⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký magazín, Strana 9

Mikulášská nadílka - až 50% na nové boty

Byli jste celý rok hodní? Určitě? Tak to pro vás máme Mikulášskou nadílku. Zlevnili jsme novinky od Asics a Salomon o 30% a starší kousky až o 50%. Takže jste asi hodní byli.

Mikuláš, anděl, čertovská družina. Co letos najdete za oknem? Když si trochu pospíšíte, mohly by to být nové boty od Asics Inov-8 nebo Mizuno. Pojďme se podívat, co tady máme. Ale pozor, nabídka platí jenom do 10. prosince.  

  

Trailovky Salomon se slevou 30%

Sice letos nečekáme ladovskou zimu, přesto se pořádné trailovky hodí. Podrží vás totiž v bahně, na sněhu i v takové té klasické podzimnní nebo jarní břečce. 

Salomon Ultra Pro

Nástupce veleúspěšného modelu Salomon S-Lab Ultra přichází s inovací ve šněřování. Patentovaný systém QuickLace je uchycen na klínových manžetách, které dovolují utáhnout nebo povolit tkaničky tam, kde je vám to pohodlné. Bota jako dělaná do měkkého bláta. 

   

Salomon Sense Pro 3

Pořádné špunty má i model Salomon Sense Pro 3. Vylepšená verze největší salomoňácké klasiky přichází s inovovaným svršek, ale stálé zůstává kámošem do bahna, ale i na šotolinu, suť nebo makadam. 

 

Salomon Sense Ride

Mírnější grip nabízí Salomon Sense Ride. Díky ní si parádně užijete běžecké flow nejen kolem komína, ale i při delších výbězích do hor a lesů. 

  

Salomon Speed Spike a Salomon XA Alpine

Do pořádného sněhu a ledu tady máme Salomon Speed Spike, který oplývá 18 kovovými hřeby. Bez hřebů, ale zato s pořádným návlekem je tu zase Salomon S-Lab XA Alpine. Je to taková bota v botě, která se stará o to, aby byly kotníky a achillovky v absolutním teplíčko a do bot se nedostal sníh ani voda. 

   

Salomon S-Lab Speed a S-Lab Ultra

A pak je tady samozřejmě S-Lab. Boty pro dloooouhé běhy v horách, na skalách a v lese. Salomon Speed 2 svědčí spíš úzkým nártům, dokáže ale podržet téměř na jakémkoliv povrchu. Salomon S-Lab Ultra je zase novinka, která byla na jaře prakticky okamžitě vyprodaná. Hodí se na delší běhy v náročném terénu, ale díky tlumení zvládne i pevnější povrch bez toho, aby vás bolely klouby. 

  

Trailovky Inov-8 se slevou 20%

A u trailu ještě chvilku zůstaneme. Do vyprodání zásob máme slevu 20% na hřebovky a trailovky do pořádného bahna od Inov-8. 

Hřebovky od Inov-8

Inov-8 Arctic Claw 300 jsou boty na širokém kopytě s hřeby. Ve variantě Thermo navíc izolované Thinsulate. Na užší nárty se hodí Inov-8 Arctic Talon a na nejužší zase Inov-8 Oroc. 

    

Inov-8 Roclite 290

No a pak tu máme něco jako rodinné stříbro. Je to koncept Inov-8 Roclite, který se vyznačuje unikátními širokými špunty vybavenými gripem. Testovali jsme ho na Zimním běhu přes Kosíř, kde bylo -17°C. Boty držely perfektně na udusaném sněhu i na zmrzých kořenech. 

   

Inov-8 X-Talon 230

Pořádné špunty do bahna a snehu a přitom oporu pro nohu přináší Inov-8 X-Talon 230. Na úzkém kopytě vyrobená bota je ideální na orientační běh nebo běh v měkkém terénu, kde netušíte, co vás čeká. 

  

Silničky Asics se slevou 30%

A nezapomněli jsme ani na "silničáře". Novinky od Asics tu máme se slevou 30% a starší model až s 50%. Ať už dáváte přednost pořádnému tlumení nebo raději dynamickému běhu, určitě se tu něco najde. 

Asics Gel Nimbus 20

Už 20 sezón se tahle bota zdokonaluje. Díky tomu je dokonale pohodlná, tlumená gelem a vhodná na extra super dlouhé běhy po silnici. Nemusí se jí bát ani začátečníci, protože spoustu práce udělá za ně. 

 

Asics Dynaflyte 3

Tohle je takový král silnic od Asisc. Dynaflyte 3 jsou lehoučké boty tlumené novou pěnou FlyteFoam, skvěle vypadají, jsou extra prodyšné a na noze je skoro necítíte. Dají se s nimi uběhnout opravdu dlouhé tratě, ale zároveň jsou přiměřeně rychlé na to, abyste na kilometru získali pár vteřinek navrch. Podrážka je navíc reflexní, což oceníte teď, když se brzo stmívá.  

  

Pronační Asics Gel Kayano 25 SP

A něco pro běžce s pronačním došlapem. Asics Gel Kayano 25 SP je dobře tlumená a pohodlná bota, kterou mohou obout všichni, kteří se chystají na dlouhé tratě. Tlumení gelem i pěnou zaručí komfort na dlouhých tratích. 

 

Get a grip for winter - sleva 20%

Zima je tu a venku to začíná pěkně klouzat. Pojďte si vybrat nějaké pořádné hřebovky na led, špunty do sněhu a podrážky do bahna. Je tady sleva 20% na pořádný grip od Inov-8.

Asi už jste si letos sami vyzkoušeli, že mokré listí, bahno a první sníh vaše silničky prostě nedají. Je čas vybavit se na zimu něčím pořádným. Něčím, co vás podrží v závějích i na ledu. Něčím, co vám dá možnost běhat po lese a v horách bez starostí a bezpečně. Prostě něčím od Inov-8. Navíc se slevou 20% do vyprodání zásob. 

Hřebovky na led

Obrovskou výhodou obutí od Inov-8 jsou 3 šířky kopyta, na kterých jsou boty šité. Díky tomu boty skvěle padnou na štíhlé nárty i na pořádně široké tlapy. Stačí se řídit písmenky u jednotlivých modelů - S je široká bota, P je uzoučká a M je něco mezi. 

Inov-8 Arctic Claw 300 - pro širokou nohu

 

Inov-8 Arctic Claw 300 (S) je výborná bota pro širší kopejtko. Karbidové hřeby jsou zapuštěné ve špuntech, které jsou navíc rozložené tak, aby dobře odváděly sníh z podrážky. Model Arctic Claw 300 Thermo je navíc vybavený Thnisulate pro pořádnou izolaci. Na oba modely pasují i návleky Inov-8 All Terrain Gaiter

Inov-8 Arctic Talon 275 - na užší nohu

 

Na úzkém kopytě Precision je vyrobena bota Inov-8 Arctic Talon 275. Stejně jako předchozí modela je vybavena karbidovými hřeby, které se hodí na běhání na ledu a zmrzlých kořenech. 

Inov-8 Oroc 280 - pro opravdovou jistotu

 

Hřebovky Inov-8 OROC 280 jsou vyrobeny pro štíhlé nárty, pro běhy, kdy potřebujete mít absolutní jistotu, kdy často a nepředvídaně měníte směr. Původně plánovány jako bota na překážkové běhy, na které jsou povoleny hřeby. Pár kousků ještě máme skladem. 

Špunty do bahna i sněhu

Tam, kde nejsou potřeba hřeby, má Inov-8 modely X-Talon (čti "kros talon"). Vybavené 43 osmi milimetrovými špunty se hodí tam, kde je hluboké bahno, mokré listí, sníh nebo taková ta klasická jarní břečička. 

X-Talon 230 (P) - na štíhlou nohu

 

Inov-8 X-Talon 230 (P) je ušit na nejužším kopytě Precision. 8 milimetrové špunty zajišťují perfektní adhezi na měkkém povrchu, obsázka kolem celé boty jí dodává pevnost a odolnost. 

Inov-8 Roclite - nejuniverzálnější koncept

No a pak tu máme něco jako rodinné stříbro. Je to koncept Inov-8 Roclite, který se vyznačuje unikátními širokými špunty vybavenými gripem. Testovali jsme ho na Zimním běhu přes Kosíř, kde bylo -17°C. Boty držely perfektně na udusaném sněhu i na zmrzých kořenech. 

