⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Otestovali jsme jako první: Inov-8 G-series s grafenem

Jako první běžecká speciálka v Čechách jsme měli možnost testovat revoluční novinku od Inov-8 Terraultra G 260 a Mudclaw G 260. Bota neuvěřitelně drží a chová se jako profík!

O tom, že Inov-8 přinese na trh nové boty s grafénem se mluví už od začátku roku. Superlativy se hemžila nejen kampaň, ale i slova těch, kdo už v zahraničí dostaly nové boty do rukou. Jako první běžecká speciálka u nás jsme je otestovali i my. A to pořádně - na Valachymanu, na tréninku na autokrosové trati, na našem Runspiration, na výběhu Mattoni Free Run Přerov a na Hostýnské osmě. Byl to nabitý týden, ale díky tomu můžeme říct, že máme nové boty opravdu dobře otestované. Jak to dopadlo? 

Jedovatě zelená série

 

Zelená je barva, která odlišuje G-Series od ostatních barev v kolekci. Typicky "inovejťácká" barva zelená jako užovka, signalizuje výjimečnost této boty - není to žádná frajerka do města, ale spolehlivá bota do jakkoliv náročného terénu. Grafén se sice v příštím roce objeví i v jiných modelech (do vínku jej dostane třeba celý koncept Roclite, ale jedovatě zelená barva signalizuje všechny přednosti G-Series. A těmi je odolnost, lehkost, pružnost a neuvěřitelná přilnavost. 

Při laboratorních testech nové modely testovali na spoustu věcí, mimo jiné i na to, jak se chovají v tahu. Díky grafénu se může podrážka nové série natáhnout na 70 cm (což bylo mimochodem maximum testovacího přístroje) a vrátí se zase zpět do své původní podoby. Jiné boty vydrží maximálně 30 centimetrů. Grafén je 200x pevnější než železo, ale přitom je lehoučký a pružný. Právě proto je jako předurčený pro příměs do podrážek běžeckých bot. 

Grafén do terénu i do fitka

Do G-Series jsou aktuálně zařazeny 3 modely: Inov-8 Terraultra G 260 (50% trail, 50% silnice), Inov-8 Mudclaw G 260 (90% trail, 10% silnice) a F-Lite G 290 (indoor).  Na trh zatím přišla jediná z nich, a to je univerzálka Terraultra G 260. Co umí jednotlivé modely?

Inov-8 Terraultra G 260

 • nejširší bota v celé současné nabídce Inov-8
 • nulový drop, 9 mm podešev
 • vhodná do terénu i na silnici
 • kevlarový svršek
 • odolná proti proražení

Inov-8 Mudclaw G 260

 • čistokrevná bota na orienťák nebo extrémní závody
 • nejužší kopyto v nabídce značky
 • nulový drop
 • kevlarový svršek
 • vysoké a široké špunty

Inov-8 F-Lite G 290

 • bota na crossfit nebo fitness
 • široký střih S4
 • drop 4 mm
 • výztuha X-Protec proti proražení

Testování: prošla na jedničku!

 

Tak a teď si pojďme říct, jak prošla naším testem. Aby to nebylo tak jednoduché, otestovali jsme ji během týdne na dvou náročných závodech, na dvou výbězích a navíc jsme ji pořádně probrali na Runspiration, což je série setkání se zajímavými lidmi, kterou u nás v Best4Run občas děláme. Testovali jsme především Inov-8 Terraultra G 260 (která je momentálně jediná na českém trhu), ale došlo i na testování Mudclaw G 260. Boty se ocitly na pevně udusané hlíně autokrosové trati, byly na terénním triatlonu, byly na výběhu po asfaltu a lesních cestách, byly na 70ti kilometrovém nočním horském trailu v dešti. Rádi bychom teď napsali, že jim některý z těch terénů neseděl, ale nebyla by to pravda. Inov-8 Terraultra G 260 tohle všechno v pohodě zvládá. 

Terraultra G 260 je první inovejťácká bota na objemové běhání s nulovým dropem. Z toho jsme měli trochu respekt, protože to je přece jen trochu lahůdka. Navíc běžci, kterým sedí takhle široký střih kopyta, většinou nebývají žádní drobečci. Ukázalo se však, že ani ti, kdo ji poprvé obuli na Hostýnskou osmu (70 km terénem Hostýnský vrchů), neměli s nulovým dropem problém. Bota je na 9 milimetrové podrážce, takže tím dost vyrovnává absenci jakékoliv podpory pod patou. Měl by to být právě nulový drop, který z ní udělá botu pro pár fajnšmekrů. Ukázalo se však, že není nijak vražedný. Při běhu po pevnějším povrchu si někteří běžci stěžovali, že je mírně pálí plosky nohou, což je právě znak toho, že pro ně nula není zrovna nejlepší volba. Všem ostatním ale i takhle minimalistická bota sedla skvěle. 

Kromě nulového dropu je tu ještě šířka, která je u Inov-8 výjimečná. Už třeba modely Parkclaw seděly i běžcům se širší nohou, Terraultra G 260 je však ještě o něco širší. Díky tomu je obrovsky pohodlná, a to i pro běžce, kteří mají široký nárt. Drobnější chodidla se v ní však trochu ztrácí a budou si muset počkat na modely, které budou technologicky odpovídat G-Series, ale poskytnou kombinaci užšího kopyta a univerzálnější podrážky. 

