupy, tři příběhy. Přijďte si k nám před Vánocemi popovídat o tom, jak se běhá našim nejlepším běžkyním, jak se připravují a co je čeká.

Tři běžkyně, tři různé přístupy, tři příběhy. Přijďte si k nám před Vánocemi popovídat o tom, jak se běhá našim nejlepším běžkyním, jak se připravují a co je čeká. K tomu všemu si můžete dát punč a zkusit vyhrát nějaký příjemný dárek v naší běžecké tombole. Prostě taková malá předvánoční besídka u nás v Best4Run - 7. 12. v 18:00

Když jsme přemýšleli o tom, kdy a jak udělat další díl Runspiration, říkali jsme si, že by bylo super potkat se ještě před Vánocemi. Dát si společně punč a popovídat si o tom, jak jsme se letos měli. A že to pro nás byl zajímavý rok. 

Mimo jiné se k nám letos přidali naši běžci. Patří mezi ně Petra Kamínková, Anička Brychtová, Vendula Horčičková, Adéla Balůsková, Katka Müllerová, Pavel Červenka nebo Vašek Vandrovec. Celý rok jsme sledovali, jak se jim daří, jak se připravují na náročné závody a co všechno prožívají. A řekli jsme si, že by bylo super se o to podělit s vámi. Kdo dorazí? No přece naše ženy v poklusu: 

Petra Kamínková

Petra Kamínková se k nám přidala teprve nedávno. Patří k nejlepším českým vytrvalkyním, má za sebou desítky titulů a poslední dobou jí to běhá snad čím dál lépe. A ještě k tomu patří snad k nejskromnějším běžcům, které známe. Na Runspiration se můžete těšit na povídání o tom, jak se jí doma na Svatém Kopečku trénuje, jak se připravuje na závody a co dělá, když neběhá. 

Vendula Horčičková

Juniorská mistryně světa ve štafetách a česká reprezentatka v orientačním běhu. Běhá za Tj Slovan Luhačovice a za švédský klub Södertälje - Nykvarn Orientering. U nás testuje hlavně boty do hlubokého bahna a složitého terénu. Letos se jí nejvíc dařilo na MS v Estonsku, kde zaběhla v TOP TEN na krátké trati, a na MČR, kde skončila první na krátké i klasické trati. Na Runspiration s sebou vezme pár orienťáckých map a popovídá nám, jak se na závody připravovala. 

Adéla Balůsková

Kdo chodí na naše běžecké tréninky, Adélu určitě zná. Atletka, fyzioterapeutka a trenérka, která se věnuje nejen dospělým, ale i dětem. Má za sebou řadu atletických úspěchů v barvách SK Přerov. Také ona nám přijde povyprávět, jak se jí letos dařilo a možná se s námi podělí i o pár tréninkových a fyzio triků, které nám mohou pomoci posunout běhání zase o kus dál. 

Naši malou běžeckou besídku startujeme v 18:00 ve čtvrtek 7. 12. Budeme si povídat s našimi hosty a budeme rádi, když se také zapojíte do diskuze. Kromě toho bude připraveno něco na zub, a také běžecká tombola s dárečky pro vás. 

Chcete se zaregistrovat a zajistit si místo na akci? Stačí napsat mail na novinky@best4run.cz s předmětem Runspiration. Budeme se těšit! 

LH 24 ne/pokořená - report Kristýny Skupieňové

1 hora a 1 den. 24 hodin a 1 okruh = 11,4km, 764 m převýšení. O čem je řeč? Legendární závod LH 24 - zimní extrémní závod, který posílá závodníky na Lysou Horu a prověřuje jejich výdrž. Vyhrává ten, kdo ji pokoří nejvíckrát. Jak si závod letos užila

1 hora a 1 den. 24 hodin a 1 okruh = 11,4km, 764 m převýšení. O čem je řeč? Legendární závod LH 24 - zimní extrémní závod, který posílá závodníky na Lysou Horu a prověřuje jejich výdrž. Vyhrává ten, kdo ji pokoří nejvíckrát. Jak si závod letos užila Kristýna Skupieňová? Přečtěte si originální report. 

Pokud chcete, prožijete na tomhle závodě každou minutu, každou sekundu, pohltí vás to. A přesně to jsem chtěla…vypnout, zmizet na 1 den v okruhu přítomných událostí a neřešit nic jen chodit, běžet. Letos poprvé, při mé 5. účasti, mě překvapilo úplně něco jiného než počasí, chvilkové nevolnosti, křečové nohy, stávka hlavy nebo počasí. Na to jsem byla připravená z předchozích ročníků, zažila jsem si na těch okruzích, kde, co. Letos to ale bylo jiné. Vlastní tělo mě nepustilo dál než do 6. okruhu a po 13 hodinách jsem se Lysé hoře poklonila.

Na trase jsme všichni od začátku lítali okruhy v parádních časech. Krize prvních dvou kol jsem přečkala a začalo mě to bavit, jen vazy kolem levého kolene to bavit zrovna asi přestalo. Nedokázala jsem konkurovat skvělým holkám, a pak už jsem si nedokázala představit ani to kroužení už jen tak na počet kol. Mezi 5. a 6. kolem pauza, sprcha, jídlo a vyrazila jsem. Cestou nahoru jsem se namlsala, dolů jsem polykala jen hořkost bolest.

I tak to pro mě byl zážitek. Zase trochu jiný, další lekce. Byl to opravdu rychlý závod a těší mě, že ta síla a rychlost ve mně je a je na čem stavět. A ano, ve skrytu duše jsem si myslela na osobní rekordík v počtu kol. Když jsem každý ročník navyšovala, tak proč by to mělo být letos jinak, že? Rekordík padl, ale z druhé strany. Méně kol jsem neurazila ani na svém prvním závodě.

