⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Ponožkoboty Skinners - na co si dát pozor při běhání naboso

Barefoot, bosoběh, minimální drop, chůze na boso.... co mají společného? Minimalistické požadavky na tlumení. Kdo hledá naprostou přirozenost došlapu, poohlíží se většinou po takovém vybavení, které mu dopřeje naprostou volnost. Na co si ale dát pozor, pokud chcete běhat naboso? 

To první, co byste si měli promyslet je to, proč chcete běhat naboso. Pokud je to trend, který chcete následovat, raději to ani nezkoušejte. Pokud vám ale naopak vadí tlumené boty, rádi chodíte bosky a chcete běhat přirozeně, může být bosoběh něco pro vás. Běžecké boty jsou většinou konstruovány tak, aby noze poskytly tři věci: stabilitu, tlumení a ochranu chodidla. Díky tomu budete běhat pohodlně, šetřit klouby a šlachy, ale ztratíte kontrolu nad povrchem, po kterém běžíte. Běhání naboso je proto pro většinu běžců zážitkem, který připomíná návrat do dětství. 

foot-10

Běhat naboso musíte správně

Velkou výhodou běhání naboso je to, že vám rozhodně nedovolí běhat přes patu. Představíte - li si lidskou nohu od kotníku dolů, zjistíte, že jde o soustavu pečlivě promyšlených šlach, kloubů, úponů a kostí. Ty všechny mají za úkol vás nejen podržet ve vzpřímené poloze, ale hlavně ztlumit váhu vašeho 50ti 60ti 70ti a více kilového těla při došlapu. 

Skinners-Run1-700x492

Zkuste se teď vyzout, postavit si na zem zrcadlo a podívat se, jak noha vypadá při došlapu. Postavte se k zrcadlu bokem a bosky a přeneste váhu na nohu, která je k zrcadlu blíže. Většinou je dobře vidět, jak se klenba prohne při došlapu směrem k zemi. Pokud nevlastníte nějakou pěknou propadlou klenbu, měli byste vidět, jak chodidlo při došlapu přirozeně pracuje. Zkuste malinko poskočit a vyzkoušet, jak vám chodidlo funguje. Pro porovnání můžete došlápnout na patu a podívat se, jestli vám chodidlo pomohlo dopad ztlumit. Jak je vidět, při došlapu na patu jste mu nedali moc šancí fungovat. 

Běhat naboso je proto pro nohy přirozené, ale je potřeba běhat správně a šetrně. Do běhání naboso se rozhodně nepouštějte pokud: 

  • máte nadváhu, 
  • jste po operaci kolen, kotníků, kyčlí nebo jiných velkých kloubů, 
  • řešíte problémy s achilovkami, plantární fascií nebo jiné ortopedické záležitosti, 
  • běháte v hodně tlumených botách a je vám to pohodlné. 

Jak začít? 

Začít běhat naboso nezkoušejte hned. Než se do něj pustíte, začněte naboso chodit. Doma, venku, ve fitku, v práci. Venku nebo někde, kde bývá hodně lidí, to možná nemusí být úplně příjemné, ale od toho tu jsou ponožkoboty Skinners, o kterých se ještě budeme bavit. 

8

Než si zvyknete na bosou chůzi, vyzkoušejte také boty s minimálním dropem. Projděte se v nich po městě a běžte v nich na celodenní túru. Zpočátku to bude nezvyk a mohou vás pálit chodidla. Časem ale přijdete na to, že si noha zvykla a pracuje jinak. Pokud vám to bude nepříjemné i po 14 dnech chození v podobných botách, zvažte, jestli je bosoběh opravdu pro vás. 

Než se pustíte do velkých výběhů, proběhněte se naboso v trávě na stadionu nebo na hřišti, na louce, po lese nebo po pláži (pokud samozřejmě bydlíte ve vile u moře). Povrch je tady mnohem měkkčí a můžete sledovat, jak se vaše nohy při bosém běhu chovají. Pravděpodobně budete běhat hodně po špičkách a po prvních bězích budete mít citlivá lýtka. Zapracujte na došlapu, který by měl být veden přes střed chodidla k vnitřní špičce nohy (tedy od nártu k palci). Pro první bosoběhy stačí pár minut denně. Časem intervaly prodlužujte. 

V čem běhat? 

Běhat naboso byste samozřejmě měli bosky. Problém je v tom, že kromě techniky si pak musíte hlídat ještě povrch a pokud možno si neublížit, nepoškodit chodidla kamínky, větvičkami nebo střepy. Před samotným bosým běháním proto můžete vyzkoušet: 

Tyhle předstupně vám pomohou přiblížit se k bosému běhání natolik, aby pak nebylo těžké zout se docela a běhat bez bot. 

Český vynález pro bosoběžce

 

Co nás nadchlo, je český vynález Skinners. Ponožkoboty, díky kterým můžete chodit nebo běhat téměř naboso, ale nemusíte se bát, že si vrazíte něco do nohy. Přišel s nimi Petr Procházka a jsou to pevné ponožky, které jsou zespod zesíleny speciální pryžovou směsí proti proražení. Dají se sbalit do kapsy, dají se prát a můžete je používat na běhání, na cvičení, na chůzi nebo třeba jako záložní boty na kolo nebo na brusle. 

5

Zajímalo nás, jak takové ponožkoboty vypadají po roce používání. Pryžová směs totiž vypadá, že dlouho nevydrží. Ujistili jsme se ale, že se po dlouhém používání pryž sice "sjede", ale zůstane celistvá, v ponožkobotách se neudělá díra a dál slouží svému účelu. 

Skinnersky byly mimochodem mimořádně úspěšné na Kickstarteru a patří mezi nejúspěšnější startupy u nás. Není se co divit. Povedly se.