⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Tipy na trailové běhy: Na Kraličák

Pravá a nefalšovaná moravská trailová klasika. Kdo nebyl u slona, není běžec ani turista, je to pecivál a nic neví o životě. Nový tip na trailové běhy Venduly Horčičkové vede právě tudy až k vrcholu Kralického Sněžníků. Velice osvěžující, že?

Po delší odmlce se vracím s tipy na trailové výběhy v různých lokalitách naší krásné České republiky. Tentokrát vás nebudu šetřit a vezmu vás na svůj letní dlouhý běh do pohoří Kralického Sněžníku. Pravá trailová paráda.

Trasa 30,2 km | Převýšení 1134 m | Trasa zde

Výběh začíná na vlakové zastávce Podlesí. Já konkrétně jsem jela z Přerova rychlíkem do Olomouce, kde jsem přestoupila na další rychlík směr Jeseník. Z něj jsem po hodině jízdy vystoupila v Hanušovicích a přesedla do motoráčku směr Dolní Lipka. Všechny vlaky pěkně navazovaly, čekaly na sebe a celkově mi cesta zabrala 1:45, což podle mě není taková katastrofa.

IMG_20191013_122217

Od plechové boudičky s nápisem Podlesí jsem se vydala kousek doleva k silnici. Tam jsem se dala doprava a už jsem se napojila na modrou značku, které mě dovede až na rozcestí Stříbrnická – sedlo. To bude ale až za 16 km, takže trochu popořádku. 1 km musím přežít po silnici, pak už se dávám doleva údolím směrem k Vojtíškovu. Vojtíškovem stoupám mezi hezkými chalupami až na konec vesnice. K mému zklamání i za Vojtíškovem modrá značka pokračuje po asfaltce. To je pro mě nejslabší věc na tomto výběhu – z Vojtíškova až na rozcestí U Sedmi cest, tedy 5 km, se běží po mírně stoupající asfaltové cestě.

IMG_20191013_133129

Zato potom je to naprostá paráda. Modrá značka pokračuje po travnaté pěšince mezi nízkými smrky, houpe se po hřebenu přes paseky s krásnými výhledy, lesem s vysokým borůvčím, kolem lesnické chaty Babuše, kolem bunkrů. Tohle je pro mě čistá radost.

Po modré dobíhám až na rozcestí Stříbrnická – sedlo, které už leží u hranic s Polskem. Čeká mě závěrečný stoupák na samotný vrchol Kralického sněžníku – 2 km s 220 m převýšení. Volím českou červenou značku, která je delší a tím pádem mírnější. Probíhám kolem slůněte, osvěžuji se vodou z pramene Moravy a pak už hurá nahoru. Vrchol je sladký.  Mám štěstí na počasí, výhledy jsou na všechny strany opravdu luxusní.

IMG_20191013_144107

Po chvíli kochání, svačině a odpočinku je načase vydat se na cestu zpět. Pokud máte rádi prudké technické seběhy, můžete běžet 3km po hranici po zelené polské značce až na rozcestí Gleboka Jama, kde se po žluté dáte doprava a připojíte se na mnou popsanou trasu. Já preferuji mírnější seběhy, takže pro zpáteční cestu volím opět červenou. Přes Stříbrnická – sedlo pokračuji po červené dál, užívám si výhledu Pod Ludmilou, osvěžuji se u Adélina pramene a prohlížím si hezky spravenou Kapličku Panny Marie. Tady se červená odpojuje doleva, já ale pokračuji po modré do Stříbrnic.

IMG_20191013_153539

Cestou míjím ještě křížovou cestu. Ve Stříbrnicích musím asi kilometr po silnici, pak uhýbá doprava a přes louky dobíhám do svého cíle – Starého Města pod Sněžníkem. Na hodinkách mám 30 km za 3:15. Jsem maximálně spokojená. A co vy?

Zpět domů jedu opět vlakem – motoráčkem do Hanušovic, následně rychlíkem směr Brno do Olomouce a tam přesedám na rychlík do Přerova. Celkově mi cesta zpět zabere 1:53. Tento výběh je tak hezkým celodenním výletem, který podle mě stojí za to.

  • Trasa: Podlesí - Vojtíškov - U Sedmi cest - Souš - Babuše - Podbělka - Sušina - Černá kupa - Stříbrnická - Králický sněžník - Stříbrnická sedlo - Vyhlídka Pod Ludmilou - Adélin pramen - Stříbrnice - Staré město pod Sněžníkem 

Autorka: Vendula Horčičková

Je česká reprezentatka v orientačním běhu. Studuje Psychologii na MU v Brně, běhá za Tj Slovan Luhačovice a švédský klub Malungs OK Skogsmårdarn. Pochází z Přerova a běhá v botách z Best4Run.