 

Inov-8 Roclite 290 - 4 mm drop, váha 290 gramů, střední kopyto Medium. Tuhle botu jsme si opravdu oblíbili. Snese nejen bahno a měkký povrch, ale i nějaké ty kamenité cesty, šotolinu nebo suťoviska. Střih boty krásně podrží při změnách směru a běhání v nich je prostě výborný zážitek. 

 

O něco těžší sourozenec je Inov-8 Roclite 305. Vyšší celková váha a drop 8 mm zajišťují mnohem větší pohodlíčko na dlouhých trasách. Je to bota, kterou ocení i vysocí nebo robustní běžci. Určení a typ podrážky zůstávají stejné jako u modelu 290. 

 

Sleva 20% na Inov-8 platí do vyprodání zásob. Potřebujete poradit? Jsme tu pro vás na telefonu 704 055 995 nebo na info@best4run.cz.

Měkkouši - Tipy na vánoční dárky pro muže

Jako děti jsme měkké dárky nesnášeli. Jako běžci víme, že se tam může velice dobře skrývat nová bundička s membránou, běžecká vestička s milionem kapes nebo kompresky s merinem. Jestli chcete tomu svému běžci udělat radost, podívejte se na naše tipy na měkkouše - měkké dárky pod stromeček.

Letošní Vánoce se neobejdou bez několika pořádných běžeckých vychytávek pod stromeček. Už jste si prošli naši sekci Vánoce, ale pořád ještě si nejste jistí? Radost samozřejmě udělá startovné na závod, na který se váš běžec už opravdu dlouho těšil. Ale chtělo by to taky něco k tomu, že? Vybrali jsme ty nejvychytanější kousky, které máme na skladě. Pojďte se na ně mrknout. 

Štít proti větru a dešti

Inov-8 Softhstell Pro FZ Inov-8 AT/C Stormshell

Běžecká bunda je alfa a omega podzimního, zimního i jarního šatníku. Ideální je taková, která neprofoukne, případně ani nepromokne, dá se sbalit do drobné kapsičky, má střih, který při běhu nikde nezavazí ani nevlaje, a dá se využít třeba i na turistiku.

Mezi takovými bundami vyniká Inov-8 SoftShell PRO (černá). Je to bunda, která je neprofoukavá a o něco teplejší než běžné větrovky. Váží 300 gramů, svršek je z materiálu Pertex Equilibrium Softshell, takže neprofoukne ani v největším severáku. Kapsy jsou ušity tak, aby do nich ruka snadno vklouzla i ve chvíli, kdy máte na zádech vestu nebo batoh s popruhy. 

Inov-8 jsme si oblíbili hlavně kvůli vychytaným střihům oblečení. Dokonalá je i bunda Inov-8 AT/C Stormshell (na obrázku modrá). Nepromokavá, neprofoukavá, prodyšná. Rozhodně naše nejprodávanější běžecká bunda. Všechny ty drobné vychytávky poznáte až ve chvíli, kdy na ně opravdu dojde. Jako třeba stahování vzadu na kapuci (aby vám skvěle seděla na hlavě), tvarovatelný kšilt (aby vám nepršelo do očí), integrovanou kapsičku na sbalení (aby se dala připnout i na opasek nebo vestu), cvoček na sepnutí na hrudi (když je vám teplo a nechcete, aby vám bunda padala při běhu z ramen) a spousta dalších. Univerzálka jak má být. 

Namísto svetru s jelenem

 

Zatímco dřív jste na horách potkali ošlehané vousaté turisty v kraťasech, pletených podkolenkách a svetrech z ovčí vlny, dnes se po kopcích prohání borci v merinu. To totiž hřeje, i když je mokré, pohlcuje pachy a na těle skvěle sedí. Zaměřte proto svou pozornost na Craft Merino Lightweight. Běžecká mikina, která lichotí postavě a má nepřekonatelné funkční vlastnosti. 

A pak tady máme něco malinko stylovějšího. Craft Breakaway Hood s kapucí je kousek, který nám většinou mizí ze skladu jako první. Měkkoučká a pohodlná mikina se totiž hodí nejen na běhání, ale i na další sporty v chladnějším počasí. Stydět se za ni nemusíte ani ve městě. 

Otázka na tělo

 

První vrstva. Nejdůležitější kus oblečení. Je to tak - ať už jdete na lyže, na kolo nebo běhat, první vrstva, kterou máte na kůži, rozhodne o vašem tepelném komfortu. Salomon Primo Warm je tričko, které udržuje ideální tělesnou teplotu kolem 37,5°C. Pružný 3D materiál zajišťuje bleskový odvod potu, a zároveň tkanině umožňuje velmi rychle schnout. 

Druhý kousek, který jsme vybrali je od Craft. Řada Active Intensity je určena pro vysokou fyzickou zátěž v počasí kolem 0°C. Bezešvé triko se hodí na zimu i na chladné léto a patří k takovým těm základům, které chcete ve svém sportovním šatníku mít. 

Největší klasika pod stromeček? Ponožky

 

Jako malí jsme z takového dárku zrovna neskákali radostí. Čím jsme ale starší, tím lépe víme, že udržet ponožky v páru je stejně těžké jako dát znovu dohromady Spice Girls. Proto každý rok pečlivě ohmatáváme dárky, a nejsou - li pod stromeček alespoň jedny ponožky, býváme mírně rozmrzelí. Jestli se chcete letos trochu vytáhnout, mrkněte se na kompresní podkolenky od CEP. Ty první jsou s merinem (takže také hřejou i za vlhka a navíc pohlcují pachy), ty druhé jsou zase vybaveny technologií NightTech, takže v noci odráží světlo. 

Chytrá zavazadla

 

Na delší výběhy běžec holt potřebuje pár věcí s sebou. Vodu, hořčík, banán, mikinu, čelovku, kšiltovku nebo čepici, trekové hole, větrovku a podobně. Kam s tím? Ideálně do běžecké vesty nebo batohu, které jsou dělané tak, aby dobře seděly na zádech, neposkakovaly a ani po 50 kilometrech nezpůsobovaly odřeniny nebo otlaky. Jako třeba Montane Via Razor o objemu 15 litrů z jejich trailové kolekce. Překvapí vás perfektním střihem a řadou vychytávek. 

Na krátké trasy, kdy s sebou chce mít běžec jenom telefon a klíče, bude bohatě stačit Asics Waistpack Belt. Jednoduchý opasek, který má měkký a pružný střih, a díky se do minimalistické ledvinky vleze i sebevětší telefon. Navíc při běhu neskáče a nezavazí. 

Vychytávky - návleky na boty do terénu

 

To, co potěší každého běžce, je nějaká ta technická vychytávečka, jakou nikdo jiný nemá. Třeba návleky na trailové boty, které se postarají o to, aby do bot nenapadalo jehličí, kamínky, štěrk, listí, sníh nebo bahno ani v tom nejtěžším terénu. Jestli váš běžec vlastní boty Inov-8, rozhodně mu pořiďte Inov-8 All Terrain Gaiter. Některé z bot této značky totiž mají po stranách pod kotníkem drobné kapsičky, kam se dají tyto návleky zaháknout a není potřeba šňůrka nebo gumička pod chodidlem. Pro boty jiných značek se pak výborně hodí návlek Montane Via Trail Gaiter. 

Švihaj, šuhaj! 

 

Běžci občas doma skučí, že je bolí tohleto a támhleto, že si zase natáhli lýtka nebo mají slabý střed těla. Je čas to konečně vyřešit. Nedávno jsme přidali do sortimentu značku HMS, která se věnuje domácímu fitness, protahování, strečinku a vůbec věcem, který by nikdo neměl po běhu zanedbávat. Vyzkoušet můžete crossfitové švihadlo s železným lankem nebo závěsnou sadu na cvičení. Uvidíte, že se stane novým nejlepším kámošem obdarovaného. 

Posviťte si na to

 

Poslední dobou je tma než se nadějete a běhat bez čelovky rozhodně nepatří k nejmoudřejším rozhodnutím. Jednak proto že nevidíte, ale taky proto, že vidět nejste. Pokud nechcete běhat v utajení, je čelovka naprostou nezbytností pro podzimní a zimní běhání. My sázíme na značku PETZL, která je prověřená léty. Vybrat si můžete z náročnějších modelů, jako je Petzl Reactik + se svítivostí až 300 lumenů nebo z o něco jednodušších modelů, jako je třeba univerzální Petzl Actik

Pár tipů na závěr

  • Běžecká zima se neobejde ani bez dobré čelovky. Ta se postará o to, aby běžec dobře viděl při běhu ve tmě, a zároveň, aby byl sám dobře vidět. Bezpečnost na prvním místě. 
  • Na domácí trénink vyberte pár kousků z našich fitness pomůcek. Pěnový válec uvolní namožené svaly a protáhne záda, bosu nebo švihadlo zase výborně doplní běžecký trénink. 
  • Jestli hledáte nějakou drobnost, mrkněte na čepice a čelenky nebo rukavice
  • Dárkovým poukazem do běžecké speciálky to nikdy nezkazíte. 
Závody v Pekingu - Mezi orienťáckou elitou

Švába na špejli? Stonožku? I tak může vypadat závodnický život. Vendula Horčičková se vydala na závody Park World Tour do Pekingu. Proběhla se v čínských zahradách a mezi posvátnými chrámy, ale hlavně reprezentovala ČR mezi světovou orienťáckou špičkou. Jaké to je závodit na druhém konci světa? 

Švába na špejli? Stonožku? I tak může vypadat závodnický život. Vendula Horčičková se vydala na závody Park World Tour do Pekingu. Proběhla se v čínských zahradách a mezi posvátnými chrámy, ale hlavně reprezentovala ČR mezi světovou orienťáckou špičkou. Jaké to je závodit na druhém konci světa? 

Na jakých závodech jsi byla a kolik vás závodilo?

 

Byly to závody Park World Tour 2018 v Pekingu. Závody PWT jsou pořádány už od roku 1996 za účelem přiblížení orienťáku širší veřejnosti a to skrze jeho přesun do měst. V rámci PWT se vlastně vyvinul sprint, jedna z našich dnešních regulérních disciplín, která se dřív vůbec na MS neběhala. Myšlenkou PWT je nejen propagace orientačního běhu, ale i zajištění celkově rovných podmínek pro závodníky. Což funguje tak, že na PWT pozvou organizátoři zhruba 20 nejlepších mužů a žen a těm potom zajistí společné ubytování, jídlo i dopravu na závody. Takže opravdu všichni stejné podmínky. 

A proč zrovna Čína?

V Číně se už skoro 10 let pracuje na rozvoji orienťáku. Je tam o to velký zájem a také je tam vůle investovat do toho peníze. Takže posledních pár ročníků PWT se uskutečnilo právě v Číně. Pro nás běžce je to skvělá možnost jak se podívat do cizí země a zkusit si orienťák v netypickém prostředí. Pěkným bonusem jsou i finanční odměny za dobrá umístění. Pro začínající čínské běžce je to super příležitost vidět, jak běhají aktuálně ti nejlepší na světě, a možnost se na cokoliv zeptat, pokud teda zvládají angličtinu. Pro organizátory je to dobrá škola, jak pod dohledem mezinárodního kontrolora uspořádat kvalitní závody. A musím říct, že úroveň pořádání byla velice dobrá. Což je pozitivní znamení vzhledem k tomu, že příští rok hostí právě Čína závěrečné kolo Světového poháru. I proto jsem byla ráda za příležitost jet se podívat, jak to v této zemi chodí, už letos. 

Kde se závodilo?

 

Závody se konaly v Pekingu a jeho, na čínské poměry, blízkém okolí. Celkem jsme běželi 5 závodů - 4 sprinty a 1 middle. Nicméně, v Číně jsme strávili 10 dní, takže jsme měli čas i na turistické zajímavosti - Forbidden city, Summer palace, Temple of Heaven, Velkou čínskou zeď a mnoho menších památek. Inu zážitek se vsím všudy. Celkově jsem skončila 8. 

Co bylo na trati zajímavé a co bylo naopak nejvíc na houby?

Zajímavé bylo běhat v čínských okrasných zahradách a mezi chrámy, to se nám jinde skutečně nepoštěstí. Není to zážitek jen po estetické stránce, ale i po té orienťácké, protože zahrady jsou neskutečně komplikované. Ne všechny závody ale byly takové. Hned první jsme běželi ve orientačně nezajímavém parku, kde prostě kromě stromů skoro nic nebylo. To proto, že se tam současně konalo Mistrovství Pekingu středních škol a potřebovali, aby tratě zvládli skutečně všichni. Zase to mělo přidanou hodnotu v kulturním zážitku se spoustou Číňanů. 

Je jiné závodit v Evropě a v Asii?

V Číně kolem Pekingu nejsou moc lesy, takže je to spíš o sprintech ve městech a parcích. Už to je trochu speciální. Obecně tam rostou jiné rostliny, parky se tam designují trochu jinak, než u nás a hlavně jejich úpravy jsou bleskové. Prostě tam den před závodem nahrnou partu padesáti zahradníků a udělají nové záhony. To se v Evropě skutečně nestává. My jsme na tuto variantu byli před závody upozorňováni, ale naštěstí se nikdy nestalo nic závažného a závod to neovlivnilo. 

A teď to, co zajímá i neběžce - co jste jedli?

 

Všechno stravování jsme měli organizováno společně a byla to klasická čínská kuchyně - rýže, rýže, rýže se různou zeleninou a různým masem. Navíc to je nabídka i klasické snídaně! Náš hotel byl naštěstí trochu "západní", takže nabízel i chleba, máslo, sýr, corn flakes a mléko. Ze začátku dobré, ale postupně už to začalo být dost jednotvárné. Navíc mají hodně rádi pálivé, takže mi chutnalo všechno dost podobně. Musím říct, že jeden večer už jsme to nevydrželi a zašli si prostě na pizzu. A každopádně si teď "čínu" nějakou dobu nedám.

Jaký byl první pocit z téhle země?

 

První na letišti fakt přísný. Hned se dávají otisky prstů a jdete na imigrační kontrolu. Pak už je to ale hodně kapitalistická země, kde je na každém rohu McDonald's, Starbucks, BurgerKing a KFC, po ulicích se prohání Mercedesy a BMW. Což mě vlastně překvapilo. Myslela jsem si, že ten komunismu vypadá jinak. Ne ale v Číně. Ekonomika je tam opravdu uvolněná a šlape naplno. Můžete mít svou firmu a podnikat, pokud do toho nepletete politiku. Strana je prostě jen jedna, ta komunistická. A sleduje vás na každém kroku, všude jsou kamery a nějaká ostraha. Příjemně mě překvapilo hodně zeleně, na každé ulici jsou stromy a záhonky. Smogu se tím snaží asi trochu předcházet. A pak je tam neskutečně čisto na ulicích. Příjemný vedlejší efekt toho, že tam musí všichni pracovat.

Jinak? Co tě nejvíc zaujalo mimo závodní trať?

 

Doprava. Ta je tam vážně šílená. Jako další velká města mají problém s rostoucím počtem aut, dopravní zácpy jsou tam prakticky pořád. Navíc tam jezdí spousta lidí na kolech a motorkách. Ti tolik nedodržují barvy na semaforu a nebojí se najíždět do šesti proudové křižovatky na červenou. Fascinovalo mě, že jsem tam nikde za celou dobu neviděla jedinou dopravní nehodu. Asi to prostě nějak funguje. Já bych tam ale řídit nechtěla.

Kam příště? 

To je asi nejtěžší otázka. Exoticky nevím, evropsky je to jasné - příští týden už zase na soustředění do Norska do terénů MS 2019. Nová tréninková sezóna nečeká. 

Jak vybrat běžecké ponožky na zimu

Jak si vybrat dobré ponožky na zimu? K čemu mi budou dobré merino ponožky? Nebude mi zima v kompreskách? A na co jsou neoprenové ponožky? Jestli vás trápí podobné otázky, čtěte.

Jak vybrat ponožky na běhání v zimě?

Nepromokavé, neoprenové, s merinem, podkolenky nebo ponožky - jak se v nich vyznat? 

 

Náš kolega Martin si nedávno vyběhl na svůj klasický canicross okruh se svými dvěma ridgebacky. Večer píše: "Jak jsem zkušenej, tak jsem blbej. Vzal jsem si snad ty nejhorší ponožky, co mám. Teď mám úplně spálený nohy." Člověk by řekl, že už by mohl mít trochu rozum. Venku bylo vlhko, v lese mokré a kluzké listí a na opasku měl připnuté dva 30 kilové psy. 

A co udělaly obyčejné bavlněné ponožky? Namočily se, shrnuly se všude, kde měly jen trochu vůli, začaly dřít a byly z toho krásné puchýře.

Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Používejte dobré běžecké ponožky nebo podkolenky. Jak je vybrat? 

  1. Velikost - přesně na míru. Ponožky si nekupujte větší ani menší. Větší se vám budou shrnovat, menší vás budou škriti. 
  2. Výška- rozhodně ne kotníčkové ponožky. V zimě vás může potkat prochladnutí achillovek, se kterým se můžete vyšachovat z tréninku na několik měsíců. 
  3. Střih - ideální jsou takové, které mají anatomické tvarování pro plevou a pravou nohu, výstelky na špičkách a patách. 
  4. Materiál - tohle je trochu složitější otázka. Na výběr je z přírodních vláken i umělých materiálů, ale vždy by měly mít příměs elastanu nebo spandexu, aby byly pružné.

Proč chtít merino ponožky

Asi už jste na ně narazili. Ponožky s merinem jsou tak trochu "chlupatější" než klasické sportovní ponožky. Zatímco dřív merino znamenalo dost kousavý zážitek, díky příměsím dalších materiálů už je to dneska velice pohodlný materiál. Zásadní jsou však jeho termoizolační vlastnosti. 

 Merino Ponožky Inov-8 - Jak vybrat ponožky na běhání v zimě

Merino ponožky od Inov-8 používáme v Best4Run už několik let

Merino pochází z vlny australských oveček, které se tam pasou v horách a na stepích. Jejich vlna se stříhá 1x ročně a vlákna z ní patří k nejdokonalejším materiálům na světě. 

  • prodyšnost - merino dokáže pojmout o 30% víc vlhkosti než je jeho vlastní objem, zatímco umělá vlákna jsou na nějakých 5%. Díky tomu rychle odvádí vlhkost od pokožky a nestudí ani ve chvílích, kdy je mokré. 
  • stálá teplota - v létě chladí a v zimě hřeje. Díky pórovitosti vláken dokáže udržet stálou tělesnou teplotu. 
  • odolnost proti pachům- díky pórům na povrchu vlákna se uvnitř mnohem hůř množí bakterie. Díky tomu vlákno nepříjemně nezapáchá a jeho nositelnost mezi praním je mnohem delší než u syntetických materiálů. 
  • uv filtr - merino přirozeně chrání proti UV záření. 

Jestli hledáte alternativu k nákupu bot s goretexem nebo jinou membránou, je merino docela zajímavým řešením. Nezabrání sice vodě aby se vám dostala na kůži, rozhodně ale neprochladnete.

Kompresní ponožky a podkolenky

Podle nás v Best4Run je tohle ideální volba. Kompresky se dělají v zateplené verzi s merinem nebo v klasické variantě. Kompresky mají tu obrovskou výhodou, že jsou...no, prostě kompresní. Kompresky CEP mají kompresi postupnou, která se mírně snižuje směrem k srdci. Zajišťují optimální cirkulaci krve a tím pádem i lepší okysličení svalů při námaze. Svaly jsou méně otřesené při došlapu a rychleji regenerují. Navíc si můžete být naprosto jistí, že se postarají o to, abyste měli achillovky v teple. Kdo už s tím někdy problém měl, určitě by to nerad opakoval.  

CEP kompresní podkolenky na běhání v zimě

CEP umí nejenom dobré kompresky se stupňovitou kompresí, ale také kompresky a ponožky s merinem. 

CEP kompresní podkolenky a oblečení na běhání v zimě

A taky k nim mají luxusní mikiny, čepice, rukavice nebo kalhoty. 

Jak vybrat kompresky? 

Kompresky nevybírejte podle velikosti chodidla, jako jste zvyklí o běžných ponožek. Aby byla komprese účinná, je potřeba vybrat velikost, která bude odpovídat obvodu vašeho lýtka. Změřte ho proto v nejširším bodě a podle tabulky velikostí CEP si vyberte tu správnou. Pokud jste na velikosti hraniční, zvolte vždycky tu menší. Nemusíte se bát, že byste se do podkolenek nevešly, ale zároveň vám taková velikost zajistí účinnou kompresi. 

 

Náš tip: Na zimu můžete vyzkoušet ponožky nebo podkolenky s merinem. Mají stejné vlastnosti, jaké jsme popsali výše. 

 

Kompresky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v běžeckém šatníku mít. A nejen v běžeckém. Skvěle poslouží na lyžích a prkně, na kole nebo když se vydáte na túru do hor. Výborně pomáhají také unaveným nohám po celodenním stání nebo při cestování. 

Neoprenové ponožky

Když nám poprvé dorazily do obchodu neoprenové ponožky OAK Socks, docela nás pobavily svým vzhledem. Vyzkoušeli jsme je ale na trailech, na běžkách a při turistice a musíme říct, že se prostě osvědčily. Neopren sice propustí vodu k tělu, ale tak jako neoprenové kombinézy dokáže zahřát i za vlhka. Ponožky skvěle sedí na noze, díky tloušťce neoprenu poskytují příjemnou měkkou výstelku pod chodidlem a můžete s nimi běhat i hlubokým bahnem v teplotách, které se blíží nule, bez toho, abyste prochladli. 

 Oak Socks Neoprenové ponožky na běháníNeoprenky OAK Socks vymysleli švédští orientační běžci do bahna a slatin. 

Přestože vypadají relativně robustně, neměli jsme problém obout je do běžné velikost bot, kterou používáme. Ploché švy zajistí, aby vás ponožky nikde nedřely ani při opravdu náročných bězích nebo túrách. Teď už je bereme všude s sebou. Člověk nikdy neví, kdy se změní počasí a bude potřeba nohy trochu zateplit. Ve vlhku z nich totiž chodidla ztrácí až polovinu tělesné teploty, a to velmi rychle. V kombinaci s chladným počasím to bývá kámen úrazu nejednoho běžce. 

Nepromokavé ponožky s membránou

Není to tak dávno, co jsme objevili nepromokavé ponožky s membránou od značky DexShell. Nevěřili jsme tomu, ale opravdu nepromoknou. Tady si můžete přečíst, jak jsme je testovali v jesenických horských potocích. 

DexShell Nepromokave ponozky (9)

Nepromokavé ponožky na běhání? Nevěřili jsme tomu, tak jsme je otestovali v potocích Jeseníků. Fakt to funguje. 

Jak to funguje?

Skládají se ze tří vrstev: 

  1. Vnější vrstva - chrání membránu a zajišťuje rychlý odpar vody
  2. Membrána Porelle - nejdůležitější prvek ponožky. Značková hydrofilní membrána, která vyniká prodyšností, nepromokavostí a odolností. 
  3. Vnitřní vrstva - na zimu s příměsí merina, které krásně hřeje a funguje jako štít proti zápachu. 

Ponožky se krásně vlezou do bot, takže nepotřebujete větší obutí. Zároveň vyřeší problém mokrých nohou těm, kdo nechtějí mít na zimu boty s GoreTex nebo jinou membránou. 

Jak vybrat ponožky na běhání v zimě?

Prodyšné a nepromokavé. Takové vlastnosti jsme u DexShell ani nečekali. 

Detaily, které mohou být zásadní

Na závěr pár věcí, které je dobré u ponožek pohlídat, abyste si podzimní a zimní běhání užili v klidu bez pocitu ledových nohou, bez puchýřů a bez otlačenin. 

  • široký lem - vybírejte ponožky, které mají dostatečně širokou manžetu u kotníku. Díky se ponožky nebudou shrnovat, nohu nebudou škrtit a postarají se o to, aby vám do ponožek nezapadlo jehličí nebo písek. 
  • hustota materiálu - zatímco letní běžecké ponožky můžou být frajersky prodyšné, u těch zimních si pohlídejte hustotu tkaní. Čím pevnější ponožka je, tím víc vás bude hřát a postará se o komfort při došlapu. 
  • předtvarovaná pata a špička - tu mají snad všechny správné běžecké ponožky. Pomůže vám nohu v ponožce pěkně zafixovat a získat stabilitu v botě. 

