⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký podcast Best4Run: Swim Run s Kristýnou Skupieňovou

Swim-run. Nový sport pro znuděné triatllonisty nebo disciplína, která zaplaví svět? S triatlonistkou a extrémní ironmankou Kristýnou Skupieňovou jsme si povídali o novém sportu, o tom, jaké to je plavat v teniskách a běhat v neoprénu a co znamená svoboda. Nový díl běžeckého podcastu Best4Run je tady. 

Nová disciplína se narodila ve Švédsku, když se partička kamarádů vsadila o to, kdo jako první přeplave a přeběhne soustroví nedaleko Stockholmu. Ledová voda, skalnaté pobřeží, závod na 24 hodin. Extrémní závod byl na světě. Psal se rok 2006 a od té doby začala dlouhá cesta, kterou si nová disciplína podmaňovala svět. 

K nám do Čech přišel swim-run teprve před pár lety a jako první si ho samozřejmě všimli triatlonisté. Podle Kristýny, se kterou jsme připravili nový podcast, jsou na swim-runu skvělé především dvě věci. Za prvé odpadají technologické výhody triatlonistů s nabušenými koly, za druhé je swim-run ve svých počátcích nekomerční disciplína, jejíž závody provází čistá radost ze sportu a entuziasmus, stejně jako to bylo v dřevních dobách tritalonů.

KDE NAJÍT DALŠÍ DÍLY BĚŽECKÉHO PODCASTU BEST4RUN? 

V čem vlastně swim-run spočívá? 

Swim-run je plavání a běh, které se na různých vzdálenostech střídá. Většinou se kousek popoběhne, především u nás v Česku většinou k přehradě. V zahraničí se plave i v jezerech nebo v moři. Existuje i světová tour, která je vyloženě nádherná. Existují různé distance a letos bude v Čechách i maratonská vzdálenost. Plavání s během se pak střídá zcela nahodile. 500 metrů běžíte, pak se kilometr plave, 5 kilometrů se běží, pak se zase plave. Důležité je vědět, že s čím vystartujete, s tím absolvujete celý závod, takže se plave v teniskách a běhá v neoprenu. Zjara bývá voda ještě hodně studená, takže proto ten neopren. 

Představuju si to tedy správně tak, že skočím do vody, plavu, vylezu, nic nikde neodkládám a běžím? 

Ano, je to přesně takhle. Čvachtá vám  botech, ale je to neskutečná sranda. Najednou člověk pocítí takovou tu dětskou svobodu, kdy jsme skákali do kaluží a měli z toho obrovskou radost. Není to tak sešněrované jako v triatlonu. Výlezy z vody jsou kolikrát přes kameny, máte zamlžené brýle, klouže vám, šermujete, musíte nad vším trochu přemýšlet, ale je to neskutečný zážitek. 

WM18-FINISH22-1600x1065

 Swim-run je týmová disciplína a běhá se ve dvou, je to tak? 

Ano, může to být mužský, ženský tým nebo mix. Teď nově se zkouší i kategorie pro jednotlivce, protože občas bylo dost těžké někoho do týmu najít. Jednotlivci budou mít plavecké bójky, aby se co nejvíc snížilo riziko utonutí nebo jiné plavecké nehody. 

Náš tip: Kristýnu jsme na extrémní závody vybavili botami od Inov-8. Na LH24 obula Inov-8 Arctic Talon, do hor pro změnu Inov-8 Trail Talon 235. Na boty od Inov-8 můžete mrknout tady. 

Když vystartujete na závod, oba dva zároveň plavete i běžíte nebo je to štafeta? 

Oba dva absolvují trasu společně a při plavání od sebe dvojice může být maximálně 10 metrů a na běhu 100 metrů. Vloni jsem absolvovala 2 závody s přítelem, a protože on je rychlejší v běhu i ve vodě, byli jsme k sobě navázáni na gumu, abychom se od sebe nevzdálili moc. 

Co tě na swim-runu oslovilo nejvíc? 

Dětská hravost a hlavně problém s kolem. Přestože se zdá, že na kole až tak nezáleží, technologicky jdou kola tak rychle dopředu, že můžou znamenat opravdu zásadní výhodu. Ve swim-runu tenhle hendikep není a jsme na tom všichni úplně stejně. Všichni máme povolené packy, piškot, neoprén, tenisky, někteří si dávají na lýtka speciální návleky s molitanem, který jim nadnáší nohy. To je všechno. Líbí se mi, že jsme si tu defacto všichni rovni. 

Další díly

DSCF1211mini2