⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

TOP 20 běžeckých bot za rok 2021 na silnici i do terénu podle Best4Run

Rok 2021 je nenávratně pryč a ať už byl jakýkoliv, jedno je jisté. Hodně se běhalo. Zajímá vás, které boty nejvíc frčely u nás v Best4Run? Udělali jsme si malý soukromý žebříček bot, které šly u nás nejvíc na dračku. Výsledky nás ani moc nepřekvapily, protože většina z nich je u nás stálicí už několik let. Pojďte se tedy podívat na nejprodávanější běžecké boty v roce 2021. 

TOP 20 běžeckých bot za rok 2021 podle Best4Run

Napřed pěkně žebříček. 

Top 10 běžeckých bot do trailu 2021

 1. Inov-8 Trail Talon 290 
 2. Inov-8 Trail Fly Ultra G 300
 3. Hoka One One Challenger ATR 6 
 4. Mizuno Wave Rider TT
 5. Hoka One One Speedgoat
 6. Altra Olympus 4
 7. Inov-8 Roclite 290
 8. Inov-8 Trailroc 280
 9. Altra Superior 5
 10. Inov-8 Trail Talon 235

Top 10 běžeckých bot na silnici 2021

 1. Hoka One One Clifton 7
 2. Altra Torin 4.5
 3. Inov-8 Roadclaw 275 Knit
 4. Hoka One One Carbon X
 5. Saucony Triumph 19
 6. Mizuno Wave Skyrise
 7. Asics Gel Nimbus 23
 8. Altra Escalante 2
 9. Asics Dynablast 
 10. Hoka One One Rincon 2

A teď bychom se na jednotlivé modely mohli podívat trochu podrobněji a říct si, proč jsou v tomhle žebříčku. Mimochodem, do žebříčku jsme zahrnuli pánské i dámské modely současně, protože většinou se dost kryjí.

Trailovky, které frčely v roce 2021

Top 20 běžeckých bot do trailu v roce 2021

Inov-8 Trail Talon 290

Inov-8 Trail Talon 290 nás v několika obměnách provází už od otevření obchodu a můžeme o ní říct, že je to nejprodávanější bota, kterou jsme tady za celou dobu měli (díky, Inov-8, tohle se fakt povedlo). 

Je to univerzálka, která se hodí do lehkého terénu, ale zvládne i přeběhy po asfaltu a silnici, kterých je na českých horách víc, než dost. Uvádí se, že je to zhruba 60% na 40% ve prospěch terénu. My opět dodáváme, že čím méně běháte po silnici, tím lépe pro botu i vaše klouby. 

Inov-8 Trail Talon 290drop 8 mm a patří k tlumenějším trailovkám, které jsou vhodné i na dlouhé horské běhy nebo závody. Šířka boty je 4 z 5 a tím pádem pěkně sedí i na širším nártu a poskytuje tak dost pohodlí. Pod patou má podešev 19 mm, pod špičkou 11 mm a špunty jsou vysoké 4 mm. 

Inov-8 Trail Fly Ultra G 300

Tak touhle botou nás Inov-8 potěšil v dubnu 2021. A byla to pecka. Jedovatě zelená bota Inov-8 TrailFly Ultra G 300, na pohled úplně jiná než to, co Inov-8 dosud vyrobil. Vysoká podešev s opravdu velkorysým tlumením, podrážka rozdělená na dvě poloviny pro ten nejdokonalejší grip a citlivost na podloží. Samozřejmě grafén pro vyšší odolnost podrážky. 

Bota už podle názvu určená na ultra běhy, má podrážku o výšce 25 mm, kterou ještě doplňuje vkládací vložka Boomerang o síle 6 mm. Díky tomu jde o nejltumenější model od Inov-8, jaký jsme dosud měli v rukou. Drop je 6 mm a svršek má šířku 5, tedy nejširší, jakou Inov-8 nabízí. 

Kolem vydání téhle boty byl docela humbuk a čekalo se na ni jako na nový díl Harryho Pottera. S odstupem času musíme říct, že to byl humbuk dost oprávněný a že si Inov-8 TrailFly Ultra G 300 získala místo v našich srdcích. 

