Výrobci
Články
  Dárek k nákupu

  Proč nakupovat v Best4Run?

   Doprava v ČR nad 2 000 Kč ZDARMA

   

   Všechno zboží skladem

   

   Diagnostika došlapu zdarma

   

  Kamenná prodejna v Přerově

   

  Jak vybrat běžecký batoh a vestu

  Jak správně vybrat běžeckou vestu nebo batoh? - Best4Run - Běžecká speciálka    Většina běžců dospěje do stádia, kdy začne uvažovat o koupi běžeckého batůžku nebo vesty. Jak si vybrat ty správné a podle čeho se rozhodnout?

  Odpolední proěhnutí "kolem komína" určitě zvládnete i bez pořádné výbavičky. Jeslti vás ale čeká jakýkoliv delší běh, určitě oceníte místo, kam můžete uložit bundu, jídlo, běžecké hůlky, energetické gely, pláštěnku a taky pořádnou zásobu vody. Ve chvíli, kdy vám dojdou kapsy, je čas se poohlédnout po běžecké vestě, ledvince nebo batůžku. Jak si ale vybrat to správné vybavení? 

  Ledvinka, vesta nebo batůžek? 

  Běžecké ledvinky

  Tohle je varianta, kterou známe spíš ze zimního běžkování. Ledvinky mezi běžci zas tolik nefrčí, protože se člověk na bedrech často dost potí, ledvinky navíc nemají tolik bodů k uchycení jako vesty nebo batůžky a na zádech často skáčou. Jestli vám ale stačí drobnější úložný prostor, můžete o ní pouvažovat. Na co se zaměřit u výběru? 

  • velikost ledvinky - podobně velké ledvinky jaké byste si vzali na běžky vás budou zbytečně zatěžovat, poohlédněte se po něčem menším, 
  • široký bederní pás - ledvinka se širším bederním pásem bude dostatečně pohodlná a nebude vás řezat ani při dlouhém běhu, 
  • snadný přístup - podívejte se na rozložení kapes a vyzkoušejte, jak se vám bude pracovat se zipy. 

  Běžecké vesty

   

  Vesty jsou skvělá běžecká vychytávka. Oproti batůžkům nabízí mnohem méně místa, na těle je ale prakticky necítíte. Kapsičky vystačí tak akorát na nějakou zásobu vody, na uložení větrovky, klíčů a telefonu. Ideální na náročné běhy nebo na závody. Na čem by vám mělo záležet? 

  • váha - pro vestičku je zásadní. Lehká vesta vás nikde neomezuje, nepřidává nic navíc. Lehoučké vesty od Salomon S/Lab váží kolem deseti deka. 
  • počet kapes - raději více drobných kapes než dvě velké. Nebudete muset šátrat v hlubinách a přemýšlet, kam jste co dali,
  • hydratační systém - dáváte přednost hydrovaku nebo lahvičkám? Obojí má své výhody i nevýhody, vestičky většinou obsahují spíš měkké lahve, ale najdou se i takové, které mají camelbag s hadičkou. Promyslete, která varianta vám bude příjemnější a všímejte si, jestli má hydrovak ochrannou fólii proti mrazu,
  • objem - 5 litrů by vám mělo vystačit i na delší závody, pokud je vestička dostatečně prostorná,
  • prodyšnost - hlavně u mužů se vestičky často nosí i na holé tělo nebo jen na tu nejtenčí první vrstvu. Všímejte si proto, jestli má vestička dostatečně prodyšnou síťovinu na exponovaných místech. 

  Běžecké batůžky

   

  Batůžky se hodí ve chvíli, kdy se chystáte na dlouhý běh nebo třeba horský závod s povinnou výbavou. Batůžky mají oproti vestám víc úložného prostoru, kam uložite bundu i mikinu, čelovku, vodu, jídlo, termofólii a další nezbytnosti. Jak vybrat batůžek? 

  • poloha na zádech - oproti klasickým batohům sedí ty běžecké na horní části zad a těsně přiléhají k tělu, 
  • objem batůžku - rozsah objemů se pohybuje od 3 do 20 litrů, zvolte si ten správný, 
  • popruhy - běžecké batůžky mají široké ploché a prodyšné popruhy, 
  • hydratace - většina z nich je vybavena camel bagem nebo lahvemi, 
  • poutka - dívejte se pečlivě, jestli mají speciální uchycení na běžecké hole, uvidíte, že jeslti s nimi ještě neběháte, jednou se k nim propracujete, 
  • dostatek kapsiček - poohlédněte se po kapsičce na mobil, která by měla být po ruce - pro ovládání hudby i pro přivolání pomoci, kdyby bylo potřeba. 

  Podle značky

  V Best4Run jsme si za 4 roky fungování vyzkoušeli opravdu slušnou řádku batůžků a vestiček. Postupně jsme se dopracovali k těm, které nám sedí nejlépe. Po pravdě - zjistili jsme, že není ostuda vyběhnout ani s batůžkem z obchodního řetězce. Pár jsme jich otestovali a většinou se nemají za co stydět. Technologie tradičních běžeckých značek, jaké prodáváme u nás, jsou ale přece jen propracovanější a materiály také mnohem déle vydrží. 

