⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Test: Inov-8 Roclite 290 na orienťáckých tratích

Když běháte orientační běh, potřebujete boty, na které se můžete spolehnout v opravdu různorodém terénu. Vendula Horčičková takhle otestovala boty Inov-8 Roclite 290. Jak to dopadlo?

Vendula Horčičková je reprezentantka v orientačním běhu a několikanásobná mistryně. Boty, které obouvá na závody musí něco vydržet, a taky musí být dostatečně spolehlivé na to, aby neklouzaly ani na naprosto nevyzpytatelném povrchu. Obuli jsme ji do Inov-8 Roclite 290. A tady je její recenze. 

V polovině letošního roku jsem po zimním opotřebení sháněla novou botu na delší objemové tréninky. Potřebovala jsem něco, co se mnou vydrží dlouhý trénink na nezpevněných cestách, v lese a nejlépe i na asfaltu. Dost snadno jsem vybrala Inov-8 Roclite 290. Pojďme se podívat, jak po 4 měsících běhání obstály.

 

Už na první obutí mi byla bota na noze velmi příjemná a dobře mi padla. Mám dost úzkou nohu a u Inov-8 jsem měla poslední dobou problém s jejich kopytem S, tedy Standard. Prakticky všechny trailové boty šijí na tomto kopytu, které má za cíl poskytnout noze dostatečný prostor pro práci prstů. U mojí úzké nohy to ale bohužel způsobovalo jen to, že mi noha v botě lítala. Neměla jsem pocit, že se na ni mohu spolehnout. Inov-8 Roclite 290 je první bota na kopytě M – něco mezi širokým S a úzkým P. Takže pro mě naprosto ideální – dostatečně úzká, abych měla pocit, že mi v botě noha drží a současně tak akorát široká, že když mi noha trochu oteče při dlouhém tréninku, pořád mě bota netlačí. Za tento posun zpět k užším botám palec nahoru!

Podrážka, která neklouže, svršek, který vydrží

Co se mi dál u Inov-8 Roclite 290 hodně líbilo, byla podrážka. Dost hrubá, aby mě podržela v terénu, současně plochá, takže člověk může doběhnout k lesu a od lesa po asfaltu a pro nohy je to příjemné. Na první pohled byla podrážka z kvalitní odolné pryže. Všechny  moje domněnky o výdrži podrážky se po 4 měsících používání bot potvrdily! Můžete porovnat, jak vypadá moje podrážka nyní. Struktura je pořád zřetelná. Žádný poškozený nebo odlomený špunt. A to boty nijak nešetřím, naběháno mají určitě už aspoň 50 hodin. Kvalitní pryž také způsobuje, že boty vůbec nekloužou ani na mokrém asfaltu. Z toho jsem byla vážně příjemně překvapená.

Další věc, na kterou se při výběru boty zaměřuji, je její svršek. Mám trochu atypické větší malíčky a často mívám problém, že se mi svršek z vnější strany v místě malíčku rychle proděraví. Roclite 290 mi ve všech ohledech hodně seděly, ale tohoto aspektu jsem se obávala. Svršek je měkký a působí látkovým dojmem. Nicméně čtyři měsíce běhání utekly jako voda a bota je pořád jako nová. Na svršku zatím nepozoruji žádné změny a to s botami běhám opravdu všude možně.

  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální
  • kopyto: M

Nejlepší trailovka pro úzké nohy

 

Celkově musím říct, že jsem z těchto bot hodně nadšená. Splnily všechno, co jsem od nich očekávala. Vydržely se mnou dlouhé letní výběhy v Hostýnkách, aniž bych měla na noze jedinou oděrku. A tím dlouhé myslím 20+km. Přežily se mnou běhací prodloužený víkend v Tatrách a výběh v kamenech na Rysy i Baranec. Běhají se mnou v Brně i jeho okolí. Ani jeden puchýř, na nohu padnou skvěle. Výborně drží v terénu i na cestě. Jiné bych si aktuálně na dlouhé tréninky nekoupila. Troufám si tvrdit, že pro užší nohu je to nejlepší trialová bota, jakou Inov-8 nabízí. A vy jste je ještě nezkusili?!