Co jsem se ale na letošní LH 24 naučila? Ne vždy se hodí jít za hranu bolesti, věřte mi, zkusila jsem to. Snad někdy těch vysněných 10 kol padne, zatím mám rekord 9,5. Nebo že by štafeta? Kdo ví.

Jak správně dýchat při běhu?

Naučte se konečně správně dýchat při běhu, ale i při ostatních činnostech. Jak správně dýchat, kdy dýchat při běhu nosem a proč vás někdy píchá v boku se dočtete v magazínu Best4Run.

Schválně se teď na vteřinku zastavte a uvědomte si, jak v tuhle chvíli dýcháte. Dýcháte zhluboka a vědomě nebo spíš jenom tak mělce "přidechujete"? Skoro se vsadím, že B je správně. Přestože je dech nejpřirozenější lidská činnost, nad kterou většinou není potřeba nijak uvažovat, často ji dost zanedbáváme. Zkuste se teď pěkně narovnat, nadechnout se zhluboka nosem, až se vám nafoukne břicho (a nezvednou se vám při tom ramena), a pak pomalu vydechněte nosem nebo ústy. Cítíte to? Tělo hned ožije. Stejně je to při práci nebo běhu. Jak na to? 

Správné dýchání není žádná věda, ale vyžaduje trochu cviku a uvědomění si vlastního těla. Uvidíte, že jakmile se naučíte dýchat vědomě, oceníte to nejen při práci, u televize nebo doma, ale také při běhání nebo třeba v bazénu, kde je vědomé dýchání opravdu zásadní.

Zkusme si malé cvičení:

  • postavte se rovně na obě nohy a zhluboka se nadechněte nosem,
  • položte si ruku na břicho a vnímejte, jak se vám zvedá spolu s nádechem,
  • vydechněte co možná nejvíce vzduchu dlouhým výdechem, až vám přicho zase klesne.

Správné dýchání totiž vyžaduje, abyste vzduch neposílali jenom do plic a klíčních kostí, ale abyste dýchali právě do břicha. Dostanete tak do těla maximum kyslíku. Při nádechu by se vám tedy neměl rozšiřovat hrudník a zvedat ramena. Jestli se vám u toho ještě zatahuje břicho a střed těla, je to úplně špatně. 

Schválně si podobné cvičení zkuste i v bazénu, když plavete prsa. Nadechněte se do břicha a vydechněte tak, aby vám břicho zase splasklo. Do těla se díky tomu dostane více kyslíku a bude se vám plavat mnohem lépe. Je to o cviku. 

Jak správně dýchat při běhu Best4Run

Jak dýchat při běhu? Zhluboka a nosem

A teď konečně k dýchání při běhu. Pokud jste ještě nezkoušeli dýchat při běhu nosem, je čas si to vyzkoušet. Přestože by se mohlo zdát, že je to nemožné, rozhodně vám to pomůže dýchat vědomě. V zimě navíc nebudou hlasivky vystaveny proudu ledového vzduchu. Zásadním kamenem úrazu je vždy rychlost běhu. Pokud se rozhodnete, že budete dýchat nosem a nahodíte tempo, na jaké jste zvyklí, nejspíš se vám stane, že po 200 metrech zrudnete jako rajče a máte po dýchání. 

Na začátek proto platí, že je potřeba přizpůsobit běh dýchání a ne naopak. Prostě a jednoduše běžte tak rychle, jak vám dýchání dovolí. A pokud vaše tempo bude připomínat spíš chůzi, nic se neděje, trénujete dýchání, ne rychlost. Uvidíte, že po pár týdnech tréninku vám dýchání nosem dovolí vrátit se na tempo, na jaké jste zvyklí. 

Technika dýchání nosem je jednoduchá a jasná. Hluboký nádech nosem do břicha, hluboký výdech ústy. Stejně jako ve cvičení na začátku by se vám i při běhu mělo mírně zvedat břicho ve chvíli, kdy jste nadechnutí. Poměr kroku a dýchání tu není až tak důležitý. Jestli jste schopni u toho ještě počítat, kolik uděláte kroků při nádechu a při výdechu, pak doporučujeme pro začátek poměr 2 kroky na nádech, 2 kroky na výdech. Pokud u toho počítat nestíháte, nic se neděje. 

Jak správně dýchat při běhu Best4Run Běžecká speciálka

Píchání v boku při běhu vyřešíte dýcháním

Jestli se potýkáte s pícháním v boku, pak za to nejčastěji může právě nedostatek kyslíku v těle. V takovém příapdě máte dvě možnosti. Buď začít dýchat zhluboka a pravidelně při nezměněném tempu (a využít nádech nosem) nebo prostě zpomalit na minimum, pořádně to prodýchat a znovu se rozběhnout. V obou případech platí, že se bez pravidelného a vědomého dýchání prostě neobejdete. 

A proč vás vůbec v boku píchá? Je to jednoduché. Díky mělkému dýchání se kyslík dostává především do horní části plic, do ramen a ke klíčním kostem. Svaly se nedostatečně okysličují a vysílají signál mozku - už nemůžeme. Jen si vyzkoušejte se pořádně a zhluboka nadechnout, uvidíte, že bolest přejde. Pokud ne, stojí za tím možná o něco hlubší problém, a tím je oslabení svalů středu těla. Orgány, které jsou uloženy ve spodní polovině trupu se s každým došlapem a odrazem "natřásají" a dosedají na vaziva a svaly, které se tím napínají. Tady pak pomůže posilování středu těla. 

Jak se rozběhnout? 

Správné dýchání vyžaduje také správnou techniku běhu. Pokud hned od začátku vypálíte tryskem, tělo nestihne hladce přejít z klidové fáze do tréninkové, plíce budou mít nedostatek kyslík a ve svalech se začne mnohem rychleji tvořit laktát. Pokud tedy nejste profíci nebo opravdu zkušení běžci, kteří mají přehled o své laktátové křivce a dalších faktorech, začínejte vždy volnějším rozklusem a také jím končete běh. Pomůžete tak tělu lépe vstřebávat laktát a do těla se bude lépe distribuovat kyslík, který jste si tak pracně nadýchali. 

