⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Hoka One One Carbon X vs. Carbon Rocket

Taky už jste si jich všimli? O karbonových modelech (nejen) Hoka One One se mluví čím dál víc. Běhají se v nich rekordy na maratonech i ultramaratonech. A možná je chcete sami vyzkoušet. Hoka One One uvedla na trh dva karbonové modely. Jak mezi nimi vybrat ten, který vám padne? Podívali jsme se na malé srovnání Hoka One One Carbon X a Hoka One One Carbon Rocket+. Pro lepší orientaci si rovnou řekněme, že Carbon X je ta bílá a Cabon Rocket zase ta žlutá. Jdeme na to? 

 Hoka One One Carbon X vs Hoka One One Carbon Rocket

Co mají oba modely společného? Především dvě věci. Za prvé jsou to závodní boty, které jsou zkrátka a dobře rychlé. Může za to kolébková konstrukce, která svědčí špičkařům, a která vás nutí našlapovat na špičku a při běhu doslova letět. Za druhé je to plát z karbonových vláken v podrážce, který pomáhá co nejdokonaleji přenášet energii při došlapu a dělat běh efektivnějším. Už na první pohled je ale vidět, že je každá jiná. 

Rychlé srovnání

Parametr Carbon X Carbon Rocket
Drop 5 mm 1mm
Váha 246 g 218 g
Určení Závodní Závodní
Výška podrážky 25 mm 32 mm
Plát karbonu Ano Ano
Šířka podešve Širší Užší
Podrážka Hladká S gumovými špunty
Pěna Profly X Profly

 

Hoka One One Carbon Rocket+

Z obou modelů je žlutá Hoka One One Carbon Rocket+ ta, která má menší drop, celkově je užší, má užší i podrážku, na které stojíte a je určena na běhy do 10-15 kilometrů. Drop 1 milimetr nesvědčí úplně všem a je potřeba si na něj trochu zvyknout. Minimalistům ale tahle bota udělá vyloženě radost. Oproti jiným botám s nízkým dropem si Hoka One One Carbon Rocket+ dokázala zachovat vysoký podíl tlumicí pěny, takže se nemusíte bát diskomfortu. Nízký drop ale opravdu vyžaduje trochu zkušeností. 

 

Hoka One One Carbon Rocket+

Zatímco Carbon X má úplně hladkou podrážku, Carbon Rocket+ má na podrážce strategicky rozmístěné gumové výztuhy, které jí dodávají lepší grip na kluzkém povrchu nebo nerovnostech. V tomhle má od nás pár bodů navíc. Co se týče kolébkového vykrojení, na jaké jsme u Hoka One One zvyklí, není u modelu Carbon Rocket+ nijak extrémní a spíš vám tak nějak decentně připomíná, že tyhle boty máte proto, abyste běželi rychle. 

Hoka One One Carbon X

No a pak je tu Carbon X. Tenhle model vám vykouzlí úsměv na rtech, jakmile ho obujete. Ve střední Evropě se vyprodal prakticky okamžitě, takže jestli o něm uvažujete, shrábněte svůj pár co nejdřív. Hoka One One Carbon X je zážitek. Ale pěkně popořádku. 

Stejně jako Carbon Rocket je vybavená plátem karbonových vláken, který pomáhá využít energii při běhu co nejefektivněji. Jeho silnou vlastností rozhodně není ohebnost nebo poddajnost, takže tyhle boty drží tvar, jaký dostaly ve fabrice. A ten se naštěstí povedl. 

Na Hoka One One Carbon X nás baví právě její kolébková konstrukce, kterou na noze výrazně cítíte. Zkoušeli jsme to sami a zkoušíme to i v naší běžecké speciálce, kdy náhodně vybraným běžcům obouváme Carbon X a sledujeme jejich reakce. Běhají nám po prodejně a vykříkují věci jako: Ty, jo! To není možný! No fakt! 

 

Hoka One One Carbon X

Geometrie Carbon X je výjimečná a donutí vás běhat po přední části chodidla a to tak rychle, jak jen budete stačit. Nemyslete si, že si v ní vyběhnete jenom na nějaké to proklusnutí. Bude po vás chtít, abyste běželi a abyste běželi rychle. 

Ve špičce je Carbon X o něco málo širší než Carbon Rocket+ a nabízí tak o něco větší komfort. Ten zajišťuje taky drop 5mm, který už je přece jen přirozenější pro řadu běžců. Hoka One One tuhle botu navrhovala jako rychlou závodku, která je lehká, ale přesto nabízí vysoké tlumení. Ideální je na vzdálenosti od 15 kilometrů po maraton. Ty kratší v nich zaběhnete tak rychle, že nemá ani smysl zapínat sporttester. 

 

Který model vybrat? 

Hoka One One Carbon X vs Hoka One One Carbon Rocket+

 

Záleží samozřejmě na tom, co od téhle boty chcete. Hoka One One Carbon Rocket+ je méně tlumená, užší a minimalističtější bota na vzdálenosti do 15-20 kilometrů, která umí být opravdu rychlá a bude vyhovovat těm, kdo mají raději přirozený došlap, ale přesto by chtěli karbon vyzkoušet. 

Hoka One One Carbon X je tu zase pro ty, kdo hledají úplně nový pocit z běhu na dlouhých vzdálenostech, chtějí zrychlit a potřebují pohodlí, které by nebylo zaplaceno vysokou váhou boty. Má vyšší drop, o pár gramů vyšší váhu, ale pořád se bavíme o lehké a rychlé závodce. 

Ať už se rozhodnete pro jednu nebo druhou, můžeme zaručit, že vás budou bavit. Vyzkoušeli jste je? Nechejte nám komentář pod článkem, jsme zvědaví, jak se vám v nich běhá.