Hoka One One Challenger ATR 6

No a konečně je tu taky Hoka One One. Značka, kterou Češi začali objevovat teprve nedávno, a která si zaslouží být vidět. Univerzálka Hoka One One Challenger ATR 6 si vás získala hlavně tím, že obstojí jak na silnici, tak v lehkém terénu. A to jsou právě povrchy, na kterých se u nás běhá nejvíc. 

Challenger má velmi pohodlné tlumení, vyrábí se ve verzi klasické i WIDE pro širší chodidlo. Drop je 5 mm, a přestože vypadá robustně, váží jen 279 gramů (UK 8). 

Mizuno Wave Rider TT

Oblibu univerzálních modelů dokazuje i Mizuno Wave Rider TT 2. Jeho anatomie je založená na nejprodávanější silničce od Mizuna Wave Rider (momentálně už 25. generaci téhle objemovky). První verze téhle boty byla obdařená nenápadnými drápky na podrážce, zatímco verze 2 už se nestydí přiznat, že patří i do trailu. 

Mizuno Wave Rider TT je pohodlná, středně tlumená objemovka, která má to nejlepší ze silničky Mizuno, a k tomu taky podrážku, která podrží ve vlhké trávě nebo lehkém terénu. A proto je taky v tomhle žebříčku. 

Hoka One One Speedgoat 4

Jestli jste na něco opravdu čekali, pak to byla dodávka bot Hoka One One Speedgoat. Dělali jsme, co jsme mohli, ale dokázali jsme jich sehnat jenom omezené množství, které také bylo skoro hned pryč. Proč? 

Protože Hoka One One Speedgoat je bota s docela agresivním vzorkem, který se umí poprat i s větším bahnem a neklouže ani v náročnějším terénu. Navíc je také ve verzi úzké i wide, má bezkonkurenční tlumení a dají se s ním běhat ultra jako malina. 

Altra Olympus 4

Za to, že se mezi nejprodávanější bota dostala i Altra jsme hrozně rádi. Dělá nám totiž čím dál větší radost. Altra jako taková je příklon k přirozenému běhu, k dostatku místa pro prsty, k barefootovém stylu běhu, který ovšem zachovává to nejlepší možné tlumení a ochranu chodidla. 

A taková je Altra Olympus 4. Přestože má nulový drop, podrážka dosahuje celých 33 mm a je proto nejtlumenější botou od téhle značky. Budou z ní nadšení i začátečníci, kteří mají široká chodidla a hledají pohodlí. Každopádně je to nová cesta, po které se moc rádi vydáváme. 

Inov-8 Roclite 290

Poprvé jsme Inov-8 Roclite 290 testovali v roce 2017 na Zimním běhu přes Kosíř (článek o testování Roclite 290 si můžete přečíst tady). Byla to pecková novinka, úplně jiná než ostatní boty, které do té doby Inov-8 měl. Dostatečně úzká i na štíhlejší nárty, s vysokými špunty posazenými daleko od sebe, aby z podrážky dobře odcházelo bahno nebo sníh, dělaná jak do blátivých terénů, tak na pevný povrch. 

Časem ji v Inov-8 obohatili o grafén pro větší odolnost a grip, vychytali několik nedostatků v oblasti šněrování a teď je z ní luxusní kráska do pořádného terénu, kterou doporučuje i naše reprezentantka v orientačním běhu Vendula Horčičková

Inov-8 Trailroc 280

Popravdě musíme říct, že nás tahle bota v našem žebříčku dost překvapila. Je to totiž model dost specifický, který si najde uplatnění hlavně na šotolině a pevném povrchu. A těch, co běhají právě po něm zase tolik není. 

Překvápkem žebříčku je pro nás tedy Inov-8 Trailroc 280. Je to tlumenější verze staršího modelu Trailroc 285, který patřil mezi miláčky. Nová verze je obutá na stejné podrážce, šířka kopyta je 3 z 5, takže padne spíš na užší nárty. Drop 8 mm a ochrana proti proražení PowerPlate z ní dělají botu do hor a na kamení. 

Altra Superior 5

Na konci žebříčku se konečně objevují i boty s nižším tlumením, jako je Altra Superior 5. Tohle je bota, kterou jsme si u nás soukromě velmi oblíbili. Je totiž velmi měkkoučká a pohodlná, responzivní, ale kdo má rád přirozený běh, nemusí se vůbec bát ji vzít na dlouhé kilometry do hor. 