Kam dál? 

Nové boty na běhání

Saucony Freedom ISO: Láska na první došlap i pohled

Saucony přichází s další edicí modelu Freedom ISO. A my jsme se zamilovali. Pohodlná objemová bota, která s vámi vydrží dlouhé běhy, ale zároveň vás přinutí sebou trochu mrsknout.

SAUCONY. FREEDOM. ISO. Tři jednoduchá slova a na první pohled taky vcelku jednoduché boty. Nenápadný a elegantní svršek v barvách denimu, minimalistická podrážka, nic okázalého. Kdo je ale měl na nohách, zjistil, že jsou jedinečné. Co je na nich tak zajímavého? 

Než se pustíme do větších citových výlevů, je potřeba udělat malou předehru a podívat se na technologie. Saucony jsou americkou značkou, která se nebojí jít tak trochu proti zdi a jejich boty prostě vypadají jinak. A Freedom ISO v tom hrají prim.

První Saucony tlumené pouze Everun

První bota, kterou Saucony kompletně odtlumily technologií Everun. Polyuretanová pěna, kterou vyrábí v německém BASF, se dřív mihla v mezipodešvích. Říkali jsme si proto, kdy už to konečně Saucony prolomí a odtlumí jí celou botu. Heureka, Freedom ISO jsou na světě. Everun má hned několik předností, které nelze přehlédnout. Pěna je velmi odolná proti opotřební, a dokonce i proti mrazu, je lehká, dobře tlumí. Navíc skvěle vrací energii z došlapu. Její neposednost poznáte hned na první obutí. Drop téhle boty je pouhé 4mm a pod patou ji tlumí 19 mm Everun materiálu. Ačkoliv to není mnoho, s trochou techniky v ní zvládnete dlouhé a dynamické běhy. 

Podrážka CrystalRubber je spojením dvou směsí. Nejen, že vypadá velmi netradičně, ale taky skvěle drží. Na asfaltu, betoně, na kočičích hlavách i na pevných lesních a polních cestách. 

Svršek, o kterém nevíte

Svršek je jako měkkoučká ponožka. Lehký materiál ISOFIT je důmyslně střižený tak, aby nohu hezky obepnul, výztuhy, které drží tkaničky umí k noze skvěle přilnout. A uvnitř se schovává taky jazyk spojený s podrážkou. Pro nárty nebíčko - noha je hezky fixovaná, ale svršek není na nártu vůbec cítit. Sto bodů od nás mají Saucony Freedom ISO taky za tkaničky. Prostě se nerozvazují. 

Pro běžce s mírně marnivým srdíčkem. je tahle bota vyslyšením jejich přání. Je totiž prudce elegantní. Šedý denim v dámské, tmavě modrý zase v pánské variantě. Minimalistická, ani trochu růžová, ani trochu křiklavá krásná bota. 

Tak a teď už ty citové výlevy. Tahle bota je SKVĚLÁ! Je totiž nečím mezi tlumenou objemovkou a tempovou botou. Když ji poprvé obujete, máte pocit, jakobyste měli pod nohama pevnou paměťovou pěnu. Bota je neposedná, při běhu vás nutí zrychlovat a pořádně si běh užívat. Jakmile ji máte na noze, pochopíte, co znamená návratnost energie. 

V prodejně se teď malinko bavíme tím, že ji dáváme lidem vyzkoušet. Jen tak mezi řečí. Sledujeme pak, jak jim sedí. Většina bežců a běžkyň, kteří ji obují, jsou z ní paf. Lehká, měkká, pohodlná a při tom velmi dynamická. Úsměv jim většinou tuhne na tvářích, když se pak zeptají na cenu. Ta se šplhá téměř k pěti tisícům a je taky největší slabinou této boty. Bohužel prémiové technologie se podepisují na prémiové ceně. 

Něco už v nich odběháno máme, ale abychom je otestovali pořádně, svěřili jsme je našim běžkyním. První z nich je Katka Müllerová, která začínala před pár lety jako hobík, vloni vyhrála seriál Winter Run na 4 kilometry a dnes běhá maratony. Druhá je Kristýna Skupieňová, která závodí v extrémních triatlonech a letos se chystá na Patagonman Extreme Race.

Katka Müllerová (katerunlife)

Ze začátku jsem byla trochu skeptická, protože při prvním obutí bot jsem cítila, že mi chodidlo tvaruje jinak, než jsem byla zvyklá v předchozích Saucony Triumph ISO, i šířka špičky bot je znatelně užší, než u Triumphů.

První výběh nebyl dvakrat příjemný, odnesl to malíček. Ale to díky tomu, že boty nebyly "roztažené" a já se do nich hned cpala v kompreskách. Po několika kilometrech se noze přizpůsobily. Momentálně v nich mám naběháno už okolo 130km a opět spokojenost - závod na 10km, i půlmaraton zvládly na jedničku, nic netlačí, tak akorát tlumené a hlavně velké plus dávám tkaničkám!! Konečně jedny z mála, které se mi nerozvazují!  A další mega plus dávám za jazyk bot! Je perfektně řešený a tvarovaný.V květnu je beru na maraton, tak snad obstojí i tam:)

Kristýna Skupieňová

Na silnici se podrážka krásně odvaluje a bota vás nutí běžet. Díky odpružení zvládnete dlouhé objemy a nohy tuto nálož ani nepocítí. Komfort zaručen.Zkoušela jsem v nich i tempové úseky a dynamika běhu byla botou podpořena a cítila jsem se velice dobře.

