⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Čelovky: Dobíjecí nebo na baterky?

Běhání, hory, turistika, kempování, lezení. Jakmile se setmí, potřebujete na všechny tyhle sporty pořádnou čelovku. Otázkou je, jestli chcete čelovku dobíjecí nebo na baterky. Výhody a nevýhody jedněch i druhých jsme shrnuli v tomto článku. 

Čelovky, se kterými se nejčastěji vydáváme na cestu? U nás rozhodně PETZL. Značka na jejímž počátku stál pionýr speleologie Fernand Petzl svítí už od roku 1973 na nejedno dobrodružství ve tmě. Může vás provázet na všechny noční i ranní běhy, na túry za východem slunce i do hlubin roklí a skal. Nebo prostě svítit večer u stanu, až si budete dávat s kamarády pivo a k tomu chleba se salámem. Vyberte si ale takovou, která bude vyhovovat všem vašim nárokům. Začít můžete třeba u baterek. 

Jas a režimy svícení

Vyměňovací baterie nabízí jediný režim svícení - STANDARD Lighting. Jas čelovky postupně ubývá úměrně vyčerpáváním energie ze zdroje. 

Oproti tomu nabíjecí články, která najdete třeba v čelovkách Petzl Actik Core nebo Petzl Reactik+ nabízí režimy CONSTANT Lighting nebo REACTIVE Lighting. CONSTANT Lighting je režim, kde je jas čelovky po celou dobu stejný a teprve těsně před vyčerpáním energie z baterky se rapidně sníží. REACTIVE Lighting je asi nejsofistikovanější režim, který jas přidává a ubírá podle potřeby, například když se podíváte do mapy nebo na hodinky. Jednotlivé režimy docela jednoduše ilustrují PETZLovské grafy. 

Reactive-Lighting_21

 

Výdrž

Vyměnitelné baterie jsou známy tím, že díky klesajícímu jasu vydrží svítit o něco déle. Nejvyšší jas však čekejte jenom na začátku. 

Nabíjecí články v čelovkách PETZL mají sice o něco kratší výdrž, posvítí vám však stabilněji

Dostupnost zdroje

Největší výhodou výměnných baterek je jejich snadná dostupnost. Můžete jich mít pár v kapse na 14 denní trip v horách nebo je koupíte na každé benzínce i ve vesnické večerce. 

Dobíjecí články jenom tak nevyměníte, stojí jako půlka celé čelovky a rozhodně nejsou dostupné tak snadno jako klasické tužkovky. Můžete sice mít pár do zásoby, ale koupíte je jedině ve specializovaných obchodech. Při nabíjení budou potřebovat pár hodin. 

lightingSPORT-E92200ACCUTIKKAR

Maximální výkon

Vyměnitelné baterky - pokud po čelovce požadujete maximální výkon, budete muset baterky velmi často vyměňovat. 

Nabíjecí články vám poskytnou maximální výkon po celou dobu svícení. Po použití je navíc můžete dát zase nabít a budou připraveny na příští dobrodružství. 

Odpad

Běžné baterky použijete jednou a pak je budete muset vytřídit a koupit nové. 

Nabijecí článek v čelovce je k přírodě mnohokrát šetrnější. 

Samovybíjení

Vyměnitelné baterky jsou konstantní i ve chvíli, kdy dlouho ležely ladem

Nabíjecí baterie pomalu ztrácí energii i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. U PETZLu doporučují nabíjet je každé tři měsíce nenechávat je zcela vybité. 

hybrid-difference-pile-6 (1)

Použití v chladu

Výměnné baterky mrznou rychle a energii v chladném počasí snadno ztrácí

Nabíjecí baterky, především ty lithiové, dokáží udržet výkon i v chladu. Pokud je ale chcete použít v mrazu, doporučujeme nechat je chvíli předtím pěkně v teple. Při použití je pak pokud možno dostaňte do blízkosti zdroje tělesného tepla. 

Velikost

Výměnné baterky do čelovek patří většinou v setu ve 2 nebo 4. Tím pádem zaberou víc místa a také víc váží. 

Dobíjecí články jsou pěkně sbalené na cestu, jsou lehčí a kompaktnější. 

Výsledek? 

Nedá se říct, že by jedna nebo druhá varianta byla o moc lepší než druhá. Pokud chcete čelovku použítvat pravidelně a intenzivně, zvolte čelovku s dobíjecím jádrem. Pokud ji chcete používat příležitostně párkrát za rok, sáhněte raději po čelovce s výměnnými baterkami. A pokud chcete opravdovou svobodu, je tady HYBRID Concept, tedy obojí v jednom. U čelovek PETZL je poznáte právě podle symbolu blesku a označení Hybrid Concept. Za nás? Rozhodně se hodí investovat do čelovky označené Core, která má nabíjecí článek, ale zároveň je to hybrid. Až si vyrazíte na Horskou výzvu a zjistíte, že jste to nenabili, bude to vaše jediná záchrana. A neříkejte, že se vám to nemůže stát.