⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Inov-8 Trailroc 280 vs Trailroc 285

Čerstvě na trhu přistála novinka Inov-8 Trailroc 280 (M). Jak si vede v porovnání se svou starší sestrou Inov-8 Trailroc 280 (M)? Kterou byste si měli vybrat a proč? Nutno říct, že obě boty jsou ve své kategorii legendou. Každá však bude sedět jinému běžci.

Inov-8 Trailroc je koncept určený na kamenité stráně. Bota s drobnými špunty rozesetými relativně blízko u sebe krásně drží právě na šutrech a na pevnějším povrchu. Pro hluboké bahno má totiž Inov-8 úplně jiné boty. Trailroc 285 byl od začátku univerzálka, která se vyznačovala především skvělým střihem. Kompaktní, odolná proti nárazům a okopům, pohodlná i na velmi dlouhých tratích. 

  

Od minulého týdne u nás máme nový model Inov-8 Trailroc 280. Název se liší o jediné čísličko, takže by to měla být skoro stejná bota, ne? Chyba lávky. Noová 285 je úplně jiná bota. Sedí sice na stejné podržáce, ale tím veškerá podobnost prakticky končí. Ptali jste se nás, jaký je mezi nimi rozdíl, tak jsme si říkali, že by bylo fajn se jim trochu podívat na zoubek. 

  

Určení

Stejné. Oba modely jsou určeny do pevnějšího trailu, díky 4 mm špuntům posazeným blízko u sebe krásné zvládají kamenité traily i pevný povrch. Ani jedna se příliš nehodí do hlubokého bahna, protože špunty občas mají sklony zanášet se měkkým bahnem a pěkně si v něm hovět. 

Vítěz: Nerozhodně

Šířka boty

U konceptu Trailroc to býval docela zásadní parametr. Jako jedna z mála univerzálních trailovek od Inov-8 seděla dobře běžcům i s užšími nárty, ale zároveň nijak netrýznila ty, kdo mají sice nárty širší, ale potřebují jistotu v seběhu v nestabilním terénu. Nový model Inov-8 Trailroc 280 je o poznání širší, přestože jsou oba šity na středním kopytě typu M. Přibyl sice prostor a pohodlí, ale běžci s úzkými nárty bohužel trochu ostrouhali. 

Vítěz: Nerozhodně. Trailroc 285 ocení běžci s užšími nárty, Trailroc 280 zase ti se širší nohou. 

Svršek

Když byly na trhu boty Trailroc 285 a lehčí verze 270, bylo to jednoduché. Šlo o skoro stejnou botu s tím, že 285 měla pevnější obsázku a celkově malinko robustnější svršek. Nová Inov-8 Trailroc 280 je kompromisem mezi obojím. Svršek má jemnější výztuhu špičky než stará 285, chrání ale lépe svrchní část palce a také je pevná v nejkritičtějším místě - na vnější malíkové hraně. U obou modelů postrádáme kapsičky na návleky. 

Vítěz: Tady vede starší model Trailroc 285. Obsázky pevnější, noha jistější. 

Tlumení

Měli jsme dojem, že Trailroc 285 je výborně tlumená bota. Novinka Trailroc 280 je ale o něco pohodlnější. Klame sice trochu tělem a tváří se, bůhví jaký nemá drop, ale pravdou je, že oba modely stojí na dropu 8 mm. Rozdílné je množství materiálu v mezipodešvi, který je u novinky Trailroc 280 o pár milimetrů vyšší a na pohodlí je to znát. Když ji obujete, máte dojem, že jste vklouzli do pohodlné silničky. 

Vítěz: Novinky Trailroc 280. Rozhodně pro ty, kdo potřebují dobře tlumenou botu

Podrážka

Na začátku jsme sice tvrdili, že boty sedí na stejné podešvi, ale nebyla to tak docela pravda. Ano, obě mají podobně rozmístěné špunty stejné velikosti, obě jsou vyztuženy Meta Plate po celé délce chodidla, ale pozor, nová Trailroc 280 je doplněná grafénem. A to ji hází o kus před starší model. Větší odolnost a lepší grip je přesně to, co na šutrech hledáte. 

Vítěz: Trailroc 280, protože grafén. 

Celkový dojem

Kdybychom u nás neměli běžce s úzkými nárty, rozhodně bychom tleskali nové Trailroc 280. Je pohodlná, skvěle vypadá, hezky drží na noze i při kontaktu s hladkým povrchem. Běžci s úzkým chodidlem ale začínají mít u Inov-8 smůlu a můžou se tak poohlížet maximálně po botách do hlubokého bahna, na orienťák nebo na spartana. 

Vítěz: Nerozhodně. Podle toho, jakou máte nohu. 

Jak to dopadlo? 

Nečekali jste, že vám řekneme, která je lepší, že ne? Po pravdě musíme říct, že u nás malinko vede novinka, ale možná je to i tím, že jsme nadšení pohodlím a designem. Každá z bot je malinko jiná, proto novou Inov-8 Trailroc 280 doporučujeme běžcům se širším nártem a těm, kteří hledají hodně tlumenou trailovku na dlouhé běhy. Na starší verzi Inov-8 Trailroc 285 ale nedáme dopustit a budeme jí u nás pořád držet místečko pro běžce s užšími chodidly a pro ty, kdo chtějí mít skvělou odezvu terénu.