Tkaničky, když jednou zavážete, tak drží a nezbrzdí vás opětovné zavazování. Někdy bývá problém s vrtícím se jazykem v botě, tady rozhodně ne. Je přichycen k svršku a drží/nezavazí. Svršek je prodyšný a i když je jen z tkaniny a nyní jsou stále chladné dny, bota teplo vytvořené nohou drží a pokud se někde nezapovídáte, zima na nohy vám nebude.

Silniční botky to mají se mnou těžké musí zvládnout i terén.

Pro koho jsou Saucony Freedom Iso určeny? 

Nejvíc si ji užijí lehčí běžci a bežkyně, kteří už mají něco odběháno a nejsou úplní začátečníci. Ideální je pro ty, kdo už mají za sebou pár závodů a teď by potřebovali objemovku, která by jim pomohla zvýšit tempo a vylepšit si pár osobáků. Díky této všestranosti se hodí na všechny typy závodů od pětky po maraton, snese i mírný a pevný terén. 

Jak běhat z kopce?

Běhání z kopce je pro mnoho běžců noční můra. Přitom jde o skvělou techniku jak v tréninku získat víc síly a v závodě zase pár vteřin navíc.

Pamatujete si, jak jste jako děti běhali z kopce v plátěnkách, až gumové podrážky pleskaly o silnici? Ruce vám zběsile vlály kolem dokola a čím byl kopec prudší a delší, tím méně bylo jisté, jestli to dole ubrzdíte. Běhání z kopce je pro mnoho běžců díky tomu dodnes noční můra. Přitom jde o skvělou techniku jak v tréninku získat víc síly a v závodě zase pár vteřin navíc. Jak na běhání z kopce? 

Zatímco výběh do kopce chce pořádně zatnout zuby, nahnout se ke kopci a zkrátit krok, běh z kopce je úplně jiné kafe. Vyžaduje pečlivé soustředění, správnou techniku a taky pár triků, které vám ho mohou usnadnit. Pak je to pohoda, ať už běžíte v terénu mezi větvemi a kameny nebo po silnici. Jestli máte v plánu zařadit kopečky do tréninku, poohlédněte se raději po měkkých lesních a polních terénech, které budou šetřit vaše klouby. 

Došlap - alfa a omega při běhání z kopce

Jak běhat z kopce?

Zatímco na rovince se nějaká technická chybička klidně ztratí, při běhu z kopce je potřeba dávat si pořádného bacha na to, jak a kam šlapete. Jednak je terén většinou plný nástrah, které by vás mohly stát minimálně zvrtnutý kotník, jednak je potřeba myslet na to, kterou částí chodidla dopadáte na zem jako první a proč. 

  • došlap na špičku - můžete (a měli byste) využít při seběhu z mírnějších kopců na tvrdých površích, jako je asfalt nebo pevná lesní a polní cesta. Pomůže vám totiž méně zatěžovat klouby a lépe rozložit energii. 
  • došlap na patu - používejte především v prudkých kopcích a v měkkém terénu. Tam to ani jinak nepůjde. Pokud dokážete minimalizovat dobu, kdy se noha dotýká povrchu, můžete paty použít také jako brzdy. V listí, sněhu nebo měkkém bahně vám skvěle poslouží, a díky struktuře povrchu se nemusíte bát, že byste si odrovnali klouby. 
  • kličkování - je-li před vámi kopec, o kterém vám hlava a nohy říkají, že tohle nepůjde, zkuste ho zdolat drobným kličkováním. Došlapujete na celé chodidlo nebo špičku a sklon terénu vyrovnáváte tím, že kladete nohy po vrstevnici. Dva krůčky doleva, dva krůčky doprava a tak pořád dokola. Zpomalí to rychlost seběhu a pomůže vám lépe udržet rovnováhu. Ideální technika do nepřehledných terénů plných větví a kamenů. Nevrháte se totiž střemhlav do neznáma, ale lehčími krůčky prozkoumáváte půdu pod sebou. 

Při seběhu z kopce dávejte dobrý pozor na kolena a kotníky. Snažte se je nemít propnuté, ale spíš uvolněné. Pokud to jde, odlehčujte je a nepřenášejte na ně celou váhu. 

Všechny seběhy z kopce byste také měli "odpružit" v mírně pokrčených kolenou. Přestože prudké kopce lákají k natáhnutí kroku a došlapu s rovným kolenem, není to zrovna nejlepší způsob, jak kopce zdolávat. Nejen, že přenášíte celou váhu právě na koleno, ale narovnaná noha nemá žádný prostor, kterým by mohla odtlumit prudký došlap nebo nerovnost terénu. A potrhané kolení vazy opravdu nejsou nejlepším kamarádem běžce. Při seběhu se proto mírně přikrčte v kolenou a snažte se kloubům dolních končetin co nejvíc odlehčit. 

Kam s rukama? 

Ruce jsou pro seběh z kopce zásadním "kormidlem". Díky nim můžete částečně regulovat rychlost běhu, míru nárazu a taky směr. Běžíte-li z mírného kopce, je dobré mít ruce blíž k tělu a pomáhat si řídit jimi rychlost. Větší kopce a padáky už ale vyžadují větší aktivitu, takže se nebojte s nimi trochu máchnout. Jednak je to velmi uvolňující a osvobozující pocit, jednak tím získáte rovnováhu a rychlost. Dávejte jen pozor, aby vás ruce nevyhodily z rytmu. Vždycky totiž budou na prvním místě nohy. A kdybyste se náhodou cítili malinko trapně, buďte v klidu a mrkněte, jak si to mává Kilian Jornet. 

Postoj těla při seběhu z kopce

Jak běhat z kopce?

Kopce větišnou nejsou nejoblíbenější běžecká disciplína a řada z nás při seběhu ztrácí cenné závodní nebo tréninkové vteřinky. Při tom stačí mít trochu natrénováno a nebát se pustit se do toho. Hlavu tedy vypněte a soustřeďte se jen na nohy, ruce a taky oči, které pro vás budou hledat správnou cestu. 