Martin, kterému slezly puchýře po 10 dnech už dneska ví, že bude běhat v ponožkách od Inov-8. Jestli nechcete být jako Martin, pečlivě si vyberte, v čem budete na podzim a v zimě běhat. Ani sebelepší bota totiž nedokáže vyvážit efekt nekvalitních ponožek. 

Mikulášský běh s Cyrilem pro Krtka

V sobotu 8. prosince 2018 se uskuteční ve Zlíně-Loukách již 31. ročník Mikulášského běhu, který je součástí běžeckého seriálu Běhy Zlín. Spolupořadatelem letošního ročníku je firma Krajči plus s.r.o., výrobce tradičních Cyrilových brambůrek. Výtěžek ze startovného poputuje Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Z toho plyne podtitul tohoto mikulášského závodu „s Cyrilem pro Krtka“.

Mikulášský běh je každoroční zimní závod, běží se ve Zlíně-Loukách, startuje se v 10:00 na místním fotbalovém hřišti. Závodníci mají na výběr ze dvou délek trasy – poběží se závod na 5 km a na 10 km a konat se budou také dětské běhy. Závod je součástí běžeckého seriálu Běhy Zlín, který zahrnuje celou škálu běžeckých závodů rozmanitých délek, povrchů i převýšení pro všechny, kdo rádi běhají.

Běžíme pro dobrou věc

Mikulášský běh má dlouhou tradici, letošní ročník je v pořadí už 31. a oproti minulým ročníkům přináší jednu novinku. Veškerý výtěžek ze startovného vybraného na tomto závodě bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. „Přestože NFDO Krtek podporujeme finančně už od roku 2014, letos jsme se rozhodli pro navázání spolupráce se spolkem Běhy Zlín, abychom nadačnímu fondu poskytli nejen finanční podporu, ale také rozšířili povědomí o jeho aktivitách,“ uvedl Tomáš Krajči, majitel společnosti Krajči plus s.r.o., která se podílí na organizaci letošního závodu.

Uspořádání této dobročinné akce vítá také paní JUDr. Irena Korvasová Čánská, která je výkonnou ředitelkou NFDO Krtek: „Jsme rádi, že představíme Krtka lidem ze Zlínského kraje. I když se vážně nemocné děti z celé Moravy léčí u nás na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, ne všude nás dobře znají. Takto alespoň můžeme naše poslání představit zúčastněným běžcům a vůbec všem lidem z okolí Zlína, kteří se o běhu dozví.“

Běžci se mohou do závodu zaregistrovat online na webu www.behyzlin.cz, anebo přímo na místě. Všichni účastníci závodu obdrží sportovní čelenku, pamětní medaili s motivem NFDO Krtek a  mikulášskou nadílku. Pro vítěze všech kategorií budou připraveny hodnotné ceny a proběhne také tombola startovních čísel.

Testování

Běžecká speciálka Best4Run v Přerově na závod přiveze testovací boty od Mizuno, které si budete moct půjčit na závodech a proběhnout se. Nejnovější modely na silnici se budou testovat zdarma. 

Dražíme pro dobrou věc

Součástí letošního ročníku Mikulášského běhu bude také dražba obrazu, jehož vlastníkem je bývalý český triatlonista Lukáš Jasenský a k němuž se váže neobyčejný příběh. Obraz namaloval významný argentinský umělec Miguel Doura, který provozuje nejvýše položenou galerii na světě s názvem Nautilus. Galerie je umístěna v 4300 m n.m., v základním táboře pod horou Aconcagua, nejvyšší horou Ameriky. A právě z tohoto táboru Lukáš, sportovec tělem i duší, vynesl při své expedici obraz na vrchol hory Aconcagua a pak s ním přijel až do České republiky, aby ho mohl vydražit pro NFDO Krtek a podpořit tak léčbu onkologicky nemocných dětí.

Posilování kotníků - využijte schody

Že jsou schody dobré jen na zavazování tkaniček? Omyl. Výborně se hodí ve chvíli, kdy potřebujete posílit kotníky na další běžecká dobrodružství. Vendula Horčičková vám poradí, které cviky můžete cvičit i doma na schodech. 

Schody využívám ráda a často. Jsou vždycky po ruce, posilování na nich není náročné a můžu na nich cvičit, i když je venku opravdu hnusně. Stabilizované a posílené kotníky pak hodně pomáhají při běhání v terénu. Nemusím tak pečlivě číst povrch a můžu se spolehnout na to, že zvládnou i nějaký ten ne úplně dokonalý došlap. Pojďme se teď podívat na to, jak schody pořádně využít. 

Proč posilovat kotníky? 

  • předcházíte výronu nebo vymknutí kotníku
  • minimalizujete riziko natážení svalů a šlach
  • zvýšíte mobilitu kotníků
  • získáte větší jistotu při běhání v terénu
  • předcházíte únavovým zraněním

Podzimní listí, bahno a námraza jsou ty pravé pasti pro slabé kotníky. Drobné uklouznutí a výron je na světě. Několik týdnů pak máte po běhání. Předcházet tomu můžete díky jednoduchým cvikům, ke kterým nepotřebujete ani nijak složité vybavení. Vlastně vám budou stačit obyčejné schody. Jdeme na to. 

Na špičkách

 

Postavte se tak, že přední část šlapky stojí na schodu a pata je ve vzduchu nad schodem. Stůjte rovně, nohy na šířku boků. Pokud nemáte problémy s lýtky nebo achilovkami, můžete dát větší váhu na paty a "propadnout" se patami níž (špičky jsou v tu chvíli výše než paty). Lýtko se tím více natahuje a následující cvik si ztěžujete.

Teď přeneste váhu na špičky. Snažte se cvik provádět stejně na obě nohy a nevytáčet nohu dovnitř nebo ven. Na obrázku můžete vidět, že já s tím mám problém - pravá noha se mi vytáčí více dovnitř. Proto může být pro začátek vhodné někoho poprosit, aby vám řekl, jestli to děláte rovnoměrně, nebo vás natočil či vyfotil, abyste se sami viděli. Cvik nejprve zopakujte 10x ve 3 sériích a postupně zátěž zvyšujte. Nejúčinnější je samozřejmě cvičit denně a zátěž zvyšovat po týdnu.

Já radím - řiďte se podle svého těla. Každé provedení cviku je malý krok k lepší stabilizaci kotníku. A zátěž dávkujte tak, abyste cvik prováděli správě. Pokud se vám to bude zdát příliš snadné, můžete při tom zavřít oči. Cvik je pak ještě intenzivnější díky vyšší náročnosti na rovnováhu.

Na jedné noze

 

Variantou cviku je také jeho provádění na jedné noze. V základní variantě máte chodidla rovnoběžně, v dalších variantách je můžete dát do Včka, a to jak patami k sobě, tak špičkami k sobě, a pak se zvedat na špičky. Tím posilujete další boční svaly kolem kotníku. 

Výskoky

 

Další takovou klasikou jsou výskoky do schodů. Super cvik ať už přeskočíte schod jeden, dva, nebo tři. Můžete provádět silovou variantu, kdy jdete v dřepu co nejníže. Pohyb dolů je pomalý a silový, až pohyb nahoru je rychlý a švihový. Nebo můžete celý pohyb posunout do rychlosti, kdy nejedete do dřepu tak nízko, ale snažíte se pohyb provést rychle. Pro opravdu mrštný pohyb pomáhá představit si, že podlaha pod vámi pálí a vy se jí chcete dotýkat co nejkratší dobu. 

Výpady do schodů

 

Zajímavé jsou taky výpady do schodů. Doporučuji je dělat pomalu a v každé fázi se na chvilku zastavit. To umožňuje lepší zapojování širšího okruhu svalů (nejen nohy, ale i střed těla) a tedy komplexnější posilování.

