⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Jak vybrat první vrstvu na běhání?

Dneska tu máme téma, ve kterém máme sami co dělat, abychom udrželi přehled. Termoprádlo, funkční prádlo, první vrstva. Technologie totiž jdou neustále kupředu a ta první moira, kterou vám maminka vyprala s aviváží, až z ní byla železná košile, je už dávno pryč. 

Jak vybrat první vrstvu

Je 21. století a máme tu merino, nanovlákno, technologie se stříbrem, dutá vlákna...čekáme už jenom nanoboty. Jak se v tom ale vyznat? 

Tak za prvé, dobré termoprádlo poznáte tak, že vyběhnete na Lysou (Sněžku, Matterhorn - doplňte svůj oblíbený kopec), budete durch mokří, ale než si vystojíte frontu na polévku, bude termoprádlo zase suché. To je základ. A co dál? 

Základní rozdělení funkčního prádla CRAFT

  • Merino 240 - nízká aktivita,  komfort v rozmezí -5°C do -15°C
  • Warm Intensity - nízká aktivita, komfort v rozmezí -5°C do -15°C
  • Comfort - střední aktivita, komfort v rozmezí 0°C do -10°C
  • Active Intensity - střední a vysoká aktivita, komfort v rozmezí 0°C do -10°C
  • Active Extreme - vysoká aktivita, komfort v rozmezí 10°C do -5°C
  • Nanoweight - na léto, vysoká aktivita, komfort 20°C do 5°C

Jak rozlišit nízkou a vysokou aktivitu? Čím víc se hýbete, tím větší jsou nároky těla na odvod potu a nižší na tepelný komfort. Pro nízkou aktivitu tedy platí, že se jedná například o turistiku, lehký běh, běžkování nebo lyžování, kdy se počítá s tím, že část doby stojíte (sedíte na lanovce, kocháte se a pijete čaj). Vysoká zátěž je pak horský běh, sprinty, silový trénink a jiné aktivity bez delších zastávek. 

Zároveň ale platí, že má každý člověk termoregulaci nastavenou jinak. Myslete na to při výběru, a pokud vám bývá opravdu zima, sáhněte po teplejší první vrstvě. Materiály jsou totiž natolik funkční, aby se postaraly o spolehlivý odvod potu. 

Craft Merino 240 - když je fakt zima

Jak vybrat první vrstvu?

 

Velmi teplá vrstva pro mírnou aktivitu v mrazu. Merino má dvě zásadní vlastnosti. Hřeje, i když je mokré, a navíc je velmi odolné proti zápachu. Otázkou je, jestli ho vzít jako první nebo druhou vrstvu, protože přes všechen pokrok, ještě pořád trochu kouše. Rozhodně je ale dobré mít ho v šatníku. 

 

Craft WARM Intensity - když bude zima a budete se méně hýbat

Jak vybrat termoprádlo

 

Nižší intenzita pohybu při nízkých teplotách. Tohle je prádlo, které vám vydrží roky. Můžete v něm běhat, lyžovat, běžkovat i chodit po horách. Krásně vypadá a patří mezi ty teplejší kousky, které ocení ti, kterým je furt zima. 

 

Craft Fuseknit Comfort - klasika do mírnější zimy

 

Jak vybrat termoprádlo?

 

Pro střední a vyšší aktivitu v mírném chladu. Bezeševé, elegantní a pohodlné. Tohle je asi ta nejklasičtější první vrstva, kterou můžete mít. Vyrobená je z recyklovaného polyesteru se špičkovými dutými vlákny, které rychle odvádí pot a jsou velmi příjemná na nošení. 

 

Craft Active Intensity - pro vysokou zátěž 

 

Jak vybrat termoprádlo?

 

Pro vysokou zátěž v chladu. Tohle je pro ty, kteří nejsou tak docela zmrzlí, ale potřebuje opravdu dobré funknčí prádlo pro vysokou zátěž. Dá se nosit celoročně na běhání, na kolo, na venkovní posilování, prostě na všechno. Nezahřeje jako svetr s jelenem, ale je to dokonalé funkční prádlo. 

 

Craft Active Extreme - když potřebujete opravdu super funkční prádlo na celý rok

 

Jak vybrat první vrstvu?

 

Pro vysokou zátěž ve větrných a chladných podmínkách. Tak a nakonec něco pro ty, kdo polezou na ten Matterhorn. Tohle je funkční prádlo, které je vysoce technicky zpracované (průduchy, ergonomické švy), velmi rychlé odvádí pot a ve variantě WIND je navíc vybaveno neprofukovými panely s membránou. 

No a teď už stačí jenom boty s pořádnými špunty nebo hřeby a můžeme na hory. Ale o tom až zase někdy příště. 

Všechny fotky: Craft CZ 

Jak vybrat termoprádlo