⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký podcast: Jak léčit a neléčit běžecká zranění s fyzioterapeutem Robertem Jurečkou

S fyzioterapeutem Robertem Jurečkou jsme si povídali o tom, jak léčit a neléčit typická běžecká zranění, a hlavně o tom, jak jim předcházet, abyste je vůbec léčit nemuseli. Jak se vyhnout únavovým zlomeninám, jak řešit bolesti a záněty plantární fascie, jak si poradit s úponovými bolestmi nebo bolestmi kloubů? To se dozvíte v novém díle běžeckého podcastu Best4Run. 

Robert Jurečka je fyzioterapeut, který má malou síť fyzioterapeutických ordinací v Hranicích, Přerově a Lipníku nad Bečvou. Ordinace vedou spolu s bratrem Davidem a říkají o sobě, že oproti jiným kolegům jsou tak trochu drsňáci, kteří si dokáží poradit i s pořádným pacientem. Pečlivě se věnují studiu fyzioterapeutických novinek, a také zaměření na sportovní fyzioterapii. Robert tvrdí, že díky zkušenostem s běháním a díky vlastním běžeckým zraněním je pro něj mnohem jednodušší běžcům pomáhat. 

KDE NAJÍT DALŠÍ DÍLY BĚŽECKÉHO PODCASTU BEST4RUN? 

Existuje něco jako typické běžecké zranění? 

Jsou typicky běžecké diagnózy, jako je postižení měkkých tkání - vazů, šlach, fascií. Jsou mechanismy, které běžce k takovým zraněním spolehlivě dovedou. Mezi nimi jsou morfologické dispozice, anatomie kyčelních kloubů, míra zátěže, kterou tělo snese. Pak také funkční chyby, které je potřeba napravit, a právě tady je obrovský prostor pro fyzioterapeuty a trenéry, kteří by měli zjistit, jak daný člověk došlapuje, jak běhá, a jestli něco nedělá špatně. Tady bych rád odkázal na podcast s Pepou Švermou a na jeho kurzy chi-runningu, které k tomuhle mají hodně co říct. 

Dokážu jako běžec rozeznat signály, které mi řeknou, že se chystám způsobit si nějaké zranění? 

Signály mohou mít různé podoby. Nejčastěji je to tahání svalů, hamstringů a úponů, opakované bolesti, například když vás pokaždé bolí jen jedna noha nebo jedna konkrétní část. Jsou to věci, které se dějí následkem nějaké patologie. Buď funkční vadou nebo vnitřní vadou skrytou, která se může vyklubat až při zvyšování zátěže. Pokud nepomáhá strečink, budu muset navštívit odborníka a svěřit se do jeho péče. Hlavní je nezůstávat v tom modelu, který mě k těmto bolestem a problémům dovedl. Vždycky je potřeba něco změnit. Zkuste změnit boty nebo naopak se po měkké trávě proběhnout bosky. Zjistěte, jak noha funguje a co potřebuje. Začněte zatěžovat tělo jinak. Dobrý fyzioterapeut si takovými průšvihy prošel sám a víc, jak s nimi naložit. 

Náš tip: Robert Jurečka teď běhá v botách Hoka One One. Jsou lehoučké a rychlé. Chcete vyzkoušet? 

Těmi průšvihy máte na mysli co? 

Nejčastěji jsou to úponové bolesti, např. bolesti kolene u hlavičky lýtkové kosti na zevní straně kolene. Lidé se začnou bát, že mají v pytli menisky. Často se dělají otoky achillovek nebo plosek nohy. Běžce to knokautuje na delší čas, začnou to řešit a většinou dost dramaticky. Přitom často stačí zvolnit z nasazeného tempa, podpořit namáhanou oblast tejpem, změnit boty nebo vyzkoušet sportovní běžecké vložky. Tímhle se problém dá často vyřešit. Pokud to nepomůže, je čas navštívit fyzioterapeuta. Ten by pak měl být otázkou první volby. 

about2

Dokáže si běžec pomoci sám třeba při zánětech plantární fascie nebo achillovky? 

Léčba klidem by měla být na prvním místě. Pokud si dopřeju odpočinek třeba na 14 dní, pak se vrátím do tréninku a problémy se přihlásí znovu, je čas svěřit se do něčí péče. Tady je ale potřeba velmi obezřetně volit, ke komu půjdete. Ať už lékař nebo fyzioterapeut, měl by to být člověk, který rozumí běhání a sportům. Já jsem samozřejmě zastánce toho, že je lepší navštívit fyzioterapeuta než se snažit vyléčit se sám. 

Jak vznikají únavové zlomeniny? 

Únavové zlomeniny jsou vrcholem všech vleklých obtíží. Vznikají na základě mikrotraumatu, tedy malinkého poškození, které se hojí svalkem. V klidu to nebolí, ale při zátěži se mikrotrauma rozvíjí dál a nestihne se zahojit. Když to řeknu laicky a jednoduše, kostěná buňka v těle vydrží asi 15 let, pak se postupně obměňuje. Když se buňky nestíhají obměňovat, protože mají příliš velkou zátěž, vznikne z mikrotraumatu velké trauma. Většinou se sice dobře hojí, pokud nedojde ke kompletní zlomenině a dislokace, musíme jim ale dopřát klid. Na takové zranění a jeho hojení mají vlivy desítky faktorů od výživy až po stres. Biomechanika je na prvním místě a právě tady má fyzioterapeut velký prostor pro kvalitní rehabilitaci. 

 Zajímá vás víc? Poslechněte si celý díl běžeckého podcastu Best4Run. 

DALŠÍ DÍLY

Podcast Chi Running Josef Šverma Podcast Swim Run s Kristýnou Skupieňovou