Levá noha stojí na jednom schodu, pravá noha je na cca o dva schody výše (dle výšky postavy).  Přeneste váhu zcela na pravou nohu, levou nohu odlehčíte a přitáhnete nahoru k břichu, na chvíli se ve vzpřímené poloze zastavíte. Poté pohyb dokončíte a dopadnete na pokrčenou levou nohu do výpadu. Obdobně proveďte cvik na druhou nohu. Výpady skrývají mnoho variací, např. do boku. Buďte kreativní a vymyslete si své oblíbené verze.

Zapojte ruce

A abychom nezůstali jen u nohou, schody jsou super taky pro posilování rukou. Třeba skrze "obrácené kliky". Otočte se zády ke schodům, opřete se rukama o cca třetí schod a nohy nechejte na prvním schodu. Tělo se snažte držet v přímce pomocí středového svalstva (tzv. core). Nyní dělejte jakoby kliky, jen naopak - pokrčte ruce v loktech a pak je zpět rovnejte. Jednodušší variantou je při krčení loktů už nedržet tělo v přímce a zaměřit se jen na posilování rukou.

Čtěte také

Winterman 2018 - Report Kristýny Skupieňové

9 kilometrů plavání ve studeném Labi, 180 kilometrů na kole s převýšením 3100 metrů a k tomu maraton až na Ještěd. Jestli u nás existuje extrémnější závod, sem s ním. Letos stanula na startu i naše Kristýna Skupieňová. Jak to celé dopadlo čtěte v jejím živelném reportu.

4 roky zpět, na služební cestě, v resortu Malevil koukám na banner s upoutávkou na Wintermana, brada mi padá až k zemi a při shlédnutí webovky, sklápím hlavu a říkám si, že za 4 měsíce na Ironmana a ještě takového speciálního nenatrénuji (tehdy jsem byla ještě rozumná holka a dávala na rady ostatních). Co čert nechtěl, je rok 2018, stojím v Děčíně u Labe na startu Winterman a říkám si, jaké je to krásné město a že ta voda není ani tak studená. 

Týden před startem Wintermana se vracím z půlročního pracovního pobytu v Irsku. Spíš se zapírám, abych měla klid a nenechala se strhnout touhou vidět všechny známé hned první týden. Ladím detaily, léčím ukopnutý malíček, řeším půjčení kola. Do Děčína jedeme v sobotu ráno. Cesta, ač dlouhá, utíká rychle a najednou už sedíme po registraci a děláme předstartovní rozhovor, baštíme, řešíme všechny možné závody, smějeme se. Prostě žádný stres. 

Extrémní závod vyžaduje pořádný support

    WM18-02-1600x1065

Předzávodní rozprava uteče taky jak nic a setkání se známými tvářemi je super, vyměníme vyplašené úsměvy plné očekávání a hladu po startu. Supporťáky propouštím na výběh. Každý si musí přijít na své a okolí je nádherné, nejraději bych se do těch kopečků taky ztratila, ale nejde to.V tichosti a osamění chystám u Labe na zítřejší nedělní den. Kluci po přiběhnutí svítí jako zapadající slunce a to je nejvíc, spokojený support=spokojený závodník.

Vyrážíme na naše budoucí ubytko v lesích nad Děčínem - přístřešek u Krokodýla. Ubytko na pár hodin spánku jsme neřešili a spíme takto nadivoko. Rekordně brzy uleháme. Sem tam mě budí vítr a naivně doufám, že se to do rána uklidní a předpovědi na silný nárazový vítr prostě nevyjdou. Větší naivku než sebe jsem snad ještě neviděla. 

Start? 5:30 ráno skokem do Labe

 WM18-swim-EXIT1-1600x1068

Ráno fouká, je jasno a teplo. Dole u Labe to vře. Tady už není čas na prostoje. Kolo, věci ven a chytáme směr depo a bus. Se suporty se loučíme jako děti, které jedou na tábor. Teď je to na chvíli jen na nás závodnících.

Zabalit se do neoprenových oblečků. Ztratit se v davu a v 5:30 z plošiny hupky dupky do vody. Do temného, líně se vinoucího Labe. Čeká mě 9 kilometrů plavání. Slibovaný proud chytám tak jednou, dvakrát, ale jinak makám a kochám se kontrastu temnoty vody a nebe plného hvězd. Ano jde to. Koryto řeky křižuji a uvědomuji si, že nohy začínají mrznout. První most vyhlížím a pořád nic, rozednívá se. Sem tam blikačka z pravé strany, občas z levé, pár teček přede mnou, plavu opuštěně je to nádherné. Ještě před týdnem jsem koštovala slanou atlantickou vodu a teď Labe.

Mosty, zámek, ohně na břehu, jupííí, konec prvního dějství je tady. Vylézt z vody je v pohodě, ale pak to začne: sundat neopren a vše mokré dolů, všechno suché na kolo na sebe. Sama bych se tam do těch věcí dostávala ještě teď, odteď už na to nejsme sami, máme další dvě ruce supporťákovy navíc a krásně to odsýpá.

180 kilometrů na kole, na jídlo ani pomyšlení

 44153226_267989880513356_3571986453107834880_o

Z plavání i z depa odjíždím jako první žena. Cyklistická část je dlouhá 180 km, vedená úchvatnými místy. Prvních 60 km trpím a není mi úplně dobře, nejsem schopná do sebe něco dostat, nejede to. Co s tím? Nic. Jen doufat, že to třeba bude lepší a jet co zrovna dokážu. Na supporťákovi Markovi vidím, že ho to mrzí a smutně, při rozlučce, kdy jsem aspoň nabrala colu, prohodí, že musím jíst a na příští zastávce prostě MUSÍM něco do sebe dostat. Odjíždím se sklopenou hlavou a přes zuby jen procedím OK.

Cola a brambůrky, tato večírková kombinace, mě dostává zpátky do závodu. Nohy přestávají bolet, bříško se těší na další přísun brambůrek a konečně jedééém. Kluci jsou skvělí, povzbuzují, pořád mi něco nabízí a mě nenapadá ani chvíli se mračit, i když to bolí a morál proti větru trpí. Jako kdyby mi Irsko chtělo poslat ještě pořádný vítr na rozloučenou. 

Dvě holky mě v průběhu mé krize předjíždí, já při mém z mrtvých vstání jednu předjíždím, ale zase si to po nějakém čase prohodíme. To už se za nimi v posledních 50ti km nehoním a jedu si svoje, tak ať to dojedu a jsem schopná běžet. Ale už mi ten závěr kola taky nechutná a je to nějak nekonečné. Drží mě nad vodou jen myšlenka, že všechno jednou skončí, i toto druhé dějství – kolo.

A na závěr maraton na Ještěd

 WM18-11-1600x1066

Třetí dějství? Yessss! Běh. Od malička běhám kamkoliv pro cokoliv, pro mě je to pomalu přirozenější než chůze. Ale co se mnou udělá ten asfalt? Čeká nás totiž maraton na asfaltu. Rozbíháme se. Kousíček na Malevilu běžím sama za ohromného povzbuzování dětí a pak už se ke mně připojuje hlavní support Marek, který se mnou jede i do Patagonie (na IM Patagonman). Tom nám sekunduje v autě.

Hned v začátku jsou mi odříkány pravidla tohoto běžeckého soužití – „budeš pít, jíst, mám to a to a to vše do sebe postupně dostaneš“. Dobrááá, Dobrááá, vzpomínám Ivánka z Mrazíka. Neprotestuju zatím. Všechno odkývu a pronesu už jen „proto vás tady mám, abyste mě neposlouchali“. 

Neběží to tak lehce jak to třeba vypadalo. Hodně se musím soustředit na sebe, abych překonávala bolesti, co přicházely kolem hýždí, zad a stehen. Stahují se jako malé punčošky, ale je mi jasné, že v podobném stavu jsme všichni. Do toho povzbuzuje Zdenda Kříž, který vše sleduje online a Marek předčítá všechny jeho zprávy, co mu Zdenda posílá. 

Stále běžíme, sem tam přejdu do chůze při prvním soustu jídla a pití. Po chvíli míjíme druhou závodnici Libušku Beránkovou. Mrkám na support a prosím o pivo nebo cokoliv hořkého co se jim připlete do cesty. Pitný režim dodržuji, u toho jídla je to horší, tam mrmlám a ukecávám to třeba jen na jablko, mandarinku, ale dlouho mi to taky neprochází.

