⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Co s sebou na dlouhý horský závod?

Extrémní zimní závod LH24 má naprosto jednoduchý princip. Vyhrává ten, kdo se nahoru vyšplhá nejvíckrát. Ty jednodušší věci opravdu umí být nejkrásnější. Cestou vás totiž čeká sníh, led, bahno, vyčerpání, psychická únava a fyzicky si sáhnete na dno. Loňský vítěz Radek Chrobák to otočil 14x. Velcí borci to zvládnou 10x. Normální lidi 5-7x. Ať už jste si letos dali jakýkoliv cíl, o něco se blíž se k němu dostanete s dobrou výbavou. Kristýna Skupieňová, která je českou extrémní ironmankou, vítězkou zimního ironmana, pátá na Patagonmanu, na start LH24 nastoupila už 6x, jejím osobákem je 9,5 kol. Její tipy na výbavu vám tady teď servírujeme. 

Povinná výbava

Tady není moc o čem mluvit. Do povinné výbavy patří 2 čelovky, boty s hřeby nebo nesmeky,  náhradní mikina, alu fólie, nákrčník, nabitý telefon a sáček na odpadky. V minulých letech jsem vsázela na nesmeky, ale letos poběžím v nových Inov-8 Arctic Talon 275 s hřeby. S nesmeky máte totiž víc práce než užiku. Nemluvě o tom, že když se roztrhnou, máte po závodě. Arcticy jsou proti tomu bezpečné a pohodlné, takže letos se svěřuji jim. 

Výbava na LH 24

Čelovky je lepší mít na baterky, protože když se vám v chladu vybije, prostě vyměníte monočlánky a běžíte dál. Nabíjecí čelovku vezměte jenom v případě, že máte druhý akumulátor nebo powerbanku. Já si do běžecké vesty dávám  Petzl Actik Core a jako dvojku čelovku Petzl Bindi. Tenhle minicvrček je úplná pecka, nic neváží, dá se snadno připnout třeba jako blikačka na batoh a na své rozměry svítí excelentně. 

Výbava na LH24

Co na sebe

Základ je funkční prádlo, bez toho na tenhle závod vůbec nechoďte. Já volím podvlékací tílko, které rychle odvádí pot od těla a zároveň je prakticky hned suché, když si někde v teple svléknete bundu. Na něj dávám merino s dlouhým rukávem, které ale nemusí být moc silné, pokud opravdu nejste velcí zmrzlíci. Věřte mi, cestou nahoru se zahřejete. Kdyby byly extrémní mrazy, přidala bych ještě jednu vrstvu, ale vypadá to, že letos k tomu bude stačit neprofuková větrovka. Ideálně třeba Inov-8 Stormshell, která je prodyšná, ale zároveň nepromokavá. Na Lysé můžou úplně klidně padat trakaře a běžet druhou půlku závodu v promočeném oblečení, vás tak akorát naštve. 

Výbava na LH24

Na nohy doporučuji ponožky s merinem. Za mě teda ideálně kompresní podkolenky s merinem, protože jednak hřejí a jednak se postarají o lepší prokrvení svalů a rychlejší regeneraci. Na ně pak zateplené běžecké legíny s neprofukem. Jak říkám, nahoře slunce zase tak často nesvítí. 

Výbava na LH24

Na záda

Na závod se vybavte dobrou běžeckou vestou. Stačit bude 3-5 litrů, aspoň vám objem batohu zabrání tahat s sebou zbytečnosti. Já mám nejradši vestičky od Salomon, ale objevuji i vesty od Montane. Ideální je vesta, která má hydrovak s hadičkou, připravte se ale na to, že vám bude cestou přimrzat. Tedy pokud bude na LH24 počasí jako obvykle. Existují však i vestičky se zateplenými hadičkami nebo s termofólií, která kryje camelback. Pokud s sebou berete hůlky, vestičky mají poutka, na která je snadno připnete. 

Výbava na LH24

Výživa

Jestli můžu něco doporučit, nebrala bych na takhle dlouhý závod jen gely a tekutou výživu. Přece jen budete po několika hodinách potřebovat něco zakousnout, žaludek může stávkovat a gely do něj nemusíte dostat. Za mě bude ideální hořká čokoláda, sušené fíky, meruňky nebo švestky nebo taky dobré proteinové tyčinky. Možná  budete potřebovat také trochu soli, takže buď solné tablety nebo třeba oříšky. Jestli berete energetický drink, zkuste třeba Edgara, který cukry umí uvolňovat postupně. Nezapomínám ani na hořčík v podobě drinku nebo prášku. Jenom pozor, uvolňuje svaly, takže se jím neládujte předem. 

Výbava na LH24

V zimě je trochu obtížné pohlídat si pitný režim. Kromě toho, že sebou budete mít softflask nebo camelback, využijte každé příležitosti, kdy si budete moci dole v občerstvení dát čaj nebo vodu. Ideálně také poproste někoho, kdo vám bude dělat support, aby vám právě tohle pohlídal. 

Co nechat v zázemí? Jídlo, kvalitní, výživné, dobře stravitelné. Něco, co do sebe dostanete i po 5 kolech nahoru a dolů. A k tomu termosku s čajem slazeným medem. Při ultra sice nikdy nevíte, jestli budete mít vůbec chuť na jídlo, ale pokud náhodou ano, udělá vám právě tohle radost. Občas pomůže i obyčejná kofola. 

Vychytávky

Na co nedám dopustit já, jsou běžecké návleky na boty. Ve chvíli, kdy se rozhodnete někoho předběhnout mimo vyšlapané cesty, nenapadá vám sníh do bot. Inov-8 má skvělou vychytávku v podobě háčků, které se zachytávají do kapsiček na boční straně řady Inov-8 bot. Pokud je tam máte, máte vyhráno, nemusíte se trápit se šňurkou pod botou. Vyzkoušet můžete také nepromokavé ponožky, ale doporučuji vyzkoušet, jak vám na celodenní námahu budou sedět. 24 hodin je docela záhul pro celé tělo. 

Výbava na LH24

V zázemí si také nechávám náplasti bez polštářků, sudocrem na případné odřeniny a otlaky, a pokud možno i pár vrstev navíc. S sebou je netahám, ale občas jsou fakt k nezaplacení. U ultra závodů platí, že to, co jste si s sebou nevzali vám může závod ukončit. 

Většinou s sebou mám také pružné obinadlo. I když se možná celý rok cítíte jako junáci, 8 kol nahoru a dolů vám může pěkně rozcvičit pohybový aparát. Nechoďte přes bolest a nemyslete si, že to vydržíte, zbytečně byste si zadělávali na další a delší zranění. 

 

Tak. A to je snad všechno. Já jsem si letos závod naplánovala ve štafetě s tátou, takže nás tam nejspíš uvidíte. Buďte tam včas, nepřepalte to do kopce a hlavně - užijte si to. Těším se na vás. 

Připravila: Kristýna Skupieňová

Česká ironmanka, která si užívá závody typu Skyrace nebo extrémní Ironman. Na Wintermanu byla loni první mezi ženami a výživný report si můžete přečíst tady. V roce 2018 se také postavila na start Patagonmana a byl to závod, na který se nezapomíná. Skončila pátá. Extrémní závody jsou prostě její parketa. 
 

Další tipy na výbavu ve videu oficiálního českého distributora značky Inov-8:

doporučení na produkty: