⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Bunda na běhání: jak vybrat tu pravou?

Podzim. Super počasí na běhání. Není horko, ještě není úplně moc zima. Sem tam sice trochu prší a fouká, ale pokud máte dobrou bundu na běhání, neměl by to být problém. Pojďme si říct, jak vybrat správnou bundu na běhání a kdy je opravdu dobré ji mít a kdy stačí tričko s dlouhým. 

Větrovku nebo nepromok?

Bunda na běhání je ve hře nejenom v zimě a na podzim. Kdo má dobrou větrovku, určitě ji tahá celý rok. Kromě toho, že se dá snadno sbalit, je lehoučké a nezabere žádné místo, je to skvělý kus oblečení nejenom na běhání když je trochu chladněji, ale také do kapsy na kolo nebo na túry. Na vrcholcích totiž občas trochu fouká, i když je dole 30 ve stínu. 

Na rovinu říkáme, že většinou stejně dojdete k tomu, že budete mít bundy dvě. Jednu lehoučkou větrovku, kterou užijete celý rok, a jednu nepromokavou superbundu, kterou sice nevyužijete zase tak často, ale za kterou budete děkovat pokaždé, když bude mokro. 

Jak vybrat bundu na běh

Tip: Jak správně poskládat nepromokavou bundu a neponičit membránu? 

Běžecké větrovky

Mezi větrovkami u nás vyniká Inov-8 WindShell. Váží 96 gramů, má prodloužený zadní díl, anatomicky střiženou kapuci a je sbalitelná do naprosto zanedbatelné kapsičky. U Inov-8 si každý rok dávají záležet na barvách, které nejsou nijak křiklavé, ale spíš decentní a stylové. Jo a taky je samozřejmě vybavená reflexními prvky. 

kapuci, která se dá snadno sbalit a zacvaknout, pokud ji nepoužíváte (takže vám neskáče na zádech) a má na prsou cvoček, kterým ji můžete sepnout, aby vám při běhu rozepnutá neklouzala z ramen. Odolá první kapkám a materiál Pertex Quantum se stará o to, aby byla opravdu neprofoukavá i ve velkém větru. 

Inov-8-Walna-Scar-318-2-2

Nepromokavé bundy

Oproti tomu nepromokavé bundy už mají cenovku někde jinde. Ty opravdu dobré začínají na 3 000 a šplhají se někam k 5 000 až 7 000 Korunám. Je to proto, že jejich membrána je nejenom nepromokavá, ale také dostatečně prodyšná. Kdyby tomu tak nebylo, stačila by vám pláštěnka za stovku ze supermarketu. Dobré nepromokavé bundy se ale starají o to, abyste nejen nepromokli, ale také nebyli mokří od potu. 

Mezi nimi vyniká Inov-8 Stormshell, která má podobný střih jako předchozí WindShell, je ale nepromokavá a má parametry 20.000 HH a prodyšnosti 20.000 B-1. O parametrech si řekneme víc dál, každopádně je dostatečně nepromokavá a prodyšná i na dlouhé běhy v horách. 

Jak vybrat bundu na běh? Best4Run

Teplé bundy

Tohle jsou bundy, které se hodí mít v batůžku s sebou na převlečení nebo připravené na převlečení po závodě. Pravděpodobně v nich nebudete běhat, ale díky tomu, že jsou vyrobené z lehkých materiálů s dokonalými hřejivými vlastnostmi a dají se snadno sbalit, je dobré mít je s sebou. 

Mezi "buřtíkovými" bundami si pak nejlépe vedou bundy od Montane, které jsou plněné dutým vláknem nebo peřím. Mají perfektně připravené komory, aby se v nich výplň nesesypávala na jedno místo, na těle oproti jiným opravdu excelentně sedí, jsou lehké, snadno sbalitelné a tepelně velmi výkonné. 

Jak vybrat bundu na běh? Best4Run

Parametry běžeckých bund

Na co je dobré se kouknout, když si vybíráte novou bundu? Tady je pár parametrů, které je dobré nepřehlížet. 

