⭐ 10 % sleva s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené⭐ platí pro e-shop i běžeckou speciálku v Přerově 🏪

Běžecký odpočinek - Nevyždímejte se

Taky někdy makáte až na dřeň? Říkáte si, že jestli nezrychlíte, budete muset víc trénovat? Někdy to asi není nejlepší nápad. Triatlonistka Any Brychtová poznala, že je občas potřeba zvolnit.

Anna Brychtová je triatlonistka, která v loňském roce vyhrála Mistrovství Evropy Xterra, letos MČR  v zimním triatlonu. Při náročném tréninku se ani jí nevyhnula zranění a zdravotní komplikace. Přišla ale na to, že možná bude stačit trénovat trochu méně a přemýšlet nad svým tělem a výkony v dlouhodobém horizontu. 

Zdravotní komplikace a úrazy se mi teď naštěstí vyhýbají. Nebylo tomu tak ale vždycky. Prošla jsem si různými zdravotními problémy, které více či méně souvisely s mou sportovní přípravou na triatlon. Nejlepší způsob jak se zraněními bojovat je se jim jednoduše vyhnout. 

Sportovala jsem v každé volné chvíli. Opravdu každé

 jesenickyzimnitriatlon201923201932

Před 6 lety, když jsem s triatlonem začínala, jsem byla opravdu namotivovaná (ne že bych už teď nebyla). V každé volné chvíli jsem se hýbala, vždyť přece čím víc a intenzivněji se hýbeš, tím budeš lepší, mi tenkrát probíhalo hlavou. Strečink ano, ale radši stihnu více tréninku. Jsem unavená po škole, musím jít spát, ovšem za chvíli mě vzbudí budík. Už musím jít běhat ať všechno stihnu.

Zanedlouho mě začala bolet achilovka. Doktor mi diagnostikoval zánět achilovky, naordinoval Aulin a hlavně sportovní volno. VOLNO??? To přece nejde!!! Co můžu dělat?? Tak určitě neběhejte, plavat můžete regeneračně a kolo byste taky neměla. Jelikož si pořádný oddych dát neumím, zabralo mi kurýrování opravdu hodně času. 

Později jsem se přihlásila do cyklistického klubu, abych s nimi absolvovat zimní přípravu. První trénink - je zima, cesty mírně namrzlé a my jdeme běhat. Po 10 minutách mě začíná z ničeho nic bolet koleno. Nechápu co se děje. A na prvnim tréninku nehodlám působit jako nějaké máslo. I přes bolest hodlám trénink absolvovat. Po 10 km už opravdu trpím, musím zastavit. AUU!! Ovšem domů je to dalších 10Km. Další den nemůžu chodit. A kdyby jen den, nakonec je z toho celý týden… absolvuji fyzioterapie, před závody si koleno tejpuji. Střídavě mě bolest kolena provází asi 2 roky.

Vytěžit z těla maximum, ale ne nárazově

 img-2068-0-880x660_1

Jaktože mě momentálně nic netrápí?? Snad to nezakřiknu. Může to znít divně, ale začala jsem přemýšlet nad tím, co a jak dělám (můj přítel Filip by mi teď vytkl, že ne vždy se mi to daří, ale snažím se). 

Snažím se vytáhnout z těla maximum, ale z dlouhodobého hlediska. Trénink pro tělo funguje jako stresor, dostane tělo z rovnováhy. K rozvoji fyzické kondice zjednodušeně dochází vychylováním a nastolováním rovnováhy. Aby se tělo dostalo zpět do rovnováhy, má své adaptační mechanismy. Pokud ovšem tělo dlouhodobě přetěžujeme a nedáváme adaptačním pochodům možnost aby nastolily rovnováhu tak jsme náchylnější k nemocem, zraněním.

Nezapomínejte na aktivní regeneraci

Adaptační pochody můžeme naopak i urychlit např. aktivní regenerací (strečink, saunování), kvalitní vyváženou stravou ( tělo dostává to co potřebuje a není naopak i zatěžováno odbouráváním škodlivin z potravy).

Další chybou bývá jednostranné přetěžování např. určitých svalových skupin. Jedny jsou přetěžovány, druhé svalové skupiny jsou slabé, vznikají dysbalance, které posléze vedou ke zraněním. K tomuhle pomáhá zařadit do sportovní připravy posilovnu hlavně body core trénink (posílení středu těla), stabilizační cvičení a další techniky, které posílí ty skupiny svalů, které při vašem běžném tréninku nezapojujete. 

Odtrénuji teď méně hodin než dříve. Na závodech se mi však více daří, jsem méně nemocná a zraněním se vyhýbám. Největší změnu v přístupu vidím v regeneraci, posilování  a stravě. Snažím se poslouchat své tělo. Když mi řekne, že dnes nemůže, tak klidně vynechám intervaly a dávám raději jógu.