  Salomon

  Naši oblíbenci. U Salomon můžete sáhnout po špičkových vestách Salomon S/Lab navržených pro dlouhé horské trailové závody, jako je třeba Dolomitennman, nebo po větších a robustnějších trailových batůžcích Advanced Skin, Agile nebo Skin Pro. 

  S/Lab batůžky jsou prakticky dokonalé. Váží okolo 100 gramů, mají nekonečno kapsiček, jednoduché zapínání, které se snadno utahuje, mají poutka na hole a na ramenou 2 měkké půlitrové lahve, které navíc mají doživotní záruku. Najdete je ve velikostech 5 a 8 litrů. 

  Klasické batůžky Salomon Advanced Skin mají velikou výhodu v tom, že jsou odlišeny pro ženy a muže. 8 a12 litrové batůžky už jsou opravdu velkorysou zásobárnou na všechno, co budete cestou potřebovat. Ty větší váží i s lahvičkami 335 gramů, mají termoobal na camelbag, a protože v ramenních popruzích najdete i lahvičky, jsou skvělou volbou pro ty, kdo se ještě nerozhodli, která varianta hydratace jim vyhovuje víc. A ještě jedna vychytávka. Když toho nesete málo, zatáhnete za šňůrku a batůžek se krásně přizpůsobí. 

  Montane

  Batůžky Montane nás překvapily svými skvělými střihy a materiály a získaly si nás na dlouhou dobu. Edice VIA se rozprostírá do velikostí od 5 do 15 litrů, letos jsme ale přibrali i novinku vestu Gecko, které je lehoučká, naprosto minimalistická, ale zároveň má spoustu kapsiček a jednoduché a rychlé zapínání. Montane VIA Trail jsou prostě batůžky, vesty a oblečení, které se narodily pro trailové běhání. 

  Montane má navíc také řadu Woman, která se dokáže lépe přizpůsobit ženským křivkám. Všechny batůžky a vesty jsou vyrobeny z materiálů, které nepohlcují zápach, jsou odolné proti zatrhnutí a jsou optimálně prodyšné. 

  Inov-8

  Inov-8 jsou v trailovém běhání opravdu profíci a to, co dělají, dělají poctivě. V sekci běžeckých vest a batůžků se nerozmachovali co do šířky sortimentu, ale zůstali u několika málo pečlivě vyzkoušených a do detailu propracovaných kousků. 

  Prakticky mají v aktuální kolekci tři modely - All Terrain Pro 0-15, Race Elite 10 a  Race Ultra PRO. Abyste nemuseli řešit nákup vesty a batůžku, dělají to tak, aby se z vesty dal jednoduše udělat batůžek připnutím přídavné kapsy a naopak. 

  Skins

  Australský výrobce kompresního oblečení sice nepatří mezi klasické výrobce batohů a vest, ale letos přišel s novinkou, které jsme si nemohli nevšimnout. Skins X-Light Hydravest patří mezi ty nejvychytanější kousky, které jsme zatím viděli. Velmi subtilní vesta, která slouží trochu jako nátělník, perfektně padne a zajišťuje mírnou kompresi. Uvnitř najdete hydrovak s hadičkou a k němu dvě lahve. Obsahuje také kapsu na větrovku, uvnitř je kapsa na zip, kam schováte mobil nebo třeba termoizolační fólii. 

  Jak vybrat správnou velikost? 

  Pro správný výběr batůžku nebo vesty je potřeba zamyslet se nad tím, jaký objem vám bude vyhovovat, a také jakou velikost zvolit. Drtivá většina běžeckých batohů je totiž odstupňována velikostmi, některé jsou navíc přizpůsobeny mužské a ženské anatomii. 

  Objem běžeckého batůžku

  Rozumné batohy a vesty se pohybují v rozmezí od 3 do 15 objemových litrů. Větší než 15 litrové batohy jsou určeny spíš pro dlouhé výšlapy do hor, a přestože může být lákavé, že v nich unesete prakticky všechno, nejsou na běh úplně vhodné. 

  • do 5 litrů - batůžek nebo vesta, které jsou vhodné na trénink i závod, kde můžete doplnit tekutiny. Vejde se do nich základní výbava - tyčinky, gely nebo jiné jídlo, lehká větrovka, mobil a klíče. Bývají vybaveny dvěma měkkými lahvemi v ramenních popruzích. Místo na camelbag v nich bývá, ale s ohledem na jeho váhu často není součástí. 
  • do 10 litrů - batůžek, do kterého se pohodlně vejdete i při utrazávodech. Kromě větrovky je tu místo i na mikinu nebo jinou druhou vrstvu, náhradní ponožky, čelovku, termoizolační fólii, dostatek jídla, příruční lékárničku, záložní zdroj baterek a další nezbytnosti. Takhle velké vestičky a batůžky už zpravidla bývají vybaveny hydrovakem, v těch dobrých je umístěn v termoizolačním obalu, který zajistí, že vám v něm voda nezmrzne ani rychle nezteplá. 
  • do 15 litrů - tohle už je velikost, která se hodí i na turistiku nebo na dlouhé cyklovýlety. Takhle velký batůžek už je určen prakticky na svačinu pro celou rodinku. 