Ideální běžecký postoj pro seběhy z kopce je v mírném předklonu až do doby, do kdy to kopec dovolí. Předklon vám umožní lépe vyrovnávat otřesy a zaměřit oči alespoň dva kroky před sebe, abyste si našli správný terén. Pokud už je kopec opravdu prudký, vyrovnávejte tělo zpět do vertikální polohy až do mírného záklonu. Opravdu mírného. 

Dobrá bota na běhání z kopce pevně podrží nárt, a zároveň poskytne dost prostoru ve špičce. Vzorek by měl být výrazný a měl by umět dobře odvádět bahno a nečistoty od podrážky. 

V rámci přípravy na seběhy z kopce je dobré nepodcenit také terénní běžecké boty. Vždycky vybírejte takové, které vás dobře podrží v nártu, dají vám dost prostoru pro práci prstů ve špičce, a hlavně vás podrží díky dobrému vzorku podrážky. Ideální terénní boty na běhání z kopce jsou takové, které mají relativně masivní vzorek, ale zároveň jsou uzpůsobeny tak, aby z podrážky dobře odcházelo mazlavé bláto nebo jiné nečistoty. Díky tomu se z ní nestane koule bahna, kterou budete muset oklepávat o nejbližší strom.Kilian Jornet běhá v Salomon S-Lab, skvělé a vyzkoušené máme taky modely od Inov-8.

Jak běhat z kopce?

Jak natrénovat běhání v kopcích? 

Pokud to napoprvé nebylo nic moc, máme pro vás dobrou zprávu. I seběhy z kopce se dají natrénovat. Jakmile budete mít jistotu v nohách, uvidíte, že běhání z kopce vám dodá výbušnost a energii, jakou při běhu po rovince prostě nezažijete. Navíc posílíte kotníky, kolení vazy a šlachy, stehna i lýtka. 

  • Fartlek v kopci

Fartlek, tedy rychlostní trénink se dá trénovat nejenom na rovině, ale také v kopcích. V terénu je to však rozhodně náročnější varianta. Ideální forma je taková, kdy do terénu vyrazíte minimálně na 30 minut nebo tuhle půlhodinku zařadíte do svého běžného výběhu. Vyberte si terén s prudšími kopečky a během půlhodinky běhejte nahoru co nejrychleji, dolů pak volně s uvolněnými koleny a klouby. Regeneraci mezi jednotlivými výběhy dělejte mírným klusem na rovince. 

  • Běžecká pyramida

Velmi obdobným tréninkem je pyramida. Na tu nepotřebujete moc prostoru, stačí vám kopcovitá stráň. Nahoru poběžíte na 90% výkonu, dolů vyklušete velmi volně. Intervaly běhu vzhůru se postupně zkracují, takže trénink vypadá následovně: 

  • 60 vteřin vzhůru na 90% výkonu, dolů vyklusat
  • 45vteřin vzhůru na 90% výkonu, dolů vyklusat
  • 30 vteřin vzhůru na 90% výkonu, dolů vyklusat
  • 15 vteřin vzhůru na 90% výkonu, dolů vyklusat
  • opakujte dvakrát
  • Běh do schodů

Pokud nemáte možnost vyrazit do terénu, vyberte si alespoň nějaké krásné schody a začněte na nich. Nahoru prudce a rychle, dolů velmi volně a uvolnit nohy. Schody jsou také ideální pro trénink pyramidy. 

  • Posilovací cviky

Běh z kopce a vůbec běhání v terénu vyžaduje nejen správnou techniku a soustředění, ale také stabilní a funkční svaly. A to i na takových místech, která normálně neprocvičujete. Při běhu z kopce totiž velmi oceníte posílené kotníky, svaly okolo holeních kostí, zadní část stehen, břicho a záda. Proto do tréninku zařaďte i balanční cviky, jako je chůze po slackline, cvičení na balanční podložce nebo s gumovými pásky. Pro zpevnění středu těla pak veslování nebo TRX. 

 A na závěr malé shrnutí. 

  • prudký kopec - vertikální poloha těla nebo mírný záklon, kratší krůčky, došlap na paty a výrazná práce rukou
  • mírný kopec - mírný předklon, delší krok, došlap na špičky a umírněná práce rukou. 

Jednoduché, že? 

V čem běhat, když je bahno?

Přišel podzim a s ním dešťové přeháňky, lijáky, mlhy, bouřky a ranní námraza. Jako správný běžec nevěšíte běhání na hřebík, ale naopak hledáte správnou obuv do podzimního marastu. Pojďte se s námi podívat na boty, které vás při běhu podrží. 

Co by měla bota do bahna umět? 

  • Rozhodně by měla mít pořádný vzorek. Na svoje oblíbené silničky, se kterými v létě nabíháte objemy proto rovnou zapomeňte. 
  • Měla by mít vzorek, který dobře odvádí bahno. Tohle oceníte ve chvíli, kdy poběžíte po nějakém pěkně mazlavém bahníčku a z boty se vám neudělá jedna velká koule s hladkou podrážkou. 
  • Membrána? Nemyslím si. Tohle hodně dobře zvažte. Pokud chcete mít nohu v absolutním suchu, nízká běžecká bota s membránou vás stejně nevytrhne. Vlhkost sem vnikne jinudy a nebude mít kudy utéct.
  • Hřeby se budou hodit spíš na led. Do bahna je nejspíš tak úplně potřebovat nebudete. 

A to je vlastně všechno. Stejně jako u všech ostatních běžeckých bot platí, že byste měli vybírat pečlivě a mít na rozhodování dostatek času. Promyslete si proto, v jakém terénu budete běhat, jestli vás čeká bahno, sníh nebo led a pak si boty pořádně vyzkoušejte. Sáhli jsme do našeho Inov-8 botníku, abychom se podívali, co nám může tahle značka nabídnout v podzimním počasí. 

