⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Inov-8 Trailroc 285

Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Jak se v nich běhá? Přečtěte si náš test.

Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Bota, která se má stát černým koněm inovejťácké stáje pro další sezony. Bota, která má být univerzální a odolná. Pojďme si na ni trochu posvítit. 

Na začátek je potřeba trochu se seznámit. První generace konceptu TRAILROC byla určena na těžké horské traily, na rozbahněné horské louky, na mokré listí, kořeny a větve. A novinka jí jde směle v patách. Neutrální bota s dropem 8 mm (model 285) a 4 mm (model 270) určena do skalnatých nebo jinak náročných terénů.

 trailroc G 280 W-1

Oproti předchozím generacím modelu je její DNA obohaceno o nový tvar špuntů na podrážkách, novou generaci rock plate pro lepší ochranu chodidel a špiček před ostrými kameny. Pata je v botě lépe usazená díky nové patní výztuze vyrobené 3D tiskem, která je měkká a dobře drží.  Tolik k prvnímu seznámení. Pokud se v tom někdo chce porochnit víc, najde technologické detaily modelu Trailroc 285 na tomhle obrázku. 

 

Technologii bychom tedy měli. Jaká je ale dlouho vychvalovaná bota v reálu samozřejmě poznáte teprve až ji obujete.  První dojem? Noha vám do boty vklouzne a udělá si v ní pohodlí. Ve špičce je spousta místa na prsty a díky středně širokému kopytu Medium výborně sedí i na štíhlejších chodidlech. Na fotkách najdete model 285, který má osmi milimetrový drop. A není to na něm vidět. Dokonce ani noha v botě necítí něco jako přetlumenost nebo ztrátu kontaktu s podložkou, a to je velká přednost Trailroc 285.

 Aby vám noha v botě "nelítala", vybavili ji v Inov-8 novou výztuhou s název EHC (external heel cage). Zatímco dřív byla jakákoliv podpora u bot této značky brána jako nestydatost, dnes se objevují první vlaštovky mírné opory v mezích stability boty. Znamená to, že měkká výztuha z 3D tisku pomáhá měkce uzamknout nohu v botě, a i přes dostatek prostoru ve špičce a kolem nártu nedovolí noze nežádoucí pohyby do stran nebo kupředu. 

 trailroc G 280 M-1

Svršek boty je odlehčený, ale nabízí také oporu Met-Cradle+, která jemně obepíná střed chodidla. Co nás na tom baví je to, že i přes zdánlivou křehkost svršku, je dostatečně pevný pro horské traily a nepustí dovnitř žádné jehličí ani kamínky. Co je v náročném terénu obzvlášť důležité, je rozložení podrážky a její funkční vlastnosti. Podrážka nové řady Trailroc má tři nejdůležitější vlastnosti: perfektní grip, tři různé směsi na podrážce a taky vrstvu rocplate, která chrání plantární fascii. 

Grip zajišťují drobnější špunty rozložené pravidelně po celé podrážce. Nejen, že se dobře zakousnou do terénu, což oceníte třeba teď na podzim, až poběžíte mokrým listím, mezi větvemi a kameny, ale také při prvních mrazících. Navíc jsou rozmístěny tak, aby se v nich nečistoty zbytečně dlouho nezdržovaly. 

 

Směs TRI-C už Inov-8 používá u většiny svých modelů a ani Trailroc není výjimkou. Tři rúzně tvrdé směši podrážky jsou strategicky rozmístěny pod patou, nártem a špičkou, aby zajišťovaly co nejlepší odraz a dopad. 

No a nakonec Dynamic Fascia Band (rock plate). Tento plát v mezipodešvi krásně kopíruje klenbu a stará se o to, abyste si ji neporanili při došlapu na nejostřejší šutr nebo klacek. Poznáte to hlavně ve chvílích, kdy poběžíte z kopce po lesní cestě plné suti a kamení. Bota udělá dost práce za vás, takže se nemusíte ohlížet na to, kde čouhá jaká nástraha. 

Určení? Opravdu živé traily

A jak tuhle botu nejlépe využít? Ideální stav jsou horské terény, písečné cesty, polňačky, na kterých strávíte od jedné do tří hodin aktivním během. Moc se nehodí pro ty, kdo mají rádi tradiční trailovky, které jsou těžší a robustnější. U téhle boty totiž vyšší tlumení ani neucítíte. A v případě, že zvolíte model 270 se 4 mm dropem, poznáte, že traily si můžete vychutnat tak nějak opravdověji a živěji. 

Shodli jsme se na tom, že tahle bota patří k tomu nejuniverzálnějšímu, co může Inov-8 v oblasti trailových bot nabídnout. Je dynamická, ale přitom dostatečně pohodlná. Rozhodně stojí za to si s ní vyrazit na rande do hor. Uvidíte, že z toho bude láska na hodně dlouhou dobu.