⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Jak vybrat boty na běh podle povrchu?

Někdo lítá po silnici, někdo nedá dopustit na hory, někdo zase nejraději skáče přes překážky. Jak ale správně vybrat botu, která vás na takovém povrchu pěkně podrží, odtlumí nárazy a bude pro vás tak akorát? Tady je malý průvodce výběrem běžeckých bot podle povrchu. 


Rychlý rozcestník


Běžecké boty na silnici

Pro ty, kdo běhají po silnici, je důležité vybírat boty s dobrým tlumením. Asfalt, beton, dlažba nebo pevné polní cesty jsou totiž pro klouby pořádnou zátěží, a je dobré odtlumit nárazy dobrým tlumením. 

https://www.best4run.cz/bezecky-magazin/jak-vybrat-boty-na-beh-podle-povrchu/

Podrážka silničních bot může být hladká, vyhněte se botám s vysokými špunty, protože by se vám rychle "seběhly". Měkký materiál, ze kterého jsou špunty trailových bot vyrobeny, na silnici hodně trpí, mohou se snadno utrhnout nebo se rychle sešoupou. Navíc je běhání díky špuntům na pevném povrchu neefektivní a nepohodlné. 


Čtěte také

Jak vybrat boty pro začátečníky? 

V čem běhat, když je bahno? 

Hoka One One - Jak vybrat ty správné


Tlumené boty na silnici

Pohodlné, lehké, dobře tlumené. 

Závodní boty na silnici

Málo tlumené, rychlé a vybavené na rychlé závody a tréninky

Boty do terénu

S běžkyní, plavkyní, triatlonistkou, fitnessačkou a mamkou Pavli Kulichovou jsme si povídali o tom, jak se správně vybírají boty na běhání v terénu. Mrkněte na video, a kdyby vás cokoliv zajímalo, napište nám do chatu tady na webu. 

Univerzální boty na pevný i měkký povrch

Jak vybrat boty podle povrchu

Pokud běháte hlavně na silnici, sem tam po pevné lesní nebo polní cestě, případně po trávě, vraťte se kousek zpátky a vyberte si silniční botu. Zajistí vám dobré tlumení, a pokud na trase není bahno, vlastnosti trailových bot příliš nevyužijete. 

Pokud ale běháte i tam, kde je občas mokro nebo trochu bahna, máme pro vás dobrou zprávu. Mezi běžeckými botami jsou i univerzálky. Nemají sice tak dobrou trakci jako plnokrevné trailovky, ale svou práci udělají dobře a na pevném povrchu navíc dobře odtlumí došlap. 

Univerzálky

Běžecké boty do trailu a terénu

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Co v trailu rozhodně potřebujete je JISTOTA. Při každém došlapu si chcete být jistí, že vás bota podrží, že neuklouznete, a že se na ni můžete spolehnout. Nebudeme to dlouho okecávat, tady jsou. 

Boty do běžného terénu 

Boty do bahna

Boty na kameny a šotolinu

Boty na led

Boty na překážkové závody

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Bylo by super nebrat si na překážkové závody silničky, sálovky ani klasické trailovky. V prvních dvou si rozbijete svou krásnou tvář, ty poslední zase rychle odrovnáte, pak nám je přijdete reklamovat a všichni budeme smutní. Klasické boty nemají dostatečně vyztužený svršek, aby při šplhaní nebo lezení přes překážky přežily. 

Na překážkové závody existuje spousta speciálních bot. U nás máme tyto. 

Boty na indoorové sporty

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Tenhle článek vzniká v době, kdy o nějakých indoorových sportech můžeme jenom snít. Sněme o nich ale v dobrých botách. Na všechny florbaly, házenou, volejbal, badmintony a squashe vždycky používejte sálovky. Mají podrážku, která neklouže, a zároveň mají svršek, ve kterém vám noha nebude při každém došlapu prodírat jemnou síťovinu. Zajistí vám tak stabilitu a pohodlí. Na ostatní sporty máme tyto modely.