Voděodolnost

Existuje několik pojmů, které umí být trochu zavádějicí. Mezi nimi je: 

  • vododpudivost
  • voděodolnost 

Zatímco vododpudivé bundy mají lehký zátěr, který se stará o to, aby po ní steklo pár kapek, voděodolnost znamená, že je bunda nepromokavá. A nepromokavost může být také různá. Měří se v milimetrech a v praxi znamená, že čím vyšší číslo je, tím silnějšímu a trvalejšímu dešti dokáže odolat. Nepromokavé bundy, které máme v Best4Run, odpovídají vodním sloupcům okolo 20 000 až 30 000 mm. Do města by vám nejspíš stačily hodnoty okolo 5 000 mm, ale bundy, které máme u nás jsou na dlouhé, celodenní běhy v horách. 

Prodyšnost

Nebo také paropropustnost. Hodnoty paropropustnosti uvádí, kolik g vlhkosti na 1m2 dokáže materiál odvést od těla. Snažíme se vybírat takové bundy, které mají vyrovnané hodnoty voděodolnosti a paropropustnosti. To proto, že při běhání máte přece jen jiné potřeby než při turistice nebo práci. Proto je potřeba mít bundy s vysokou paropropustností, které se starají o to, aby vám nečvachtalo v rukávech potem. 

Váha

 Ačkoliv se to nezdá, na běhání potřebujete něco lehkého. Ne jen proto, abyste nebyli zbytečně těžcí, ale také proto, abyste mohli bundu snadno sbalit, připnout na běžecký opasek, strčit do batohu, do kapsy u kalhot. Větrovky jsou ideální kolem 100 gramů, nepromokavé bundy seženete už od 160 gramů. Pokud má parametry prodyšnosti a voděodolnosti, o kterých jsme mluvili před chvilkou, budete mít jistotu, že jde o špičkové materiály. 

Membrána

Membrány jsou nekonečné téma a existuje jich velké množství. U nás najdete Pertex Shield pro větruodolnost, Shell Pro pro nepromokavost. Většinou jde o dvou až třívrstvé membrány, které jsou připravené na odvod potu, na nepromokavost a pevnost materiálu. 

Bezpečnostní prvky

Viditelnost je pro větrovky a nepromokavé bundy. Mimo jiné proto, že je nosíte hlavně tehdy, když není počasí úplně ťip ťop. V tomhle případě platí, že čím víc, tím líp. Podívejte se proto, jestli je bunda, kterou chcete vybavená bezpečnostními prvky, a jak. Většinou je to logo, ale měla by mít i reflexní prvky na zádech pro viditelnost při běhu po silnici. 

Naše tipy

Teď je čas se podívat na bundy, které jsme u nás už vyzkoušeli a kterým věříme. Asi se od nás nedozvíte nic nového, ale jsou to značky Waa Ultra a Inov-8. 

Jak vybrat běžeckou bundu Jak vybrat běžeckou bundu

Waa Ultra Rain Jacket

WAA Ultra Rain Jacket 2.0 je běžecká nepromokavá bunda s vodním sloupcem 30 000mm a prodyšností 30 000MVTR, která vám umožní zůstat v suchu i v těch nejextrémnějších povětrnostních podmínkách, bez ohledu na sport, který právě děláte.

Inov-8 Ultrashell Jak vybrat běžeckou bundu Inov-8 UltraShell Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 UltraShell

Tohle je cadillac mezi nepromokavými bundami. Nepromokavá bunda s neuvěřitelnou hmotností 106 gramů při použití třívrstvé membrány Pertex Shield s parametry: voděodolnost 20 000 a prodyšnost 40 000.

Jak vybrat běžeckou bundu?   Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 Stormshell

Naše nejoblíbenější. Lehká, špičkově střižená, běžecká bunda určená do mizerného počasí nebo povinné výbavy. Superjmený 2,5 vrstvý Pertex Shield+ (100% polyamid + PU membrána) nabízí parametry voděodolnosti 20.000 HH a prodyšnosti 20.000 B-1. 

Jak vybrat bundu na běhání?   Jak vybrat bundu na běhání?

Montane Minimus Stretch

A pak je tady Montane se svými luxusními střihy. Vysoce prodyšný a voděodolný 2,5 vrstvý elastický Pertex Shield poskytuje výjimečnou prodyšnost 20.000 MVTR a voděodolnost 20.000 mm vodního sloupce

 

Inov-8 Windshell Jak vybrat běžeckou bundu Inov-8 Windshell Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 WindShell

Lehká větrovka byla vždycky povinnou výbavou každého běžce, hlavně pak do nepříznivého počasí. Základním materiálem této bundy je Pertex Quantum, aktuálně nejlehčí větruodolný materiál na trhu.