⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Inov-8 X-Talon G 235 - pořádné boty na běhání v bahně

Když přišel Inov-8 s novou technologií, která do běžeckých bot přidává grafen, sliboval větší přilnavost i větší výdrž materiálu. Na vyzkoušení grafenu jsme měli nějaký ten pátek a musíme jim dát za pravdu. Několik verzí Inov-8 Roclite 290 vydrželo extrémní zátěž a díky grafenu jsou boty jako třeba Inov-8 Terraultra G 260 skvělou volbou na střídající se terén, kde najdete bláto i kameny. No a grafen si našel cestu i do bot pro nejnáročnější podmínky - Inov-8 X-Talon G 235. Používají je orienťáci, canicrossaři i Spartani, kteří hledají jistotu i v kluzkém terénu a v blátě. Mezi nimi je i Vendula Horčičková, která si ji zvolila jako svou závodní botu pro letošní sezonu. Recenzi Venduly Horčičkové na Inov-8 X-Talon G 235 vám přinášíme právě tady. 

Recenze: Inov-8 X-Talon G 235

Při orienťáku potřebuji botu, která mě i v náročném terénu skvěle podrží. Dost často sahám po extrému – botám s kovovými hřeby. Na některé terény je ale lepší volbou jen špuntová obuv. A někde je to dokonce nutností. Třeba jako v tréninkových terénech příštího MS, které se uskuteční na začátku července 2021 v pískovcových skalách v okolí Doks. Oblast pískovců je chráněná a boty s hřeby by mohly skály poškodit, tudíž je povinností běhat pouze ve špuntech. A i proto jsem na konci jara sháněla novou botu, na kterou se můžu stoprocentně spolehnout. Vybrala jsem Inov-8 X-TALON G 235

Inov-8 X-TALON G 235

  • váha: 235 g
  • drop: 8 mm
  • kopyto: 2 (precision fit)

 

Šířka boty 

Nejdřív se zaměřím na to, podle čeho jsem botu vůbec vybrala. V prvé řadě se dívám na kopyto, na kterém je bota ušitá. Mám úzkou nohu, a tak u Inov-8 sahám vždy po botách šitých na kopytech 1, 2 nebo 3 (Precision a Medium fit). Když hledám závodní botu do terénu, potřebuji, aby mi na noze seděla perfektně a dokonale ji obepínala. Chci cítit kontakt s terénem a vědět přesně, kam šlapu. Bylo tedy jasné, že se ve výběru zaměřím na kopyta 1 a 2 (Precision fit).

Svršek boty

Dalším důležitým bodem pro mě je kvalitní svršek. Při orienťáku se nedívám, kam šlapu. Prostě běžím terénem hlava nehlava – klacky, listí, borůvky, ostružiny. A já potřebuji, aby to všechno svršek zvládnul. Na pohled mě u X-TALON G 235 svršek zaujal – působí hladkým pevným dojmem, švy byste na něm nenašli. Vyrobený je z nezničitelného balistického nylonu a doplněný navíc o gumové obsázky, které pomáhají pohodlně a bezpečně fixovat nohu v botě. 

Podrážka boty

Klíčová je pro mě pak podrážka. Potřebuji skutečně pevný grip. Botu, co mě podrží ve výběhu i prudkém seběhu. Se strukturou podrážky X-TALONů jsem měla již zkušenost a věděla jsem, že mi vyhovuje. Jedinou slabinu jsem viděla v poměrně rychlém oběhání. V tomto modelu přidali do podrážky grafén, což slibuje mnohem vyšší odolnost. S grafénem v podrážce mám již zkušenost u modelu Roclite 290 a musím říct, že jsem nadšená. Bota výrazně lépe drží na mokrém povrchu a i po 900 oběhaných kilometrech je vzorek celkem málo oběhaný.

Inov-8 X-Talon G 235

Inov-8 X-Talon G 235: bota do bahna i na louky

Zatím mám v botách odběháno několik tréninků v náročném skalnatém pískovcovém terénu a jsem maximálně spokojená. Bota drží perfektně. Mám pocit, že ani nepoznám, že tentokrát běžím v botě bez kovových hřebů. Cítím, kam šlapu, bota mi dobře drží na noze, nijak neklouže a nikde mě netlačí. Svršek už dostal dost zabrat a zatím nejeví vůbec žádné známky opotřebení. A stejně je na tom podrážka. Asi na tom grafénu něco bude. 

Celkově bych botu doporučila každému, kdo hledá spolehlivou botu do bahna, lesa, louky, zkrátka mimo komfort pevných cest. Třeba na krosy, překážkové běhy nebo právě orienťák je to podle mě to pravé. 

 

Prozkoumat Inov-8 X-Talon G 235

AUTORKA: VENDULA HORČIČKOVÁ

Je česká reprezentatka v orientačním běhu. Studuje Psychologii na MU v Brně, běhá za Tj Slovan Luhačovice a švédský klub Malungs OK Skogsmårdarn. Pochází z Přerova a běhá v botách z Best4Run.