Málo bahna, trochu měkko

Pro běžné podzimní výběhy se hodí mít v botníku nějakou terénní univerzálku, která s vámi zvládne popobíhání po městě, po asfaltu, po lesních a polních cestách i nějaké to bahno. Ideální bota je taková, která vám dovolí 30-50% tvrdého povrchu, protože i na podzim se určitě potkáte s pevným povrchem, na kterém byste si jiné modely asi rychle odrovnali. 

 Inov-8 Trail Talon 235

Takové jsou třeba Inov-8 Trail Talon. Dostatečně široká bota, skvělá univerzálka, pohodlná a mezi běžci velice oblíbená. Vystačíte si s ní po celý rok. Testovali jsme ji v bahně i na asfaltu, z kopce i do kopce a musíme říct, že patří mezi takové "malé černé" naší běžecké výbavy. Prostě jedinečný kousek, který se vám rozhodně odvděčí. 

Mokré listí, les a šutry

Jestli necháváte asfalt a pevný povrch za sebou, sáhněte po trailové botě, která má o něco výraznější vzorek a široké pohodlné "špunty". Podrží vás i na hladkých plochách, větvích, kamenech nebo listí, a zároveň vám umožní pohodlný a přehledný běh v terénu. V této kategorii máme dva favority. Jednak je to dlouho očekávaný Inov-8 TrailRoc 285 a Inov-8 TrailRoc 270 a také nová stálice Inov-8 Roclite 290 a 305. 

 trailroc G 280 W-1

Inov-8 TrailRoc se letos vrátil na trh po několika letech a přináší několik inovací. Nový svršek, přepracovaná podrážka, nové materiály. Bota určená především běžcům v náročném terénu, kteří nemají čas koukat pod nohy nebo kde co lítá. Jsou určeny především na tvrdý povrch, skály a kameny a nabízí dostatek pohodlí i pro širokou nohu. 

Inov-8 Grip Garburn Jan 21-128 

To, co chybělo krosařům s užšími chodidly, teď nabízí náš oblíbený model Inov-8 Roclite 290. Bota šitá na středně širokém kopytě poskytuje pohodlí na dlouhých bězích, na noze skvěle sedí, podrážku má vybavenou protiskluzem a vůbec je to superman mezi terénními botami. Testovali jsme ji na sněhu, na ledu, na zmrzlých kořenech i v bahně a nikdy nezradila.

Bahno bažinovité

A nakonec naše nejoblíbenější kategorie. Bahno, které už pomalu připomíná bažinu. Ať už se s ním potkáte na jediném úseku nebo si ho užíváte po celou dobu, je dobré mít s sebou pořádné traktory, které si s ním poradí. Ideálně takové, které jsou lehké a prodyšné a o kterých ani nebudete vědět. I takové máme.

 Inov-8 X-Talon

Řeč je o Inov-8 X-Talon 225. Boty, které milují orientační běžci, canicrossaři i sparťani. Prostě všichni, které cestou čeká nějaká ta polízanice. Lehoučké boty se svrškem z balistického nylonu něco vydrží, dokáží se bez problému prokousat měkkým bahnitým terénem, nečistoty z podrážky okamžitě odvádí pryč a zajišťují tak bezkonkurenční grip za jakýhkoliv podmínek.  

Zatímco Inov-8 X-Talon 225 patří mezi nejužší boty v nabídce Inov-8, jeho brácha Inov-8 X-Claw 275 je určen robustnějším běžcům. Na širokém kopytě poskytuje stejné vlastnosti jako X-Talon, navíc je o dost pohodlnější a unese i těžší kalibry. Najdete ho ve variantách chill (na léto) nebo thermo (na zimu).

Jak je vidět, není nutné odkládat na podzim běhání k ledu. S pořádnou výbavou si podzimní a zimní výběhy skvěle užijete, v třeskutých mrazech, po silných lijácích nebo v husté mlze si navíc budete připadat jako opravdový borec, ať už máte v nohách pět nebo sto kilometrů. 

Proč milujeme kompresky?

Jak vybrat kompresní podkolenky? A k čemu jsou vůbec dobré? Hodí se i pro začínající běžce? V tomhle článku najdete všechno, co jste chtěli vědět o kompreskách, ale neměli jste se koho zeptat.

Možná až trochu nekriticky obdivný titulek. U kompresek ale opravdu máme důvod používat emotivní slova. Pořád dokola se totiž přesvědčujeme, že trénink s kompreskami prostě má spoustu výhod. Kromě toho, že v nich vypadáme jako šviháci, nás po tréninku nebolí nohy a svaly se rychleji regenerují. Proč tomu tak je? 

Kompresní podkolenky neboli kompresky, jak jim my běžci familiárně říkáme, teď najdete v nabídce téměř každého výrobce sportovního oblečení nebo vlastně oblečení vůbec. Nabízí je řetězce pod svými privátními značkami, nabízí je firmy specializované na kompresní oblečení, ale i módní značky. 

 115747855_3488777111132275_2762307789134771385_o

Kolem kompresek je teď prostě dost povyku. Musíme ale říct, že je to povyk dost oprávněný, protože: 

  • zlepšují průtok krve - kompresní profil pleteniny zvyšuje krevní oběh. Díky tomu svaly dostávají více kyslíku, rychleji se odvádějí toxiny (např. laktáty) a tím se výrazně urychluje regenerace svalů,
  • stabilizují svaly a snižují otřesy - kvalitní kompresky se umí postarat i o aktivaci svalového napětí. Při běhu tak získají lepší stabilitu a kontrolu nad celým pohybem,
  • starají se o termoregulaci - díky propracovaným technologiím umí odvádět vlhkost na povrch podkolenky a starat se o tepelný komfort běžce,
  • pomáhají regenerovat - díky vhodnému okysličení, odvodu toxinů a správné termoregulaci se svaly dokáží rychleji regenerovat,
  • pomáhají při bolestech - ať už máte unavené nohy po náročném tréninku, po cestě letadlem, trápí vás žilní problémy nebo jste byli celý den na nohou, kompresky se postarají o rychlé řešení problému. 

