⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Jaké boty se hodí na běžecký pás?

I když je běhání venku mnohem větší zážitek, někdy to prostě nejde. Buď je moc hnusně nebo moc tma nebo si chcete jenom rychle zatrénovat ve fitku. Jaké boty ale obout na běžecký pás? 

Při běhu na běžeckém pásu si můžete snadněji kontrolovat tempo i vzdálenost, víte určitě, že vás nepřekvapí nezpevněný terén nebo horké chodníky, a budou se vám nejspíš i lépe běhat intervaly. Co ale říkají na běh na pásu vaše běžecké boty? 

vybíráme boty na běžecký pás

I když se to může zdát, běhání na pásu pro boty není ulehčením. Jasně, neušpiníte si je, nepromáčíte, nepoškodíte na kamení. Na páse však zabírají trochu jiné části podrážky, které mohou trpět třením. Jestli zvažujete, které boty na pás obout, měli byste se zaměřit na pár důležitých faktorů. 

  • Běháte uvnitř, proto volte boty s dobrou ventilací a lehkým svrškem. Zabráníte tak nadměrnému zapařování nohy v botě a pocení, díky kterému mohou chodidla v botách klouzat. 
  • Běžecké pásy jsou stavěné tak, aby tlumily váš došlap mnohem lépe než asfaltový chodník. Můžete proto uvažovat o o něco málo tlumenějších botách, než jaké byste obuli na ven
  • Na páse často běháme kratší a rychlejší vzdálenosti než venku. Můžete proto zvážit i pořízení lehkých a vzdušných závodek, pokud se na ně cítíte. 
  • Běžecký pás může na povrchu klouzat, je proto dobré sáhnout po botách s gumovými podrážkami, které zabrání pádu. 
  • Vždycky obouvejte silniční boty, trailovky byste si zbytečně ničili a běhalo by se vám hůř než naboso. 

Vybíráme boty na běžecký pás

Saucony Kinvara

Kinvara jsou přesně ty boty, které se na pás budou skvěle hodit. Jsou lehoučké a na noze je skoro neucítíte. Jsou velmi vzdušné, takže vás nezastaví ani parné léto ve fitku. A jsou méně tlumené než objemovky od Saucony, takže se vám na páse poběží lehce a bez námahy. Vhodné i na tempové tréninky nebo intervaly. 

Vybíráme boty na běžecký pás | Saucony Kinvara  Vybíráme boty na běžecký pás | Saucony Kinvara

Asics Gel Cumulus

O něco tlumenější botou na pás může být Asics Gel Cumulus. Gelové tlumení se postará o vaše klouby, podrážka zaručí, že na pásu neuklouznete. Cumulus je mezi ostatními botami od Asics středně tlumenou botou, pokud byste hledali tlumení ještě menší, zkuste třeba Asics Noosa TRI. 

Vybíráme boty na běžecký pás | Asics Gel Cumulus  Vybíráme boty na běh na páse | Asics Gel Cumulus

Inov-8 F-Lite 245

Boty vyvinuté na crossfit a všechno to skákání a šplhání, budou vyhovovat těm, kdo pro běh na páse hledají minimalismus. Příjemný knitový svršek zajistí noze dostatek svobody, přilnavá podrážka zase stabilitu. Kdybyste měli mít jen jednu botu na cvičení a běh, mohla by to být tahle. 

Vybíráme boty na běžecký pás | Inov-8 F Lite 245  Vybíráme boty na běžecký pás | Inov-8 F-Lite 245

Inov-8 F-Lite Fly G

Mladší bráška F-Lite 245 vybavený grafénem pro lepší přilnavost a vyšší podrážkou pro lepší tlumení. Svršek z úpletu je velmi podobný, F-Lite Fly G zaručují větší pohodlí při došlapu. 

Vybíráme boty na běžecký pás | Inov F Lite Fly G  Vybíráme boty na běžecký pás | Inov-8 F Lite Fly G

Jak na techniku běhu na páse? 

Existuje pár pravidel, které vám pomohou běhat na páse efektivně a tak, aby vás to bavilo.

  • Soustřeďte se na svou formu. Díky prostorovým omezením není běžecký pás tak shovívavý jako otevřená silnice, takže není prostor pro lajdáctví. Boky směřují dopředu, střed těla je aktivní a špičky nohou směřují dopředu, abyste se vyhnuli pohybu ze strany na stranu. Ruce ve volném úhlu nekřižte před tělem, ale použijte je jako kyvadlo ve směru pohybu. 
  • Na páse si můžete skvěle natrénovat došlap. Správně by měl vypadat tak, že došlápnete na vnější malíkovou hranu, odkud chodidlo převalíte na přední část chodidla a špičku. Pata se povrchu nedotýká. 
  • Udržet tempo na běžeckých pásech je často těžší než venku. Začněte lehčím tempem, než byste normálně běželi, a poté postupně zvyšujte na svou běžnou rychlost. Čím více času strávíte na běžeckém pásu, tím snazší bude vaše tempo udržet.
  • Rozdělte si cvičení na intervaly. Pět kilometrů venku uteče jako nic, ale na páse se vlečou. Chcete-li rozbít únavu, zařaďte během běhu krátké, rychlé dávky. Pokud například běžíte pohodlně rychlostí 10 kilometrů v hodině, zvyšte rychlost na 12 kilometrů v hodině po dobu jedné minuty a poté ji na pět minut snižte. Opakujte během běhu.