⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Videorecenze: Inov-8 Oroc 270 | Petr Pavliš

Inov-8 si pro nás na letošní zimu přichystal luxusní překvápko. Je jím nová dvojhřebovka Inov-8 Oroc 270. Zatímco do teď měly hřebové boty v každém špuntu jediný hřeb, nový Oroc 270 (a Oroc Ultra 290) má v každém špuntu hřeby dva. Proč? Pro větší pohodlí při běhu a lepší rozložení váhy na chodidle. Jak se v nich běhá Petru Pavlišovi v Norsku? 

Inov-8 Oroc 270 videorecenze | Boty na běhání s hřeby

Inov-8 Oroc 270 vs. Inov-8 Oroc Ultra 290

Inov-8 přišel s technologií dvojhřebů hned ve dvou nových botách. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

 

Inov-8 Oroc 270

Inov-8 Oroc Ultra 290

 

40532_inov-8-oroc-270-krosove-boty-panske-s-hreby

40538_inov-8-oroc-ultra-290-krosove-boty-panske-s-hreby

Drop 4 mm 8 mm
Šířka 2 z 5 3 z 5
Počet špuntů 15 15
Počet hřebů 30 30
Určení Výkonostní Ultra Trail
Váha 270 g 290 g
Svršek Balistický nylon Balistický nylon

 

Ve zkratce se jedná o dvě velmi podobné boty. Zatímco Inov-8 Oroc 270 je určena na rychlejší běh (orientační běh a závody), Inov-8 Oroc Ultra 290 je o něco robustnější, pohodlnější, s vyšším dropem a hodí se i na dlouhé ultratraily v ledových a zasněžených horách. 

 

Co o Inov-8 Oroc 270 říká Petr Pavliš? 

"Inov-8 Oroc 270 jsem si zamiloval na první pohled. Při zkoušení boty mě docela zaskočilo, jak úzké boty jsou. Přesto jsem si řekl, že do nich půjdu. A nelituju. Jejich úzký střih se nakonec ukázal jako jedna z klíčových vlastností boty, díky které máte naprostou kontrolu."

Kde je Petr Pavliš Testoval? Trochu tady u nás na českých horách, ale hlavně ve Skandinávii, v Norsku, v oblasti Hemsedal. 220 kilometrů od Osla a v hromadách sněhu. A ledu, samozřejmě. Prostě v ideální podmínkách pro Inov-8 Oroc 270.  

Inov-8 Oroc 270 Běžecké hřebové boty na sníh a led

"Stabilitu skvěle doplňují i parádní dvojhřeby. Ty zabraňují většímu tlaku na chodidla v několika málo bodech při běhu po tvrdém povrchu a ještě víc podrží na čistém ledu. Podle mě to jsou ideální boty na  zimní běžecké radovánky. " 

Dvojhřeby jsou novinka, za kterou Inov-8 zaslouží pochvalu do žákovské. Zatímco klasické hřebovky (a taky všechny předchozí od Inov-8 měly v každém špuntu jeden hřeb, Oroc má v každém rovnou dva karbidové hřeby. 15 špuntů o výšce 5 mm doplněných dvojhřeby slibují maximální stabilitu a ještě o něco větší grip na ledě, než všechny ostatní předchozí hřebovky.  

Proč chtít hřebovky Inov-8 oroc na běhání? 

Inov-8 Oroc 270 Hřebové boty na běhání

Jestli jste se letos vydali na české hory, asi jste si všimli, že bez hřebů je to docela oříšek. Velmi brzy tu nasněžilo, teplé počasí sněhu pomohlo roztát, aby mohl za pár dní zase natvrdo zamrznout a sevřít naše kopce do ledové krusty. Kdo neměl hřeby nebo alespoň nesmeky, moc toho na horách letos nepoběhal. Zatímco nesmeky jsou super provizorka, když si nejste jistí, kde a co poběžíte, hřebové boty vám poskytnou tu nejlepší možnou míru jistoty došlapu na ledovém povrchu. Oproti nesmekům mají jednu velkou výhodu - netrhají se a nezouvají se. 

Úzké kopyto pro maximální stabilitu

Inov-8 Oroc 270 je schválně napnut na jednom z nejužších kopyt. Není to proto, aby byla bota nepohdlná. Je to proto, aby chodidlu nedovolila žádný nežádoucí pohyb do stran v okamžiku došlapu. Proto je na úzkém kopytě, a proto se hřebovky v širších verzích moc nedělají. 

Odolný Svršek z balistického nylonu

Svršek Inov-8 Oroc 270 i Oroc Ultra 290 je z balistického nylonu a ošetřeny nepromokavým zátěrem. Neznamená to, že by měl membránu, do které nezateče, ale udrží venku docela velkou porci vody. A sněhu. Přesto je dobré vzít si na nohy ponožky s merinem. Když už obouváte hřeby, předpokládá se, že budete venku delší čas, poběžíte sněhem nebo po ledu. Merino se postará o to, aby byly nohy v teple, i když boty promoknou. 

Obsázka a kapsička na návleky

Pevná obsázka boty se stará o to, abyste si neokopali prsty. Její tvar je nově přizpůsoben tak, aby zpevnila také nejkritičtější místa každé boty, které jsou v ohybu prstů na špičce, a také na malíčku. Samozřejmostí je také kapsička, do které se dá uchytit Inov-8 All Terrain Gaiter, tedy návlek proti sněhu a blátu, který tak nemusíte podvlékat pod botou.