Nulový drop je u Altry samozřejmostí, takže pozor, pokud na ni chcete přejít. Ze začátku vás mohou táhnout lýtka, ale brzy si zvyknete a budete si tyhle boty užívat. Superior 5 je super bota pro ty, kdo nechtějí nosit žádnou váhu navíc, mít pohodlí, perfektní grip, dost místa pro prsty a jistotu došlapu i v náročnějším terénu. 

Inov-8 Trail Talon 235

Mezi nejprodávanější se zařadil také lehčí bráška našeho favorita - Inov-8 Trail Talon 235. Oproti modelu 290 (viz první místo tohoto žebříčku), je tohle bota výrazně lehčí. Už na první dotek poznáte, že je to lehká váha, která bude sedět lehkonohým běžcům, které baví po horách doslova lítat. 

Hodí se pro ty, kdo běhají dlouhé tratě, mají dobrou techniku a v nohách už něco naběháno. Drop je 4 mm, váha 235 gramů, šířka je 4 z 5 a určením jde o univerzálku na výkonostní tratě. 

Nejprodávanější silničky v roce 2021 podle Best4Run

Top 20 nejprodávanějších bot na silnici podle best4Run

Hoka One One Clifton 7

Hoka One One Clifton 7 patří k botám, které jsme nejčastěji doobjednávali. Prakticky se u nás na ně stála fronta. Jakmile se nám je povedlo sehnat, šly okamžitě pryč. Proč? Protože jsou pohodlné a rychlé. 

Boty od Hoka One One skoro nic neváží, a stejně je tomu i u Clifton 7. Výška podešve pod patou je 29 mm, drop 5 mm a váha dvacet deka. Díky výraznému vykrojení boty vás nutí běhat po špičkách a předních částech chodidel, což vede ke zrychlování a zlepšování došlapu. Dělá se ve verzi klasické i wide, a získal si už srdce mnoha běžců. 

Altra Torin 4.5

Dvojkou mezi silničkami letos byla Altra Torin 4.5. Tahle bota je pro nás velký objev. Už proto, že když si ji u nás v prodejně obujete, slyšíme jenom: Páni, tak tohle je super. To je papučka! nebo Tak takhle pohodlnou botu jsem ještě neměl/a. 

Právem je tahle bota mezi nejprodávanějšími. Nulový drop, vysoké tlumení, dost místa pro prsty a vychytaná anatomie boty, která nohu pěkně uloží a odtlumí. Ideální i pro ty, kdo se trápí s achillovkami, příčnou klenbou, haluxy a výrustky. Tohle je úplně nový zážitek. 

Inov-8 Roadclaw 275 Knit

Inov-8 Roadclaw 275 Knit je, stejně jako trailovka Trail Talon, tahounem už spoustu let. Sice jsme tak trochu vyhlíželi, že je letos převálcuje Hoka One One, ale kdepak. 

Inov-8 Roadclaw 275 Knit je prakticky jediná silnička od Inov-8. Její největší devizou je široká špička, která odpovídá šířce 5 z 5. Drop 8 mm sice zajišťuje pohodlíčko, ale protože je to pořád Inov-8, nepřijdete o kontakt s povrchem a o přirozený feeling při běhu. 

Hoka One One Carbon X

Tak a teď je jedna závodní raketa. Hoka One One Carbon X přišly na trh v roce 2019. Poprvé tu Hoka použila karbonový plát, který naprosto přesně přenáší energii v botě. Nebyla s tím sice první, ale v Carbon X se jí tahle technologie rozhodně vyplatila. 

Občas tuhle botu dáváme jen tak ze srandy vyzkoušet rychlým běžcům, kteří si přišly pro úplně jiné boty. V tomhle se totiž nedá běhat pomalu a budete z toho nadšení. Hoka One One Carbon X je určená na kratší a velmi rychlé běhy se závodními ambicemi. Jestli už nevíte, jak zrychlit, zkuste tuhle naši tajnou zbraň. 

Saucony Triumph 19

Ani tahle bota není žádným překvapením. Vítěz žebříčku Runner´s World v kategorii tlumených bot, nám často zachraňuje běžce, kteří mají pár kil navíc nebo jsou po operaci velkých kloubů. Tohle je totiž ztělesněné pohodlí. 

Saucony Triumph 19 jsou dostatečně široké a tlumené lehkou pěnou, takže moc neváží. Jestli Saucony něco umí, tak je to responzivní mezipodešev, která luxusně vrací každý došlap. V tomhle je radost chodit i běhat. 