Grafénová kolekce je uváděna sloganem World´s Toughest Grip. Pro neangličtináře něco jako Nejlepší přilnavost světa. A musíme říct, že tomuhle sloganu G-Series dostála se vším všudy. Skvěle držela na udusané hlíně, poradila si s kamením a šotolinou. Zvládla mokré větve a kameny na Hostýnské osmě, udržela se v pohodě na mokrém asfaltu. A právě nepřekonatelný grip bylo to, co si chválili všichni, kdo ji vyzkoušeli. 

Resumé? Pohodlná bota nejen pro náročné běžce

 

G-series se při distribuci do Čech dost zdržela. Přestože už měla být dávno na trhu, máme tu jeden model a nekompletní velikostní řadu. A to je možná největší slabost téhle série. Inov-8 Terraultra G 260 jsme otestovali na několika závodech, různých površích, rozdílných nohách běžců. 

Skvělá přilnavost v jakémkoliv terénu, pohodlí, ale zároveň skvělá vnímavost povrchu z ní dělá velmi zajímavou botu na dlouhé běhy. Jde o botu, která přináší opravdovou radost z běhání. Zaslouženě se kolem ní dělá takový humbuk. 

Slabinou je možná až příliš široké kopyto, které vyžaduje zkušenost s podobným střihem, nesedí na užší chodidla a nehodí se na krátké technicky náročné závody, na kterých nedokáže dobře reagovat na terénní změny. Kulaté tkaničky nás tak docela nepřesvědčily a museli jsme je schovávat pod šněrování, aby se nerozvazovaly. 

"Skvělá bota, po cca 3 týdnech naběháno 260km, včetně Hostýnské osmy (74km) na noze sedí jako druhá kůže, drží na všech površích, kromě opravdu hlubokého bahna :) (a to po pár metrech opouští podrážku)." Jan Vacula, Přerov

Bota je už od prvního vyzkoušení nesmírně pohodlná a po změknutí kevlaru ve svršku ještě o kousek více. Na asfaltu a tvrdším podkladu drží jako přibitá, na nepříliš blátivé lesní cestě se na ni člověk může taky spolehnout. Do bláta úplně není, ale na to má Inov-8 jiné modely. Stejně tak si člověk musí dávat hodně pozor na mokrém kamení, kde vyloženě klouže. Co se týče širokého kopyta, tak tam je skvělá volnost pohybu, kterou ocením především při delších trailových výbězích a rozhodně je to moje no. 1 pro ultra závody. Zároveň však šířka kopyta snižuje přesnost došlapu v techničtějších úsecích, takže určitě není na kratší, rychlé a technické závody. Opět na tuto oblast má Inov-8 jiné modely. Za mě obrovské plus je nulový drop, který je silně návykový. No a naopak trochu nešikovné je zpracování jazyka v kombinaci s kulatými tkaničkami, které prakticky znemožňuje botu obout rychle a bez upravování." Adam Viktorin, Vsetín

"Testoval jsem nové běžecké boty do terénu na závodu Hostýnská 8. Po vyzkoušení jsem se rozhodl pro velikost 43, tedy devítky. Závod měřil 72 km, převýšení bylo přes 3500 metrů. Povrch byly především lesní cesty, často kamenité, občas asfalt. Vzhledem k deštivému počasí, byly cesty i bahnité. Boty mi na první vyzkoušení sedly. Vyhovovala mi zejména široká přední část boty. Podrážka byla pružná a přitom dostatečně silná. Barva podrážka byla černá, tedy z nové řady grafen. Svršek boty byl pevný, pogumovaný. I přes několikahodinový déšť, jsem neměl v botě mokro. Samotná bota držela na téměř všech površích výborně! Smýkala se pouze na v hodně blátivých kopcích. Na kamenech, při běhu přes větve, při seběhu či výběhu po kamenité cestě, nebyl žádný problém. Pouze při delším běhu v blátivém terénu, se bahno držela na botě déle ale relativně rychle blato odpadlo z podrážky a nakonec i z bočních stran botů. I přes nulový drop jsem necítil žádný problém při více než desetihodinovém běhu, a to ani u achilovek. Byl jsem s botami velmi spokojený. Koupil bych si je, ale bohužel moje velikost už není k dispozici. Bob Komín, Zlín, www.bobkomin.run

Terraultra je široká a pohodlná. Má nulový drop, ale přesto je relativně dobře tlumená, takže se nemusíte bát ani extrémních vzdáleností v terénu. Svršek je prodyšný, ale díky kevlaru dostatečně pevný a pružný. Sečteno a podtrženo - tahle bota se v Inov-8 dost povedla. 

Bohužel Inov-8 celosvětově nezvládlo nápor na novou sérii a bota je téměř vyprodaná ještě před tím, než vůbec přišla do obchodů. Dodávku dalších 300 párů pro celou republiku čekáme na konci listopadu, do té doby si budeme muset vystačit s tím, co máme na skladě. Další model - Mudclaw G 260 by se měl na našem trhu ukázat koncem října.