⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Koncept Inov-8 Roclite - Jak se vyznat v jednotlivých modelech?

Do konceptu Roclite jsme se zamilovali hnedka na první pohled. Úplně nás vidím v zimě 2017 na Kosíři, jak testujeme první modely, které český Inov-8 uvedl na trh. Byl mráz, sníh a na zledovatělých kořenech to pěkně klouzalo. Byli jsme dost zvědaví, jak to Roclite ustojí a musíme říct (spolu s ostatními účastníky Zimního běhu přes Kosíř), že to ustál skvěle. Za těch pár let, co je Roclite na trhu přirozeně prošel velkým vývojem. Pojďme si udělat pořádek v tom, které modely jsou k dispozici a jak si vybrat ten, který vám sedne. 
 Inov-8 Roclite Jak se vyznat v modelech běžeckých bot?

Široké špunty, příjemný střih

Největší pecka na Roclite byla vždycky podrážka. Má široké špunty vysoké 6 mm, které jsou dost daleko od sebe, takže z nich pěkně odchází bahno a sníh. A díky šířce se na nich dá běhat i na šotolině a pevném povrchu, který na našich horách prostě bývá. Právě podrážka je to, co se zachovalo napříč všemi modely - turistickými i běžeckými. O tlumení se tu ve většině případů stará EVA pěna doplněná tlumícím plátem Meta-Plate. 
 
Velkou výhodou konceptu Roclite je i svěží střih boty. Není šitá na úzkém kopytě, takže sedne i středně širokým chodidlům. Šířka je sice stejná (3 z 5) skoro u všech modelů (vyjma pohorky Roclite Ultra G 400 GTX), ale přece jen se svým fitem malinko liší. Zvykli jsme si ale u všech modelů příjemně obepnutého chodidla s dostatkem místa pro palce. A to se nemění. 
Inov-8 Roclite Jak se vyznat v jednotlivých modelech?
Inov-8 Roclite G 315 GTX je ideálka na dlouhé túry, pokud hledáte botu s volným kotníkem a nízkou váhou. 
 
Roclite byla od začátku stavěná jako bota s dobrým gripem, se kterou se nemusíte stydět do bahna ani na šotolinu. V druhé verzi v roce 2018 ji vybavili také patentovaným grafénem, který dělá podrážku odolnější a lépe přilnavou k povrchu. Grafen se Inov-8 osvědčil v modelu TerraUltra G. Na jeho vývoji spolupracovali s Britským národním institutem pro grafén. Díky materiálu, který je 200x pevnější než ocel, ale zároveň extrémně pružný, tu byla konečně bota, která mohla mít pořádné špunty, které ale nemusely být z měkké pryže, která se na pevnějším povrchu velmi rychle seběhne. Musíme sice říct, že první model TerraUltra měl spoustu much, které bylo potřeba doladit. Byla to v tu chvíli nejširší bota v celém Inov-8 portfoliu, výdrž svršku i stélky ale byla nižší než u ostatních modelů. Tyhle dětské nemoci ale brzy zmizely, TerraUltra se dnes přerodila v model TrailFly, který patří k nejtlumenějším v celé historii značky. 
 
Inov-8 Roclite jak se v nich vyznat
 
Pojďme ale zpátky ke konceptu Roclite. Od lehkých a subtilních běžeckých modelů Inov-8 Roclite 290 a 275 to Inov-8 posunul dál k polotrekovým botám a ke klasickým pohorkám. A právě poslední jmenované mizí jako housky na krámě. Jsou lehké, pohodlné, nepromokavé a hrdě nesou dál "signature footprint" podrážky celého konceptu. 
 

Běžecké modely Inov-8 Roclite

 Inov-8 Roclite Jak se vyznat v modelech běžeckých bot?

Inov-8 Roclite G 275 - Lehčí, ale lépe tlumená verze původního modelu

  • Roclite 275 - běžecká s vyšším dropem. 6 mm špunty, drop 8 mm, šířka 3 z 5. Druhý nejstarší model z kolekce. Příjemně široký, dobře tlumený. 
  • Roclite 290 - běžecká s nižším dropem. 6 mm špunty, drop 4 mm, šířka 3 z 5. Poslední kousky z úplně první řady, obohacené o grafén a pevnější obsázku. 
  • Roclite Ultra G 320 - běžecká s vysokým tlumením. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 3 z 5. Velmi dobře tlumený model obohacený o pěnu G-Fly. Vhodný na hodně dlouhé běhy.

Hybridní modely Inov-8 Roclite

Inov-8 Roclite Jak se vyznat v modelech běžeckých bot?

Inov-8 Roclite 310 - treková bota na hory i procházky, vyrobená z recyklovaných a z udržitelných materiálů

  • Roclite 280 - hybrid mezi běžeckou a turistickou botou. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 3 z 5. Bota, která se bude hodit na lehkou turistiku, protože je dostatečně pevná. Můžete v ní i trochu popoběhnout, pokud nehledáte minimalistické boty na běh. 
  • Roclite 310 - hybrid mezi běžeckou a turistickou botou, vyrobena s důrazem na využití recyklovaných materiálů. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 3 z 5. Bota, která je vyrobena z udržitelných materiálů s příměsí meteriálu ze sladkovodních řas, které jinak zaplavují řeky. Veganská bota. 
  • Roclite 315 GTX - hybrid mezi běžeckou a turistickou botou, navíc s nepromokavým svrškem. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 3 z 5. První vlaštovka mezi turistickými botami od Inov-8, kterou jsme si rychle oblíbili. Velká jistota do náročného terénu, navíc s GTX úpravou. 

Turistické modely Inov-8 Roclite 

Inov-8 Roclite Jak se vyznat v modelech běžeckých bot?

Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX - královna mezi pohorkami. Lehká, prodyšná, nepromokavá a pohodlná.

  • Roclite 286 GTX - nejlehčí pohorka na světě, s nepromokavým svrškem. Špunty 6 mm, drop 6 mm, šířka 3 z 5. Nízká váha vykoupena nízkým tlumením, vhodná pro minimalisty. 
  • Roclite 345 GTX - lehká pohorka, s nepromokavým svrškem. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 3 z 5. O něco pevnější a robustnější bota než předchozí 286 GTX. 
  • Roclite Pro G 400 GTX - odolnější a robustnější pohorka, s nepromokavým svrškem. Pecka mezi pohorkami. Do města i na hory, na pořádné túry i na procházky. Špunty 6 mm, drop 8 mm, šířka 4 z 5. Bývá často vyprodaná. Fakt se povedla.