Kolem 25 km předbíháme Alenku Vratnou, obejmeme se, popřejeme sílu - minutkové soužití a pokračujeme dál každá svým tempem.

Vrchol uzavřen - příliš fouká

 WM18-FINISH22-1600x1065

Stále kupředu. Super je, že dokážeme běžet i do kopce. Rozjíždíme indiánský běh. Od patníku k patníku střídáme běh s chůzí. Mára se mě snaží někdy ošidit a protahovat, ale nene, toto mám pod kontrolou. Předbíháme. Je úžasné, že od začátku běhu pořád někoho předbíháme. V průběhu padá tma, a tak se nám obzory zužují na kužely čelovek. Stoupáme, střídají se zatáčky a už kňourám, prosím o trochu terénu, je to nekonečné. Stále jsme všichni v týmu v dobré náladě. Vím, že sem tam povídám, odpovídám, ale co? Nepamatuji si. 

A je to tady! Konečně jsme se dostali k finálnímu stoupání v terénu. Cca 400 m, které nás mají zavést na vrchol a druhou stranou jsme měli seběhnout do cíle kousíček pod vrchol. Od Toma dostáváme info, že se jde přímo po cestě, po které kráčíme až do cíle, vrchol se už uzavřel, vítr se totiž stále stupňoval a sílil. Večer už na vršku funělo tak, že i chlapi jako hory tam měli problémy s vertikální pozicí. Človíčka u nájezdu do terénu se ještě ptám, ale se sklopenou hlavou a se znějícím NE v uších pokračuji tedy po asfaltu dál. To se už odmlčuji a musím se s tím trochu srovnat, abych se pak rozběhla a do finiše doběhla s kluky po boku a rozzářená jako ta moje čelovka. Na prvním místě v ženách!

Po takovém závodě se usnout prostě nedá

DSC_2841

Rozhodnutí organizátorů chápu a akceptuji. Bezpečnost je na prvním místě a stačilo, že na kole se staly 2 karamboly. Teď už jen sednout, dát si polívečku, čajíka. Marek Toma veze do Liberce na bus, někdo v pondělí musí pracovat a já poslušně čekám a s dobíhajícími závodníky si sdělujeme první dojmy. Pak už se jen naložím do auta a alou za Beskydskou partou Petr Míl a spol. Sprcha, pivo a vodorovná pozice volá. Ale co to? Nejde to. Nemůžu usnout. Z neoprenu jsem dodřená, celé tělo ještě pracuje, hicuje a tak se jen převaluji a sem tam zavřu oko.

V pondělí mě čeká taková celodopolední snídaně, mezitím vyhlášení, focení a krásný slunečný den. No, není to nádhera? Česko mě doma přivítalo opravdu velkolepě. 

Fotky: K. Skupieňová a Winterman Czech Extreme Triathlon

10 + 1 běžeckých přikázání

Nedá se nic dělat, běžec občas potřebuje oporu. Potřebuje směr, kterým se vydat, pomocnou ruku, když je na pochybách. Potřebuje prostě a jednoduše běžecké desatero, které se mu vepíše do duše, a které mu pomůže překonat chvíle nejtěžší.

10+1 běžeckých přikázání

1. Neošidíš

Drž se svého cíle a dojdeš tam, kam jsi chtěl. Jakmile ale začneš šidit techniku, zkracovat tréninky, vynechávat protahování nebo rozcvičku, dláždíš si cestu ke zraněním. 

2. Protahování nevynecháš

Abys druhý den po tréninku hravě schody sešel a z postele jako srnka vyskočil, rozcvičku před během a závěrečné protahování nevynecháš. 

3. Intervaly nepomineš

Tempo stabilní udržovat můžeš, ale chceš-li si běh opravdu užít, výkony zlepšit a svých cílů dosáhnout, intervalové tréninky nepomineš. 

4. Nepřestaneš, přidáš

Ať už je cíl jakkoliv daleko, ať už jsi měl k obědu kolik chceš knedlíků, ať tě bolí nožičky sebevíc, když nemůžeš, tak nepřestaneš. Prostě jenom trochu přidáš a dokončíš trénink tak, jak sis naplánoval. 

5. Start nepřepálíš

Na závodech nevyběhneš jako chrt z boxu proto, abys předběhl všechny ostatní a na třetím kilometr zhynul bídnou smrtí. Vystartuješ jen o málo rychleji než jsi zvyklý z tréninku a podle kondice a situace na trati budeš moci přidat. 

6. Posilovat budeš

Své kotníky, kolena, paže a střed těla pravidelně posilovat budeš, abys tělo připravil na četné nástrahy terénní, zejména pak výmoly, bahno, sníh, asfalt, beton a schody. 

7. Zranění nerozběháš

Existují zranění, která se nedají rozběhat. Nejčastěji mezi ně patří tyto: natažený sval na lýtku, natažený sval na stehně, bolest v přední část kolene nebo po stranách, zánět šlachy Achillovy, zlomeniny a vyvrtnutí. Pozoruješ-li příznaky těchto potíží, vyhledej zkušeného lékaře a po něm navštiv fyzioterapeuta. A slib, že zranění nerozběháš. 

8. Odpočívat budeš

I Stvořitel odpočíval a dobře věděl proč. Také ty, jako běžec, pravidelně odpočívat budeš a tělo regenerovat necháš. Aktivní odpočinek není na škodu, ale ty do programu sem tam zařadíš i drobné poflakování a lenošení. 

9. Výbavu nepodceníš

Běžecké boty střídat budeš, abys předešel zraněním z opakovaného pohybu, do bahna nebudeš běhat v sálovkách, aby sis nohu nezlomil a v zimě teplé prádlo oblékneš a čelovkou si posvítíš. 

10. Běžeckou abecedu naučíš se

Funkční posilování svalů dolních končetin je jedna z mála věcí, která tvůj trénink dokáže posunout dál. Proto se nazpaměť naučíš běžeckou abecedu a budeš ji pravidelně cvičit. 

11. Nasdílet nezapomeneš

 A pro radost z běhání a pro motivaci ostatních běžců své výkony na správných místech sdílet nezapomeneš. Zejména pak ve skupině Běhám s Best4Run se chlubit budeš (toto přikázání je nepovinné a je platné především pro majitele sporttesterů a uživatele různých chytrých aplikací). 

Otestovali jsme jako první: Inov-8 G-series s grafenem

Jako první běžecká speciálka v Čechách jsme měli možnost testovat revoluční novinku od Inov-8 Terraultra G 260 a Mudclaw G 260. Bota neuvěřitelně drží a chová se jako profík!

O tom, že Inov-8 přinese na trh nové boty s grafénem se mluví už od začátku roku. Superlativy se hemžila nejen kampaň, ale i slova těch, kdo už v zahraničí dostaly nové boty do rukou. Jako první běžecká speciálka u nás jsme je otestovali i my. A to pořádně - na Valachymanu, na tréninku na autokrosové trati, na našem Runspiration, na výběhu Mattoni Free Run Přerov a na Hostýnské osmě. Byl to nabitý týden, ale díky tomu můžeme říct, že máme nové boty opravdu dobře otestované. Jak to dopadlo? 

Jedovatě zelená série

 

Zelená je barva, která odlišuje G-Series od ostatních barev v kolekci. Typicky "inovejťácká" barva zelená jako užovka, signalizuje výjimečnost této boty - není to žádná frajerka do města, ale spolehlivá bota do jakkoliv náročného terénu. Grafén se sice v příštím roce objeví i v jiných modelech (do vínku jej dostane třeba celý koncept Roclite, ale jedovatě zelená barva signalizuje všechny přednosti G-Series. A těmi je odolnost, lehkost, pružnost a neuvěřitelná přilnavost. 

Při laboratorních testech nové modely testovali na spoustu věcí, mimo jiné i na to, jak se chovají v tahu. Díky grafénu se může podrážka nové série natáhnout na 70 cm (což bylo mimochodem maximum testovacího přístroje) a vrátí se zase zpět do své původní podoby. Jiné boty vydrží maximálně 30 centimetrů. Grafén je 200x pevnější než železo, ale přitom je lehoučký a pružný. Právě proto je jako předurčený pro příměs do podrážek běžeckých bot. 