  Objem bychom měli, teď je ještě potřeba dát si pozor na velikostní tabulky. Než se pustíte do zkoušení, mrkněte na velikost a pokud vybíráte online tak také na velikostní tabulku. Většinou se velikosti nijak zásadně neliší od klasických velikostí oblečení. Vesta by neměla být přiliš volná, zároveň by ale neměla nikde škrtit nebo táhnout. 

  Hydratační systém

  Hydratace je jeden z hlavních důvodů, proč většina běžců nakonec dozraje ke koupi běžeckého batůžku. Zatímco spoustu drobností si můžete poukládat po kapsách, s vodou je to složitější. Běžecké vesty a batůžky obsahují hydratační vak s hadičkou, měkké plastové lahve nebo v lepším případě obojí. 

  Měkké lahve

  Jednoduchá varianta, kterou můžete vzít kdykoliv s sebou a snadno a rychle ji doplníte i na občerstvovačce. Salomon má na lahvičkách kulaté dno, díky kterému se lahvičky dají mnohem snáz zasunout do ramenních popruhů. Většina lahví má objem od 250 ml do 750 ml a do vestiček se dodávají v páru, pokud potřebujete tekutin víc, poohlédněte se po hydrovaku. 

  Camelbag

   

  Hydrovak, camelbag, camel. Plochá měkká lahev s hadičkou, kterou umístíte do batohu a nemusíte při běhu řešit žádné složité operace. Ty dobré se dodávají s takovou technologií, která zajišťuje smršťování vaku s ubývající tekutinou, a tím pádem zabraňují protivnému šplouchání na zádech. Vesty a batůžky, které jsou připraveny na camelbag jsou většinou vybaveny termoizolační vrstvou, která se postará o to, aby vám voda cestou nezamrzla nebo naopak vydržela dlouho chladná. Oproti lahvičkám je tohle velká výhoda. 

  Naše tipy

  Běžecký batůžek by měl sedět jako druhá kůže. Při zkoušení ho zkuste naplnit větrovkou nebo mikinou a vyzkoušejte, jak vám bude sedět prázdný i plný. Oproti klasický batohům ty běžecké sedí v horní polovině zad, neměly by zavazet pod rameny, měly by být stabilní a neměly by na zádech poskakovat. Všechno důležité byste měli mít po ruce, protože to nejotravnější je, když si najdete svůj běžecký rytmus, lovit na zádech zapadlou tyčinku nebo se zastavit a batoh sundávat. Které batůžky doporučujeme? 

  Salomon S/Lab Modular Belt

  Tohle není ani tak ledvinka jako běžecký opasek. Díky tomu, že Salomon S /Lab Modular Belt nemá spony ani popruhy, které by vás mohly někde tlačit nebo se rozepínat, je velice pohodlný, lehký a má kapsy po celém obvodu. Divili byste se, co všechno unesete. 

  Salomon S/Lab Sense Ultra 5 SET 

  Naše jednička. Lehká vesta Salomon S/Lab Ultra 5 SET je určená na závody a na náročné běhy. Perfektně propracovaná, prodyšná a vybavená dvěma měkkými lahvičkami o objemu 450 ml. Váží 110 gramů, udržuje tělesnou teplotu 37,5°C a má 7 kapsiček včetně kapsiček na zip. 

  Salomon ADV Skin SET

  Z větších batohů nedáme dopustit na 12 a 8 litrový batoh Salomon ADV Skin 8 SET. Jak už jsme říkali, jsou jinak šité pro ženy a pro muže, obsahují termoobal na camelbag, zapínání patří k nejjednodušším, jaké jsme u batohů viděli. Nejprodávanější batohy od Salomon. 

  Montane VIA Gecko

  Už tu o ní byla řeč. Skvělý poměr cena/výkon, to je vesta Montane VIA Gecko. Dost kapsiček, pouto na hole, na které dosáhnete i když máte vestu na zádech a hlavní kapsa otevřená, abyste mohli jen sáhnout dozadu a vytáhnout větrovku, čepici nebo buff. Velmi příjemné překvapení od Montane. 

  Čtěte také: 

  Související zboží
  Montane Via Fang 5 Black Montane Via Fang 5 Black Kód: PFANGB Novinka Sleva
  Nejlehčí a nejmenší běžecký batoh.
  od 1 950 Kč
  Detail
  Montane Via Jaws 10 Black Montane Via Jaws 10 Black Kód: PJAWSB10 Novinka
  Lehká běžecká vesta Montane via Jaws o objemu 10 litrů je vhodný na dlouhé trailové běhy i na maratony a půlmaratony.
  3 210 Kč
  od 2 543 Kč
  Detail