Mizuno Wave Skyrise

Mezi silničkami rozhodně vedly tlumené modely. Mezi nimi také Mizuno Wave Skyrise. O něco lehčí bráška modelu Mizuno Wave Sky, který si nachází cestu k srdcím (a nohám) těch běžců, kteří potřebují vysoké tlumení. Často ho u nás kupují běžci, kteří vypadají spíš jako baskeťáci, protože se nám docela daří zásobovat je i velikostmi 50+. 

Mizuno Wave Skyrise je hodně tlumená objemovka s lehkým a prodyšným svrškem, která je připravená pořádně odtlumit i silné nárazy do povrchu. 

Asics Gel Nimbus 23

Když jsme u trailovek mluvili o tom, že některé modely jsou s námi už léta, platí to i pro Asics Gel Nimbus. Cesta k němu nebyla úplně jednoduchá, od Asics jsme vyzkoušeli spoustu modelů. Ujistili jsme se ale, že Nimbus je fakt pecka, že se k ní rádi vracíme nejen my, ale také naši běžci. 

Asics Gel Nimbus je střižen na úzkém kopytě, které nohu krásně podrží. Tlumením patří mezi to nejlepší, co jsme tu zatím měli, nejvíc sedí běžcům, kteří jsou zvyklí na klasický střih běžeckých bot. Drop Nimbus je 10 mm, váha něco málo přes 300 gramů, takže vyhovuje i těžším běžcům.  

Altra Escalante 2

Na úplně opačné straně spektra než posledně jmenovaný Nimbus, je Altra Escalante 2. Tuhle botu byste prakticky mohli smotat do kapsy. Je to silnička s nulovým dropem a barefootovým DNA, které ale vyvažuje vcelku příjemné tlumení. 

Jde o závodku, o botu rychlou a lehkou. Je svobodná a svobodu dává i celému chodidlu. Na noze sedí naprosto bezkonkurenčně a je radost s ní poprvé vyběhnout. 

Asics Dynablast

Asics Dynablast pro nás byla velká novinka a vypadá to, že je prozatím taky beznadějně vyprodaná. Dynablast nezamlčuje ani kousek toho, co Asics dal běžeckému světu. Přidává ale lehkost a rychlost, na kterou jsme zvyklí od jiných značek. 

Dynablast je bota navržená pro ty, kdo se trápí s došlapem na patu a snaží se ho trochu zlepšit. Pokud se znovu objeví, rozhodně ji zase naskladníme. 

Hoka One One Rincon 2

Do žebříčku se vešla ještě jedna Hoka, tentokrát je to Hoka One One Rincon 2. Extrémně lehká, na noze ji prakticky necítíte. O něco méně tlumená než nejprodávanější model Clifton, určená těm, kdo už mají naběháno. 

Hoka One One Rincon 2 je bota, se kterou se nemusíte stydět na žádném závodě, protože vám dokáže pomoci zaběhnout ho co nejlépe. 

Co se do žebříčku nevešlo? 

41981-8_inov-8-roclite-pro-g-400-gore-tex-closeup-2-1 (1)

Pak tady ještě máme pár překvápek, které sice úplně nepasují do našeho žebříčku TOP 20 nejprodávanějších bot na silnici i do terénu, ale o kterých jsme vám rozhodně chtěli říct. Jednak proto, že to jsou skvělé věci, jednak proto, že se taky prodávaly jako housky na krámě. Tady jsou: 

 • Inov-8 Roclite PRO 400 GTX - na začátku jsme turistickým botám od Inov-8 moc nevěřili, ale teď pokaždé voláme, že chceme ještě. Roclite 400 je naprostá pecka, skvěle udělaná bota na dlouhé treky, která nepromokne, je lehká, má podrážku, která neklouže a celkově je úžasná. Škoda, že jich je tak málo.  
 • Skinners - ponožkoboty, jasně, už je známe. Letos jsme ale přidali dětské verze, které naši maličcí milují a nechtějí je zouvat. Vyšla taky verze 2.0, která je prodyšnější a vychytanější než všechno, co bylo předtím. 
 • DexShell nepromokavé ponožky - tohle už trochu opakujeme, ale DexShell letos kromě nepromokavých ponožek přišel taky s nepromokavými rukavicemi a čepicemi. A je to paráda.