Jak vybrat kompresní podkolenky? 

cep-menu-laufen-compression-neon-socks-passgenaue-polsterung 

Na trhu je teď výrobků opravdu spousta. Jak se v nich vyznat? Rozhodně byste si měli vybrat takové kompresky, které mají postupnou kompresi, jsou bezešvé, nemají pevné lemy pod kolenem, které by vás mohly svírat, mají propracovanou patu a špičku, odvádějí pot a na noze dobře sedí. Na co se zaměřit? 

  • Stupňovaná komprese - tu u kompresek za stovku prostě nenajdete. Stupňovaná komprese znamená, že je tlak ponožky silnější v oblasti chodidel a kotníků a směrem ke koleni se snižuje. Díky tomu mohou podkolenky zajistit správnou cirkulaci krve. Zatímco zdravotnické výrobky mají pevně daná pravidla, kterými se komprese musí řídit, u sportovních výrobků tyto normy nejsou,
  • tvar a design podkolenky - podkolenky by neměly mít švy, které by vám mohly způsobit puchýře a otlaky. Pod kolenem by neměl být pevný šev, který by vám nohu svíral a krevní oběh by spíš blokoval než aby ho podporoval,
  • správná velikost - u kompresky nejdůležitější faktor. Nedá se totiž nosit ani velká, ani malá. Kompresní podkolenky se vybírají podle obvodu lýtka, ne podle velikosti chodidla. V běžecké speciálce by měli mít k dispozici i testovací sadu, díky které si můžete podkolenky vyzkoušet,
  • výrobce se zkušenostmi - vybírejte si takové výrobce, kteří mají zkušenosti s kompresními výrobky. V Best4Run jsme si vybrali firmu CEP, která ma za zády německého výrobce zdravotnických materiálů medi,
  • roční období a typ běhu - zatímco v létě budete opravdu rádi za odlehčené podkolenky typu Ultralight, v zimě nejspíš dáte přednost podkolenkám s Merino vlnou. Většina výrobců také nabízí kromě podkolenek i návleky, které oceníte třeba při duatlonu nebo triatlonu. 

Když kompresky oblečete poprvé, bude to nejspíš trochu zvláštní pocit. Několik prvních tréninků si taky budete muset zvykat na pocit pevnějšího sevření lýtka, než na jaký jste dosud byli zvyklí. Na kompresi si však noha rychle zvykne a pocit lehkosti a rychlou regeneraci už asi nebudete chtít jen tak za nic vyměnit. 

Jak oblékat kompresní podkolenky? 

Obléct kompresky chce trochu cviku nebo dobrou radu. Jednu pro vás máme. Nezkoušejte je navlékat jako normální ponožky nebo podkolenky, protože byste se u toho mohli zapotit víc než při tréninku samotném. Kompresní vrstvy, které si shrnutím ponožky vytvoříte budou totiž opravdu pevné.

 

Abyste s nimi nemuseli bojovat, vyzkoušejte jednoduchý trik. 

  • narovnejte podkolenku a ujistěte se, jestli máte v ruce levou nebo pravou
  • strčte dovnitř podkolenky ruku a uchopte zevnitř patu
  • druhou rukou přerolujte zbytek podkolenky naruby
  • do vzniklé kapsičky pohodlně strčte chodidlo a zbytek podkolenky vyrolujte nahoru. 

Jednoduché, že? Teď už stačí jen vyrazit. Přes počáteční nejistotu věřte, že si brzy na kompresky zvyknete. A že bez nich už nebudete chtít udělat ani krok. 

Fotky: CEP Sports CZ & SK

Test: Inov-8 Roclite 290 na orienťáckých tratích

Když běháte orientační běh, potřebujete boty, na které se můžete spolehnout v opravdu různorodém terénu. Vendula Horčičková takhle otestovala boty Inov-8 Roclite 290. Jak to dopadlo?

Vendula Horčičková je reprezentantka v orientačním běhu a několikanásobná mistryně. Boty, které obouvá na závody musí něco vydržet, a taky musí být dostatečně spolehlivé na to, aby neklouzaly ani na naprosto nevyzpytatelném povrchu. Obuli jsme ji do Inov-8 Roclite 290. A tady je její recenze. 

V polovině letošního roku jsem po zimním opotřebení sháněla novou botu na delší objemové tréninky. Potřebovala jsem něco, co se mnou vydrží dlouhý trénink na nezpevněných cestách, v lese a nejlépe i na asfaltu. Dost snadno jsem vybrala Inov-8 Roclite 290. Pojďme se podívat, jak po 4 měsících běhání obstály.

 

Už na první obutí mi byla bota na noze velmi příjemná a dobře mi padla. Mám dost úzkou nohu a u Inov-8 jsem měla poslední dobou problém s jejich kopytem S, tedy Standard. Prakticky všechny trailové boty šijí na tomto kopytu, které má za cíl poskytnout noze dostatečný prostor pro práci prstů. U mojí úzké nohy to ale bohužel způsobovalo jen to, že mi noha v botě lítala. Neměla jsem pocit, že se na ni mohu spolehnout. Inov-8 Roclite 290 je první bota na kopytě M – něco mezi širokým S a úzkým P. Takže pro mě naprosto ideální – dostatečně úzká, abych měla pocit, že mi v botě noha drží a současně tak akorát široká, že když mi noha trochu oteče při dlouhém tréninku, pořád mě bota netlačí. Za tento posun zpět k užším botám palec nahoru!

