⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Bolest achillovky a co dělat, když nechcete na operaci

S triatlonistou Zdeňkem Dohnalem jsme si povídali o tom, co dělat, když máte chronické záněty nebo bolesti achillovek a jestli je vždycky nezbytná operace nebo existují i jiné způsoby, jak problémy s achillovkami řešit. Zdeněk trénuje v Zapro Team a chronické záněty achillovek si uhnal na soustředění v Chorvatsku. Kombinace přetížení a prochlazení kotníků ho dostala skoro až pod kudlu. Nakonec ale našel způsob, jak achillovky řešit i jinak. 

"Nejčastější příčinou bolestí a problémů s achillovkami bývá jednak nedostatečný strečink, velká zátěž a prochladnutí," říká Zdeněk Dohnal, triatlonista a zakladatel běžecké speciálky Best4Run. "U mě to byla kombinace všech faktorů, achillovky se mi vracely pokaždé, když jsem byl ve větším zápřahu. Bolest sice většinou odezněla, ale v pravidelných intervalech se ozývala znovu." 

Zdeněk Dohnal Best4Run Běžecká speciálka

Zdeněk Dohnal je triatlonista, v roce 2015 založil v Přerově běžeckou speciálku Best4Run

Zátěž, prochladnutí a chybějící strečink dávají achillovkám zabrat

Zlatým hřebem pro Zdeňkovy achillovky bylo jarní soustředění týmu v Chorvatsku. Celý týden pršelo, takže celý tým trénoval ve špatném počasí, většinou v oblečení pro letní teploty. Právě kombinace vysoké tréninkové zátěže a prochladnutí achillovek byly příčinou zánětu, který se postaral o to, aby Zdeněk nemohl nejen běhat, ale pomalu ani chodit. 

"Achillovka mi napuchla a po ránu jsem nebyl ani schopen vstát z postele. Během dne, kdy se nohy trochu rozhýbaly, se achillovka uvolnila, ale bolest jsem cítil pořád. Při běhu ze začátku sice nezlobila, ale po pár kilometrech ztuhla a byl problém vůbec chodit, natož tak běhat." říká Zdeněk. 

Rozhodl se tedy vyhledat lékaře, kteří by mu s problémy s achillovkou pomohli. Doufal sice, že dostane prášky nebo mast, ale doktoři ho okamžitě poslali na elektroléčbu a naplánovali operaci. Pouzdro achillovky bylo natolik zbytnělé, že bylo potřeba ho upravit operativně. 

"Můj kolega z týmu na podobných operacích byl už dvakrát a záněty a bolest achillovky se mu vždycky vrátila. Hledal jsem proto, jestli neexistuje jiná možnost, jak si s chronickou bolestí achillovky poradit."

Jak na bolest achillovky a chronické záněty

Chystáte se na operaci? Zkuste napřed fyzio

Pomohl mu až fyzioterapeut Robert Jurečka (mimochodem, můžete si poslechnout podcast, který jsme spolu připravili o běžeckých zraněních). Předepsaná elektroléčba achillovkám vždy ulevila jen na chvíli. Fyzioterapeut se ale zaměřil na rozmasírování lýtek. Zátěž z nich totiž přechází do achillovek a přetěžuje je.

"První dvě masáže byly velmi bolestivé, ale po nich přišla obrovská úleva," popisuje Zdeněk. Na fyzio jsem chodil jednou týdně po dobu asi 2 až 3 měsíců. Mezitím jsem úplně vynechal jakoukoliv větší sportovní zátěž, chodil jsem jen plavat a achillovky jsem šetřil."

Achillovka si během rekonvalescence potřebuje hodně odpočinout. Po měsíci můžete zkusit začít lehce běhat, ale jakmile ucítíte únavu nebo bolest achillovky, prostě trénink přerušte a odložte ho na jindy. Jakoukoliv zátěž je potřeba přidávat velmi pomalu a postupně. 

Robert Jurečka Fyzioterapie  Jak na bolest achillovek

Než vyrazíte na operaci, zkuste ještě probrat bolesti achillovek s dobrým fyizoterapeutem. Robert Jurečka na obrázku se věnuje nejen fyzioterapii, ale také správnému běhu.

Jak vyzrát na bolest achillovek? 

První a nejdůležitější radou je - nepodceňte to. Daný problém s achillovkami může být u každého způsoben něčím jiným, zároveň se každý organismus jinak regeneruje. Než se ale vydáte pod kudlu, zkuste ještě: 

  • navštívit fyzioterapeuta, který se věnuje sportovnímu fyziu a poradit se s ním o možnostech nápravy, 
  • nechat achillovky regenerovat a odpočívat během fyzio terapie po dobu jednoho až několika měsíců, 
  • postarat se o to, aby vám achillovky neprochladly například pomocí speciálních kompresních podkolenek CEP s ochranou achillovky 
  • pořiďte si dobře tlumené boty, 
  • každý den věnujte pár minut strečinku achillovek. 

"Nezdá se to, ale právě v achillovkách se koncentruje veškerá zátěž dolních končetin," dodává ještě na závěr Zdeněk. "Trápil jsem se s achillovkami přes deset let a korunu jsem tomu nasadil na triatlonovém soustředění. Po devíti měsících bolestí a nepohyblivosti jsem konečně narazil na řešení, které zabralo. Teď mám od achillovek pokoj. Naučil jsem se ale, že moje tělo už nedokáže regenerovat stejně jako ve dvaceti, a že už prostě nemůžu běhat v tenoučkých tempovkách. Dopřál jsem nohám dobré boty, odpočinek a fyzio. Pomohlo to." 

 Zdeněk Dohnal