Grafén do terénu i do fitka

Do G-Series jsou aktuálně zařazeny 3 modely: Inov-8 Terraultra G 260 (50% trail, 50% silnice), Inov-8 Mudclaw G 260 (90% trail, 10% silnice) a F-Lite G 290 (indoor).  Na trh zatím přišla jediná z nich, a to je univerzálka Terraultra G 260. Co umí jednotlivé modely?

Inov-8 Terraultra G 260

  • nejširší bota v celé současné nabídce Inov-8
  • nulový drop, 9 mm podešev
  • vhodná do terénu i na silnici
  • kevlarový svršek
  • odolná proti proražení

Inov-8 Mudclaw G 260

  • čistokrevná bota na orienťák nebo extrémní závody
  • nejužší kopyto v nabídce značky
  • nulový drop
  • kevlarový svršek
  • vysoké a široké špunty

Inov-8 F-Lite G 290

  • bota na crossfit nebo fitness
  • široký střih S4
  • drop 4 mm
  • výztuha X-Protec proti proražení

Testování: prošla na jedničku!

 

Tak a teď si pojďme říct, jak prošla naším testem. Aby to nebylo tak jednoduché, otestovali jsme ji během týdne na dvou náročných závodech, na dvou výbězích a navíc jsme ji pořádně probrali na Runspiration, což je série setkání se zajímavými lidmi, kterou u nás v Best4Run občas děláme. Testovali jsme především Inov-8 Terraultra G 260 (která je momentálně jediná na českém trhu), ale došlo i na testování Mudclaw G 260. Boty se ocitly na pevně udusané hlíně autokrosové trati, byly na terénním triatlonu, byly na výběhu po asfaltu a lesních cestách, byly na 70ti kilometrovém nočním horském trailu v dešti. Rádi bychom teď napsali, že jim některý z těch terénů neseděl, ale nebyla by to pravda. Inov-8 Terraultra G 260 tohle všechno v pohodě zvládá. 

Terraultra G 260 je první inovejťácká bota na objemové běhání s nulovým dropem. Z toho jsme měli trochu respekt, protože to je přece jen trochu lahůdka. Navíc běžci, kterým sedí takhle široký střih kopyta, většinou nebývají žádní drobečci. Ukázalo se však, že ani ti, kdo ji poprvé obuli na Hostýnskou osmu (70 km terénem Hostýnský vrchů), neměli s nulovým dropem problém. Bota je na 9 milimetrové podrážce, takže tím dost vyrovnává absenci jakékoliv podpory pod patou. Měl by to být právě nulový drop, který z ní udělá botu pro pár fajnšmekrů. Ukázalo se však, že není nijak vražedný. Při běhu po pevnějším povrchu si někteří běžci stěžovali, že je mírně pálí plosky nohou, což je právě znak toho, že pro ně nula není zrovna nejlepší volba. Všem ostatním ale i takhle minimalistická bota sedla skvěle. 

Kromě nulového dropu je tu ještě šířka, která je u Inov-8 výjimečná. Už třeba modely Parkclaw seděly i běžcům se širší nohou, Terraultra G 260 je však ještě o něco širší. Díky tomu je obrovsky pohodlná, a to i pro běžce, kteří mají široký nárt. Drobnější chodidla se v ní však trochu ztrácí a budou si muset počkat na modely, které budou technologicky odpovídat G-Series, ale poskytnou kombinaci užšího kopyta a univerzálnější podrážky. 

Grafénová kolekce je uváděna sloganem World´s Toughest Grip. Pro neangličtináře něco jako Nejlepší přilnavost světa. A musíme říct, že tomuhle sloganu G-Series dostála se vším všudy. Skvěle držela na udusané hlíně, poradila si s kamením a šotolinou. Zvládla mokré větve a kameny na Hostýnské osmě, udržela se v pohodě na mokrém asfaltu. A právě nepřekonatelný grip bylo to, co si chválili všichni, kdo ji vyzkoušeli. 

Resumé? Pohodlná bota nejen pro náročné běžce

 

G-series se při distribuci do Čech dost zdržela. Přestože už měla být dávno na trhu, máme tu jeden model a nekompletní velikostní řadu. A to je možná největší slabost téhle série. Inov-8 Terraultra G 260 jsme otestovali na několika závodech, různých površích, rozdílných nohách běžců. 

Skvělá přilnavost v jakémkoliv terénu, pohodlí, ale zároveň skvělá vnímavost povrchu z ní dělá velmi zajímavou botu na dlouhé běhy. Jde o botu, která přináší opravdovou radost z běhání. Zaslouženě se kolem ní dělá takový humbuk. 

Slabinou je možná až příliš široké kopyto, které vyžaduje zkušenost s podobným střihem, nesedí na užší chodidla a nehodí se na krátké technicky náročné závody, na kterých nedokáže dobře reagovat na terénní změny. Kulaté tkaničky nás tak docela nepřesvědčily a museli jsme je schovávat pod šněrování, aby se nerozvazovaly. 

"Skvělá bota, po cca 3 týdnech naběháno 260km, včetně Hostýnské osmy (74km) na noze sedí jako druhá kůže, drží na všech površích, kromě opravdu hlubokého bahna :) (a to po pár metrech opouští podrážku)." Jan Vacula, Přerov

Bota je už od prvního vyzkoušení nesmírně pohodlná a po změknutí kevlaru ve svršku ještě o kousek více. Na asfaltu a tvrdším podkladu drží jako přibitá, na nepříliš blátivé lesní cestě se na ni člověk může taky spolehnout. Do bláta úplně není, ale na to má Inov-8 jiné modely. Stejně tak si člověk musí dávat hodně pozor na mokrém kamení, kde vyloženě klouže. Co se týče širokého kopyta, tak tam je skvělá volnost pohybu, kterou ocením především při delších trailových výbězích a rozhodně je to moje no. 1 pro ultra závody. Zároveň však šířka kopyta snižuje přesnost došlapu v techničtějších úsecích, takže určitě není na kratší, rychlé a technické závody. Opět na tuto oblast má Inov-8 jiné modely. Za mě obrovské plus je nulový drop, který je silně návykový. No a naopak trochu nešikovné je zpracování jazyka v kombinaci s kulatými tkaničkami, které prakticky znemožňuje botu obout rychle a bez upravování." Adam Viktorin, Vsetín

"Testoval jsem nové běžecké boty do terénu na závodu Hostýnská 8. Po vyzkoušení jsem se rozhodl pro velikost 43, tedy devítky. Závod měřil 72 km, převýšení bylo přes 3500 metrů. Povrch byly především lesní cesty, často kamenité, občas asfalt. Vzhledem k deštivému počasí, byly cesty i bahnité. Boty mi na první vyzkoušení sedly. Vyhovovala mi zejména široká přední část boty. Podrážka byla pružná a přitom dostatečně silná. Barva podrážka byla černá, tedy z nové řady grafen. Svršek boty byl pevný, pogumovaný. I přes několikahodinový déšť, jsem neměl v botě mokro. Samotná bota držela na téměř všech površích výborně! Smýkala se pouze na v hodně blátivých kopcích. Na kamenech, při běhu přes větve, při seběhu či výběhu po kamenité cestě, nebyl žádný problém. Pouze při delším běhu v blátivém terénu, se bahno držela na botě déle ale relativně rychle blato odpadlo z podrážky a nakonec i z bočních stran botů. I přes nulový drop jsem necítil žádný problém při více než desetihodinovém běhu, a to ani u achilovek. Byl jsem s botami velmi spokojený. Koupil bych si je, ale bohužel moje velikost už není k dispozici. Bob Komín, Zlín, www.bobkomin.run

Terraultra je široká a pohodlná. Má nulový drop, ale přesto je relativně dobře tlumená, takže se nemusíte bát ani extrémních vzdáleností v terénu. Svršek je prodyšný, ale díky kevlaru dostatečně pevný a pružný. Sečteno a podtrženo - tahle bota se v Inov-8 dost povedla. 

Bohužel Inov-8 celosvětově nezvládlo nápor na novou sérii a bota je téměř vyprodaná ještě před tím, než vůbec přišla do obchodů. Dodávku dalších 300 párů pro celou republiku čekáme na konci listopadu, do té doby si budeme muset vystačit s tím, co máme na skladě. Další model - Mudclaw G 260 by se měl na našem trhu ukázat koncem října.