⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Nová řada Enervit C2:1 a jak využít glukózu a fruktózu pro maximální výkon?

Energie ze sacharidů je pro vytrvalostní sportovce klíčová. Uvolňuje se totiž dvakrát rychleji než z tuků a organizmus ji využívá při mírné, střední i vysoké intenzitě. V tom posledním případě dokonce jedeme výhradně na sacharidy. Během výkonů v mírné a střední intenzitě jsou zase sacharidy potřebné nejen jako zdroj energie, ale působí i jako katalyzátor pro získávání energie z tuků. Zásoby sacharidů v těle jsou přitom omezené, takže je musíme průběžně doplňovat. Enervit teď přináší novou řadu tyčinek, gelů a nápojů, které glukózu doplňují o fruktózu v poměru 2:1 pro naprosto dokonalé energetické využití. 

 Nová řada Enervit C2:1 kombinuje glukózu a fruktozu

Když mluvíme o zásobách sacharidové energie v těle, pak je řeč především o glykogenu. Jeho zásoby jsou ale – vzhledem k délce sportovního výkonu – poměrně rychle vyčerpatelné (do 90 minut, v závislosti na intenzitě). Toto omezení nám příroda naštěstí kompenzuje tím, že umožňuje tělu rychlé doplnění sacharidové energie potravou. Ovšem jen za předpokladu, že:

 • přijatá energie bude ve formě jednoduchých, tedy ihned vstřebatelných sacharidů (glukóza, fruktóza),
 • součástí přijaté energie nebudou bílkoviny, tuky ani vláknina, které zpožďují absorpci potravy;
 • a současně bude přijatá potrava ve vhodné konzistenci (tedy ideálně v tekuté formě v isotonickém nebo hypotonickém ředění).

Už tedy víme, že k rozvoji naší výkonnosti bychom měli během sportu doplňovat sacharidy ve vhodném ředění.

Jak si poradit s dávkováním sacharidů při výkonu? 

Pro střední intenzitu výkonu je potřeba: 

 • Pro výkony do 60 minut stačí doplňovat výživou jen menší množství energie, například formou hypotonického iontového nápoje, případně v kombinaci s 1-2 ks energetických tablet nebo energetickým gelem.
 • Při výkonech trvajících do 90 minut je vhodné přijímat výživou zhruba 30 gramů sacharidů za každou hodinu výkonu, ideálně ve formě glukózy nebo maltodextrinů. Bavíme se samozřejmě o dobře vstřebatelné formě prostřednictvím sportovní výživy – energetických tablet, gelů nebo nápoje.
 • Při výkonech trvajících 90–180 minut je doporučená dávka sacharidů 60 gramů každou hodinu (při dvouhodinovém výkonu tedy 120 gramů sacharidů celkem), čehož dosáhneme opět kombinací iontového nápoje a energetických doplňků s obsahem potřebného množství sacharidů.
 • U výkonu nad 3 hodiny doporučujeme příjem energie v podobě 90 gramů sacharidů každou hodinu, což už ale znamená striktně dodržet kombinaci glukóza:fruktóza v poměru 2:1.  

Při středních intenzitě výkonu, kterou výše popisujeme, se do celkového energetického krytí kromě sacharidů zapojují ve velké míře i tuky, ale s rostoucí intenzitou výkonu podíl tuků na energetickém krytí klesá. Čím je tedy výkon intenzivnější, tím více se sacharidy podílejí na krytí energetické potřeby a tím rychleji ubývá glykogen uložený v těle. To znamená, že tím více musíme dodávat sacharidy výživou. Proto platí, že při intenzivních výkonech lze doporučit dávkování 90 gramů sacharidů na hodinu i při kratších výkonech.

Nová řada Enervit C2:1 zvyšuje efektivitu příjmu energie díky fruktóze

Pro lepší využití energie ze sacharidů, doporučuje Enervit kombinovat glukózu a fruktózu v optimálním poměru 2:1. Aby se vám při přípravě na jakýkoliv závod nebo trénink povedlo dobře vyvážit množství a načasování výživy, obsahují produkty řady C2:1 „kulatou“ dávku sacharidů komunikovanou přímo na obale, díky čemuž se příjem energie během výkonu velmi dobře počítá.

 Enervit C2:1 jak funguje?

Nová řada Enervit C2:1 je vhodná pro intenzivní i střední výkon.