Podrážka, která neklouže, svršek, který vydrží

Co se mi dál u Inov-8 Roclite 290 hodně líbilo, byla podrážka. Dost hrubá, aby mě podržela v terénu, současně plochá, takže člověk může doběhnout k lesu a od lesa po asfaltu a pro nohy je to příjemné. Na první pohled byla podrážka z kvalitní odolné pryže. Všechny  moje domněnky o výdrži podrážky se po 4 měsících používání bot potvrdily! Můžete porovnat, jak vypadá moje podrážka nyní. Struktura je pořád zřetelná. Žádný poškozený nebo odlomený špunt. A to boty nijak nešetřím, naběháno mají určitě už aspoň 50 hodin. Kvalitní pryž také způsobuje, že boty vůbec nekloužou ani na mokrém asfaltu. Z toho jsem byla vážně příjemně překvapená.

Další věc, na kterou se při výběru boty zaměřuji, je její svršek. Mám trochu atypické větší malíčky a často mívám problém, že se mi svršek z vnější strany v místě malíčku rychle proděraví. Roclite 290 mi ve všech ohledech hodně seděly, ale tohoto aspektu jsem se obávala. Svršek je měkký a působí látkovým dojmem. Nicméně čtyři měsíce běhání utekly jako voda a bota je pořád jako nová. Na svršku zatím nepozoruji žádné změny a to s botami běhám opravdu všude možně.

  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální
  • kopyto: M

Nejlepší trailovka pro úzké nohy

 

Celkově musím říct, že jsem z těchto bot hodně nadšená. Splnily všechno, co jsem od nich očekávala. Vydržely se mnou dlouhé letní výběhy v Hostýnkách, aniž bych měla na noze jedinou oděrku. A tím dlouhé myslím 20+km. Přežily se mnou běhací prodloužený víkend v Tatrách a výběh v kamenech na Rysy i Baranec. Běhají se mnou v Brně i jeho okolí. Ani jeden puchýř, na nohu padnou skvěle. Výborně drží v terénu i na cestě. Jiné bych si aktuálně na dlouhé tréninky nekoupila. Troufám si tvrdit, že pro užší nohu je to nejlepší trialová bota, jakou Inov-8 nabízí. A vy jste je ještě nezkusili?! 

Mizuno Wave Sky - konečně bota pro těžší běžce

Vysocí a těžší běžci to nemají jednoduché. Většinou potřebují pořádné boty s dobrým tlumením, zároveň ale chtějí běhat lehce a bez zbytečné zátěže na nohou. A konečně je tu bota přesně pro ně. Mizuno Wave Sky je novinka, ve které se bude dobře běhat i těm, kdo mají pár kilo navíc.

Běžecká bota Mizuno Wave Sky je tu proto, aby nastoupila na místo modelu Mizuno Wave Enigma. Zajímavá je v tom, že využívá vlnovou desku Wave Plate i pěnovou technologii. Je proto dostatečně pružná, lehká a zároveň skvěle tlumí. Co všechno se skrývá v novém modelu? 

To, co nás zaujalo na první pohled (a dotek) je kontrast mezi zdánlivou robustností boty a její relativně nízkou vahou. Podrážka je rozčísnutá typickými křivkami vlnové desky, ale doplňuje ji pěnová technologie, která botě dovolila nabídnout vysoké tlumení při zachování nízké hmostnosti. Navíc si u Mizuno dali záležet na tom, aby byla bota pohodlná, ale neztrácela nic z pevnosti a dynamiky, kterou je značka proslulá. 

  • Drop: 10 mm
  • Došlap: Neutrální
  • Povrch: Silnice
  • Tlumení: Wave Plate + U4icX
  • Váha: 326 gramů

Určením je Mizuno Wave Sky neutrální bota na dlouhé objemové běhy po asfaltu nebo jiném pevném povrchu. Díky technologii Cloudwave a u4icX pěnou patří mezi nejlépe tlumené modely, které jsou určeny i na nohy těžších běžců. Nečekejte však pomalu a línou tenisku. Wave Sky je totiž dostatečně dynamická a responzivní, takže při běhu budete cítit kontakt s povrchem. 

Podrážka nového modelu je poskládaná z měkkce přilnavé pryže a z vyztužené středové části, která pomáhá nést zátěž plantární fascie a přirozeně rozkládat energii z došlapu. Navíc se Mizuno postaralo o to, aby skvěle přilnula k povrchu, což platí nejen o asfaltu, ale také třeba o trávě nebo kamení. 

Bezešvý svršek modelu Sky je vybaven řadou vychytávek, které mají nohu udržet na místě. Součástí tak je i o něco užší přední část, která by mohla některým běžcům na dlouhých vzdálenostech vadit, především pak tehdy, pokud jsou zvyklí mít špičku nohu v botě velmi volnou. Pokud však nejste zas až tak moc zběhlí v technice, rozhodně to u tohoto modelu oceníte. A potěší vás nejspíš i dobře prdyšný mesh, ze kterého je bota vyrobena. 

Co na ni říkáme? 

 

Co chápeme jako mínus je méně prostoru ve špičce boty, které může některým běžcům zavazet, a také cena, která se šplhá přes 4 000 korun. Řadí se tak k luxusním modelům od Asics nebo Saucony.

Tahle novinka vypadá na docela nadějného koně v Mizuno stáji. Na první pohled je Mizuno Wave Sky švihácká bota, která má navíc parametry, které očekáváme od výkonné boty. Oceňujeme skvělé tlumení, které nejde na úkor váze boty. Je navíc dostatečně pohodlná na to, abyste mohli přeskočit fázi "oťukávání" a rozcházení boty. Jestli hledáte pohodlíčko na silniční běhy, tak směle do nich.