⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Mizuno Wave Ekiden 11

Co obout, když chcete vyhrát pětku nebo desítku? Co když záleží na každém gramu navíc? Seznamte se s nejlehčí závodní botou, jakou momentálně máme - Mizuno Wave Ekiden 11 se svou váhou 147 gramů.

Ultralehké závodačky Mizuno Wave Ekiden patří mezi ty nejlehčí běžecké slupky, se kterými se lámou rekordy. Nejinak tomu je i u letošního modelu s číslem 11. Váha? 147 gramů. Japonský výrobce Mizuno nám na trh letos opět poslal závodní botu Mizuno Wave Ekiden. Její váha leží pod 150 gramy, což je už číslo, nad kterým usedá srdce každého tempového běžce. Ačkoliv se tomu dost těžko věří, i tahle bota s nizoučkým dropem v sobě nese vlnovou desku, kterou Mizuno vybavuje své silniční modely. Výsledkem je bota, která skoro nic neváží, ale která je nad očekávání pohodlná. 

Co na botě zaujme na první pohled? Je to podrážka z ultralehké gumy G3. Vypadá jako jemná pavučina z tenkých plastových výztuh, které se táhnou po celé přední části podešve. G3 nahrazuje klasickou podrážku nejenom kvůli hmotnosti boty, ale také pro dobrý kontakt s povrchem a pro přirozený pocit z běhu. V patní části podrážku vyztužuje odolná karbonová guma X10. Podle vzhledu byste čekali, že ucítíte každý kamínek a že by snad bylo lepší běhat na boso než v těchle skořápkách. Když ale Ekiden 11 obujete, zjistíte, že i přes nízký drop bota nezapře mírné tlumení, že je ve výsledku velmi pohodlná, a že netradičně tvarovaná podrážka dobře drží. 

Technologie: Drop 0 mm | Váha 150 g (UK8) | ventilační systém AIR Mesh | vlnová deska v podrážce | mezipodešev U4iC | podrážka G3 | 

Co je u Mizuno Wave Ekiden 11 skvělé je střih, který v přední části nechává noze dostatek prostoru. Ocení ji proto i běžci se širším nártem, kteří by jinak závodní boty sháněli velmi těžko. Dostatek prostoru ocení hlavně ti, kteří zvládají přirozenou práci chodidla v botě. Pokud potřebujete podporu a tlumení, rozhodně se porozhlédněte jinde. 

Jak tuhle botu využít?

Vzhledem k tomu, že se u této boty řada věcí podřizuje váze, nemůžete čekat, že by se v ní daly běhat objemy. Subtilní podrážka je náchylná k oděru, a proto ji doporučujeme spíš na krátké a rychlé závody. Nemusíte se ale bát, že by vám z nich po prvním závodě zbyly cáry drahého materiálu. S klidným svědomím se dá říct, že s vámi zvládne tempové závody v celé sezóně. 

Obout si tuhle botu je podobný pocit, jako když jste se jako děti chystali do tělocviku. Lehoučká "cvička", která skoro nic neváží a noha o ní téměř neví. Téměř okamžitě ale zjistíte, že je to hodně pohodlná bota, která vás nebude nijak omezovat. Podrážka, která na první pohled rozhodně moc důvěry nevzbuzuje, je nakonec nejsilnější zbraní celé boty, protože neklouže, má skvělý kontakt s povrchem a je extrémně lehká. 

PRO

 + ultralight mezi botami
 + přes svou lehkost nabízí dostatek pohodlí
 + dost prostoru i pro širokou nohu
 + minimalistická bota, která ale má vlnovou desku
 + ideální na tempové závody
 + přijatelná cena pro závodní botu

PROTI

 - vhodná pouze na závody na pevném povrchu
 - podrážka, která se bude časem odírat
 - příliš dlouhé tkaničky, které botě zbytečně přidávají na váze
 - na výběr pouze z jediné barvy