⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Saucony Freedom ISO: Láska na první došlap i pohled

Saucony přichází s další edicí modelu Freedom ISO. A my jsme se zamilovali. Pohodlná objemová bota, která s vámi vydrží dlouhé běhy, ale zároveň vás přinutí sebou trochu mrsknout.

SAUCONY. FREEDOM. ISO. Tři jednoduchá slova a na první pohled taky vcelku jednoduché boty. Nenápadný a elegantní svršek v barvách denimu, minimalistická podrážka, nic okázalého. Kdo je ale měl na nohách, zjistil, že jsou jedinečné. Co je na nich tak zajímavého? 

Než se pustíme do větších citových výlevů, je potřeba udělat malou předehru a podívat se na technologie. Saucony jsou americkou značkou, která se nebojí jít tak trochu proti zdi a jejich boty prostě vypadají jinak. A Freedom ISO v tom hrají prim.

První Saucony tlumené pouze Everun

První bota, kterou Saucony kompletně odtlumily technologií Everun. Polyuretanová pěna, kterou vyrábí v německém BASF, se dřív mihla v mezipodešvích. Říkali jsme si proto, kdy už to konečně Saucony prolomí a odtlumí jí celou botu. Heureka, Freedom ISO jsou na světě. Everun má hned několik předností, které nelze přehlédnout. Pěna je velmi odolná proti opotřební, a dokonce i proti mrazu, je lehká, dobře tlumí. Navíc skvěle vrací energii z došlapu. Její neposednost poznáte hned na první obutí. Drop téhle boty je pouhé 4mm a pod patou ji tlumí 19 mm Everun materiálu. Ačkoliv to není mnoho, s trochou techniky v ní zvládnete dlouhé a dynamické běhy. 

Podrážka CrystalRubber je spojením dvou směsí. Nejen, že vypadá velmi netradičně, ale taky skvěle drží. Na asfaltu, betoně, na kočičích hlavách i na pevných lesních a polních cestách. 

Svršek, o kterém nevíte

Svršek je jako měkkoučká ponožka. Lehký materiál ISOFIT je důmyslně střižený tak, aby nohu hezky obepnul, výztuhy, které drží tkaničky umí k noze skvěle přilnout. A uvnitř se schovává taky jazyk spojený s podrážkou. Pro nárty nebíčko - noha je hezky fixovaná, ale svršek není na nártu vůbec cítit. Sto bodů od nás mají Saucony Freedom ISO taky za tkaničky. Prostě se nerozvazují. 

Pro běžce s mírně marnivým srdíčkem. je tahle bota vyslyšením jejich přání. Je totiž prudce elegantní. Šedý denim v dámské, tmavě modrý zase v pánské variantě. Minimalistická, ani trochu růžová, ani trochu křiklavá krásná bota. 

Tak a teď už ty citové výlevy. Tahle bota je SKVĚLÁ! Je totiž nečím mezi tlumenou objemovkou a tempovou botou. Když ji poprvé obujete, máte pocit, jakobyste měli pod nohama pevnou paměťovou pěnu. Bota je neposedná, při běhu vás nutí zrychlovat a pořádně si běh užívat. Jakmile ji máte na noze, pochopíte, co znamená návratnost energie. 

V prodejně se teď malinko bavíme tím, že ji dáváme lidem vyzkoušet. Jen tak mezi řečí. Sledujeme pak, jak jim sedí. Většina bežců a běžkyň, kteří ji obují, jsou z ní paf. Lehká, měkká, pohodlná a při tom velmi dynamická. Úsměv jim většinou tuhne na tvářích, když se pak zeptají na cenu. Ta se šplhá téměř k pěti tisícům a je taky největší slabinou této boty. Bohužel prémiové technologie se podepisují na prémiové ceně. 

Něco už v nich odběháno máme, ale abychom je otestovali pořádně, svěřili jsme je našim běžkyním. První z nich je Katka Müllerová, která začínala před pár lety jako hobík, vloni vyhrála seriál Winter Run na 4 kilometry a dnes běhá maratony. Druhá je Kristýna Skupieňová, která závodí v extrémních triatlonech a letos se chystá na Patagonman Extreme Race.

Katka Müllerová (katerunlife)

Ze začátku jsem byla trochu skeptická, protože při prvním obutí bot jsem cítila, že mi chodidlo tvaruje jinak, než jsem byla zvyklá v předchozích Saucony Triumph ISO, i šířka špičky bot je znatelně užší, než u Triumphů.

První výběh nebyl dvakrat příjemný, odnesl to malíček. Ale to díky tomu, že boty nebyly "roztažené" a já se do nich hned cpala v kompreskách. Po několika kilometrech se noze přizpůsobily. Momentálně v nich mám naběháno už okolo 130km a opět spokojenost - závod na 10km, i půlmaraton zvládly na jedničku, nic netlačí, tak akorát tlumené a hlavně velké plus dávám tkaničkám!! Konečně jedny z mála, které se mi nerozvazují!  A další mega plus dávám za jazyk bot! Je perfektně řešený a tvarovaný.V květnu je beru na maraton, tak snad obstojí i tam:)

Kristýna Skupieňová

Na silnici se podrážka krásně odvaluje a bota vás nutí běžet. Díky odpružení zvládnete dlouhé objemy a nohy tuto nálož ani nepocítí. Komfort zaručen.Zkoušela jsem v nich i tempové úseky a dynamika běhu byla botou podpořena a cítila jsem se velice dobře.

Tkaničky, když jednou zavážete, tak drží a nezbrzdí vás opětovné zavazování. Někdy bývá problém s vrtícím se jazykem v botě, tady rozhodně ne. Je přichycen k svršku a drží/nezavazí. Svršek je prodyšný a i když je jen z tkaniny a nyní jsou stále chladné dny, bota teplo vytvořené nohou drží a pokud se někde nezapovídáte, zima na nohy vám nebude.

Silniční botky to mají se mnou těžké musí zvládnout i terén.

Pro koho jsou Saucony Freedom Iso určeny? 

Nejvíc si ji užijí lehčí běžci a bežkyně, kteří už mají něco odběháno a nejsou úplní začátečníci. Ideální je pro ty, kdo už mají za sebou pár závodů a teď by potřebovali objemovku, která by jim pomohla zvýšit tempo a vylepšit si pár osobáků. Díky této všestranosti se hodí na všechny typy závodů od pětky po maraton, snese i mírný a pevný terén.