 • Vyznačuje se optimálním poměrem (2:1) vhodných sacharidů (glukóza : fruktóza) pro maximální výkon.
 • Produkty obsahují „kulatou“ dávku sacharidů komunikovanou přímo na obale, díky čemuž se příjem energie během výkonu velmi dobře počítá.
 • Vysoké dávky sacharidů jsou „nahuštěné“ do malých objemů (skladnost, není potřeba konzumovat větší objemy výživy) a servírovány ve více formách (aby se dalo dobře jíst a kombinovat – nabídka je pestrá a variabilní).
 • Jsou vhodné pro dlouhodobé výkony ve střední intenzitě nebo pro vysoce intenzivní výkony. 
 • Vyvinuty ve spolupráci s profesionálními cyklistickými stájemi Trek-Segafredo a UAE Team Emirates.

Co najdete v nové řadě Enervit C2:1

V nové glukózovo-fruktózové řadě najdete produkty podobné konzistence, na které jsme u Enervit zvyklí už dlouho. Rozdílem je lepší vstřebatelnost v průběhu výkonu a maximální využití energie ze sacharidů. 


Enervit Carbo Jelly C2:1 Enervit Carbo Jelly C2:1 energetické želé

Dodává velké množství energii při tréninku nebo závodu (30 g/želé). Sacharidy v kombinaci glukózy a fruktózy odpovídají optimálnímu poměru (2:1) pro maximalizaci příjmu energie z pohledu fyziologických zákonitostí organismu. Nulový obsah bílkovin a  tuků - snadná absorpce.

Použijte 1-2 energetické želé BĚHEM každé hodiny výkonu pro efektivní doplňování energie (30 g sacharidů/balení) při dlouhodobých nebo vysoce intenzivních výkonech.

 

Enervit Carbo Chews C2:1 Enervit Carbo Chews C2:1 energetická želatinka

Nové želatinky Enervit Carbo Chews C2:1 mají příchuť pomeranče a perfektně se hodí pro intenzivní výkony a také dlouhotrvající výkony ve střední intenzitě. V těchto případech totiž doporučujeme příjem 90 g sacharidů za hodinu výkonu, což je množství, kterého dosáhnete jen kombinací glukózy (max. 60 g) a fruktózy (zbývajících 30 g). Právě tu nové želatinky obsahují, stejně jako všechny další produkty řady C2:1.

Energetické želatinky použijte BĚHEM výkonu pro efektivní doplňování energie (30 g sacharidů/balení) při dlouhodobých nebo vysoce intenzivních výkonech.

Enervit instant sport drink C2:1 Enervit Sport Drink energetický nápoj

Enervit Sport Drink je vhodný především při mírné a střední intenzitě. Nápoj obsahující sacharidy a minerální látky zlepšuje vstřebání vody během sportu a pomáhá udržovat výkonnost. Obsahuje také vitamin B6, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Potěší i příjemná citronová příchuť a balení po jednotlivých dávkách - sáček lehce hodíte do tašky nebo kabelky, abyste si namíchali drink pro vaše sportovní aktivity.

Enervit Sport Drink pijte průběžně během výkonu, dle potřeby a intenzity aktivity.

 

ENervit IsoCarb C2:1 Enervit Isocarb C2:1 Energetický nápoj

Enervit Isocarb C2:1 je energetický nápoj vyvinutý ve spolupráci s úspěšnými profesionálními cyklistickými stájemi UAE Team Emirates a Trek-Segafredo. Nově patří do ucelené řady Enervit C2:1, protože kombinuje maltodextrin a fruktózu v ideálním poměru pro získání maximálního množství energie. Navíc obsahuje speciální druh maltodextrinu (DE1 Agenanova), který zajišťuje bezproblémovou vstřebatelnost a současně prodloužený přísun energie ze sacharidů.

 

Enervit Carbo Bar C2:1 Enervit Carbo Bar C2:1 energetická tyčinka

Nová bezlepková tyčinka Enervit Carbo Bar C2:1 je dostupná ve dvou verzích – brownies a bez příchutě. Perfektně se hodí pro dlouhotrvající výkony ve střední intenzitě, kdy doporučujeme příjem 90 g sacharidů za hodinu výkonu, což je množství, kterého dosáhnete jen kombinací glukózy (max. 60 g) a fruktózy (zbývajících 30). Právě tuto kombinaci nová tyčinka obsahuje, stejně jako všechny další produkty řady C2:1.

Energetické tyčinky použijte BĚHEM výkonu pro efektivní doplňování energie (30 g sacharidů/tyčinka) při dlouhodobých nebo vysoce intenzivních výkonech.